Προς το περιεχόμενο

Τα νέα της ημέρας γύρω από τα cryptocurrencies


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
53 λεπτά πριν, newton91 είπε

Πως τα βλέπετε τα πράγματα για το 2019 παιδιά ; Καλή Χρονια ! Με πολλά λεφτά , αλλά το βασικότερο ΥΓΕΙΑ ! 

Δύσκολα. Πιστεύω γενικότερα η αγορά θα πάει καλύτερα από το 2018, αλλά για bull market δύσκολα. Δεν ξεκίνησε και καλά η χρονιά άμα δει κανείς ότι το Bakkt, ενώ ήταν να ξεκινήσει στις 24 Ιανουαρίου τελικά αναστέλλει για άλλη μια φορά την ημερομηνία για αργότερα. Στο πρώτο τρίμηνο του 19 λένε θα ανακοινώσουν πότε θα ξεκινήσει. Πολλά θα εξαρτηθούν επίσης και από το ETF που θα αποφασιστεί τελικά στις 27 Φεβρουαρίου (αυτή τη φορά δεν παίρνει άλλη αναβολή), άμα θα δοθεί άδεια από το SEC. Άμα δοθεί πράσινο φως απο το SEC για το ETF και ξεκινήσει το Bakkt και η Fidelity (έχουν πρόθεση να ξεκινήσουν μέσα στο 19) τότε μπορεί να δούμε bull market, αλλιώς καλό 2020.

Επεξ/σία από thomasG4
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

παιδια ξερετε που μπορω να δωσω monero και να παρω bitcoin?  δεν θελω να μπλεξω με συναλαγματηρια εχω 26 ευρω και πιθανων ειναι ταλαιπωρια να κανω verify κλπ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, thomasG4 είπε

Δύσκολα. Πιστεύω γενικότερα η αγορά θα πάει καλύτερα από το 2018, αλλά για bull market δύσκολα. Δεν ξεκίνησε και καλά η χρονιά άμα δει κανείς ότι το Bakkt, ενώ ήταν να ξεκινήσει στις 24 Ιανουαρίου τελικά αναστέλλει για άλλη μια φορά την ημερομηνία για αργότερα. Στο πρώτο τρίμηνο του 19 λένε θα ανακοινώσουν πότε θα ξεκινήσει. Πολλά θα εξαρτηθούν επίσης και από το ETF που θα αποφασιστεί τελικά στις 27 Φεβρουαρίου (αυτή τη φορά δεν παίρνει άλλη αναβολή), άμα θα δοθεί άδεια από το SEC. Άμα δοθεί πράσινο φως απο το SEC για το ETF και ξεκινήσει το Bakkt και η Fidelity (έχουν πρόθεση να ξεκινήσουν μέσα στο 19) τότε μπορεί να δούμε bull market, αλλιώς καλό 2020.

Και πως τα ETF συνδέονται τόσο άμεσα με τα κρυπτο ; Δεν εχω ασχοληθεί πολύ με αυτά , συνεπώς εχω κάποιες απορίες 😀 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μην περιμένετε ETF δλδ γνώμη μου είναι ότι και αυτό θα φάει ακύρωση. Τώρα για το bakkt περιμένει να πάρει το πράσινο φώς από τις ρυθμιστικές αρχές. 

Ολα αυτά όμως δεν έχουν καμία επίδραση στην ισοτιμία και δεν μπορούν να δημιουργήσουν το fomo για bull run. Αυτό που θα το δημιουργήσει για άλλη μια φορά είναι φυσικά το halving που θα συμβεί την άνοιξη του 2020. 

Λογικά ναπάρουμε παράδειγμα από τις προηγούμενες συμπεριφορές θα δούμε την αγορά να μπαίνει δειλά δειλά σε bull market από τα τέλη της άνοιξης και κανονικά από τα μέσα Σεπτεμβρίου. 

Επεξ/σία από chek2fire
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

«Αυτό που θα το δημιουργήσει για άλλη μια φορά είναι φυσικά το halving που θα συμβεί την άνοιξη του 2020. » 

Τι είναι το halving και γιατί την άνοιξη του 2020; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, newton91 είπε

Και πως τα ETF συνδέονται τόσο άμεσα με τα κρυπτο ; Δεν εχω ασχοληθεί πολύ με αυτά , συνεπώς εχω κάποιες απορίες 😀 

Με πολύ απλά λόγια θα νομιμοποιηθεί επίσημα το Bitcoin και κατ' επέκταση όλα τα κρυπτονομίσματα, σαν ένα καινούριο επενδυτικό εργαλείο από το επίσημο όργανο που είναι υπεύθυνο για τα χρηματιστήρια στην Αμερική. Θα μπορεί πολύ εύκολα να επενδύσει ο απλός κόσμος, όπως αγοράζει μετοχές στην Αμερική, να αγοράσει Bitcoin χωρίς να χρειάζεται να θυμάται κωδικούς από ανταλλακτήρια ή κωδικούς από τα wallets. Αυτό είναι πολύ σημαντικό γιατί ο περισσότερος κόσμος δυσκολεύεται ακόμη και με το να κάνει λογαριασμό στο Coinbase και σε περίπτωση που χάσει κωδικούς, ακόμα χειρότερα. Όλα αυτά είναι μεγάλος ανασταλτικός παράγοντας για να μπει ο περισσότερος κόσμος στα κρυπτονομίσματα.

Και εγώ δεν πιστεύω ότι φέτος θα έχουμε το ETF, γιατί θα πρέπει πρώτα να έχουμε σοβαρές εταιρείες που θα κρατάνε τα bitcoin σαν τράπεζες για τις εταιρίες που θα προσφέρουν τα ETF και επίσης σύμφωνα με το SEC θα πρέπει να υπάρχει μεγαλύτερη εποπτεία για περιπτώσεις χειραγώγησης της ισοτιμίας του Bitcoin. Το πρώτο έχει αρχίσει να γίνεται με διάφορα custodial services όπως του Coinbase και της Fidelity που λέγαμε πιο πριν, αλλά ακόμα ήμαστε στα αρχικά στάδια. Το άλλο με τη χειραγώγηση είναι πιο περίπλοκο. Θα πρέπει να μπουν νομικά πλαίσια από αρκετές χώρες που να έχουν πιο σκληρούς ελέγχους στα ανταλλακτήρια για περιπτώσεις wash trading κτλ. Πάντα όμως θα υπάρχουν κάποιες χώρες που είναι πιο ανεκτικές σε τέτοιες πρακτικές, οπότε δεν ξέρω κατά πόσο είναι εύκολο να γίνει κάτι τέτοιο.

Επεξ/σία από thomasG4
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, newton91 είπε

«Αυτό που θα το δημιουργήσει για άλλη μια φορά είναι φυσικά το halving που θα συμβεί την άνοιξη του 2020. » 

Τι είναι το halving και γιατί την άνοιξη του 2020; 

είναι η μείωση της παραγωγής των bitcoin που συμβαίνει κάθε 4 χρόνια. Δλδ το 2020 ανά blcok θα βγαίνουν 6.25 bitcoin από 12.5 που βγαίνουν σήμερα ένα supply shock στην αγορά που πλέον έχει ισορροπήσει με τα σημερινά δεδομένα.

Να φανταστείς ότι το 2024 θα έχει εξορυχθεί το 98 όλων των  Bitcoin με το υπόλοιπο 2% να είναι να βγει τα επόμενα 100 και βάλε χρόνια. 

Γιαυτό αρκετές φορές γράφω ότι το bitcoin βρίσκεται ακόμα στην heavy mining εποχή του. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σήμερα βγήκε και το πρώτο blockchain σύστημα βασισμένο στο MibleWible το Beam

Μπορείς να κάνεις mining με cpu η gpu αν και....

Αν και έχουν πολύ όμορφη εφαρμογή και το mining δουλεύει στις cpu με ένα κλικ το έκανα unistall με την μια καθώς έμαθα ότι μέρος των coin που βρίσκονται άνα block πάνε σε ένα treasury δλδ στις τσέπες των developer... 

Ρε ουστ :D

μόνο για κανά σπεκουλάρισμα στην ισοτιμία του και πολύ τους είναι :D

Επεξ/σία από chek2fire
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα οποιοδήποτε αλγόριθμο και να τρέξεις σε οποιοδήποτε νόμισμα θα έχει dev fee...Και πλέον πολλά νομίσματα δίνουν ποσοστό από το block στο treasury...

Υπάρχει κόσμος πίσω από κάθε coin που δουλεύει νύχτα μέρα...Δεν πρέπει να πληρωθούν και αυτοί?Network updates,wallets...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, umad είπε

Μα οποιοδήποτε αλγόριθμο και να τρέξεις σε οποιοδήποτε νόμισμα θα έχει dev fee...Και πλέον πολλά νομίσματα δίνουν ποσοστό από το block στο treasury...

Υπάρχει κόσμος πίσω από κάθε coin που δουλεύει νύχτα μέρα...Δεν πρέπει να πληρωθούν και αυτοί?Network updates,wallets...

Και το Bitcoin γιατί δεν έχει? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τι φέρνεται η νέα trend λέξη για όσους πριν χρησιμοποιούσαν την προηγούμενη trend λέξη "blockchains" ειναι το cryptos.

Το είδαμε στο διαφημιστικό της ledger ενώ και η Gemini έχει γεμίσει τους δρόμους με τέτοιες διαφημίσεις

8o49y2gog0921.jpg#oo

Η ερώτηση μου είναι ένας απλός άνθρωπος που θα δει την παραπάνω διαφήμιση τι θα καταλάβει? Νομίζω τπτ. 

Είναι απορίας άξιο για μένα γιατί αυτά τα startup δεν χρησιμοποιούν ως flag το ποιο γνωστό brand name που το γνωρίζουν όλοι στον κόσμο ακόμα και οι ποιο άσχετοι και που φυσικά είναι το Bitcoin.

Νομίζω ότι αυτές οι εταιρείες είναι τελείως εκτός της πραγματικότητας και προχωράνε πολύ ποιο γρήγορα από τι μπορεί να τους ακολουθήσει ο απλός ο κόσμος.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Ethereum classic έγινε 51% attack και η Coinbase που το ανακάλυψε σταμάτησε κάθε συναλλαγή σε αυτό. 

https://blog.coinbase.com/ethereum-classic-etc-is-currently-being-51-attacked-33be13ce32de

Όπως περιγράφουν έγιναν 8 reorg με double spend συναλλαγές με αξία που υπερβαίνει τις 640 χιλιάδες δολάρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/1/2019 στις 7:55 ΜΜ, gsina97 είπε

παιδια ξερετε που μπορω να δωσω monero και να παρω bitcoin?  δεν θελω να μπλεξω με συναλαγματηρια εχω 26 ευρω και πιθανων ειναι ταλαιπωρια να κανω verify κλπ

χαχα να δω πού θα τα πρωτοεπενδύσεις!

Ένα σάιτ που χρησιμοποιώ είναι το https://hitbtc.com/ Στείλε το νόμισμά σου εκεί και μετάτρεψέ το σε Bitcoin αν θες. Εγγραφή κάνεις μόνο με email, οπότε ξεμπερδεύεις γρήγορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Sasuskey είπε

χαχα να δω πού θα τα πρωτοεπενδύσεις!

Ένα σάιτ που χρησιμοποιώ είναι το https://hitbtc.com/ Στείλε το νόμισμά σου εκεί και μετάτρεψέ το σε Bitcoin αν θες. Εγγραφή κάνεις μόνο με email, οπότε ξεμπερδεύεις γρήγορα.

Για το hitbtc πάντως δεν ακούγονται και τα καλύτερα τώρα τελευταία.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


  • Δημιουργία νέου...