Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για αγορά φορητού υπολογιστή (part 2)


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα σε όλους! Θα ήθελα τις γνώμες και τις προτάσεις σας.

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω laptop 13" / 14", 16 GB RAM, SSD >512GB, δεν έχω πρόβλημα με τον κατασκευαστή του επεξεργαστή (intel/ryzen), με windows (όχι "άδειο"). Δεν έχω πρόβλημα να πάρω από εξωτερικό, αρκεί να είναι αξιόπιστος πωλητής και να έχει QWERTY αμερικάνικο ή έστω αγγλικό πληκτρολόγιο (πχ από amazon.co.uk). Οι μάρκες μεταξύ των οποίων κινούμαι είναι (με σχετική σειρά προτεραιότητας) οι Huawei, Dell, HP, Lenovo. Δεν με ενδιαφέρει το gaming, οπότε δεν "καίγομαι" για ανεξάρτητη κάρτα γραφικών. Επιθυμητή είναι όμως η touch screen (χωρίς ιδιαίτερο λόγο :)). Το budget μου κινείται στα 900-1200€.

Τι λέτε για το Huawei MateBook 14 στα 1000€ με δώρο το HUAWEI Nova 5T 128GB 4G? Το κινητό θα το πουλήσω αμέσως, οπότε θα κατέβει ανάλογα και το ποσό. Είναι vfm? Και κάτι που ρώτησα στο αντίστοιχο forum για hardware (συγγνώμη για την επανάληψη): το laptop έχει τον AMD Ryzen 5 4600H 3.0 GHz και μνήμη 6GB DDR4-2666, οπότε θέλω να ρωτήσω αν συνεργάζονται καλά τα παραπάνω ή μήπως η μνήμη είναι λίγο αργή ώστε να αποδίδει?

Τι άλλο έχετε να προτείνετε?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Επεξ/σία από goeap
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 λεπτά πριν, goeap είπε

Καλημέρα σε όλους! Θα ήθελα τις γνώμες και τις προτάσεις σας.

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω laptop 13" / 14", 16 GB RAM, SSD >512GB, δεν έχω πρόβλημα με τον κατασκευαστή του επεξεργαστή (intel/ryzen), με windows (όχι "άδειο"). Δεν έχω πρόβλημα να πάρω από εξωτερικό, αρκεί να είναι αξιόπιστος πωλητής και να έχει QWERTY αμερικάνικο ή έστω αγγλικό πληκτρολόγιο (πχ από amazon.co.uk). Οι μάρκες μεταξύ των οποίων κινούμαι είναι (με σχετική σειρά προτεραιότητας) οι Huawei, Dell, HP, Lenovo. Δεν με ενδιαφέρει το gaming, οπότε δεν "καίγομαι" για ανεξάρτητη κάρτα γραφικών. Επιθυμητή είναι όμως η touch screen (χωρίς ιδιαίτερο λόγο :)). Το budget μου κινείται στα 900-1200€.

Τι λέτε για το Huawei MateBook 14 στα 1000€ με δώρο το HUAWEI Nova 5T 128GB 4G? Το κινητό θα το πουλήσω αμέσως, οπότε θα κατέβει ανάλογα και το ποσό. Είναι vfm? Και κάτι που ρώτησα στο αντίστοιχο forum για hardware (συγγνώμη για την επανάληψη): το laptop έχει τον AMD Ryzen 5 4600H 3.0 GHz και μνήμη 6GB DDR4-2666, οπότε θέλω να ρωτήσω αν συνεργάζονται καλά τα παραπάνω ή μήπως η μνήμη είναι λίγο αργή ώστε να αποδίδει?

Τι άλλο έχετε να προτείνετε?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Οταν ερθει ... να το παρεις ! 
μια χαρα ειναι γι αυτο που θες ! 

τωρα αυτα με τις προπαραγγελειες ... 
εγω παντως δεν θα το εκανα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, goeap είπε

Καλημέρα σε όλους! Θα ήθελα τις γνώμες και τις προτάσεις σας.

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω laptop 13" / 14", 16 GB RAM, SSD >512GB, δεν έχω πρόβλημα με τον κατασκευαστή του επεξεργαστή (intel/ryzen), με windows (όχι "άδειο"). Δεν έχω πρόβλημα να πάρω από εξωτερικό, αρκεί να είναι αξιόπιστος πωλητής και να έχει QWERTY αμερικάνικο ή έστω αγγλικό πληκτρολόγιο (πχ από amazon.co.uk). Οι μάρκες μεταξύ των οποίων κινούμαι είναι (με σχετική σειρά προτεραιότητας) οι Huawei, Dell, HP, Lenovo. Δεν με ενδιαφέρει το gaming, οπότε δεν "καίγομαι" για ανεξάρτητη κάρτα γραφικών. Επιθυμητή είναι όμως η touch screen (χωρίς ιδιαίτερο λόγο :)). Το budget μου κινείται στα 900-1200€.

Τι λέτε για το Huawei MateBook 14 στα 1000€ με δώρο το HUAWEI Nova 5T 128GB 4G? Το κινητό θα το πουλήσω αμέσως, οπότε θα κατέβει ανάλογα και το ποσό. Είναι vfm? Και κάτι που ρώτησα στο αντίστοιχο forum για hardware (συγγνώμη για την επανάληψη): το laptop έχει τον AMD Ryzen 5 4600H 3.0 GHz και μνήμη 6GB DDR4-2666, οπότε θέλω να ρωτήσω αν συνεργάζονται καλά τα παραπάνω ή μήπως η μνήμη είναι λίγο αργή ώστε να αποδίδει?

Τι άλλο έχετε να προτείνετε?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

https://www.amazon.co.uk/HUAWEI-MateBook-FullView-Display-Ultrabook/dp/B08HR3CS4L (Ryzen 7 4800H) 961.52 £ (~1067 €) όλα μέσα μέχρι το σπίτι σου

https://www.amazon.co.uk/ASUS-ROG-Zephyrus-G14-GA401IU-HE002/dp/B08DNJW95T (Ryzen 7 4800HS) 1279.20 £ (~1421 €) όλα μέσα μέχρι το σπίτι σου

Επεξ/σία από zacharis1955
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, evark είπε

Σχετικά με την προπαραγγελία το huawei...

Πολυ φοβάμαι ότι μετά, δεν θα έχει τηλεφωνάκι.....

Να το έχεις δεδομένο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, dskoul είπε

τωρα αυτα με τις προπαραγγελειες ... 
εγω παντως δεν θα το εκανα 

Aπό Ελλάδα τόσα λεφτά σίγουρα ούτε 'γώ (μόνο από Amazon, Computeruniverse & Bangood μέχρι 250$), θα πληρώσεις, θα περιμένεις, και μετά με μεγάλες πιθανότητες ή θα σου πούνε άλλη τιμούλα, ή χωρίς δωράκι (που είναι το τυράκι στη φάκα) ή άκυρο γιατί τους κρέμασε ο προμηθευτής κλπ και θα σου προτείνουν κάτι άσχετο, έχει γίνει πολλές φορές με άλλο τρόπο...

Επεξ/σία από zacharis1955
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@zacharis1955 λές δηλαδή ότι ακόμα και προπαραγγελία θα σου κάνουν "νούμερα" μετά και δεν θα σου δωσουν το δώρο? 

Το να σε καθυστερήσουν παραπάνω το θεωρώ λογικό αλλά να αλλάξουν το deal πάει πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, evark είπε

@zacharis1955 λές δηλαδή ότι ακόμα και προπαραγγελία θα σου κάνουν "νούμερα" μετά και δεν θα σου δωσουν το δώρο? 

Το να σε καθυστερήσουν παραπάνω το θεωρώ λογικό αλλά να αλλάξουν το deal πάει πολύ.

Eχει ξαναγίνει αυτό, μην παίζουμε με τις λέξεις, μου το έχει κάνει το Public με τηλεόραση, μόνο που δεν τους πέρασε...

Επεξ/σία από zacharis1955
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To totalprint.gr παίζει με τις τιμές του ΗP 455 G7.... σήμερα 729.... πρίν 3 ημέρες είχε 719, πρίν 10 ημέρες 749, και πρίν 20, 699.....

Στον επόμενο τόνο.... ποιός ξερει..... το ζυγίζει με τη ζήτηση....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, zacharis1955 είπε

Για το asus, όχι, δεν θα πάρω. Για το Matebook όμως, πιστεύεις ότι αξίζει ο Ryzen 7 Vs. Ryzen 5 για ~300€ παραπάνω (£949.00 Vs. 1000€-250€ που μπορεί να πουληθεί το κινητό)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, goeap είπε

Για το asus, όχι, δεν θα πάρω. Για το Matebook όμως, πιστεύεις ότι αξίζει ο Ryzen 7 Vs. Ryzen 5 για ~300€ παραπάνω (£949.00 Vs. 1000€-250€ που μπορεί να πουληθεί το κινητό)?

Φυσικά και αξίζει (https://www.cpubenchmark.net/compare/AMD-Ryzen-5-4600H-vs-AMD-Ryzen-7-4800H/3708vs3676) ακόμα και σαν επένδυση στο μέλλον, με προπαραγγελία το πιό πιθανόν είναι να μην πάρεις στο τέλος κινητό (έχει γίνει πολλές φορές) που έτσι και αλλιώς δεν πρόκειται να πουλήσεις 250€, το Huawei Nova 5T (6GB 128GB) ξεκινάει από 230 € στα καταστήματα...

4 λεπτά πριν, evark είπε

Δεν αξίζει με τιποτα η διαφορά Ryzen 7 - Ryzen 5.... εγω πάνω από 120 ευρώ δεν θα έδινα.....

https://www.cpubenchmark.net/compare/AMD-Ryzen-5-4600H-vs-AMD-Ryzen-7-4800H/3708vs3676

Επεξ/σία από zacharis1955
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε πολύ λίγες εφαρμογές και για πολύ λιγο χρόνο ισχύει αυτή η διαφορά των "αποστειρωμένων" benchmarks (είναι η διαφορά των +2 πυρήνων).... αν τωρα κάποιος το θέλει για render, video processing κλπ ΟΚ.... 

Επεξ/σία από evark
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...