Προς το περιεχόμενο

Τα νέα της ημέρας γύρω από τα cryptocurrencies


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

53 λεπτά πριν, Bspus είπε

Good job! You selected a top-tier shitcoin, not a shit-tier shitcoin  και HODL that shit.

Καθε φορα για το ιδιο νομισμα μου γραφει κατι διαφορετικο αλλα θετικο παραυτα :D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ένα άρθρο που περιγράφει ακριβώς και τα δικά μου συναισθήματα για την αγορά των crypto αυτή τη στιγμή.

The Deluded World of Crypto

https://hackernoon.com/the-deluded-world-of-crypto-a33da2d1f5d1

Επεξ/σία από thomasG4
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Bspus είπε

Απλά γαματο. Του έβαλα ενα που έχω από όταν ξεκίνησα και μου έβγαλε μήνυμα "welcome to shitcoinland".

@skapaneas καλά αυτά που λες αλλά τα greeklish απαγορεύεται στο insomnia

13 λεπτά πριν, vagpan1986 είπε

Good job! You selected a top-tier shitcoin, not a shit-tier shitcoin  και HODL that shit.

Καθε φορα για το ιδιο νομισμα μου γραφει κατι διαφορετικο αλλα θετικο παραυτα :D

Αυτό μου το βγάζει το etn.... μωρέ λες;

Επεξ/σία από fingolfingr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, fingolfingr είπε

Αυτό μου το βγάζει το etn.... μωρέ λες;

Χαχα αμα συγκρινουμε το icx με το etn, τι να λεμε τωρα; Βασικά παρατηρησα οτι γραφει σχεδον το ιδιο για πολλα, με εξαιρεση καποια συγκεκριμενα που εχει τελειως διαφορετικα και μοναδικα π.χ xvg. Ενταξει ειχε την πλακα του, αλλα για λιγο μόνο. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο ελειπε να εχει ξεχωριστο σχολιο για 1000+ coins.

Εχει μοναδικο για τα πολυ γνωστα, μια λιστα απο random σχολια για αυτα που θεωρει "καλα" και αντιστοιχα για τα "μετρια" και "κακα"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, fingolfingr είπε

Απλά γαματο. Του έβαλα ενα που έχω από όταν ξεκίνησα και μου έβγαλε μήνυμα "welcome to shitcoinland".

@skapaneas καλά αυτά που λες αλλά τα greeklish απαγορεύεται στο insomnia

Αυτό μου το βγάζει το etn.... μωρέ λες;

Δεν το γνώριζα και δεν έχω ελληνικά στον υπολογιστή. Αυτό ισχύει και για τις αγγελιες;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πέρι EOS συνέχεια...

Σήμερα από τι έμαθα πάγωσε τελείως το σύστημα. Δεν θυμάμαι να έχει ξανασυμβεί σε blockchain σύστημα κάτι τέτοιο. Ακόμα και στο Ethereum σε πολύ μεγάλο heavy load και κάτω από attack το δίκτυο στα node του δεν είχαμε πάγωμα αλλά μεγάλες καθυστερήσεις που κρατούσαν ώρες.

 

φυσικά οι του Etherreum τους κάνουν μεγάλη καζούρα ήδη γιατί υποτίθεται το EOS έρχεται ως μια καλύτερη δημιουργία από το Eth. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάχνω να βρω πληροφορίες γιαυτό εδώ αν και δείχνει να είναι legit

Hacker κλέβει Ethereum αξίας 19.3 εκατομμυρίων δολαρίων

https://secnews.gr/166067/ethereum-hackers-klevoun-19-3-ekatommuria/

από ένα κενό ασφαλείας των node του Ethereum που κάποιος μπορεί να πάρει τον έλεγχο τους απομακρυσμένα. Τα node πρέπει φυσικά να έχουν και ethereum μέσα αλλά και να έχουν ενεργοποιήσει το JSON-RPC (8545 port) χωρίς κάποιο firewall. Είναι σαν να λέμε ότι αν έχεις ενεργοποιήσει το αντίστοιχο json-rpc του bitcoin κάποιος μπορεί να πάρει τον έλεγχο του node σου χωρίς εξουσιοδότηση και να στείλει ότι bitcoin έχεις εκτός wallet.

 

Το άλλο ένδιαφέρον είναι αυτά εδώ τα στατιστικά 

 

Το Dogecoin πλέον έχει τόσες συναλλαγές μαζί όσο έχει το bcash μαζί με το Litecoin! Φυσικά και δεν είναι τελείως παράξενο καθώς το dogecoin χρησιμοποιείτε από όσους θέλουν να μεταφέρουν αξία από ανταλλακτήρια σε ανταλλακτήριο σχεδόν άμεσα και με μηδενικά fee.

Και πρωτού ποστάρει κάποιος το Ethereum να θυμίσω γιατί το είχα ξεχάσει σε παλιότερη ανάρτηση ότι το Blockchain σύστημα του ethereum δεν είναι βασισμένο στις διευθύνσεις αλλά στα account 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα ωραίο site για να βλέπουμε όλα τα dapp του Ethereum. 

https://dappradar.com/dapps?sortBy=dauLastDay&order=desc

φυσικά βλέπουμε ότι σχεδόν όλα έχουν μηδενική χρήση με το ποιο δημοφιλές από αυτά που είναι και ανταλλακτήριο να έχει μόλις 3 χιλιάδες κόσμο να το χρησιμοποιεί καθημερινά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο EOS κλείδωσαν οι dev του συστήματος 7 account.

και το επόμενο ερώτημα είναι αν οι διαχειριστές ενός συστήματος μπορούν να κλειδώνουν account με το έτσι θέλω για ποιο λόγο να χρησιμοποιήσει κάποιος ένα τέτοιο σύστημα και όχι μια τράπεζα η μια database?

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, chek2fire είπε

Στο EOS κλείδωσαν οι dev του συστήματος 7 account.

και το επόμενο ερώτημα είναι αν οι διαχειριστές ενός συστήματος μπορούν να κλειδώνουν account με το έτσι θέλω για ποιο λόγο να χρησιμοποιήσει κάποιος ένα τέτοιο σύστημα και όχι μια τράπεζα η μια database?

Κάτι τέτοια γραφεις και σκεφτομαι να γυρίσω πάλι στο ripple.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγινε hack ένα από τα μεγαλύτερα ανταλλακτήρια ψηφιακών νομισμάτων της Κορέας του Bithumb και από τι λέει το ανταλλακτήριο έχουν χάσει 30 εκατομμύρια δολάρια σε ψηφιακά νομίσματα

https://www.zerohedge.com/news/2018-06-19/cryptos-tumble-after-south-koreas-bithumb-exchange-hacked

https://www.coindesk.com/crypto-exchange-bithumb-halts-services-amid-31-million-hack/

https://www.coindesk.com/bithumb-exchanges-31-million-hack-know-dont-know/

από τι διαβάζουμε οι μεγαλύτερες απώλειες από το ανταλλακτήριο ήταν στο ψηφιακό νόμισμα ripple και μάλλον με αυτό είχε να κάνει το hack αν και τπτ δεν είναι βέβαιο καθώς δεν έχουν δοθεί περισσότερες λεπτομέρειες.

Πάντως το ανταλλακτήριο άρχισε να κάνει withdraw τα Bitcoin του σε hot wallet όπως είπε. Το παράξενο είναι ότι χρησιμοποiεί fee ακόμα και 0.1 γιαυτά τα withdraw. 

ως συνήθως τέτοια fee τα χρησιμοποιούν οι hacker για να σιγουρέψουν 100% το confirmation από τα κλεμμένα τους. Κανείς δεν ξέρει τι ακριβώς γίνετε εκεί πέρα. Πάντως τα hot wallet του ανταλλακτήριου με τα bitcoin αδειάζουν στην κυριολεξία και αυτά τα εξωφρενικά fee έχουν οδηγήσει τα fee του Bitcoin στον  θεό

DgH1l5KXUAEC0Q_.jpg 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, vagpan1986 είπε

Να και κατι ευχαριστο σημερα για τους κατοχους του Enigma

Αυτό το Enigma μου έχει περάσει τελέιως απαρατήρητο. Αρκετά χαμηλά είναι πάντως και σχετικά καλή τιμή έχει.

H άλλη είδηση είναι τα αποτελέσματα του λογιστικού ελέγχου από ανεξάρτητους ελεγκτές που δημοσιοποίησε το tether και που βεβαιώνουν ότι υπάρχουν τα αποθεματικά σε δύο τράπεζες 

https://www.reddit.com/r/Bitcoin/comments/8sif6g/tether_fud_is_over/#oo

https://tether.to/fss-report-transparency-update/#oo

αν και το tether όπως έχω ξαναγράψει και όπως δείχνουν τα στοιχεία έχει συντριπτικά μεγαλύτερη επίδραση στα altcoin παρά στο Bitcoin

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, chek2fire είπε

Αυτό το Enigma μου έχει περάσει τελέιως απαρατήρητο. Αρκετά χαμηλά είναι πάντως και σχετικά καλή τιμή έχει.

Θα συμφωνησω. Εχω καιρο που το ειχα εξετασει το project αυτο, αν δεν κανω λαθος θελει να ασχοληθει με την διανομη private market data (π.χ. charts, investing ideas κλπ), δημιουργια DEX, καθως και private data γενικoτερα επι πληρωμη (μαλλον εξου και η συνεργασια με την Intel στο κομματι αυτο) κ.α. Δεν με ειχε ενθουσιασει γενικα το concept αλλα δεν παυει να ειναι δυνατο, επισης πολλα αλλα projects θελουν να κανουν κατι παρομοιο.

Ενδιαφερον ειναι οτι το team τους απαρτιζεται απο ανθωπους του MIT, οχι μεγαλης φημης βεβαια, αρα μπορεις να το πεις κατι σαν MIT project. Για καιρο δεν ειχαν παρουσιασει κατι αξιοσημειωτο, υπαρχει καποιος κοσμος που το στηριζει αν και πεταει χαμηλα στα radar, ομως η συνεργασια αυτη, αν και ειναι νωρις να βγαζουμε συμπερεσματα, ειναι θετικη. Δεν ξερω αν θα επενδυα, γιατι που να πρωτοβαλεις λεφτα. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


  • Δημιουργία νέου...