Προς το περιεχόμενο

Τα νέα της ημέρας γύρω από τα cryptocurrencies


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, chek2fire είπε

To 1 δις trading με το 61 εκατομμύρια δεν το λές και ίδιο. Αυτό που λέγαμε πέρι ρευστότητας. Με λίγα λόγια αν κάποιος πήγαινε σε ένα legit ανταλλακτήριο και επιχειρούσε να ρευστοποιήσει 10 εκατομμύρια σε xrp απλά δεν θα μπορούσε ποτέ να το κάνει. 

Αντιθέτως στο Bitcoin θα το έκανε μέσα σε λίγα λεπτά. 

Η μικρή διαφορά που είπα ήταν για τη διαφορά fake με "real" volume, όχι για το συνολικό trading volume. Ούτε σε Bitcoin θα μπορούσε να ρευστοποιήσει τόσο μεγάλο ποσό άμεσα. Τα ανταλλακτήρια που έχουμε είναι της πλάκας. Δεν έχουν ρευστότητα. Άμα προσπαθούσαν συντονισμένα όλοι να βγάλουν τα crypto τους και να τα μεταφέρουν σε wallet εκτός ανταλλακτηρίου, τότε όλα τα ανταλλακτήρια θα δήλωναν αδυναμία εξυπηρέτησης και θα δημιουργούνταν πανικός.

Μόνο μέσω OTC θα μπορούσε να κάποιος να πουλήσει τόσο μεγάλα ποσά, αλλά δεν ξέρω πόσο γρήγορα θα έβρισκε αγοραστή.

7 ώρες πριν, chek2fire είπε

και μια και το έφερε η κουβέντα εδώ είναι το site που δείχνει το volume στο Bitcoin αποκλειστικά από ανταλλακτήρια που όλοι γνωρίζουμε ότι τουλάχιστον το trading τους είναι πραγματικό

https://www.bitcointradevolume.com/

να γνωρίζεται ότι το να δημιουργηθούν τέτοιες πλατφόρμες όπου καταγράφονται volume από αδειοδοτημένα ανταλλακτήρια μπορεί να λειτουργήσουν μελλοντικά ως βάση για την έγκριση ενός Bitcoin ETF η και η βάση για να αρχίσει να λειτουργεί η πλαφόρμα BAKKT του χρηματιστήριου της Νέας Υόρκης με παράγωγα του Bitcoin.

Είναι λογικό ότι τέτοια χρηματιστηριακά προϊόντα βασισμένα σε ισοτιμίες μέσου όρου από fake volume και ανταλλακτήρια φαντάσματα απλά δεν μπορούν να υπάρξουν. 

Αυτή η έρευνα ενώ είναι καλή και προσπαθεί να βγάλει άκρη με το fake volume που προκαλείτε απο wash trading, συμπεριλαμβάνει το Bitfinex και Binance μέσα στα ανταλλακτήρια που έχουν αληθινό volume.

To Binance δεν έχει καν άδεια απο το FinCEN για να λειτουργεί, σε αντίθεση με τα υπόλοιπα. Επίσης όλοι ξέρουμε την εξάρτηση του Bitfinex απο το Tether. Το Tether πρόσφατα δήλωσε και επίσημα ότι τα αποθέματα τους δεν είναι εγγυημένα ότι καλύπτονται 1:1 από αληθινά δολάρια. Καταλαβαίνει κάποιος πόσο fake μπορεί να είναι όλο το volume που δημιουργεί. Το Binance και αυτό έχει μεγάλο όγκο απο Tether. Αν και πρόσφατα έχει προσθέσει και άλλα stablecoins.

Το άρθρο που αναλύει το real volume της έρευνας: https://www.coindesk.com/fake-volume-on-crypto-exchanges-isnt-the-half-of-it

Οπότε με αυτά και αυτά, το real volume είναι ακόμα μικρότερο. Για την ακρίβεια 54.41% λιγότερο και απο αυτη την έρευνα. Μιλάμε η αγορά είναι ακόμα σε νηπιακό στάδιο.

Για τι ρευστότητα μιλάμε ακριβώς;

 

Επεξ/σία από thomasG4
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, chek2fire είπε

Σε πληροφορώ ότι τόσο μεγάλα ποσά ρευστοποιούνται σχεδόν καθημερινά στο Bitcoin κυρίως μέσω bitfinex 

lol

Σε Tether δηλαδη. Προσπαθησε να κανεις withdraw εστω και 20.000 ευρω στο bitfinex και αμα γινει γραψε μου. Πρωτα απο ολα θελει αποδεικτικο οτι εχεις καταθεσεις στη τραπεζα πανω απο 10.000 ευρω και γενικα το withdraw απο Tether ειναι αλλη ιστορια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, thomasG4 είπε

lol

Σε Tether δηλαδη. Προσπαθησε να κανεις withdraw εστω και 20.000 ευρω στο bitfinex και αμα γινει γραψε μου. Πρωτα απο ολα θελει αποδεικτικο οτι εχεις καταθεσεις στη τραπεζα πανω απο 10.000 ευρω και γενικα το withdraw απο Tether ειναι αλλη ιστορια.

τα ίδια tether μπορείς να τα μεταφέρεις ας πούμε σε kraken και να τα ρευστοποιήσεις ακόμα και στο binance, poloniex και όλα σχεδόν τα ανταλλακτήρια στην legit λίστα που το υποστηρίζουν 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, chek2fire είπε

τα ίδια tether μπορείς να τα μεταφέρεις ας πούμε σε kraken και να τα ρευστοποιήσεις ακόμα και στο binance, poloniex και όλα σχεδόν τα ανταλλακτήρια στην legit λίστα που το υποστηρίζουν 

Μα δεν είναι θέμα μόνο του ανταλλακτηρίου. Απο τη στιγμή που το Tether παραδέχεται ότι είναι αέρας και δεν έχει αποθέματα, τότε με τι ρευστότητα θα κάνεις withdraw; Ειδικά αυτό το ποσό που είπες στην αρχή, δεν υπάρχει περίπτωση να μπορεί να εξαργυρωθεί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να ξερετε ότι παρακολουθώ το νήμα και σας θαυμάζω και τους δύο για τις γνώσεις και την επιμονή σας και χαίρομαι για το επίπεδο που κρατάτε.

Ζήτω ο πολιτισμός 😁

 

Επεξ/σία από poulaki1976
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Xrp αγορασμενα πριν λίγες μέρες στα 0.3$. Μιας και η αγορά είναι έτσι που είναι είχα βάλει ένα συντηρητικό sale στα 0.35$. Σήμερα μπαίνω και βλέπω μόνο δολλάρια με ένα καλουτσικο κέρδος. 

Για κάποιο λόγο έκανε ένα spike πουλήθηκαν και τώρα είναι στα 0.31$.

 

Δεν με χάλασε καθολου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, fingolfingr είπε

Xrp αγορασμενα πριν λίγες μέρες στα 0.3$. Μιας και η αγορά είναι έτσι που είναι είχα βάλει ένα συντηρητικό sale στα 0.35$. Σήμερα μπαίνω και βλέπω μόνο δολλάρια με ένα καλουτσικο κέρδος. 

Για κάποιο λόγο έκανε ένα spike πουλήθηκαν και τώρα είναι στα 0.31$.

Δεν με χάλασε καθολου

Θέλω να πάρω πολύ XRP φίλε απλά έχω θέμα να αγοράσω Bitcoin. Δεν δέχονται την κάρτα μου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
51 λεπτά πριν, APPLEGEEK είπε

Θέλω να πάρω πολύ XRP φίλε απλά έχω θέμα να αγοράσω Bitcoin. Δεν δέχονται την κάρτα μου 

Μπορείς να αγοράσεις απευθείας XRP απο το XRParrot, χωρίς καν να δημιουργήσεις λογαριασμό στο site. Απλά ακολούθησε τις οδηγίες που έχει.

Έχω φτιάξει και θέμα στο club με οδηγίες. Απλά λειτουργεί με έμβασμα και όχι με κάρτα.

Βέβαια αυτό προϋποθέτει να φτιάξεις wallet. Άμα δεν θές να μπλέκεις με wallet, τότε απλά στέλνεις έμβασμα στο ανταλλακτήριο που έχεις λογαριασμό. Τις κάρτες τις μπλοκάρουν οι ελληνικές τράπεζες.

 

Επεξ/σία από thomasG4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει πιο καταλληλος CEO να οδηγησει στο moon απο τον founder μιας διαστημικης εταιριας? :D

btw, ασχετο, αλλα πλεον εμαθα ενα νεο politically correct ορο για τα shitcoins. Exotic Assets.:D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


  • Δημιουργία νέου...