Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για αγορά φορητού υπολογιστή (part 2)


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γνώμες για το παρακάτω laptop; Πιστεύω ότι αξίζει η αγορά, μπορεί να βγαίνει λίγα ευρώ παραπάνω από το αντίστοιχο Acer Predator με 8ης γενιάς Intel CPU αλλά νομίζω ότι πλην της οθόνης (και σιγά που θα καταλάβω διαφορά στα 60Hz της IPS του ΗΡ από τα 144Hz του Acer...) στα υπόλοιπα είναι μάλλον καλύτερο απ' ότι βλέπω. Πάω προς τα εκεί αν μου πείτε θετικά πράγματα.

https://www.amazon.com/OMEN-15-dc0051nr-Gaming-Laptop-Computer/dp/B07DRP6D2R/ref=pd_sbs_147_1?_encoding=UTF8&pd_rd_i=B07DRP6D2R&pd_rd_r=d889e1ea-9fd7-11e8-a3f9-276e0cddc0a6&pd_rd_w=bsiaL&pd_rd_wg=ovelM&pf_rd_i=desktop-dp-sims&pf_rd_m=ATVPDKIKX0DER&pf_rd_p=ebf3f80b-3878-4fb9-8381-bbec92f92693&pf_rd_r=SD73G95HG1BQRF8JV3XF&pf_rd_s=desktop-dp-sims&pf_rd_t=40701&psc=1&refRID=SD73G95HG1BQRF8JV3XF

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/8/2018 στις 6:50 ΜΜ, zacharis1955 είπε

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα,

ψάχνω καλό λάπτοπ κάτω των 1000 ευρώ κυρίως για "βαριά" επαγγελματική χρήση (matlab, simulink, python κτλ) αλλά και για προσωπική χρήση (ταινίες κτλ). Πέρα από το hardware καλό θα ήταν να έχει και IPS Full HD και θα ήθελα να το έχω παραλάβει μέχρι τις αρχές Σεπτέμβρη.

Είδα αύτο το λάπτοπ που ανέβασε ο zacharis πριν μερικές μέρες:

https://www.amazon.com/ASUS-ZenBook-Ultra-Slim-Laptop-UX410UA-AS74/dp/B079TBQ4H4/ref=sr_1_fkmr0_2?ie=UTF8&qid=1533939703&sr=8-2-fkmr0&keywords=ASUS+Zenbook+UX430UA-GV415T

Με καλύπτει αυτό το λαπτοπ για τη χρήση που θέλω; Επίσης το ότι έχει 14άρα οθόνη αντί για 15.6 είναι πρόβλημα (μήπως είναι πολύ μικρή);

Επεξ/σία από Mortis19
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, Dr.Tesla είπε

@Anakin1981 Περιμένεις τα Lenovo Y530 - Y730 ή DELL G5 - G7.

Αυτό που έβαλες δεν έχει optimus , δεν έχει g-sync και θα βγάζει τραβηγμένα thermal σε idle.

@Dr.Tesla Δηλαδή; Θα έχει δηλαδή stuttering η οθόνη και θα υπερθερμαίνεται; Δεν το προορίζω για heavy gaming κι όλα στο high/ultra, αλλά σίγουρα θα παίζω. Σε ότι κριτικές είδα και διάβασα δεν το παρουσίαζε πολύ τραγικό, μάλιστα έλεγαν πως είναι καλύτερες οι θερμοκρασίες από το αντίστοιχο Acer Predator Helios 300.

 

Για τo optimus πραγματικά δεν ξέρω καν τι είναι... 🙄

Επεξ/σία από Anakin1981
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

60hz είναι η οθόνη του οπότε δεν έχει κάτι τραγικό σε θέμα stutter. Έχει ένα φυσιολογικό κινέζικο πάνελ. 

Στα 1200 δολλάρια ότι έχει 60hz φέτος είναι απλά κακό , γιατί υπάρχουν τα 144 στη μέση. 

 

Το πρόβλημα με το optimus είναι πως όταν δεν υπάρχει , ανά πάσα στιγμή παίζεις με την 1060 , άρα καταναλώνεις τα άντερα σου για το παραμικρό. Για να μην λέμε πως είναι μόνο κακό όμως , αν συνδέσεις εξωτερική οθόνη παίζει λες και έχει gsync , γιατί κάνεις output από την gpu , και όχι τη mobo. 

Η θερμοκρασίες σε load είναι καλές δεν αντιλέγω , αλλά σε idle θα είναι παραπάνω από το να έτρεχε πχ με τα hd630 της Intel σε browsing κλπ

 

Προσωπικά με έχουν εντυπωσιάσει τα Y730. Οπότε με το δεδομένο ότι η cpi έχει το service των lenovo και dell στην Ελλάδα προχωράς προς αυτές τις εταιρίες. Δεν λέω πως των υπολοίπων είναι κακό μιας και δεν έχω γνώση . Αλλά σε ακριβά μηχανήματα πας σε δοκιμασμένες και λύσεις , από την άποψη απόδοσης και εξυπηρέτησης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Dr.Tesla είπε

60hz είναι η οθόνη του οπότε δεν έχει κάτι τραγικό σε θέμα stutter. Έχει ένα φυσιολογικό κινέζικο πάνελ. 

Στα 1200 δολλάρια ότι έχει 60hz φέτος είναι απλά κακό , γιατί υπάρχουν τα 144 στη μέση. 

Το πρόβλημα με το optimus είναι πως όταν δεν υπάρχει , ανά πάσα στιγμή παίζεις με την 1060 , άρα καταναλώνεις τα άντερα σου για το παραμικρό. Για να μην λέμε πως είναι μόνο κακό όμως , αν συνδέσεις εξωτερική οθόνη παίζει λες και έχει gsync , γιατί κάνεις output από την gpu , και όχι τη mobo. 

Η θερμοκρασίες σε load είναι καλές δεν αντιλέγω , αλλά σε idle θα είναι παραπάνω από το να έτρεχε πχ με τα hd630 της Intel σε browsing κλπ

Προσωπικά με έχουν εντυπωσιάσει τα Y730. Οπότε με το δεδομένο ότι η cpi έχει το service των lenovo και dell στην Ελλάδα προχωράς προς αυτές τις εταιρίες. Δεν λέω πως των υπολοίπων είναι κακό μιας και δεν έχω γνώση . Αλλά σε ακριβά μηχανήματα πας σε δοκιμασμένες και λύσεις , από την άποψη απόδοσης και εξυπηρέτησης.

Άρα επειδή θα συνδέω και εξωτερική οθόνη αλλά και τηλεόραση 42", μήπως θα συμφέρει που θα είναι μόνιμα η 1060; Κάπου είχα δει στις διάφορες κριτικές ότι μένει συνέχεια on, αλλά δεν έδωσα σημασία. Πλην της κατανάλωσης ας πούμε έχει κάποιο άλλο αρνητικό; Ευχαριστώ πολύ για όλο τον κόπο στις απαντήσεις!

Δυστυχώς δεν βλέπω πολλές οθόνες IPS στα 144Hz αυτή τη στιγμή, πλην του Acer Predator, εκτός αν μιλάμε για πολλά χρήματα παραπάνω ή δεν είδα στις αναζητήσεις που κάνω τόσο καιρό. Τα υπόλοιπα IPS βλέπω είναι στα 60Hz και σε συγκριτικά ανάμεσα στα υπόλοιπα που με ενδιέφεραν περισότερο (Dell G series και Lenovo Y530) δείχνει και καλύτερη ως οθόνη.

Τώρα μιας και θα το πάρω από το εξωτερικό δεν πιστεύω να με καλύπτει τίποτα στην Ελλάδα, οπότε στηρίζομαι μόνο στο όνομα των καλών εταιρειών και προσωπικά θεωρώ και τις τρεις (Dell, Lenovo, HP) από τις top στον χώρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Anakin1981 είπε

Άρα επειδή θα συνδέω και εξωτερική οθόνη αλλά και τηλεόραση 42", μήπως θα συμφέρει που θα είναι μόνιμα η 1060; Κάπου είχα δει στις διάφορες κριτικές ότι μένει συνέχεια on, αλλά δεν έδωσα σημασία. Πλην της κατανάλωσης ας πούμε έχει κάποιο άλλο αρνητικό;

Όχι , πέρα από το χτύπα ξύλο να καεί... Πάνω σε αυτό όλα είναι υποκειμενικά και θέμα προσωπικών εμπειριών. Ζυγίζεις τη χρήση και αποφασίζεις.

Για εμένα που το θέλω και εκτός φορτιστή είναι no go σε κάποια αγορά. Για κάποιους άλλους που πάνε για desktop replacement θα είναι θετικό , παρά αρνητικό. 

 

Το Y530 ξεκινάει από τα 950 και το Y730 στα 1150 , θα παίξουν στις ίδιες τιμές οι ακριβές εκδόσεις. 

Για IPS 144 το ξεχνάς. Από 1500++ τα συναντας σε 17,3"  , πρώτη φορά φέτος κυκλοφορούν... TN panel με συμπαθητική απόδοση χρωμάτων. 

 

Αν από την άλλη είσαι καλυμμένος με IPS 60Hz , τότε υπάρχουν πολλά που είναι και φθηνότερα από αυτό.  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Mortis19 είπε

Καλησπέρα,

ψάχνω καλό λάπτοπ κάτω των 1000 ευρώ κυρίως για "βαριά" επαγγελματική χρήση (matlab, simulink, python κτλ) αλλά και για προσωπική χρήση (ταινίες κτλ). Πέρα από το hardware καλό θα ήταν να έχει και IPS Full HD και θα ήθελα να το έχω παραλάβει μέχρι τις αρχές Σεπτέμβρη.

Είδα αύτο το λάπτοπ που ανέβασε ο zacharis πριν μερικές μέρες:

https://www.amazon.com/ASUS-ZenBook-Ultra-Slim-Laptop-UX410UA-AS74/dp/B079TBQ4H4/ref=sr_1_fkmr0_2?ie=UTF8&qid=1533939703&sr=8-2-fkmr0&keywords=ASUS+Zenbook+UX430UA-GV415T

Με καλύπτει αυτό το λαπτοπ για τη χρήση που θέλω; Επίσης το ότι έχει 14άρα οθόνη αντί για 15.6 είναι πρόβλημα (μήπως είναι πολύ μικρή);

https://www.amazon.com/MSI-GV62-8RD-200-Performance-Steelseries/dp/B07D4ZML7M/ref=sr_1_2?s=electronics&ie=UTF8&qid=1534099631&sr=1-2&keywords=MSI+GV62+8RD-200 955.21 $ (~834 €) τελική τιμή με μεταφορικά και τελωνείο μέσα, σε μια βδομάδα περίπου θα το έχεις σπίτι σου…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, zacharis1955 είπε

https://www.amazon.com/MSI-GV62-8RD-200-Performance-Steelseries/dp/B07D4ZML7M/ref=sr_1_2?s=electronics&ie=UTF8&qid=1534099631&sr=1-2&keywords=MSI+GV62+8RD-200 955.21 $ (~834 €) τελική τιμή με μεταφορικά και τελωνείο μέσα, σε μια βδομάδα περίπου θα το έχεις σπίτι σου…

Ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση. Πολύ δυνατό φαίνεται κι αυτό, είναι καλύτερο από το asus (μιας και ο επεξεργαστής του asus φαίνεται καλύτερος)?

SSD απ ότι βλέπω δεν έχει (αν και δεν ξέρω τι είναι η Intel Optane Memory). Ξέρεις αν έχει slot για SSD ή M.2;

 

Επεξ/σία από Mortis19
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, Mortis19 είπε

Ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση. Πολύ δυνατό φαίνεται κι αυτό, είναι καλύτερο από το asus?

SSD απ ότι βλέπω δεν έχει (αν και δεν ξέρω τι είναι η Intel Optane Memory). Ξέρεις αν έχει slot για SSD ή M.2;

https://www.cpubenchmark.net/compare/Intel-i7-8550U-vs-Intel-i5-8300H/3064vs3254

https://tinyurl.com/yb65gqbx (https://tinyurl.com/yb8ebson)

Επεξ/σία από zacharis1955
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, zacharis1955 είπε

Άρα το M.2 slot είναι πιασμένο απο το Optane, που απ'οτι καταλαβαίνω δεν μπορώ να αποθηκεύσω κάτι εκεί πάνω (προγράμματα κτλ), οπότε όλα θα πάνε στον σκληρό (matlab κτλ). Αξίζει αυτό, δηλαδή να τρέχουν όλα από τον σκληρό με optane σε σύγκριση με ολα στον ssd;

Ευχαριστώ πολύ πάντως.

Επεξ/σία από Mortis19
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Mortis19 είπε

Άρα το M.2 slot είναι πιασμένο απο το Optane, που απ'οτι καταλαβαίνω δεν μπορώ να αποθηκεύσω κάτι εκεί πάνω (προγράμματα κτλ), οπότε όλα θα πάνε στον σκληρό (matlab κτλ). Αξίζει αυτό, δηλαδή να τρέχουν όλα από τον σκληρό με optane σε σύγκριση με ολα στον ssd;

Ευχαριστώ πολύ πάντως.

Nαι, όλα ΟΚ, super laptop για τη δουλειά που το θέλεις και φυσικά για τα λεφτά του...

Επεξ/σία από zacharis1955
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, zacharis1955 είπε

Nαι, όλα ΟΚ, super laptop για τη δουλειά που το θέλεις και φυσικά για τα λεφτά του...

Να σαι καλά, μάλλον θα το παραγγείλω, να δω και το optane στην πράξη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρέλαβα το Λάπτοπ που μου είχε προτείνει ο @zacharis1955 από το amazon με προπληρωμένο τελωνείο.

Το δέμα έμεινε περίπου μια βδομάδα στο τελωνείο και με τρόμαξε αλλά βγήκε χωρίς παρατράγουδα.

Το μηχάνημα πήρε εύκολα τον ssd m2 που μου πρότεινε, ούτε καν χρειάστηκε νέα εγκατάσταση του λειτουργικού. 

Είμαι πολύ ευχαριστημένος από την αγορά νοιώθω τυχερός και ευχαριστώ πολύ τον zacharis1955

https://www.amazon.com/gp/product/B079TGL2BZ/ref=ox_sc_act_title_2?smid=ATVPDKIKX0DER&psc=1

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...