Προς το περιεχόμενο

Τα νέα της ημέρας γύρω από τα cryptocurrencies


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 30/1/2024 στις 8:33 ΜΜ, salvador_ είπε

Όταν σας δίνουν μια πληροφορία  ρωτάτε λεπτομέρειες  νωρίτερα πως συνδέσετε  την binance  με αυτο το airdrop δεν μπορώ  να καταλάβω

Θα ξεραμε παραπανω πληροφοριες, αν υπηρχε αντιστοιχο λινκ απο πλευρας σου ωστε να μην ρωταμε για εμας που δεν εχουμε ασχοληθει και τοσο. Ουτε καν ηξερα οτι sol δικτυο =/ binance wallet ή οτι ειναι τελος παντων. Παραπανω για αυτο ρωτησα και ποιες ειναι οι προυποθεσεις :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

https://www.forbes.com/sites/digital-assets/2024/02/03/bitcoin-vs-the-dollar-biden-administration-suddenly-declares-us-crypto-emergency-after-huge-price-surge/

‘Bitcoin Vs. The Dollar’—Biden Administration Suddenly Declares U.S. Crypto ‘Emergency’ After Huge Price Surge

https://www.ccn.com/news/bitcoin-price-surge-spurs-crackdown-on-crypto-mining/

- The U.S. Department of Energy (DOE) has launched an in-depth study into the energy consumption of Bitcoin mining.
- The Biden administration has declared the power usage associated with Bitcoin mining a national ’emergency’.
- Industry insiders speculate that the Biden administration’s actions could ultimately lead to a complete prohibition of Bitcoin mining in the U.S.

Αν γίνει ban στην Αμερική, λέτε να βρούμε καμιά GPU σε καλή τιμή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, StavrosD είπε

Αν γίνει ban στην Αμερική, λέτε να βρούμε καμιά GPU σε καλή τιμή;

Γιατί, τι σχέση έχει πλέον το Bitcoin και γενικά τα cryptos, με τις GPUs;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@kkatzos

https://www.reginfo.gov/public/do/PRAViewICR?ref_nbr=202401-1905-002

Θα πρέπει όλες οι φάρμες να δηλώσουν την ενέργεια που καταναλώνουν.  Θα μου πεις, και τι έγινε;

Αναρωτιέμαι για ποιο λόγο υπάρχει αυτή η ξαφνική "ανησυχία" για την ενεργειακή κατανάλωση των mining farms αλλά μετά θυμάμαι ότι πέρα από το ότι ανταγωνίζονται τα crypto το δολάριο υπάρχει και αυξανόμενη απαίτηση ηλεκτρικής ενέργειας για τα ηλεκτρικά αυτοκίνητα.

Εκτιμώ ότι είναι θέμα χρόνου να βάλουν κάποιο περιβαλλοντικό τέλος στις mining farms οι οποίες θα γίνουν ασύμφορες και θα ρευστοποιήσουν τον εξοπλισμό τους. Ως γνωστόν, πολλές φάρμες δεν χρησιμοποιούν αποκλειστικά ASICS αλλά χρησιμοποιούν και GPUs.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, StavrosD είπε

πολλές φάρμες δεν χρησιμοποιούν αποκλειστικά ASICS αλλά χρησιμοποιούν και GPUs.

Mining δεν κάνουν οι GPUs πλέον.

Μόνο σε νομίσματα ανάξια λόγου και/ή με έμμεσο τρόπο τύπου nicehash/unminable.

Οπότε δε νομίζω ότι μπορούν να επηρεάσουν καμία τιμή, ούτε καινούριας ούτε μεταχειρισμένης GPU.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωρίζω ότι εδώ και καιρό τα ASIC συμφέρουν περισσότερο αλλά τόσες GPU που είχαν πάρει πριν τα ASIC δεν τις χρησιμοποιούν;

Ελπίζω να τις πουλήσουν κάποια στιγμή μαζικά για να προσγειωθούν οι τιμές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, StavrosD είπε

Γνωρίζω ότι εδώ και καιρό τα ASIC συμφέρουν περισσότερο αλλά τόσες GPU που είχαν πάρει πριν τα ASIC δεν τις χρησιμοποιούν;

Ελπίζω να τις πουλήσουν κάποια στιγμή μαζικά για να προσγειωθούν οι τιμές.

κανένας δεν κανει Mining  btc με gpu τουλάχιστον την τελευταία 7ετια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@StavrosD εχεις μεινει πισω στις εξελιξεις περι Mining...Ειδικα το btc εχει σταματησει το Mining με gpu εδω και τουλαχιστον 7 χρονια οπως σου εγραψε και το μελος πιο πανω.

Ετσι για την ιστορια, ο υπευθυνος που δεν εβρισκες καρτα γραφικων πριν 3-4 χρονια ητανε το ethereum και οχι το btc.Οταν ητανε δηλαδη proof of work τωρα πλεον που εγινε και αυτο proof of stake δεν υπαρχει καποιο νομισμα που να αξιζει να το εξορυξεις με καρτα γραφικων.

Οι περισσοτερες απο αυτες που εκαναν Mining εχουν ηδη μπει στην αγορα των μεταχειρισμενων.Οσοι κανουν Mining ακομη με gpu ειναι λιγοι και σιγουρα δεν κανουν mining αυτα τα 2 νομισματα. Ειναι πλεον ασυμφορο το Mining με καρτα γραφικων.

Μπορεις να τσεκαρεις στο https://whattomine.com/ κατα ποσο συμφερει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, StavrosD είπε

Γνωρίζω ότι εδώ και καιρό τα ASIC συμφέρουν περισσότερο αλλά τόσες GPU που είχαν πάρει πριν τα ASIC δεν τις χρησιμοποιούν;

Ελπίζω να τις πουλήσουν κάποια στιγμή μαζικά για να προσγειωθούν οι τιμές.

Έτσι πιστεύαμε το 2021... Το 2022 πέθανε το αφήγημα του ETH για τις ακριβές GPUδες και βγήκε νέο αφήγημα...  που ονομάζεται AI! Τώρα όλες οι GPUδες που είναι άχρηστες για το mining είναι πολύ αποδοτικές για το AI farming.

Οπότε μη περιμένεις μαζική πτώση τιμών 😊.

Επεξ/σία από NiKoSmile
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρα!
Ασχετος εδω και θελω μια (λογικα) απλη βοηθεια.

Εχω το bybit και εκει μεσα εχω τα παρακατω σε tether.

image.png.8bd80cd08921a0cba14738a5dede80a4.png

Πως μπορω αυτα να τα κανω ΛΕΦΤΑ προς χρηση ρε παιδια;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vforvaggelis είπε

Γεια χαρα!
Ασχετος εδω και θελω μια (λογικα) απλη βοηθεια.

Εχω το bybit και εκει μεσα εχω τα παρακατω σε tether.

image.png.8bd80cd08921a0cba14738a5dede80a4.png

Πως μπορω αυτα να τα κανω ΛΕΦΤΑ προς χρηση ρε παιδια;;;

withdraw σε iban σου. η αν έχεις καρτα  bybit απλα τα εχεις σε χρήση για ανάληψη απο atm , η αγορά με την καρτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vforvaggelis είπε

Γεια χαρα!
Ασχετος εδω και θελω μια (λογικα) απλη βοηθεια.

Εχω το bybit και εκει μεσα εχω τα παρακατω σε tether.

image.png.8bd80cd08921a0cba14738a5dede80a4.png

Πως μπορω αυτα να τα κανω ΛΕΦΤΑ προς χρηση ρε παιδια;;;

image.png.da4f30679c1ed5256a42b39fef78ec4b.pngimage.png.05bd8fb5a7a4a28e7437e9ac51c5146b.png
Δεν θα πρότεινα να βγάλεις τέτοιο ποσό σε μια Ελληνική τράπεζα...
Βαριέμαι να googlαρω τα  fees της bybit για withdraw , αλλά, ΑΝ επιτρέψει το έμβασμα μια Ελληνική τράπεζα, λογικα τα fees και απο τις 2 πλευρές θα σε αφήσουν με κανα 20αρικο το πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


  • Δημιουργία νέου...