Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για αγορά φορητού υπολογιστή (part 2)


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 29,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

8 hours ago, zacharis1955 said:

 

https://www.amazon.com/Acer-Predator-i7-7700HQ-1060-6GB-G3-571-77QK/dp/B06Y4GZS9C/ref=sr_1_2?s=electronics&ie=UTF8&qid=1534784880&sr=1-2&keywords=Acer+G3-571-77QK 1.227.26 $ (~1.071 €) τελική τιμή με μεταφορικά και τελωνείο μέσα, σε μια βδομάδα περίπου θα το έχεις σπίτι σου…

Αυτό είναι το laptop που είχα και στο 3ο λίνκ μου και μάλλον εκεί θα κινηθώ. Έχω γνωστό που είναι αμερική αυτή τη στιγμή, οπότε λογικά θα ζητήσω να το φέρει μαζί του για να γλυτώσω το τελωνείο. 

Όσον αφορά την εγγύηση (εαν γίνει κάτι) κανονίζεται μέσω  acer ελλάδας υποθέτω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, makhs5 είπε

Ανοιγμα ολο το καπακι

Το σημαντικότερο είναι ότι γίνεται το τσιμπηδα ήδη . Ωραίο φινίρισμα κ καλή τιμή για αυτό που δίνει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, j0hnn1e είπε

Αυτό είναι το laptop που είχα και στο 3ο λίνκ μου και μάλλον εκεί θα κινηθώ. Έχω γνωστό που είναι αμερική αυτή τη στιγμή, οπότε λογικά θα ζητήσω να το φέρει μαζί του για να γλυτώσω το τελωνείο. 

Όσον αφορά την εγγύηση (εαν γίνει κάτι) κανονίζεται μέσω  acer ελλάδας υποθέτω;

μιλησα χθεσ με acer δεν καλύπτει εγγυηση σε οτι δν ειναι ευρωπαϊκό.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Xαιρετώ.

 

Ψάνω για Laptop έως 800 ευρώ.Θα το χρησιμοποιώ για περιήγηση στο internet με ανοιχτά 25 παράθυρα ταυτόγχρονα και για πολλές συνεχείς ώρες.

Κάτι γρήγορο που να μην φριζάρει.

Zacharis aν μπορείς τα φώτα σου.

Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημερα,

Θα ηθελα την προταση σας αν ειναι ευκολο για λαπτοπ με τα εξης χαρακτηριστικά ips οθονη ,ssd ,i7,με σχετικα ανθεκτικη κατασκευη λογω μωρου με εφεση στις καταστροφες ,3 θυρες USB κ σχετικα καλο ηχο γιατι στο παρελθον την πατησαμε .   Προοριζεται για δουλεια γραφειου ,ταινιες ,σερφαρισμα  οχι τοσο για gaming. Πανω κατω στα 800  ευρω.Κατα προτιμηση απο Ελλαδα.  Eυχαριστω εκ των προτερων.

Επεξ/σία από Brunogama
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

ενδιαφέρομαι να αντικαταστήσω το παλιό μου laptop ( DELL i3 με SSD 128 GB)

Κυρίως με ενδιαφέρει να έχει καλή οθόνη με ξεκάθαρα χρώματα κλπ.

Χρήση κυρίως internet, live streaming, office.

Από δίσκο θέλω SSD (ή να έχει ή να βάλω μόνος μου).

Κόστος μέχρι 600 Ε (τα τελευταία χρόνια δεν παρακολουθώ την αγορά αλλά νομίζω ότι αρκούν για ένα αξιοπρεπές μηχάνημα)

Παρακαλώ για προτάσεις αγοράς.

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και απο εμένα παίδες! Συγνώμη αν έχει προαναφερθεί αλλα δεν βρήκα κάτι, σκέφτομαι για το παρακάτω λάπτοπ: Αξίζει λέτε; Απλά να αναφέρω οτι με ενδιαφέρει μόνο απο Ελληνικό κατάστημα λόγω τιμολογίου.

https://www.mediamarkt.gr/el/product/_dell-inspiron-15-3576-intel-core-i5-8250u-4gb-1tb-radeon-520-2gb-full-hd-1215319.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα και απο εμενα θέλω να αγοράσω αυτό το laptop  https://www.germanos.gr/product/asus-laptop-x570zd-15-6-amd-ryzen-7-2700u-8gb-256gb-ssd/20378830/          αλλά με χαλάει η χωρητικότητα του ssd,μπορώ να βάλω και άλλον?έστω και HDD?Γενικά θέλω ένα λάπτοπ για office,email, για την δουλειά μου,ταινίες βασικα και κανένα χαλαρό παιχνιδάκι που και που,θέλω να το πάρω από το συγκεκριμένο μαγαζί λόγω eurobank ευχαριστω

Επεξ/σία από Lews
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, TheDevilMayCare είπε

Δυστυχως δεν λες τον Pentium N4200 ιδιαιτερα ικανοποιητικη cpu ειδικα για βαθος χρονου κτησης του...
https://www.notebookcheck.net/Intel-Pentium-N4200-Notebook-Processor.182736.0.html

Οι ανεξαρτητες καρτες γραφικων, σε οτιδηποτε εχει καπως πολυπλοκοτερη απεικονιση βοηθουν, σιγουρα
στο πρακτικο αποδεσμευουν δυναμη watt υπερ του (intel) επεξεργαστη: οταν δεν χρησιμοποιειται κυριως η
ενσωματωμενη του => ειδικα στους φορητους. Εχω δει ομως και σε σταθερους υπολογιστες να συμβαινει!
🤓
Προσφατα, μου ζητησε ενας γνωστος μου ηχοληπτης που εργαζεται σε στουντιο ηχογραφησης-παραγωγης,
να τον βοηθησω εκει: σε αναβαθμιση μιας καρτας γραφικων, που του ειχαν ζητησει να κανει (μα ο ιδιος δεν
αισθανοταν απολυτως "σιγουρος" να την κανει μονος). Μου ειπε οτι τους χρειαζοταν, βασικα για το Cubase,
προγραμμα ηχου που δουλευαν εκει! Μου φανηκε υπερβολη -παρεπιπτοντως, χρησιμοποιω περισσοτερο το
Audacity, αρα θεωρησα πως μπορει να ειναι μια placebo απαιτηση(!) του Cubase... Στην πραξη ομως? Ε, ηταν
[ολο]φανερη η διαφορα χρησης, της ενσωματωμενης vga στον ισχυρο intel επεξεργαστη, σε σχεση με τις δυο
Nvidia (προηγουμενη & επομενη) που εμπαιναν επανω
. Οι απεικονισεις ολες τους, σφαιρατες! Δεν θα πω οτι
δεν ανταποκρινοταν η ενσωματωμενη, αλλα ηταν ορατη η διαφορα
! -εστω με δεδομενα να ανοιγουμε μεγαλα
project. Το μονο που αλλαζε, ηταν καρτες γραφικων, και ο <αδυναμος κρικος>, στο να μην ειναι σφαιρανταν(!)
ηταν η ενσωματωμενη, εχοντας κατα τα υπολοιπα των απαιτησεων, κομπλε: επεξεργαστη, μνημη, & δισκους.
🎹
Ισως θα επρεπε αυτο που εβλεπα ως διαφορα, να το τραβουσα και σε βιντεο, αλλα εκει δεν ηταν ενας δικος
μου χωρος το στουντιο, ωστε να εχω την ανεση ερημην να κανω κατι παραπανω απο το <αναμενομενο> μου..

Να πω πως από συνδεσμολογίες και ηλεκτρονικά δε γνωρίζω. Αντιλαμβάνομαι όμως ότι, αν μία ενσωματωμένη κάρτα γραφικών, χρειάζεται ισχύ δλδ hz τα παίρνει από τον επεξεργαστή. Οπότε μειώνεται η ισχύς του επεξεργαστή. Σωστά; Άρα, μία ανεξάρτητη κάρτα γραφικών με δική της ισχύ, είναι καλύτερη διότι ο επεξεργαστής κάνει τη δική του δουλειά με τη δική του ισχύ και ο ήχος μαζί με τα γραφικά «πάνε πακέτο» με τα hz της κάρτας. Σωστά το καταλαβαίνω; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

HP 15-da0004nv i3-7020U/4GB/1TB/2GB Καλησπερα παιδια μια ερωτηση.Αυτο το λαπτοπ μπορω να το παρω με 350 ευρω αξιζει για μια απλη καθημερινη χρηση σερφαρισμα...καμια ταινια ...κοινωνικα δικτυα...την βοηθεια σας αν μπορειτε???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Sarrisa είπε

Να πω πως από συνδεσμολογίες και ηλεκτρονικά δε γνωρίζω. Αντιλαμβάνομαι όμως ότι, αν μία ενσωματωμένη κάρτα γραφικών, χρειάζεται ισχύ δλδ hz τα παίρνει από τον επεξεργαστή. Οπότε μειώνεται η ισχύς του επεξεργαστή. Σωστά; Άρα, μία ανεξάρτητη κάρτα γραφικών με δική της ισχύ, είναι καλύτερη διότι ο επεξεργαστής κάνει τη δική του δουλειά με τη δική του ισχύ και ο ήχος μαζί με τα γραφικά «πάνε πακέτο» με τα hz της κάρτας. Σωστά το καταλαβαίνω; 

Δεν ειναι ακριβως ετσι..! Αν και τελικα, στους Intel επεξεργαστες, φορητων -των τελευταιων ετων-, οταν οριζεται
(απο το bios εκαστοτε λαπτοπ) ενα συγκεκριμενο οριο Watt και αυτο ειναι χαμηλο π.χ. 15, ειναι πολυ κακο σεναριο:
διαμοιραζομενο στον επεξεργαστη και την καρτα γραφικων του επεξεργαστη. Περα απο τις εξτρα + θερμοκρασιες,
δεν μπορεις να εχεις τον επεξεργαστη και την καρτα γραφικων = και τα 2 τερματισμενα στα μεγιστα τους (στο ιδιο
thermal envelope). Βεβαια, με προγραμματα μπορεις να [καθ]ορισεις το Intel Power Balance: αναμεσα σε cpu και gpu,
αλλα στην ουσια δινεις προτεραιοτητες μονο, κανοντας τον.."τροχονομο" -χοχο!- δεν αλλαζεις το μεγεθος της οδου..
🙂
Αυτα τα ολιγα, στα γρηγορα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά, διαβάζω εδώ κ μέρες το νήμα, στην προσπάθεια μου να βρω ένα φθηνό laptop, όσο πιο μικρό σε μέγεθος. Η χρήση θα είναι υποτυπώδης (office, browsing κλπ), έκανα λάθος που δεν αγόρασα το hp του eshop (με N3450) κ τώρα ψάχνω κάτι αντίστοιχο... 

Μέχρι κ το teclast f5, f6 κλπ έχω ψάξει, τόση "απελπισία" 😜

 

Με δεδομένο λοιπόν ότι το μπάτζετ είναι μέχρι 350€ από Ελλάδα, αξίζει τίποτα από Γερμανό που έχει επιστροφή με την Eurobank? 

 

Κ γενικά αν υπάρχει καμιά πρόταση θα με βοηθούσατε πολύ. 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων 🙂🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...