Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για αγορά φορητού υπολογιστή (part 2)


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

21 λεπτά πριν, monoxromos είπε

plaisio δουλεύει

Αν πάρω απο  Βουλγαρία μπορω να αλλαξω πληκτρολόγιο;

Με 479 ευρω αυτό

hp 15s-eq0012nu

RAM 8 GB

512 SSD

RYZEN 5 3500 U

2.10-3.70 GHZ

https://www.electroholic.gr/el/product/COMLEN01513

https://www.cpubenchmark.net/compare/AMD-Ryzen-3-4300U-vs-AMD-Ryzen-5-3500U/3664vs3421

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, monoxromos είπε

plaisio δουλεύει

Αν πάρω απο  Βουλγαρία μπορω να αλλαξω πληκτρολόγιο;

Με 479 ευρω αυτό

hp 15s-eq0012nu

RAM 8 GB

512 SSD

RYZEN 5 3500 U

2.10-3.70 GHZ

Πλαίσιο ακόμα χειρότερα!

Τα περισσότερα HP που πωλούνται στην Βουλγαρία είναι με Αγγλικό QWERTY πληκτρολόγιο, οι Βούλγαροι πρέπει να πληρώσουν  extra +20 € για Cyrillic...

Αυτό πάντως που υποτίθεται ότι κοιτάς είναι μάπα γι' αυτά τα λεφτά...

Επεξ/σία από zacharis1955
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω μια ερώτηση εγώ.

Όσον αφοράμ τα λάπτοπ που προτείνετε, φαίνονται άκρως λογικές επιλογές με βάση τα σπεκς τους, τι γίνεται όμως όσον αφορά το build quality των λάπτοπ? 

Τι εννοώ ?είναι μήπως κάποιες σειρές/μάρκες πολύ καλύτερες έναντι άλλων στο ίδιο price range??

Για πολλά άτομα που ψάχνουν λάπτοπ στα 500-600€ και φαίνεται ότι το θέλουν για απλή χρήση (office/YouTube ktl) τι είναι καλύτερο?να πηγαίνουν στο πιο νέο λάπτοπ με τα καλύτερα σπεκς (πχ Ryzen 4000) ή ίσως θα ήταν καλύτερα για αυτούς ένα λίγο πιο παλιό λάπτοπ αλλά με καλύτερη αντοχή?

Ρωτάω γιατί είμαι ανίδεος από λάπτοπ (μόνο τα σπεκς τους αντιλαμβάνομαι).

Και επίσης ρωτάω γιατί όλοι οι γνωστοί/φίλοι μου είναι όλοι άσχετοι με τεχνολογία και έχω προτείνει λαπτοπς/κινητά/σταθερούς με βάση την δική μου εμπειρία και με βάση αυτά που διαβάζω εδώ μεσα. Και δυσκολεύομαι να τους πω ειδικά στα λάπτοπ τι θα πάρουν.. γιατί όπως ξέρουμε πολύ καλά ο άσχετος με τεχνολογία δεν καταλαβαίνει ούτε από GHz ούτε από fps ούτε τπτ..το μόνο που ξέρει είναι: αν κολλάει // αν χαλάει κάτι // και αν κρατήσει χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, silenoz66 είπε

Να κάνω μια ερώτηση εγώ.

Όσον αφοράμ τα λάπτοπ που προτείνετε, φαίνονται άκρως λογικές επιλογές με βάση τα σπεκς τους, τι γίνεται όμως όσον αφορά το build quality των λάπτοπ? 

Τι εννοώ ?είναι μήπως κάποιες σειρές/μάρκες πολύ καλύτερες έναντι άλλων στο ίδιο price range??

Για πολλά άτομα που ψάχνουν λάπτοπ στα 500-600€ και φαίνεται ότι το θέλουν για απλή χρήση (office/YouTube ktl) τι είναι καλύτερο?να πηγαίνουν στο πιο νέο λάπτοπ με τα καλύτερα σπεκς (πχ Ryzen 4000) ή ίσως θα ήταν καλύτερα για αυτούς ένα λίγο πιο παλιό λάπτοπ αλλά με καλύτερη αντοχή?

Ρωτάω γιατί είμαι ανίδεος από λάπτοπ (μόνο τα σπεκς τους αντιλαμβάνομαι).

Και επίσης ρωτάω γιατί όλοι οι γνωστοί/φίλοι μου είναι όλοι άσχετοι με τεχνολογία και έχω προτείνει λαπτοπς/κινητά/σταθερούς με βάση την δική μου εμπειρία και με βάση αυτά που διαβάζω εδώ μεσα. Και δυσκολεύομαι να τους πω ειδικά στα λάπτοπ τι θα πάρουν.. γιατί όπως ξέρουμε πολύ καλά ο άσχετος με τεχνολογία δεν καταλαβαίνει ούτε από GHz ούτε από fps ούτε τπτ..το μόνο που ξέρει είναι: αν κολλάει // αν χαλάει κάτι // και αν κρατήσει χρόνια.

Τα laptops που προτείνουμε είναι ότι θεωρούμε καλύτερο -όχι μόνο σε χαρακτηριστικά- αυτή την στιγμή στα λεφτά που διαθέτει ο καθένας , αν θέλει να εμπιστευθεί καλώς, αν δεν θέλει πάλι καλώς!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, zacharis1955 είπε

Τα laptops που προτείνουμε είναι ότι θεωρούμε καλύτερο -όχι μόνο σε χαρακτηριστικά- αυτή την στιγμή στα λεφτά που διαθέτει ο καθένας , αν θέλει να εμπιστευθεί καλώς, αν δεν θέλει πάλι καλώς!

Προφανώς και αυτό που κάνετε είναι πολύ ευχάριστο και σημαντικό! Και είναι γνωστό ότι είναι τεράστια η συνεισφορά σας στο community.

Εγώ απλά ήθελα να ξέρω αν όντως υπάρχει σημαντική διαφορά στην ποιότητα μεταξύ 2 λάπτοπ του 500ρικου πχ (γιατί δυστυχώς εγώ δεν ξέρω κάποιον τρόπο να τα ξεχωρίζω) .

Τεσπά αρκετά με το οφτοπικ , συνεχίστε την δουλειά σας και εγώ θα συνεχίσω να προτείνω αυτά που λέτε εδώ μέσα. Γιατί το μόνο σίγουρο είναι ξέρετε χίλιες φορές καλύτερα από εμένα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, silenoz66 είπε

...

Εγώ απλά ήθελα να ξέρω αν όντως υπάρχει σημαντική διαφορά στην ποιότητα μεταξύ 2 λάπτοπ του 500ρικου πχ (γιατί δυστυχώς εγώ δεν ξέρω κάποιον τρόπο να τα ξεχωρίζω) .

...

Οχι, στην Ελληνική αγορά δεν υπάρχει, μεταξύ ξένης και Ελληνικής αγοράς ναι, υπάρχει  υπέρ της ξένης φυσικά...

1 ώρα πριν, nk9 είπε

https://www.e-lenovo.gr/lenovo-ideapad-3-15-fullhd-ryzen3-newgen-8gb-ssd256-w10-grey.html

https://www.kotsovolos.gr/computing/laptop-tablet-ipad/notebook-macbook-ultrabook/216560-lenovo-ideapad-3-15are05-r5-4500u-8gb-256gb

Και τα δύο καλύτερα σε όλα!

Επεξ/σία από zacharis1955
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, zacharis1955 είπε

Με δελέασε ο δεύτερος δίσκος!

ΥΓ: Τα μηχανήματα που μου πρότεινες μπορούν να πάρουν δεύτερο δίσκο;

Επεξ/σία από nk9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, nk9 είπε

Με δελέασε ο δεύτερος δίσκος!

Γι΄αυτό στον βάζουν, για να σπρώξουν υλικό που δεν τσουλάει πλέον!

https://www.a-center.gr/index.php?route=product/product&product_id=1052

https://gamefreak.gr/index.php?route=product/product&product_id=11387

Επεξ/σία από zacharis1955
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, zacharis1955 είπε

Γι΄αυτό στον βάζουν, για να σπρώξουν υλικό που δεν τσουλάει πλέον!

Τα μηχανήματα που μου πρότεινες μπορούν να πάρουν δεύτερο δίσκο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, silenoz66 είπε

Προφανώς και αυτό που κάνετε είναι πολύ ευχάριστο και σημαντικό! Και είναι γνωστό ότι είναι τεράστια η συνεισφορά σας στο community.

Εγώ απλά ήθελα να ξέρω αν όντως υπάρχει σημαντική διαφορά στην ποιότητα μεταξύ 2 λάπτοπ του 500ρικου πχ (γιατί δυστυχώς εγώ δεν ξέρω κάποιον τρόπο να τα ξεχωρίζω) .

Τεσπά αρκετά με το οφτοπικ , συνεχίστε την δουλειά σας και εγώ θα συνεχίσω να προτείνω αυτά που λέτε εδώ μέσα. Γιατί το μόνο σίγουρο είναι ξέρετε χίλιες φορές καλύτερα από εμένα

Γενικά υπάρχει διαφορά στο build quality. 

Πχ το ideapad 5 έχει καλύτερο build quality από την πλαστικουρα το ideapad 3. 

Το θέμα είναι ότι στην ελληνική αγορά τα πράγματα είναι περιορισμένα.... Οπότε οι προτάσεις γίνονται καθαρά βάση specs ....

Άσε που στην κατηγορία 500 με 650 πάνω κάτω ίδια πράγματα είναι

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...