Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για αγορά φορητού υπολογιστή (part 2)


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καμιά πρόταση ρε παιδιά για λαπτοπ από Ελλάδα γύρω στα 400 ευρώ για οικιακή χρήση(ταινίες browsing παιχνίδια) 

Επεξ/σία από conos44
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
55 λεπτά πριν, tinapo είπε

Ψάχνοντας στο site της HP βρήκα τα παρακάτω για τη μνήμη

Οπότε μάλλον πρέπει να βάλω 2X4GB RAM?

Εσύ τι μνήμη έχεις;

Memory

Standard
  • DDR3L 1.35V SDRAM (1600 MHz)
  • Two SODIMM slots supporting dual-channel memory 2GB, 4GB, and 8GB SODIMMs
Maximum
  • Upgradeable to 16384 MB with optional 8192 MB SODIMMs in slots 1 and 2
Dual-channel
  • Maximized dual-channel performance requires SODIMMs of the same size and speed in both memory slots.

Εγώ έχω βάλει αυτό το σετ 2 x 8 GB: https://www.amazon.it/QUMOX-DDR3L-1600-SO-DIMM-1600Mhz-PC3L-12800S/dp/B010NMEHR6/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1542783509&sr=8-1&keywords=B010NMEHR6, το είχα βρεί τότε πολύ φθηνά σε προσφορά στα 56 € (promotion της QUMOX μέσω Amazon) αλλιώς θα έβαζα 2 x 4 GB...

Eσύ βάλε 2 x https://www.cosmodata.gr/product/321515/ (αρκούν και περισσεύουν) αφού πρώτα προσπαθήσεις να βρεις μια εντελώς όμοια με αυτήν που έχει για να εκμεταλλευτείς το Dual Channel, αλλά και μία άσχετη DDR3L να βάλεις πάλι ΟΚ, μην νομίζεις ότι με το Dual Channel κερδίζεις τρομερά πράματα...

Επεξ/σία από zacharis1955
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημερα παιδια, φιλη ψαχνει laptop για τα βασικα...internet ταινιες λιγο excel/word...δινει εως 500 ευρα ταβανι, θα κοπει τιμολογιο, δεν εχει ενδοκεινοτικες αρα προτιμαμε Ελλαδα.

εχετε κατι να προτεινετε?

edit: απο το λιγο που ψαχνω βλεπω πως ειναι δυσκολο να βρεις με ssd και hd πανω!

δηλ να παρει αυτο: https://www.skroutz.gr/s/15638718/Lenovo-V130-15IKB-i5-7200U-4GB-128GB-FHD-W10.html#specs
και να εχει απλα 120 gb απο τα οποια τα 80 να τα παιρνουν τα win 10?!!

Επεξ/σία από panagiotis54
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα ψαχνω λαπτοπ μεχρι 500. Με μια αξιοπρεπή κάρτα γραφικών απο 920m και πανω δηλαδη. Θα προτιμούσα να ειναι 1080p  και αν γνωριζει κανενας να μην εχει ματ οθονη, πραγματικά κατω απο 1000 ευρω δεν βρισκεις ευκολα μη-ματ οθονη λαο ειναι απαίσιες οι ματ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, conos44 είπε

Καμιά πρόταση ρε παιδιά για λαπτοπ από Ελλάδα γύρω στα 400 ευρώ για οικιακή χρήση(ταινίες browsing παιχνίδια) 

Aπό Ελλάδα μ' αυτό το budget σπάνια θα βρίσκεις κάτι καλό...

https://www.amazon.com/Acer-Aspire-i3-8130U-Memory-E5-576-392H/dp/B079TGL2BZ/ref=sr_1_3?ie=UTF8&qid=1542634674&sr=8-3&keywords=Acer+E5-576-392H 460.76 $ (~403 €) τελική τιμή με μεταφορικά και τελωνείο μέσα, σε μια βδομάδα περίπου θα το έχεις σπίτι σου…

 

25 λεπτά πριν, panagiotis54 είπε

Καλημερα παιδια, φιλη ψαχνει laptop για τα βασικα...internet ταινιες λιγο excel/word...δινει εως 500 ευρα ταβανι, θα κοπει τιμολογιο, δεν εχει ενδοκεινοτικες αρα προτιμαμε Ελλαδα.

εχετε κατι να προτεινετε?

edit: απο το λιγο που ψαχνω βλεπω πως ειναι δυσκολο να βρεις με ssd και hd πανω!

δηλ να παρει αυτο: https://www.skroutz.gr/s/15638718/Lenovo-V130-15IKB-i5-7200U-4GB-128GB-FHD-W10.html#specs
και να εχει απλα 120 gb απο τα οποια τα 80 να τα παιρνουν τα win 10?!!

Laptop Acer TravelMate P2 TMP2510-G2-M-52YB, 15.6" 499 €

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά, θέλω βοήθεια για την αγορά ενός λαπτοπ αποκλειστικά από Ελλάδα.. Η χρήση του θα είναι ελαφρύ gaming τύπου Assasins Creed, και από Softwares θα το χρειάζομαι για 3D επεξεργασία τύπου Recap. 

Έχω βρει το παρακάτω, αξίζει; κάποια άλλη πρόταση;

https://www.plaisio.gr/desktop-laptop/laptops/all-laptops/HP-OMEN-17-w202nv-Laptop-Core-i7-7700HQ-12-GB-256GB-SSD-1TB-HDD-GTX-1050-4-GB.htm

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, black_naki είπε

Ενδιαφέρομαι κ εγω για αγορά gaming λαπτοπ , ειμαι αναμεσα σε dell G3, MSI GP63 και ASUS TUF fx504 λόγω του ότι αυτά βρήκα σε προσφορά μέρες που είναι....
Θέλω i7 8750H και ιδανικά gtx 1060...
Aν γνωρίζει κανείς κάτι θα με βοηθούσε πολύ!!Ευχαριστω!

Χθες είδα το ASUS TUF fx504 στο Public στο The Mall, δεν θυμάμαι επεξεργαστή/κάρτα, είχε απλά ανοιχτό το fortnite και έκαιγε πάρα πολύ, με ενδιέφερε κι εμένα, δεν τρελαινόμουν γενικά λόγω εμφάνισης (θέλω κάτι πιο ήσυχο...) αλλά το set up με 800€ που έχει και SSD μπορεί να το χτύπαγα, αλλά το απέκλεισα χθες.. Βέβαια, τα WASD και τα βελάκια ήταν σχεδόν κρύα, έχουν βάλει τα ανεμιστηράκια ακριβώς από κάτω ώστε να μπορείς να παίζεις, όμως εγώ ανησυχώ για το εσωτερικό, θα παίζω πολύ περιστασιακά έτσι κι αλλιώς... Νομίζω από τα άλλα δύο πιο καλό θα είναι το MSI, αναλόγως βέβαια, εκτός αν θες κι εσύ κάτι λιγότερο "άγριο", οπτικά τουλάχιστον, οπότε κοιτάς κάποιο Dell.

14 ώρες πριν, Ribof είπε

Γαμωτο εχω μπερδευτει κ δε ξερω που να καταληξω... (αυστηρα απο ελλαδα αγορα...)

14 ώρες πριν, PhoenixV23 είπε

Και εγώ στην ίδια φάση είμαι, πολύ μπέρδεμα. Και κατά ένα ποσοστό είμαι σίγουρος ότι το μπέρδεμα αυτό οφείλεται στο εξής, είτε στην πραγματικότητα δεν μας αρέσει κανένα, είτε προσπαθούμε κατά κάποιο τρόπο να συμβιβαστούμε σε κάποιες εφικτές λύσεις. Πόσο μάλλον όταν υπάρχει περίπτωση την Παρασκευή να βγουν νέες προσφορές (εντός ή εκτός εισαγωγικών).

Τα ίδια κι εγώ παιδιά... Θα ήθελα ένα Lenovo Legion Y730 με 750€, μόνο έτσι νομίζω θα ήμουν ικανοποιημένος...🤣🤣 Εγώ έχω ψιλοκαταλήξει στο Legion Y530, όμως επειδή είμαι οπτικός τύπος, θέλω να το δω και να το περιεργαστώ λίγο.. Γύρισα χθες το Mall, έχω πάει και MediaMarkt στο Μαρούσι αλλά δεν το είδα κάπου ανοιχτό, υπάρχει κάποιος που να το χει δει ανοιχτό σε μαγαζί, Αθήνα και γύρω..?

Χθες βγήκε σε προσφορά το Asus X570ZD-DM174T, το είχα δει στο MediaMarkt και μου τράβηξε την προσοχή η οθόνη, μου φάνηκε πολύ καλή, ο Ryzen 7 2700U είναι καλός;;

Επεξ/σία από Kris-kris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@zacharis1955

ευχαριστω για την αμεση απαντηση αρχικα....εαν βρουμε για εξωτερικο...εως 400-450 μιας και δεν θα εχει φπα, εχεις κατι να μου προτεινεις?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, panagiotis54 είπε

Καλημερα παιδια, φιλη ψαχνει laptop για τα βασικα...internet ταινιες λιγο excel/word...δινει εως 500 ευρα ταβανι, θα κοπει τιμολογιο, δεν εχει ενδοκεινοτικες αρα προτιμαμε Ελλαδα.

εχετε κατι να προτεινετε?

edit: απο το λιγο που ψαχνω βλεπω πως ειναι δυσκολο να βρεις με ssd και hd πανω!

δηλ να παρει αυτο: https://www.skroutz.gr/s/15638718/Lenovo-V130-15IKB-i5-7200U-4GB-128GB-FHD-W10.html#specs
και να εχει απλα 120 gb απο τα οποια τα 80 να τα παιρνουν τα win 10?!!

Επίσης καλό είναι να πάρεις ένα λαπτοπ με 8GB RAM πλέον τα 4 είναι λίγα ακόμα και για browsing 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, aetos1988 είπε

Επίσης καλό είναι να πάρεις ένα λαπτοπ με 8GB RAM πλέον τα 4 είναι λίγα ακόμα και για browsing 

και εγω αυτο ηθελα αλλα δεν βλεπω κατι με αυτα τα λεφτα! 😕 δηλ βαζεις με 8 gb ram και 1080p εως 500 ευρω και δεν υπαρχει τιποτα

Επεξ/σία από panagiotis54
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για την πρόταση σου Ζαχαρία. Ήθελα να σε ρωτήσω εάν προτιμάτε αυτό https://www.mgmanager.gr/notebooks/74542-acer-travelmate-p2-tmp2510-g2-m-52yb-i5-8250u156-fhd4gb256gb-ssddvd-rwwebcamwin10-pro-edu-black.html?utm_source=sendinblue&utm_campaign=MG_MANAGER_BLACK_FRIDAY_WEEK______LAPTOPS!&utm_medium=email σε σχέση με το Acer του Amazon δεδομένου ότι έχω την δυνατότητα να κόψω τιμολόγιο άρα θα μου βγει στα ίδια λεφτά. Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, fotis9713 είπε

Βοήθεια πηγα στο checkout σε ενα λαπτοπ και μου βγαζει αυτο. Order total 426 που ειναι 478 ευρω και τελικη βγαζει 498. Τι γινεται;  

Screenshot_2018-11-21-10-46-06.jpg

Screenshot_2018-11-21-10-51-38.jpg

Κάνει μετατροπή με χειρότερη ισοτιμία. Διάλεξε να πληρώσεις σε λίρες και άσε τη τράπεζα να κάνει τη μετατροπή.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, conos44 είπε

Ευχαριστώ πολύ για την πρόταση σου Ζαχαρία. Ήθελα να σε ρωτήσω εάν προτιμάτε αυτό https://www.mgmanager.gr/notebooks/74542-acer-travelmate-p2-tmp2510-g2-m-52yb-i5-8250u156-fhd4gb256gb-ssddvd-rwwebcamwin10-pro-edu-black.html?utm_source=sendinblue&utm_campaign=MG_MANAGER_BLACK_FRIDAY_WEEK______LAPTOPS!&utm_medium=email σε σχέση με το Acer του Amazon δεδομένου ότι έχω την δυνατότητα να κόψω τιμολόγιο άρα θα μου βγει στα ίδια λεφτά. Ευχαριστώ 

Κι εμένα πάντως μου φαίνεται καλή περίπτωση, αλλά καλύτερα να αποφανθούν οι ειδικοί!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...