Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για αγορά φορητού υπολογιστή (part 2)


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, APsD είπε

Τα κοιταξα τα specs ενα προς ενα. Μονο σε ενα review διαβασα οτι το i5 εχει DDR3 ram ενω το i7 DDR4. Στο official site δεν υπαρχει καποια τετοια λεπτομέρεια. Οπως επίσης και το backlight δεν υπαρχει πουθενα στα spec στο site της ΑCER και στο Amazon αλλα σε ολα τα reviews και σε ερωτησεις κατω απο την αγγελια του amazon γραφουν χρηστες που το εχουν αγορασει οτι εχει backlight κανονικα. Η ερωτηση μου ειναι αν αργοτερα σε κανα 2 χρονια μπετωσει και θελω να του βαλω πχ τον i7 πανω, μπαινει? H είναι κολλημενος πανω στο mobo ο cpu?

Πάντα στους φορητούς η cpu κι η gpu (παλιότερα, αν θυμάμαι καλά, υπήρχαν κάποια laptop που επέτρεπαν την αλλαγή) είναι κολλημένες επάνω. Καμία φορά μέχρι κι οι μνήμες είναι φιξαρισμένες πάνω σε κάποια μοντέλα. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 ώρες πριν, portishead είπε

Κάτι από amazon UK? Η και Ελλάδα αν είναι πιο συμφέρον... Πάντως όχι Αμερική-Γερμανία (είναι πρακτικό το ζήτημα)... Επίσης να έχει ssd από εργοστάσιο. Δεν θέλω να μπω σε διαδικασία upgrade.

Πολύ χαμηλό το budget σου για να έχεις αξιοπρεπείς επιλογές από Ευρώπη αποκλείοντας μάλιστα την Γερμανία...

5 ώρες πριν, jobous είπε

Ο λόγος ποιος είναι ?? Εννοείς λόγω της θερμότητας ??

Λόγω υπόλοιπου hardware...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα το έλεγα , πραγματικά πετάει το λαπτοπάκι.... 

Μιλάμε για το Α515 51G 84NJ  του eshop. Πάντως θα κρατήσει αρκετό καιρό, αν τους βάλεις και μια 8gb και πάει στα 12 είσαι καλυμμένος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, poli361 είπε

Καλησπέρα, ξέρει  κάποιος να μου προτείνει ένα λάπτοπ 13"-14" , με χαμηλό βάρος  αλλά στα 600 ευρώ.

Αυτό έχω βρει και βάζω εγώ επιπλέον τον ssd.

https://www.amazon.com/gp/product/B0762S8PYM/ref=ox_sc_act_title_1?smid=ATVPDKIKX0DER&psc=1 

Ευχαριστώ πολύ.

https://www.amazon.it/Huawei-Matebook-Notebook-Processore-R5-2500/dp/B01LYV3JZL/ref=sr_1_1?s=pc&ie=UTF8&qid=1538521968&sr=1-1&keywords=Huawei+B01LYV3JZL 624 € με τα μεταφορικά

8 ώρες πριν, kritikos4 είπε

Καλησπέρα 

Ψάχνω για αγορά laptop για απλή δουλειά γραφείου και browsing , αντε καμιά ταινία 

Θέλω να δώσω μέχρι 700-750 € (με την απαλλαγή ΦΠΑ) οπότε έχω καταλήξει σε αυτόν που λογικά θα με υπερκαλύψει αλλά λέω να τον πάρω για να είμαι αρκετά futureproof 

https://www.skroutz.gr/s/13561835/Dell-Inspiron-5570-i7-8550U-8GB-1TB-128GB-Radeon-530-FHD-W10.html

Ίσως πάρω και 8 GB ακόμα ram κάποια στιγμή

Είναι καλή επιλογή? 

Κάτι ανάλογο από amazon κλπ παίζει σε αυτά τα χρήματα ? 

 

7 ώρες πριν, atrwtos είπε

Χρειάζομαι ένα Laptop αλλά δεν μπορώ να βρω..μέχρι 750 ευρώ...μιλάω για το συνδυαστικό σπαστικό κομμάτι...θέλω να είναι 

17'' ή 15+ ιντσες(θα προτιμούσα 17) ips,4 πύρηνος,8+μνημη,nvidia(ανεξάρτητη κάρτα) και να διαθέτη οπτικό μέσο (DVD)..για το τελευταιο μπορώ να βρω και εξωτερικό με συνδεση usb αλλα θα προτιμούσα ενσωματωμένο(μην κουβαλάω ξεχωριστές συσκευές καταλαβαίνετε)...βρίσκω κάποια αλλά πάνω από 1000ρικο...δεν υπάρχουν δυστυχώς τα ευρω...το θέλω κυρίως για ιντερνετ,ταινίες,photoshop,premier. 

https://www.amazon.com/Acer-Aspire-i5-8250U-GeForce-E5-576G-5762/dp/B075FLBJV7/ref=sr_1_1?s=electronics&ie=UTF8&qid=1534803674&sr=1-1&keywords=Acer+E5-576G-5762 716 $ (~619 €) τελική τιμή με μεταφορικά και τελωνείο μέσα, σε μια βδομάδα περίπου θα το έχεις σπίτι σου…  
  
https://www.amazon.com/8th-Gen-i5-8300H-GeForce-FireCuda-Windows/dp/B07BP9QG2J/ref=sr_1_2?s=electronics&ie=UTF8&qid=1534597073&sr=1-2&keywords=Asus+FX504GD-ES51 833.93 $ (~729 €) τελική τιμή με μεταφορικά και τελωνείο μέσα, σε μια βδομάδα περίπου θα το έχεις σπίτι σου…      
  
https://www.amazon.com/MSI-GV62-8RD-200-Performance-Steelseries/dp/B07D4ZML7M/ref=sr_1_2?s=electronics&ie=UTF8&qid=1534099631&sr=1-2&keywords=MSI+GV62+8RD-200 955.21 $ (~834 €) τελική τιμή με μεταφορικά και τελωνείο μέσα, σε μια βδομάδα περίπου θα το έχεις σπίτι σου… 

Στις ‎1‎/‎10‎/‎2018 στις 11:33 ΜΜ, APsD είπε

Καλησπερα και απο μενα!
Παρακολουθώ το topic και ειμαι ενα βήμα πριν παραγγείλω το Acer Aspire E 15 από το amazon που εχει προταθεί αρκετές φορές.

Εχω 2 ερωτήσεις αν ξέρει κάποιος.
Απ οτι εχω δει το συγκεκριμενο βγαίνει με i5-8250U αλλα και με i7-8550U ενώ τα υπολοιπα χαρακτηριστικά ειναι ίδια (ΜΧ150, 8gb ram, 256gb ssd κλπ)
To μοντέλο με τον i7 βγαίνει στα 817Ευρώ ενώ το μοντέλο με τον i5 βγαίνει στα 622Ευρώ. Η ερώτηση λοιπόν είναι αν αξίζει αυτήν την σχεδον 200 ευρώ διαφορά για τον i7?
Ειναι τόσο καλύτερος? Δεν αλλαζω λαπτοπ πολυ συχνα οπότε θέλω να πάρω κατι και να κρατήσει το θέμα είναι αν αξίζει να δώσω συν 200 για τον i7!!

Και επίσης ηθελα να ρωτήσω αν ξέρει καποιος αν τα 2 αυτά λάπτοπ εχουν backlight keyboard! Κατι διαβασα στα reviews οτι αυτο με τον i5 έχει αλλα δεν το βλέπω κάπου στα χαρακτηριστικά του laptop!

Links από τα 2 μοντέλα:
i5:
https://www.amazon.com/Acer-Display-i7-8750H-Fingerprint-A715-72G-71CT/dp/B075FLBJV7/ref=sr_1_1?s=electronics&ie=UTF8&qid=1534785083&sr=1-1&keywords=Acer%2BA715-72G-71CT&th=1

i7:
https://www.amazon.com/gp/product/B075FLJ87G/ref=as_li_tl?ie=UTF8&camp=1789&creative=9325&creativeASIN=B075FLJ87G&linkCode=as2&tag=relhal-20&linkId=ef2029fa904c74c42dabb50e1728d8fe&th=1

Eυχαριστώ πολυ!

https://www.cpubenchmark.net/compare/Intel-i5-8250U-vs-Intel-i7-8550U/3042vs3064

Στις ‎2‎/‎10‎/‎2018 στις 12:13 ΠΜ, jozef είπε

Αν η διαφορά τους είναι μόνο ο επεξεργαστής θεωρώ ότι δεν αξίζει να δώσεις 200€ παραπάνω για τον i7. Στην καθημερινή χρήση δε θα καταλάβεις καμία διαφορά. 

Χίλιες φορές κράτα τα 200 αυτά ευρώ και επένδυσε τα σε 8 gb Ram επιπλεόν και έναν δεύτερο σκληρό στη θέση του DVD. Θα πιάσουν περισσότερο τόπο.

Αυτά έχουν ήδη δύο θέσεις για σκληρό, 2.5'' SATA & M.2...

6 ώρες πριν, APsD είπε

Τα κοιταξα τα specs ενα προς ενα. Μονο σε ενα review διαβασα οτι το i5 εχει DDR3 ram ενω το i7 DDR4. Στο official site δεν υπαρχει καποια τετοια λεπτομέρεια. Οπως επίσης και το backlight δεν υπαρχει πουθενα στα spec στο site της ΑCER και στο Amazon αλλα σε ολα τα reviews και σε ερωτησεις κατω απο την αγγελια του amazon γραφουν χρηστες που το εχουν αγορασει οτι εχει backlight κανονικα. Η ερωτηση μου ειναι αν αργοτερα σε κανα 2 χρονια μπετωσει και θελω να του βαλω πχ τον i7 πανω, μπαινει? H είναι κολλημενος πανω στο mobo ο cpu?

DDR3 ή DDR4 δεν έχει καμιά σημασία σε τέτοιου είδους μηχανήματα, αυτό το Acer του Amazon.com έχει σίγουρα φωτιζόμενο πληκτρολόγιο, κανένα laptop πλέον δεν έχει αποσπώμενο επεξεργαστή & κάρτα γραφικών...

Επεξ/σία από zacharis1955
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά με το πολύ ψάξιμο, έχασα την προσφορά για το lenovo απο τον Κωτσόβολο. Στα 599 που γύρισε πάλι δεν νομίζω οτι αξίζει σαν τιμή για αυτά που προσφέρει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν , μιας και είμαι κάτοχος εδώ και λίγες μέρες ενός Dell 5570 (Intel i5-8250u , ενσωματωμένη Intel 620, 8gb ram) να σας πω τις εντυπώσεις μου :

 

Θετικά :

1) Γρήγορο λόγω επεξεργαστή .Aν δεν ασχολείσαι με απαιτητικά προγράμματα επεξεργασίας video και εικόνας δεν χρειάζεσαι κάτι περισσότερο.

2) Καλή ως πολύ καλή ποιότητα κατασκευής. 

3) Αθόρυβο. Σπάνια μπαίνει σε λειτουργία ο ανεμιστήρας αλλά και τότε δεν είναι ενοχλητικός.

4) Πολύ καλό πληκτρολόγιο με "αίσθηση γραφομηχανής" λόγω μικρών διαδρομών.

5) Πολύ καλό touchpad αν και (δεν ξέρω αν αυτό συμβαίνει μόνο σε μένα) το αριστερό και δεξί κλικ κάνουν έντονο ήχο.

6) Καλός ήχος , για τα δεδομένα της κατηγορίας.

7) Γρήγορο και ακριβές  fingerprint sensor.

Αρνητικά :

1) Οθόνη. To μεγαλύτερο αρνητικό. Δεν είναι άθλια όπως την περιγράφουν κάποια review αλλά από αυτή την εταιρεία και σε αυτή την κατηγορία θα περίμενα κάτι καλύτερο. Για αυτό ευθύνεται κυρίως η μικρή φωτεινότητα αλλά και η επίστρωση antiglare.

2) Μπαταρία. Μετά βίας και με απλή καθημερινή χρήση φτάνει τις 3-3.30 ώρες. Απογοήτευση πραγματικά. Αφαιρεί την έννοια του φορητού υπολογιστή αφού μετά από λίγο θα ψάχνεις για πρίζα.

 

Συνοπτικά καλό laptop σε επιμέρους τομείς αλλά δεν μπορεί να θεωρηθεί vfm.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, logokrimenos είπε

Τελικά με το πολύ ψάξιμο, έχασα την προσφορά για το lenovo απο τον Κωτσόβολο. Στα 599 που γύρισε πάλι δεν νομίζω οτι αξίζει σαν τιμή για αυτά που προσφέρει...

https://www.plaisio.gr/desktop-laptop/laptops/all-laptops/Lenovo-Laptop-Ideapad-330s-15arr-R5-81FB0037GM.htm

6 ώρες πριν, mathewgx είπε

Λοιπόν , μιας και είμαι κάτοχος εδώ και λίγες μέρες ενός Dell 5570 (Intel i5-8250u , ενσωματωμένη Intel 620, 8gb ram) να σας πω τις εντυπώσεις μου :

Θετικά :

1) Γρήγορο λόγω επεξεργαστή .Aν δεν ασχολείσαι με απαιτητικά προγράμματα επεξεργασίας video και εικόνας δεν χρειάζεσαι κάτι περισσότερο.

2) Καλή ως πολύ καλή ποιότητα κατασκευής. 

3) Αθόρυβο. Σπάνια μπαίνει σε λειτουργία ο ανεμιστήρας αλλά και τότε δεν είναι ενοχλητικός.

4) Πολύ καλό πληκτρολόγιο με "αίσθηση γραφομηχανής" λόγω μικρών διαδρομών.

5) Πολύ καλό touchpad αν και (δεν ξέρω αν αυτό συμβαίνει μόνο σε μένα) το αριστερό και δεξί κλικ κάνουν έντονο ήχο.

6) Καλός ήχος , για τα δεδομένα της κατηγορίας.

7) Γρήγορο και ακριβές  fingerprint sensor.

Αρνητικά :

1) Οθόνη. To μεγαλύτερο αρνητικό. Δεν είναι άθλια όπως την περιγράφουν κάποια review αλλά από αυτή την εταιρεία και σε αυτή την κατηγορία θα περίμενα κάτι καλύτερο. Για αυτό ευθύνεται κυρίως η μικρή φωτεινότητα αλλά και η επίστρωση antiglare.

2) Μπαταρία. Μετά βίας και με απλή καθημερινή χρήση φτάνει τις 3-3.30 ώρες. Απογοήτευση πραγματικά. Αφαιρεί την έννοια του φορητού υπολογιστή αφού μετά από λίγο θα ψάχνεις για πρίζα.

Συνοπτικά καλό laptop σε επιμέρους τομείς αλλά δεν μπορεί να θεωρηθεί vfm.

Πόσο το αγόρασες? Σε τιμούλα Skroutz? Aν ναι έκανες πολύ κακή αγορά! Δεν αξίζει για κανένα απολύτως λόγο πάνω από 500-550 € λόγω κάτω του μετρίου οθόνης, σχεδίασης και ποιότητας κατασκευής! 

Εχω το Dell Inspiron 5559 (Intel Core i5-6260U / Intel Iris Graphics 540) από προσφορά του Γερμανού στα 419 €, δεν θα ξανά-αγοράσω ποτέ πλέον Dell consumer series! 

P.S: Δεν νομίζω να υπάρχουν laptops με χειρότερη ποιότητα κατασκευής (οθόνη / πληκτρολόγιο / πλαστικά) από τα Dell Inspiron 3000 & 5000 Series!
Εξαιρείται η Lenovo Ideapad 100 Series που είναι ο ορισμός της σαβούρας!

 

Επεξ/σία από zacharis1955
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, mathewgx είπε

Καλή ως πολύ καλή ποιότητα κατασκευής

εγώ από την άλλη μέτριας ποιότητας πλαστικό , με έντονο flex στο πληκτρολόγιο είδα...

Το 3376 έχει ακριβώς την ίδια κατασκευή. 

Το 5567 μιας χρονιάς πίσω , είχε στα σημεία καλύτερη κατασκευή , κυρίως λόγω σκληρότητας πλαστικού.

5 ώρες πριν, mathewgx είπε

Αθόρυβο. Σπάνια μπαίνει σε λειτουργία ο ανεμιστήρας αλλά και τότε δεν είναι ενοχλητικός

Για αυτό βρίσκεται στα 60αρια στο 20% load. Τρέχεις και δεν φτάνεις αν ανοιξεις κάτι ελάχιστα πιο βαρύ...

Το repaste επίσης δεν βοηθάει από ότι είδα. Είναι προβληματικά τα thermal. 

 

5 ώρες πριν, mathewgx είπε

Πολύ καλό touchpad

δεν έχει precision drivers... είναι με synaptics.

 

υπερτιμημένο κατά 200 ευρώ επειδή απλά γράφει Dell.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια σας παιδιά,

ψάχνω ένα laptop μέχρι 600€ περίπου και θέλω να έχει ssd και 8GB ram.

Διάβασα λίγο το thread και είδα αυτά τα 2 laptops από το amazon να προτείνονται, τα οποία είναι ακριβώς ότι χρειάζομαι.:

1. Acer Aspire E 15 με τον i5-8250U

2. Acer Aspire E 15 με τον Core i3-8130U + 4GB ram + DREVO D1 M.2 2280 240GB

 

Όμως επειδή η αγορά πιθανόν θα γίνει με δόσεις, από Ελλάδα τι έχετε να προτείνετε?

 

Ευχαριστώ.

Επεξ/σία από C.Steve
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, C.Steve είπε

Γεια σας παιδιά,

ψάχνω ένα laptop μέχρι 600€ περίπου και θέλω να έχει ssd και 8GB ram.

Διάβασα λίγο το thread και είδα αυτά τα 2 laptops από το amazon να προτείνονται, τα οποία είναι ακριβώς ότι χρειάζομαι.:

1. Acer Aspire E 15 με τον i5-8250U

2. Acer Aspire E 15 με τον Core i3-8130U + 4GB ram + DREVO D1 M.2 2280 240GB

Όμως επειδή η αγορά πιθανόν θα γίνει με δόσεις, από Ελλάδα τι έχετε να προτείνετε?

Ευχαριστώ.

Με δόσεις από Ελλάδα και σ' αυτή την τιμή δεν θα βρείς τίποτα με τα χαρακτηριστικά, την σχεδίαση και την ποιότητα κατασκευής των παραπάνω...

Επεξ/σία από zacharis1955
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, zacharis1955 είπε
20 ώρες πριν, portishead είπε

Κάτι από amazon UK? Η και Ελλάδα αν είναι πιο συμφέρον... Πάντως όχι Αμερική-Γερμανία (είναι πρακτικό το ζήτημα)... Επίσης να έχει ssd από εργοστάσιο. Δεν θέλω να μπω σε διαδικασία upgrade.

Πολύ χαμηλό το budget σου για να έχεις αξιοπρεπείς επιλογές από Ευρώπη αποκλείοντας μάλιστα την Γερμανία...

Ok. εως 450 απο Ελλάδα η amazon.uk με:

  • FHD IPS (οπωσδήποτε)
  • Ιδανικά SSD (αν δεν έχει δεν πειράζει)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, 

εχω αγορασει αυτο το λαπτοπ:

https://www.mediamarkt.gr/el/product/_dell-g3-15-3579-intel-core-i5-8300h-8gb-1tb-hdd-geforce-gtx-1050-4gb-full-hd-1213108.html

κ θελω να το αναβαθμισω με ενα ssd , μπορει καποιος να πει με σιγουρια τι τυπο ssd πρεπει να αγορασω?

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...