Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για αγορά φορητού υπολογιστή (part 2)


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Exodia The Forbidden One είπε

Παιδιά Καλησπέρα Ψάχνω ένα φορητό υπολογιστή για τον αδερφό μου όσο γίνεται πιο οικονομικός αυτό που μας ενδιαφέρει ενδιαφέρει είναι σερφάρισμα στο internet και να βλέπει ταινίες Οπότε αυτό που χρειαζόμαστε σαν βασικές προϋποθέσεις είναι αν γίνεται να έχει οθόνη full HD και να έχει και δίσκο SSD

https://www.amazon.com/Acer-Aspire-i3-8130U-Memory-E5-576-392H/dp/B079TGL2BZ/ref=sr_1_2?s=electronics&ie=UTF8&qid=1535805539&sr=1-2&keywords=Acer+E5-576-392H  

https://www.amazon.com/gp/product/B076VLYL76/ref=ox_sc_act_title_1?smid=A3MDUFUQOQTCYS&psc=1

https://www.amazon.com/gp/product/B00FKEZ218/ref=ox_sc_act_title_1?smid=A3LKWIQ3PBTNT2&psc=1

Σύνολο  559.57 $ (~485 €) τελική τιμή με μεταφορικά και τελωνείο μέσα, σε μια βδομάδα περίπου θα το έχεις σπίτι σου… 

https://www.electroholic.gr/gr/computer/ypologistes/laptop/comlen00928/laptop-lenovo-320-15ikbrn-15-6-1920x1080-i5-8250u4gb128gbintel-hd-620dosblack

https://www.amazon.com/Acer-Aspire-i5-8250U-GeForce-E5-576G-5762/dp/B075FLBJV7/ref=sr_1_1?s=electronics&ie=UTF8&qid=1534803674&sr=1-1&keywords=Acer+E5-576G-5762 720.27 $ (~625 €) τελική τιμή με μεταφορικά και τελωνείο μέσα, σε μια βδομάδα περίπου θα το έχεις σπίτι σου…   

Επεξ/σία από zacharis1955
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά!

Έχω το laptop IdeaPad 330S-15ARR (2500U/4GB/1TB + 128GB/FHD/W10)στα χέρια μου από την Τετάρτη, από Κωτσόβολο στα 480ε και μπορώ να πω ότι είμαι κατενθουσιασμένος😄

--- Αλουμινένιο case πολύ όμορφο, λεπτό, ελαφρύ και ωραίο design. Φαίνεται ποιοτική κατασκευή.                                                                                                                                                                                   --- Το πληκτρολόγιο με έχει βολέψει, με καλή αίσθηση πληκτρολόγησης και άμεση απόκριση των    πλήκτρων.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                     --- Η οθόνη του είναι το μεγάλο ατού. Μικρά bezels που σου δίνουν την αίσθηση μεγαλύτερης οθόνης και περιορίζουν τις διαστάσεις της συσκευής.Φωτεινότητα, υπέροχα χρώματα,  γωνίες θέασης και πολύ ξεκούραστη για τα μάτια, ειδικά για ανθρώπους σαν εμένα που έχουν πρόβλημα όρασης και εύκολη κούραση. Σπουδαίο το IPS panel, δεν ξαναγυρνάω ποτέ σε οτιδήποτε άλλο                                                                                                                                                 --- Ο επεξεργαστής πολύ ισχυρός και απρόσμενα κρύος. Χωρίς να κάνω gaming, δεν έχει ξεπεράσει τους 50 C στο hwmonitor. Σε συνδυασμό με 8GB ( 2X4 ) μνήμη και τον ssd πάει σφαίρα. Του έκανα καθαρή εγκατάσταση WIN 10, αν και δεν ήμουν σίγουρος ότι χρειαζόταν, γιατί δεν είχε σχεδόν καθόλου σαβούρα από τον κατασκευαστή.                                                                                                               --- Η αναβάθμιση του σε ram, ήταν για μένα - που δεν πιάνουν και πολύ τα χέρια μου - πολύ εύκολη. Λίγο υπομονή χρειαζόταν να ξεβιδώσεις καμια 10αριά βίδες και να ξεκουμπώσεις το κάτω καπάκι. Για πιό έμπειρους υπόθεση 5 λεπτών.                                                                                                                                                                                                                                                                                                         --- Η έλλειψη θύρας ethernet δεν μου έχει χρειαστεί, άλλωστε υπάρχουν και αντάπτορες. --- Η μπαταρία με μέτρια χρήση με πάει πάνω από 3 ώρες, ενώ για να φορτίσει πλήρως θέλει μία περίπου ώρα.

Αυτές είναι οι εντυπώσεις από έναν απλό χρήστη και ευχαριστώ όλους που με βοήθησαν να το επιλέξω.

Υ.Γ. Πρόσθεσα ένα dimm 4gb μνήμης στο μοναδικό slot που είχε ελεύθερο και το έκανα dual channel, ενώ αφαίρεσα και τον Hdd για να τον δώσω, επειδή δεν τον χρειάζομαι. Με την προσθήκη της μνήμης ( επειδή δεν έχει service door ), αλλά κυρίως με την αφαίρεση του hdd, θα έχω πρόβλημα εγγύησης. Ο γιος μου είπε ότι χωρίς hdd δεν θα περάσει το θέμα εγγύηση αλλά δεν ήταν και σίγουρος. Εσείς τι λέτε;;;;

 

Επεξ/σία από Green Dragon
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο ειναι καλη προσφορα? https://www.plaisio.gr/desktop-laptop/laptops/all-laptops/Toshiba-Tecra-A50-e-10m-PS599E-00700DGE.htm?utm_source=Newsletter-B2B&utm_medium=Email&utm_campaign=Newsletter-20181004-laptops-Release&NewsLetterActivate=001A4BE6A1681ED8B1F5391E794D121F&ref_tim=1538767141&ref_a=30527746&ref_b=947176

Δεν εχω βρει καπου καποιο ικανοποιητικο review, μονο για παλαιοτερα μοντελα, ενω εχω σχηματισει τη γνωμη οτι η toshiba δεν ειναι στα ιδια επιπεδα με παλια,τουλαχιστον στα λαπτοπ.

Για το γραφειο το θελω,δεν με ενδιαφερει αν δεν εχει ανεξαρτητη καρτα γραφικων. Θα προτιμουσα παραπανω μνημη,δεν ξερω αν ειναι ευκολη η προσθηκη. Βασικα κατι να κρατησει οσο περισσοτερα χρονια γινεται θελω,χωρις να με απασχολουν θερμοκρασιες,κολληματα,κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Green Dragon είπε

Καλησπέρα παιδιά!

Έχω το laptop IdeaPad 330S-15ARR (2500U/4GB/1TB + 128GB/FHD/W10)στα χέρια μου από την Τετάρτη, από Κωτσόβολο στα 480ε και μπορώ να πω ότι είμαι κατενθουσιασμένος😄

--- Αλουμινένιο case πολύ όμορφο, λεπτό, ελαφρύ και ωραίο design. Φαίνεται ποιοτική κατασκευή.                                                                                                                                                                                   --- Το πληκτρολόγιο με έχει βολέψει, με καλή αίσθηση πληκτρολόγησης και άμεση απόκριση των    πλήκτρων.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                     --- Η οθόνη του είναι το μεγάλο ατού. Μικρά bezels που σου δίνουν την αίσθηση μεγαλύτερης οθόνης και περιορίζουν τις διαστάσεις της συσκευής.Φωτεινότητα, υπέροχα χρώματα,  γωνίες θέασης και πολύ ξεκούραστη για τα μάτια, ειδικά για ανθρώπους σαν εμένα που έχουν πρόβλημα όρασης και εύκολη κούραση. Σπουδαίο το IPS panel, δεν ξαναγυρνάω ποτέ σε οτιδήποτε άλλο                                                                                                                                                 --- Ο επεξεργαστής πολύ ισχυρός και απρόσμενα κρύος. Χωρίς να κάνω gaming, δεν έχει ξεπεράσει τους 50 C στο hwmonitor. Σε συνδυασμό με 8GB ( 2X4 ) μνήμη και τον ssd πάει σφαίρα. Του έκανα καθαρή εγκατάσταση WIN 10, αν και δεν ήμουν σίγουρος ότι χρειαζόταν, γιατί δεν είχε σχεδόν καθόλου σαβούρα από τον κατασκευαστή.                                                                                                               --- Η αναβάθμιση του σε ram, ήταν για μένα - που δεν πιάνουν και πολύ τα χέρια μου πολύ εύκολη. Λίγο υπομονή χρειαζόταν να ξεβιδώσεις καμια 10 βίδες και να ξεκουμπώσεις το κάτω καπάκι. Για πιό έμπειρους υπόθεση 5 λεπτών.                                                                                                                                                                                                                                                                                                         --- Η έλλειψη θύρας ethernet δεν μου έχει χρειαστεί, άλλωστε υπάρχουν και αντάπτορες. --- Η μπαταρία με μέτρια χρήση με πάει πάνω από 3 ώρες, ενώ για να φορτίσει πλήρως θέλει μία περίπου ώρα.

Αυτές είναι οι εντυπώσεις από έναν απλό χρήστη και ευχαριστώ όλους που με βοήθησαν να το επιλέξω.

Υ.Γ. Πρόσθεσα ένα dimm 4gb μνήμης στο μοναδικό slot που είχε ελεύθερο και το έκανα dual channel, ενώ αφαίρεσα και τον Hdd για να τον δώσω, επειδή δεν τον χρειάζομαι. Με την προσθήκη της μνήμης ( επειδή δεν έχει service door ), αλλά κυρίως με την αφαίρεση του hdd, θα έχω πρόβλημα εγγύησης. Ο γιος μου είπε ότι χωρίς hdd δεν θα περάσει το θέμα εγγύηση αλλά δεν ήταν και σίγουρος. Εσείς τι λέτε;;;;

H αναβάθμιση δίσκου ή /και μνήμης δεν επηράζει την εγγύηση αλλά κράτα το HDD για να το ξαναβάλεις αν χρειαστεί η εγγύηση...

Μόλις τώρα, PSYHAS είπε

Αυτο ειναι καλη προσφορα? https://www.plaisio.gr/desktop-laptop/laptops/all-laptops/Toshiba-Tecra-A50-e-10m-PS599E-00700DGE.htm?utm_source=Newsletter-B2B&utm_medium=Email&utm_campaign=Newsletter-20181004-laptops-Release&NewsLetterActivate=001A4BE6A1681ED8B1F5391E794D121F&ref_tim=1538767141&ref_a=30527746&ref_b=947176

Δεν εχω βρει καπου καποιο ικανοποιητικο review, μονο για παλαιοτερα μοντελα, ενω εχω σχηματισει τη γνωμη οτι η toshiba δεν ειναι στα ιδια επιπεδα με παλια,τουλαχιστον στα λαπτοπ.

Για το γραφειο το θελω,δεν με ενδιαφερει αν δεν εχει ανεξαρτητη καρτα γραφικων. Θα προτιμουσα παραπανω μνημη,δεν ξερω αν ειναι ευκολη η προσθηκη. Βασικα κατι να κρατησει οσο περισσοτερα χρονια γινεται θελω,χωρις να με απασχολουν θερμοκρασιες,κολληματα,κτλ.

Ούτε γι' αστείο τόσα λεφτά για Toshiba!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά απο επικοινωνία με την Acer ,  για το ποσό της μνήμης καθώς και της συχνότητας που υποστηρίζει το Acer ASPIRE 5 A515-51G-84NJ απο το ershop , διότι έρχεται με 4GB μνήμης μου έστειλαν το παρακάτω : 

Σας ευχαριστούμε για την επικοινωνία σας με το τμήμα εξυπηρέτησης πελατών της Acer, θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι ο υπολογιστής μπορεί να αναβαθμιστεί έως Τα 20 GB με  DDR4 system memory χρησιμοποιώντας το ελεύθερο slot που υπάρχει πάνω στην μητρική πλακέτα με έναν από τους παρακάτω κωδικούς μνήμης:
P/N:KN.16G04.005        Περιγραφή: SODIMM.DDR4.2400.16GB
P/N:KN.16G07.018        Περιγραφή: SODIMM.DDR4.2400.16GB
P/N:KN.8GB04.012        Περιγραφή: SODIMM.DDR4.2400.8GB
P/N:KN.8GB07.034        Περιγραφή: SODIMM.DDR4.2400.8GB
P/N:KN.4GB0C.013        Περιγραφή: SODIMM.DDR4.2133.4GB
P/N:KN.4GB0C.015        Περιγραφή: SODIMM.DDR4.2400.4GB

Mε Εκτίμηση
Acer Support Team

 

Επομένως έχει λήξει και το θέμα της μνήμης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, jobous είπε

Μετά απο επικοινωνία με την Acer ,  για το ποσό της μνήμης καθώς και της συχνότητας που υποστηρίζει το Acer ASPIRE 5 A515-51G-84NJ απο το ershop , διότι έρχεται με 4GB μνήμης μου έστειλαν το παρακάτω : 

Σας ευχαριστούμε για την επικοινωνία σας με το τμήμα εξυπηρέτησης πελατών της Acer, θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι ο υπολογιστής μπορεί να αναβαθμιστεί έως Τα 20 GB με  DDR4 system memory χρησιμοποιώντας το ελεύθερο slot που υπάρχει πάνω στην μητρική πλακέτα με έναν από τους παρακάτω κωδικούς μνήμης:
P/N:KN.16G04.005        Περιγραφή: SODIMM.DDR4.2400.16GB
P/N:KN.16G07.018        Περιγραφή: SODIMM.DDR4.2400.16GB
P/N:KN.8GB04.012        Περιγραφή: SODIMM.DDR4.2400.8GB
P/N:KN.8GB07.034        Περιγραφή: SODIMM.DDR4.2400.8GB
P/N:KN.4GB0C.013        Περιγραφή: SODIMM.DDR4.2133.4GB
P/N:KN.4GB0C.015        Περιγραφή: SODIMM.DDR4.2400.4GB

Mε Εκτίμηση
Acer Support Team

Επομένως έχει λήξει και το θέμα της μνήμης. 

http://www.crucial.com/usa/en/compatible-upgrade-for/Acer/aspire-a515-51g

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, jobous είπε

Ναι ο καθένας μπορεί να πάρει ότι θέλει , μιλάμε για τα 20GB max και τα 2400 MHz.

Σε όλες τις versions του Acer Aspire A515-51G στο κενό slot μνήμης μπορείς να προσθέσεις ένα SODIMM DDR4  στα 2133 ή στα 2400 MHz των 4 ή των 8 ή των 16 GB, Maximum Memory:20 GB...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, zacharis1955 είπε

H αναβάθμιση δίσκου ή /και μνήμης δεν επηράζει την εγγύηση αλλά κράτα το HDD για να το ξαναβάλεις αν χρειαστεί η εγγύηση...

Ούτε γι' αστείο τόσα λεφτά για Toshiba!

Το βρισκω κατω απο χιλιαρικο,βεβαια και παλι πολλα ειναι. Καποια προταση, εκει στα ιδια λεφτα? Πιο πολυ με ενδιαφερει η αξιοπιστια κι η ποιοτητα κατασκευης,αλλα να ειναι και καπως future proof. Αν χρειαστει,θα δωσω και κατι παραπανω,οχι ομως πανω απο 1500€.

λογω τιμολογιου,προτιμω απο Ελλαδα.

Βασικο να ειναι με ssd, μνημη οσο μεγαλυτερη γινεται κι οπως ειπα δενμε νοιαζει καρτα γραφικων. Παρομοιως δεν με ενδιαφερει η οθονη,αφου θα ειναι μονιμα συνδεδεμενο με οθονη. Θελω λαπτοπ λογω ελειψης χωρου για σταθερο αλλα κ γιατι μερικες φορες το παιρνω μαζι μου κι εξω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις ‎6‎/‎10‎/‎2018 στις 1:10 ΠΜ, PSYHAS είπε

Το βρισκω κατω απο χιλιαρικο,βεβαια και παλι πολλα ειναι. Καποια προταση, εκει στα ιδια λεφτα? Πιο πολυ με ενδιαφερει η αξιοπιστια κι η ποιοτητα κατασκευης,αλλα να ειναι και καπως future proof. Αν χρειαστει,θα δωσω και κατι παραπανω,οχι ομως πανω απο 1500€.

λογω τιμολογιου,προτιμω απο Ελλαδα.

Βασικο να ειναι με ssd, μνημη οσο μεγαλυτερη γινεται κι οπως ειπα δενμε νοιαζει καρτα γραφικων. Παρομοιως δεν με ενδιαφερει η οθονη,αφου θα ειναι μονιμα συνδεδεμενο με οθονη. Θελω λαπτοπ λογω ελειψης χωρου για σταθερο αλλα κ γιατι μερικες φορες το παιρνω μαζι μου κι εξω. 

https://www.amazon.com/MSI-GV62-8RD-200-Performance-Steelseries/dp/B07D4ZML7M/ref=sr_1_2?s=electronics&ie=UTF8&qid=1534099631&sr=1-2&keywords=MSI+GV62+8RD-200 953.30$ (~824 €) τελική τιμή με μεταφορικά και τελωνείο μέσα, σε μια βδομάδα περίπου θα το έχεις σπίτι σου…   

https://www.amazon.com/Acer-Predator-G3-571-73H3-i7-7700HQ-1060-6GB/dp/B07CKLNLP4/ref=sr_1_1?s=electronics&ie=UTF8&qid=1539023645&sr=1-1&keywords=Acer+Predator+Helios+300+G3-571-73H3&dpID=41ltiHYV21L&preST=_SX300_QL70_&dpSrc=srch 1042.24 $ (~907 €) τελική τιμή με μεταφορικά και τελωνείο μέσα, σε μια βδομάδα περίπου θα το έχεις σπίτι σου…

https://www.amazon.com/Acer-Display-i7-8750H-Fingerprint-A715-72G-71CT/dp/B07CZC81F6/ref=sr_1_1?s=electronics&ie=UTF8&qid=1534785083&sr=1-1&keywords=Acer+A715-72G-71CT 1119.72 $ (~958 €) τελική τιμή με μεταφορικά και τελωνείο μέσα, σε μια βδομάδα περίπου θα το έχεις σπίτι σου…  

https://www.amazon.com/Acer-Predator-i7-8750H-Overclockable-PH315-51-78NP/dp/B07CTHLX8C/ref=sr_1_1_sspa?s=electronics&ie=UTF8&qid=1535711980&sr=1-1-spons&keywords=Acer++PH315-51-78NP&psc=1  1408.99 $ ( ~1209 €) τελική τιμή με μεταφορικά και τελωνείο μέσα, σε μια βδομάδα περίπου θα το έχεις σπίτι σου…   

Επεξ/σία από zacharis1955
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα. Για απλή χρήση facebook, ταινίες, youtebe,office.

Έχω βρει αυτό https://www.mediamarkt.gr/el/product/_hp-15-db0031nv-amd-ryzen-3-2200u-4gb-1tb-hdd-radeon-vega-3-full-hd-1216627.html

Βλέπω οτι φοράει amd ryzen 3 2200 που ξέρω οτι είναι πάρα πολύ καλός.

Ram μπορώ να βάλω μια 8GB ή είναι στάνταρ τα 4gb?

windows 10 Θα περάσω εγώ.

Μόνο απο ελλάδα θέλω.

Αξίζει να το αγοράσω ή μπα?

Επεξ/σία από pavloa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, έναν φορητό υπολογιστή που να ανταποκρίνεται σε προγράματα 2d και 3d σχεδίασης (Autocad, rhino, lumion, 3dsmax) και σε απλά renders από photoshop, illustrator και premier.... Από χαρακτηριστικά νομίζω πως αντιστοιχεί σε έναν καλό i5 ή i7, nvidia GTX1050, 8gb ram... και χωρίς λειτουργικό μας κάνει.

Τιμή από 700 μέχρι 900 για τώρα

Ευχαριστώ εκ τον προτέρον!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Ψάχνω για αγορά Laptop με  budget 500 - 600 Ευρώ. Δεν υπάρχει κάποια ιδιαίτερη απαίτηση για gaming. Αυτό που κυριώς με ενδιαφέρει ειναι να είναι γρήγορο σε εφαρμογές καθημερινής χρήσης  browsing, κλπ και κυρίως να είναι κάτι που θα βγάλει χρόνια και επομένως να έχει μια α ποιότητα. Θα ήθελα να έχει 2 δίσκους 1 ssd και εναν hdd, για να είναι αρκετα γρήγορο και να έχει και αποθηκευτικό χώρο.

Έχω βρει το παρακάτω https://www.electroholic.gr/gr/computer/ypologistes/laptop/comlen00925/laptop-lenovo-ideapad-520-15ikb-15-6-1920x1080-i5-8250u6gb1tb128gbintel-hd-720dosbronze

είναι κατάλληλο το συγκεκριμένο; έχετε κάποια άλλη πρόταση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...