Προς το περιεχόμενο

Τα νέα της ημέρας γύρω από τα cryptocurrencies


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, icenex είπε

@Arkin Καλα προφανως δεν λεω να περιμενεις 18 χρονια απλα λεω οτι ακομη και αυτοι που την πατησαν με το χρηματιστηριο υπηρξαν περιπτωσεις που το ειδαν σαν επενδυση και εν τελει εβγαλαν λεφτα.

Εσυ φιλε αρκιν το βλεπεις το θεμα πιο πολυ σαν τζογο ειτε το πιστευεις ειτε οχι..Θελεις να βγαλεις ενα παρωδικο κερδος και εισαι ενταξει με αυτο.Γιατι οταν πηδας απο το ενα alt στο αλλο ουσιαστικα αυτο κανεις, τζογαρεις καλλιστα θα μπορουσες να πας στο καζινο, δεν εχει και μεγαλη διαφορα,πηγαινε στην ρουλετα και παιξε ενα συστημα που τουλαχιστον εκει θα παιξεις με τις πιθανοτητες και οχι με την χειραγωγηση της αγορας οπως λες.

Και ουσιαστικα αυτο ειναι το ζουμι του θεματος καποιοι περιμενουν να βγαλουν λεφτα μεσα σε λιγο χρονικο διαστημα αλλα δεν παει ετσι.

Οτι και επενδυση να κανεις πρεπει να της δωσεις χρονο για να σου αποφερει κερδος, ειτε αυτο λεγεται μετοχες, ειτε ανοιγεις ενα μαγαζι ειτε τα κρυπτο..Απλα το καλο κ κακο με τα κρυπτο επειδη ειναι νεα αγορα σε σχεση με ολα τα υπολοιπα ειδη επενδυσης εχει τρελα σκαμπανεβασματα και σε σαφως μικροτερο χρονικο διαστημα.Πχ δεν θα χρειαστουν 18 χρονια για να ανακαμψει ενα νομισμα σου εκτος αν πηγε για βρουβες.

Προσωπικα εχω επενδυσει οπως εχω πει πολλακις ενα σεβαστο ποσον και ξερω το ρισκο οτι μπορω να τα χασω ολα..Αλλα ειμαι διατεθιμενος να το παρω και για αυτο ειχα το σθενος οταν ειδα 70% κατω το πορτοφολι μου να holdarw.Σιγουρα αν ειχα πουλησει και ξαναγοραζα οταν επεφτε η αγορα θα ειχα πολυ μεγαλυτερο κερδος τωρα αλλα ημουν νουμπας τοτε..τωρα ξερω καλυτερα τι να κανω και τι να μην κανω ή τουλαχιστον ξερω καλυτερα σε σχεση με τοτε που ημουν νουμπας.

Το ιδιο σκεπτικο εχω να βγαλω ενα καλο ποσον να βγω στην συνταξη...

Kαλα δεν εχω αυτο το σκεπτικο μιας και holdarw 3 χρονια με την ολη πτωση δεν εβγαλα τιποτα οποτε ηρθε η ωρα τωρα που ανεβηκε να βγαλω μερικα. Το 99% που ειναι στα crypto θελει να βγει στη συνταξη απλα το 1% τελικα καταφερνει να βγει στο τελος. Γιατι για να βγαλει καποιος 1000 ευρω καποιος αλλος πρεπει να τα χασει. Και οταν αρχισει η κατρακυλα ειναι οποιον παρει η μπαλα οποιος προλαβει γενικα μεχρι το επομενο run παλι σε 3-4-5 χρονια οποτε καπνισει τα μεγαλα κεφαλια να ξανα βγαλουν ενα καλο μεροκαματο για αυτους. Μακαρι να ηταν τοσο ευκολο και να βγαιναμε ολοι με 100-200 χιλιαρικα κερδη σε καθε run αλλα ειναι τρομερα ελαχιστο αυτο το ποσοστο στα crypto. Ξερω παρα πολλους που πηραν δανεια εβαλαν υποθηκη το σπιτι τους για τα crypto και τελικα εμειναν και αστεγοι στο τελος. Οποτε μικρο καλαθι και ψυχικη ηρεμια το Α και το Ω σε κατι τοσο volatile. Απο καζινο μια φορα πηρα στο φλαμινγκο στα Σκοπια με την κοπελια καναμε τη βολτα μας φαγαμε ειδαμε και τους αλλους να χανουν και φυγαμε δεν παιξαμε ουτε 1 ευρω. 

29 λεπτά πριν, sharke είπε

στα crypto  τα χ 5 χ 10 χ 100 ειναι φυσιολογικά (Αυτή  η πρεζα τραβάει τον κοσμο) αν θέλει κάποιος χ 1,2  χ 1,5  ας πάρει μετοχές να μην αγχώνεται και τα ανάλογα κέρδη. 

απο το 2017 εκανα mining  με ring's  rx580  οτι eth και btc τα εχω ακομα. οταν θα φτασουν εκει που θελω να βγω σύνταξη 😂

και απο οτι φαίνεται θα ειναι φέτος ειμαι κοντά.

Αναμφιβολα οποιος μπορει να παιξει το long run παιχνιδι εχοντας δεκαδες χιλιαδες ευρω στον αερα και εχει το σθενος μπραβο του και μακαρι να παει καλα να βγαλει χρηματα για μια ζωη. Απλα οταν δεν παει καλα μην ερθει μετα και πει τα εχασα ολα και τι να κανω. Γιατι θυμαμαι στο reddit απειρους που κλαιγονταν μερα νυχτα πως να ταισουν τα παιδια τους και οτι πηραν 100 χιλιαρικα δανειο και τα εχασαν σε μια νυχτα και πολλα αλλα. Τρελες καταστασεις που κατεστρεψαν πολυ κοσμο οικογενειαρχες με παιδια που νομιζαν οτι θα βγαλουν χρηματα και για τα δισεγγονα τους. Μονο που αυτοι με τα δις οι πραγματικοι εκαναν δις γιατι παιζουν το μεγαλο παιχνιδι και κινουν τα νηματα. Εγω εσυ και ο παραδιπλα που ζουμε αξιοπρεπως πιστευουμε σε αυτο το ονειρο η θελουμε να πιστευουμε απλα το ξεχναμε οταν καταρριφθει. Ναι υπαρχουν 5-10 ατομα στην Ελλαδα που κυκλοφορανε με lambo λογο των crypto αλλα οπως ειπα ειναι το 0.1% και αυτα που εβγαλαν ειναι κυριως καθαρη τυχη. Οι περισσοτεροι κλαινε. 

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δεν νομίζω υγιής  ανθρωπος να πάρει δάνειο για μετοχές η crypto (ΚΕΘΕΑ).

επενδύουμε παντα αυτα που έχουμε και μας περισσεύουν.

Επεξ/σία από sharke
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω πως ειναι δυνατον να την πατησει καποιος απο το btc.. αλλα τελος παντων.

Αν επενδυεις και μαλιστα λεφτα που πηρες βαζωντας υποθηκη το σπιτι σου και δεν κανεις μια στοιχειωδη ερευνα τι εστι βερυκοκο δεν σου φταιει κανενας παρα μονο ο εαυτος σου.

Ακομη και αν ειχες επενδυσει στο Btc και δεν εκατσες να ψαξεις οτι τα κρυπτο περνανε κυκλους και οτι καποια στιγμη θα ερθει η πτωση ειναι μια λεπτομερεια που ολοι πρεπει να την ξερουν οταν επενδυουν στα κρυπτο.Μιλαμε για ενα τοσο απλο πραγμα ουτε πολυπλοκες αναλυσεις ουτε τιποτα..μιλαμε για 2-3 απλα πραγματακια.Ε αν δεν κανεις ουτε αυτα τοτε κακο του κεφαλιου και ποσο μαλλον αν βαλεις τα λεφτα σου σε σκατονομισματα νομιζωντας οτι θα πιασεις τον παπα απο τα @@.

 

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπαινουν παρα πολλοι ασχετοι τελειως παιδια. Καθονται βλεπουν τα βιντεακια και καλα μερικων εμπειρων και την πατανε. Ποσοι λετε αγορασαν στα 64000 και πουλησαν στα 15-20-25 γιατι πιστευαν οτι θα μηδενιστει? Νομιζετε ειναι λιγοι? Αν μπειτε reddit τοτε με το crash και στα 20k και στα 64k γινεται χαμος με κλαματα. Ουτε εσεις ειστε εμπειροι ουτε κανεις απο εδω μεσα απλα ξερουμε 2-3 στοιχειωδη πραγματα. Εμπειρος ειναι αυτος που εχει βαλει trade 10 εκατομμυρια να αγορασει στα 60000 και να πουλησει στα 61000 βγαζοντας απλα και ευκολα κατι εκατονταδες χιλιαδες δολλαρια. Εμεις που βαλαμε 5-10 χιλιαδες και περιμενουμε να κανει x10 x20 να βγαλουμε ενα πολυ σεβαστο ποσο δεν εχουμε ιδεα απο τιποτα για τα crypto συγκριτικα με αυτους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε εσυ αρκιν εσυ μιλας για trader εδω οι περισσοτεροι δεν ειμαστε trader αλλο το ενα αλλο το αλλο.

Οποτε παμε παλι αν ολοι αυτοι που κλαιγονται καθονταν και διαβαζαν πως ακριβως κινειται το btc συγκεκριμενα και αντε μερικα μεγαλα alt θα ηξεραν οτι το μονο που επρεπε να κανουν ειναι υπομονη.

Οχι να πουλησουν και να βγουν με χασουρα, ναι τοτε λογικο ειναι να βαλουν τα κλαματα.

Εγω προσωπικα ειμαι επενδυτης δεν με θεωρω trader γιατι πολυ απλα δεν κανω trade.Αγορασα με dca και τωρα θα πουλαω με dca οταν μπουμε για τα καλα στο bullrun, κοινως μετα το halving event.

Αυτος που θα μπει με 10 μυρια στα 60 και θα πουλησει στα 61 δεν ειναι εμπειρος απλα ψαχνει να βγαλει κατι ψιλα για τον χαβαλε του γιατι για αυτον τα χιλιαρικα ειναι οπως εμας τα 100€..Και προφανως το συγκεκριμενο ειδος ανθρωπου ειναι καθαρα trader..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καταλαβαινω τι λες απλα και το long run δεν εγγυαται τιποτα σε μια τετοια αγορα. Και εγω επενδυτης ειμαι απλα σε γη αλλιως ειναι να αγορασεις 300-400 στρεμματα γης απο το να παρεις 5 BTC ας πουμε. Ειναι πολυ πιο σιγουρη επενδυση δηλαδη και δεν εχεις το αγχος. Το BTC ακομα και μακροπροθεσμα το θεωρω τζογο προσωπικα αλλα προφανως ο καθενας εχει τις αποψεις του πανω στο θεμα.

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/2/2024 στις 2:06 ΜΜ, Arkin είπε

Πιστευω οτι δεν θα δουμε πανω 60 σε αυτο το run

 

19 ώρες πριν, Arkin είπε

Πάμε για τα 60 τώρα να βγάλουμε ακόμα ένα μεροκάματο. 

👀

Σχεδόν... 

Είχα τσιμπήσει και κάτι λίγα σε pepe, floki (λόγω ονόματος 🤣) και spell

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Arkin είπε

Καταλαβαινω τι λες απλα και το long run δεν εγγυαται τιποτα σε μια τετοια αγορα. Και εγω επενδυτης ειμαι απλα σε γη αλλιως ειναι να αγορασεις 300-400 στρεμματα γης απο το να παρεις 5 BTC ας πουμε. Ειναι πολυ πιο σιγουρη επενδυση δηλαδη και δεν εχεις το αγχος. Το BTC ακομα και μακροπροθεσμα το θεωρω τζογο προσωπικα αλλα προφανως ο καθενας εχει τις αποψεις του πανω στο θεμα.

Καλα δεν λεω να κρατησεις το btc σου για καμια 20ρια χρονια και να μην εχεις τσιμπησει κερδος.Και σιγουρα δεν το συγκρινω με αλλου ειδους επενδυσεις..Μιλας για 300-400 στρεμματα γης που ειναι ειδος επενδυσης εδω και εκατονταδες χρονια και μου το συγκρινεις με τα κρυπτο που ειναι τοσο αγουρο οσο δεν παει...

Προφανως και δεν υπαρχει συγκριση αυτων των 2 στο πιο ειναι το πιο ασφαλες.Αλλα για αυτο το ενα εχει μικρες αποδοσεις εναντι του αλλου, ενω το δευτερο παιζει να γινεις εκατομμυριουχος απο το πουθενα ή μπατιρης.

23 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

 

👀

Σχεδόν... 

Είχα τσιμπήσει και κάτι λίγα σε pepe, floki (λόγω ονόματος 🤣) και spell

Αν καταλαβα καλα τσιμπησες μερικα flokia των αλλων για να τους δωσεις μετα τα δικα σου?? :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πανε κ οι 60k

Screenshot_2024-02-28-15-28-22-711_com.binance.dev.jpg

Βλεπω να σπαει το all time high πριν ερθει το halving event αν και βαση προιστοριας εκει στο halving event κανει ενα καλο drop αντε να δουμε θα συμβει και αυτη την φορα..

Εχουν ξεσκιστει να αγοραζουν τα funds για τα etf τους k εμεις εδω συζηταμε για το αν θα πρεπει να πουλησουμε στα 60K...

Επεξ/σία από icenex
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, icenex είπε

Αν καταλαβα καλα τσιμπησες μερικα flokia των αλλων για να τους δωσεις μετα τα δικα σου?? :lol:

Κάτι τέτοιο. Τα flokia πάνε και έρχονται 🤣🤣

Απο εδω και περα θα επενδύω σε αστεία ονόματα. Αφού οι έρευνες δεν αποδίδουν, τουλάχιστον να περνάω καλά 🤣

  • Like 1
  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, icenex είπε

Προφανως και δεν υπαρχει συγκριση αυτων των 2 στο πιο ειναι το πιο ασφαλες.Αλλα για αυτο το ενα εχει μικρες αποδοσεις εναντι του αλλου, ενω το δευτερο παιζει να γινεις εκατομμυριουχος απο το πουθενα ή μπατιρης.

Τωρα το ειπες σωστα. Το η εκατομμυριουχος η μπατιρης δεν το λες σταθερη επενδυση. Ειναι high risk τζογος που αν σου κατσει οντως μπορεις να σε κανει πλουσιο απο τη μια μερα στην αλλη. Απο την αλλη αν δεν σου κατσει θα κανεις καποιον αλλο πλουσιο και συνηθως θα κανεις καποιον αλλο πλουσιο ακομα πιο πλουσιο οπως παει στο 99% των πραγματων.

Επεξ/σία από Arkin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, icenex είπε

Πανε κ οι 60k

Screenshot_2024-02-28-15-28-22-711_com.binance.dev.jpg

Βλεπω να σπαει το all time high πριν ερθει το halving event αν και βαση προιστοριας εκει στο halving event κανει ενα καλο drop αντε να δουμε θα συμβει και αυτη την φορα..

Εχουν ξεσκιστει να αγοραζουν τα funds για τα etf τους k εμεις εδω συζηταμε για το αν θα πρεπει να πουλησουμε στα 60K...

για να πεσει πρέπει κάποιος να εχει και να θέλει να το πουλήσει. δεν υπάρχει  btc ουτε και για μυρουδιά .  δεν φτανει για ολους τελείωσε. τωρα αν εννοείς τους μικρομέτοχος με satoshi οτι και να ξεπουλήσουν δεν θα καταλάβουμε τίποτα.

αυτη που αγοράζουν με φαγάνες στα 60κ και 70κ δεν τα παίρνουν για να πουλήσουν κατω απο 60κ λογο αυτόν παει μόνο επανο προς το παρών

Επεξ/σία από sharke
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, sharke είπε

για να πεσει πρέπει κάποιος να εχει και να θέλει να το πουλήσει. δεν υπάρχει  btc ουτε και για μυρουδιά .  δεν φτανει για ολους τελείωσε. τωρα αν εννοείς τους μικρομέτοχος με satoshi οτι και να ξεπουλήσουν δεν θα καταλάβουμε τίποτα.

αυτη που αγοράζουν με φαγάνες στα 60κ και 70κ δεν τα παίρνουν για να πουλήσουν κατω απο 60κ

Χαιρω πολυ της ιδια αποψης ειμαι απλα αφηνω στην ακρη ενα σεναριο που μπορει να συμβει και η προιστορια, τωρα πως θα γινει για να δημιουργηθει πανικος και να φαμε τρελο drop δεν παει το μυαλο τι μπορει να ειναι αυτο που θα το προκαλεσει.

Οπως και να εχει απολαμβανουμε την τσαρκα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, icenex είπε

Χαιρω πολυ της ιδια αποψης ειμαι απλα αφηνω στην ακρη ενα σεναριο που μπορει να συμβει και η προιστορια, τωρα πως θα γινει για να δημιουργηθει πανικος και να φαμε τρελο drop δεν παει το μυαλο τι μπορει να ειναι αυτο που θα το προκαλεσει.

Οπως και να εχει απολαμβανουμε την τσαρκα...

αλλο το σενάριο αν θελουν να στήσουν κατι τεχνητού πανικού αλλιώς δεν πέφτη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


  • Δημιουργία νέου...