Προς το περιεχόμενο

Οικειοθελής Παροχή Εργοδότη


Εγω ειμαι ρε

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας, πρόσφατα ξεκίνησα εργασία σαν προγραμματιστής και έχω μια απορία , έχω βασικό μισθό x και λέει κάπου στην σύμβαση οικειοθελής παροχή εργοδότη : 80 ευρώ, αυτά τα λεφτά που γράφει θα τα πληρώνομαι , δηλαδή θα πληρώνομαι τον βασικό μισθό μου + 80 ευρώ ή αυτά τα 80 ευρώ πάνε αλλού όπως ένσημα κτλ. Η αλήθεια είναι οτι έπρεπε αυτήν την ερώτηση να κάνω στον εργοδότη μου αλλά πριν πω οτιδήποτε θα ήθελα να ενημερωθώ μιας και το internet δεν με κάλυψε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κρατήσεις δεν θα έχουν μονο αν στα δινει μαύρα, οτι γράφετε και αναφέρεται στην μισθολογική σου κατάσταση εχει κρατήσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτα θα ειναι μεσα στο μισθο σου.. 

Δηλαδη αν εχεις 40 ευρω μεροκαματο, θα λεει βασ. Παροχη 25,οικ.παροχη 10 κ επιδομα γαμου 5..τελειως στην τυχη.. Δν θα παιρνεις 40 ευρω + την οικ. Παροχη εργοδοτη.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, Εγω ειμαι ρε είπε

Καλησπέρα σας, πρόσφατα ξεκίνησα εργασία σαν προγραμματιστής και έχω μια απορία , έχω βασικό μισθό x και λέει κάπου στην σύμβαση οικειοθελής παροχή εργοδότη : 80 ευρώ, αυτά τα λεφτά που γράφει θα τα πληρώνομαι , δηλαδή θα πληρώνομαι τον βασικό μισθό μου + 80 ευρώ ή αυτά τα 80 ευρώ πάνε αλλού όπως ένσημα κτλ. Η αλήθεια είναι οτι έπρεπε αυτήν την ερώτηση να κάνω στον εργοδότη μου αλλά πριν πω οτιδήποτε θα ήθελα να ενημερωθώ μιας και το internet δεν με κάλυψε.

Τα 80 ευρώ θα είναι έξτρα στον μισθό σου αλλά θα έχουν κρατήσεις.

Επεξ/σία από l337
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Πανος999 είπε

Το εχεις ακουσει/διαβασει καπου ή το εχεις παρει εσυ?

Πιστεύεις δηλαδη οτι θα πάρεις κάτι σαν μισθο και δεν θα εχει κρατήσεις

Σαφώς και θα εχουν κρατήσεις απο εφορεία ταμεία ασφαλίσεις κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Πιστεύεις δηλαδη οτι θα πάρεις κάτι σαν μισθο και δεν θα εχει κρατήσεις

Σαφώς και θα εχουν κρατήσεις απο εφορεία ταμεία ασφαλίσεις κλπ.

οχι μιλαω για τα 80 ευρω εξτρα στον μισθο που λεει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο μισθός διαμορφώνεται βάση κάποιων παραμέτρων, π.χ. ειδικότητα, ηλικία, εμπειρία (τριετίες που λέγαμε παλιά), πτυχία, οικογενειακή κατάσταση κλπ.
Ξεκινάς από έναν βασικό μισθό ο οποίος προσδιορίζεται συνήθως από κάποια συλλογική ή επιχειρησιακή σύμβαση  και ανάλογα με τα υπόλοιπα που ανέφερα αυτός αυξάνεται ανάλογα.

Π.Χ. Ανάμεσα σε 2 άτομα με την ΙΔΙΑ ειδικότητα και για την ίδια θέση άλλο ποσό θα βγεί για αυτόν που είναι π.χ. 40 ετών, παντρεμένος και με 1 παιδί και άλλο για τον ανύπαντρο 20ρη.

 

Όταν τώρα το τελικό ποσό που είναι να λάβεις σαν μισθό είναι ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ από αυτό που αντιστοιχεί στα παραπάνω κριτήρια, συνήθως αυτό προκύπτει μετά από την συμφωνία που έκανες με τον εργοδότη όταν προσλήφθηκες, το υπόλοιπο που δεν δικαιολογείται από τα προηγούμενα μπαίνει σε μία στήλη που ονομάζεται «οικιοθελής παροχή».

Αν δηλαδή βάση των παραπάνω κριτηρίων είναι να πέρνεις κανονικά  π.χ. 800 ευρώ μισθό αλλά ο εργοδότης σου δίνει 900 τότε στην ανάλυση του μισθού σου τα 100 παραπανίσια θα εμφανίζονται σαν οικιοθελής παροχή.
Όλα τα παραπάνω ποσά είναι ΜΙΚΤΑ.

Δηλαδή είναι τα ποσά χωρίς τις κρατήσεις (ΙΚΑ, σύκα μήκα και τα συναφή),  πάνω στα π.χ. 900 του παραδείγματος εσύ θα πάρεις στο τέλος π.χ. 764,8 (τυχαίο είναι το νούμερο 😛 ). 

Ελπίζω να σε βοήθησα. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Πανος999 είπε

Το εχεις ακουσει/διαβασει καπου ή το εχεις παρει εσυ?

Γνωρίζω τι ισχύει όπως το γνωρίζω και από παλιότερη προσωπική εμπειρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, l337 είπε

Γνωρίζω τι ισχύει όπως το γνωρίζω και από παλιότερη προσωπική εμπειρία.

Επειδη εγω πληρωνομαι ακριβως ετσι αυτη τη στιγμη.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...