Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για αγορά φορητού υπολογιστή (part 2)


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
55 λεπτά πριν, Dr.Tesla είπε

@YannisV Κοιτάς τότε 1070 ή 2060 μήπως χρησιμοποιηθούν τα tensor cores αργότερα σε development. 

Σε αυτά τα χρήματα όλα πάνω κάτω τα ίδια είναι. Η razer υπερτερεί λίγο παραπάνω λόγω vapor chamber. Για τον 8750h είδα τεράστιες διαφορές με repaste ΚΑΙ αλλαγή στα thermal pad(συγκεκριμένα).  Έφτασα να τρέχει 72 βαθούς με 4.0 dual , 3.8 quad , 3.6 hexacore boost. 

Είναι αρκετά εύκολη η διαδικασία , πιο εύκολη από άλλα λάπτοπ γιατί δεν έχεις κλιπάκια στο καπάκι. 

Θα έρθει με αγγλική πρίζα και απλά θα βάλεις ένα ανταπτοράκι στην άκρη. 

Μάλιστα, ευχαριστώ! 

Να το βάλω στην άκρη φαντάζομαι εννοείς να το αλλάξω; Ελπίζω να μη χρειαστεί... Μακάρι να αρκεί μόνο το καλώδιο με τη πρίζα να αλλαξω. 

EDIT: Άμα πάρω μεταχειρισμένο από το αγγλικό Amazon η 2-χρονη εγγύηση ισχύει πάλι;; Που μπορώ να το τσεκάρω; Γιατι δε μου το λέει ούτε στο checkout ούτε στο listing.

EDIT2: Μόλις πρόσεξα ότι έγραψα βλακειες για τον αντάπτορα... Τώρα κατάλαβα τι εννοείς. 

Επεξ/σία από YannisV
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Μπορεί κάποιος να μου πει αν αξίζει το παρακάτω για τα χρήματα που κοστίζει; Ή σε κανένα εξάμηνο θα ψάχνω πάλι;

https://www.plaisio.gr/desktop-laptop/laptops/all-laptops/Turbo-X-Furious-Ti-Mts-Laptop-Core-I7-7700hq8-Gb240-Gbgtx-1050-Ti-4-Gb.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
53 λεπτά πριν, YannisV είπε

Έτσι κι αλλιώς δε πρόκειται να το πάρω από αυτόν τελικά, οπότε οριστε

1.835 $ + μεταφορικά & τελωνείο για laptop seller refurbished αλλά excellent condition / barely used!!! TΡΈΞΤΕ να προλάβετε την ευκαιρία τώρα που ο φίλος δεν ενδιαφέρεται πλέον και εμφάνισε το link!!!

44 λεπτά πριν, p4709 είπε

Καλησπέρα. Μπορεί κάποιος να μου πει αν αξίζει το παρακάτω για τα χρήματα που κοστίζει; Ή σε κανένα εξάμηνο θα ψάχνω πάλι;

https://www.plaisio.gr/desktop-laptop/laptops/all-laptops/Turbo-X-Furious-Ti-Mts-Laptop-Core-I7-7700hq8-Gb240-Gbgtx-1050-Ti-4-Gb.htm

Μ α κ ρ υ ά!!!

Επεξ/σία από zacharis1955
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, zacharis1955 είπε

1.835 $ + μεταφορικά & τελωνείο για laptop seller refurbished αλλά excellent condition / barely used!!! TΡΈΞΤΕ να προλάβετε την ευκαιρία τώρα που ο φίλος δεν ενδιαφέρεται πλέον και εμφάνισε το link!!!

Μ α κ ρ υ ά!!!

zacharis1955 ο "μακρυά!!!" 😄

Νταξει σοβαρά τώρα, συμφωνώ μαζί σου ότι πρέπει να έχω τις αμφιβολίες μου, σε κάθε περίπτωση από αγγλικό Amazon είναι πολύ καλύτερα, απλά δε ξέρω αν υπάρχει πολιτική money back. Γιατί αν δε σου ρθει εκεί, τι γίνεται;;

Επίσης για κάποιο λόγο στο γερμανικό Amazon το βρίσκω φθηνότερα! Γιατί αυτό; Έχουν εγγύηση εκεί; Δε ξέρω πως να το τσεκάρω... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Dr.Tesla είπε

@YannisV @drg1974 

Από amazon αγγλίας αυτή τη στιγμή οι τιμές είναι αρκετά καλές. ειδικά σε blade 15 και aero 15.

Στα 2 χρόνια εγγύηση , από αγορά με το άμαζον θα σε καλύψουν εκείνοι , κατά πάσα πιθανότητα με καινούριο λάπτοπ. Μετά τα δύο χρόνια απλά θα απευθυνθείς στο ευρωπαικό support και θα σου πουν που θα το στείλεις και πως , για επι πληρωμή έλεγχο ή επισκευή. 

Αν σε ενδιαφέρει τόσο πολύ η εγγύηση , θα πας σε lenovo ή dell αγορασμένα από αγγλία ή γερμανία που έχουν επίσημες σελίδες με custom config και θα βάλεις όση global εγγύηση τραβάει η ψυχή σου , για να πας μετά στην CPI που είναι Ελλάδα και να σε καλύψει. 

Πέρα από το ότι θεωρώ κάκιστη την επιλογή τέτοιου λάπτοπ με 1070 , θα το κοιτάξεις μόνο αν σε ενδιαφέρει κάποιο GPU acceleration που δουλεύει CUDA. Στο gaming τα ρολόγια της 1060 πάνε πάνω από την 1070 λόγω MaxQ και καταλήγουν να είναι ελάχιστα διαφορετικές στην απόδοση ( μόνο στα ultra ) . 

Οι λογικές επιλογές είναι 1060 - 2060 ή αν θες παραπάνω κάνε eGPU setup σε 2 χρόνια με τη διαφορά των χρημάτων. 

Να είστε έτοιμοι για σκληρό tuning , γιατί stock αυτα τα laptop δεν τρέχουν "άνετα" . 

Τα 2 χρόνια εγγύησης είναι standard χωρίς να χρειάζεται να το αναφέρει; π.χ. αυτές οι προσφορές για μεταχειρισμένα θα έχουν εγγύηση αφού πωλούνται και από την ίδια την Amazon? (Amazon warehouse) Γιατί δε το διευκρινίζει πουθενά... 

Επεξ/σία από YannisV
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, YannisV είπε

Τα 2 χρόνια εγγύησης είναι standard χωρίς να χρειάζεται να το αναφέρει; π.χ. αυτές οι προσφορές για μεταχειρισμένα θα έχουν εγγύηση αφού πωλούνται και από την ίδια την Amazon? (Amazon warehouse) Γιατί δε το διευκρινίζει πουθενά... 

Το λέει κάπου στο πλάι για τα 2 χρόνια. Αν θες παίρνεις και accidental damage. Τα warehouse είναι επιστροφές , που κατά πάσα πιθανότητα σε blade και aero είναι κομμάτια με πάρα πολύ μεγάλο backlight bleed ή προβληματικά πληκτρολόγια...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, YannisV είπε

zacharis1955 ο "μακρυά!!!" 😄

Νταξει σοβαρά τώρα, συμφωνώ μαζί σου ότι πρέπει να έχω τις αμφιβολίες μου, σε κάθε περίπτωση από αγγλικό Amazon είναι πολύ καλύτερα, απλά δε ξέρω αν υπάρχει πολιτική money back. Γιατί αν δε σου ρθει εκεί, τι γίνεται;;

Επίσης για κάποιο λόγο στο γερμανικό Amazon το βρίσκω φθηνότερα! Γιατί αυτό; Έχουν εγγύηση εκεί; Δε ξέρω πως να το τσεκάρω... 

Εχεις υπόψιν σου τι είναι το Amazon?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, zacharis1955 είπε

Εχεις υπόψιν σου τι είναι το Amazon?

Τη βασική γνώση έχω ότι είναι ένα σύστημα σαν το ebay το οποίο διαχειρίζεται συναλλαγέςαπό πολλούς πωλητές. Αν κανω λάθος διαφώτισε με. Θα με βοηθήσεις! 

Επεξ/σία από YannisV
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, YannisV είπε

Τη βασική γνώση έχω ότι είναι ένα σύστημα σαν το ebay το οποίο διαχειρίζεται συναλλαγέςαπό πολλούς πωλητές. Αν κανω λάθος διαφώτισε με. Θα με βοηθήσεις! 

Παρεμβαίνω στη συζήτηση γιατί δεν μπορούσα να φανταστώ ότι θα υπήρχε μέλος αυτού του forum, που θα αγνοούσε την μεγαλύτερη αλυσίδα καταστημάτων στον πλανήτη και λέγεται Αμαζόνα.

Είναι τελείως διαφορετική η εικόνα που έχεις, σε σχέση με την πραγματικότητα, και τελείως αποτυχημένη η σύγκριση με την πλατφόρμα του ebay κλπ, αφού η αμαζόνα διαθέτει μεγάλη αλυσίδα καταστημάτων, με τεράστια ποικιλία αντικειμένων που πουλάει, και, παράλληλα, φιλοξενεί και μεγάλο αριθμό ιδιωτών πωλητών.

Οι εγγυήσεις που δίνει και η αξιοπιστία στις συναλλαγές της αλυσίδας δεν συγκρίνονται με τα αντίστοιχα άλλων μικρότερων αλυσίδων και, πολύ περισσότερο, με μεμονωμένους πωλητές που θα βρεις σε πλατφόρμες τύπου ebay κλπ.

Επεξ/σία από makfil
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, makfil είπε

Παρεμβαίνω στη συζήτηση γιατί δεν μπορούσα να φανταστώ ότι θα υπήρχε μέλος αυτού του forum, που θα αγνοούσε την μεγαλύτερη αλυσίδα καταστημάτων στον πλανήτη και λέγεται Αμαζόνα.

Είναι τελείως διαφορετική η εικόνα που έχεις, σε σχέση με την πραγματικότητα, και τελείως αποτυχημένη η σύγκριση με την πλατφόρμα του ebay κλπ, αφού η αμαζόνα διαθέτει μεγάλη αλυσίδα καταστημάτων, με τεράστια ποικιλία αντικειμένων που πουλάει, και, παράλληλα, φιλοξενεί και μεγάλο αριθμό ιδιωτών πωλητών.

Οι εγγυήσεις που δίνει και η αξιοπιστία στις συναλλαγές της αλυσίδας δεν συγκρίνονται με τα αντίστοιχα άλλων μικρότερων αλυσίδων και, πολύ περισσότερο, με μεμονωμένους πωλητές που θα βρεις σε πλατφόρμες τύπου ebay κλπ.

Και όμως υπάρχει τέτοιο μέλος! 😋

Σε ευχαριστώ για τη διαφώτιση, αν δεν είχα εκτεθεί δε θα είχα διαφύγει τη πλάνη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, YannisV είπε

Και όμως υπάρχει τέτοιο μέλος! 😋

Σε ευχαριστώ για τη διαφώτιση, αν δεν είχα εκτεθεί δε θα είχα διαφύγει τη πλάνη. 

Ανεξάρτητα από τη μη γνώση του συγκεκριμένου θέματος, προτείνω να διαβάσεις τον επικαιροποιημένο οδηγό της υπογραφής μου, γιατί πιστεύω ότι θα σε βοηθήσει στις αγορές σου από το εξωτερικό.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, YannisV είπε

Και όμως υπάρχει τέτοιο μέλος! 😋

Σε ευχαριστώ για τη διαφώτιση, αν δεν είχα εκτεθεί δε θα είχα διαφύγει τη πλάνη. 

Περισσοτερο εκτεθηκες απο την επιλογη ενος τοσο ακριβου λαπτοπ που ηταν ανακατασκευασμενο και με σιγουρο τελωνειο.Κατα τα αλλα το ebay οσο ειναι υπο την προστασια του paypal δεν ειναι και τοσο χαλια απλα το εμπιστευομαστε για μικρες η μεσαιες αγορες που ευνοουν τα χαμηλα η μηδενικα μεταφορικα ενω για μεγαλα ποσα παμε αμαζον αυτο πιστευω εγω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη σελιδα το zenbook s ηταν αμεσα διαθεσιμο, τηλεφωνικη επικοινωνια με τα κεντρικα του public και επιβεβαιωση διαθεσιμοτητας, αμεση πληρωμη 1200€, ολα αυτα 15/02, επειδη το χρειαζομουν αμεσα.

Μαντεψτε σημερα που βρίσκεται το λαπτοπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, christosx13 είπε

Περισσοτερο εκτεθηκες απο την επιλογη ενος τοσο ακριβου λαπτοπ που ηταν ανακατασκευασμενο και με σιγουρο τελωνειο.Κατα τα αλλα το ebay οσο ειναι υπο την προστασια του paypal δεν ειναι και τοσο χαλια απλα το εμπιστευομαστε για μικρες η μεσαιες αγορες που ευνοουν τα χαμηλα η μηδενικα μεταφορικα ενω για μεγαλα ποσα παμε αμαζον αυτο πιστευω εγω

Καλά άλλο αυτό... Εννοείται, εν γνώσει μου των μεταφορικών και του τελωνείου το επέλεξα, γιατί προφανώς θα πλήρωνα πολύ περισσότερα συνολικά από Ευρώπη π.χ., ακόμα και χωρίς τελωνείο. Εγώ νομίζω το ζήτημα στη συγκεκριμένη προσφορά όπως είχε παρέμβει και ο zacharis1955 είναι η αξιοπιστία της. Μήπως μπλέξω άσχημα επειδή είναι από ebay και είναι ακριβή και είναι και από έναν ιδιώτη ο οποίος δεν έχει φανεί πολύ στη πλατφόρμα...(καλα δε κατάλαβα;) Απλά επειδή εγώ το είχα ψάξει και είχα διαβάσει εντυπώσεις για το money back του ebay + οτι θα το έπαιρνα με PayPal που επίσης κάνει money back (με θετικές εντυπώσεις και από τον αδερφό μου που το έχει χρησιμοποιήσει και του είχε τύχει περίπτωση), και επειδή με το ζόρι ήθελα να ξεπεράσω έστω και λίγο τα 2000, η κοινή μου λογική έλεγε ότι μάλλον δεν έχω να χάσω τίποτα, παρά μόνο χρονο. Προφανώς και το ψάχνω πριν κάνω κίνηση... Δεν είμαι τόσο χαζός. Μήνες τώρα κοιτάω λαπτοπς. Γι αυτό ρωτάω και εδώ που υπάρχει εμπειρία και εκτιμώ και σέβομαι τις συμβουλές και τις υποδείξεις έμπειρων ατόμων.

Επίσης το τόσο ακριβό λαπτοπ, που λες, κρατώ καιρό στην άκρη να το πάρω γιατί το χρειάζομαι για εργασία στην αρχιτεκτονική και σε άλλες βαριές δουλειές που έχω να κάνω, και θα κινούμαι συχνά. Οπότε θέλω και κάτι ελαφρυ... Δεν είμαι ο τυχαίος ατσουμπαλος και αφελής που είδε ένα καλό λαπτοπ και απλά πετάει τα λεφτά του χωρίς να υπολογίζει τίποτα...

EDIT: Ρε παιδιά πάντως έχω μια απορία. Υπάρχουν τόσοι top rated sellers στο ebay με 99% θετικές εντυπώσεις. Πόσες οι πιθανότητες να πάρεις ακόμα και λαπτοπ από αυτούς και να μη σου έρθει; Γιατι το κατακραυγαζουμε τόσο; 

Επεξ/σία από YannisV
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...