Προς το περιεχόμενο

Ακύρωση αγοράς μέσω τράπεζας


Philippe

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο μικρός μου αδερφός έκανε πριν λίγο μια αγορά από κάποιο κινεζο-site με την χρεωστική μου. Μπορώ να μπλοκάρω τη συναλλαγή μέσω τραπέζης και αν ναι πώς; Thanks

Επεξ/σία από Philippe
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
8 hours ago, Philippe said:

Ο μικρός μου αδερφός έκανε πριν λίγο μια αγορά από κάποιο κινεζο-site με την χρεωστική μου. Μπορώ να μπλοκάρω τη συναλλαγή μέσω τραπέζης και αν ναι πώς; Thanks

Πάρε τηλέφωνο στην τράπεζα και κάνε αμφισβήτηση συναλλαγής. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε χρειάζεται να φτάσεις στο σημείο να κάνεις αμφισβήτηση συναλλαγής. Τουλάχιστον όχι ακόμα.

Στείλε μήνυμα στο site και ζήτα ακύρωση της αγοράς. Κατά 90% θα το δεχτούν.

...και μετά ένα μπερτάκι στον αδερφό. 😂

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ' ό,τι είδα πρόκειται για ένα site με ray-ban, προφανώς μαϊμού. Ο στόκος παρήγγειλε 5 ζευγάρια! Πήρα χθες τη νύχτα την τράπεζα (Εθνική), οι οποίοι είδαν τη συναλλαγή και μου είπαν ότι το συγκεκριμένο site το έχουν στη μαύρη λίστα γιατί δεν στέλνει καν τα προϊόντα και μου ακύρωσαν και την κάρτα. Δεν είναι πολύ μεγάλο ποσό, αλλά θα πάω αύριο να δηλώσω αμφισβήτηση. Αν και στην τελική φταίω εγώ που ξέχασα το πορτοφόλι μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα και καλό μήνα! Αναμένω από την τράπεζα απάντηση για την αμφισβήτηση συναλλαγής.
Στο μεταξύ όμως, ήρθε SMS από το τελωνείο (ΓΕΤΑ), που υποθέτουμε ότι αφορά την συγκεκριμένη αγορά μιας και δεν έχει παραγγελθεί τίποτα άλλο από τον αδερφούλη.

Αν υποθέσουμε ότι γίνεται δεκτή η αμφισβήτηση και πιστώνεται το ποσό, πώς να χειριστώ την υπόθεση; Μου κακοφαίνεται να τους "ρίξω" τους Κινέζους και να παρατήσω το πακέτο με τις μαϊμούδες  για πάντα στο τελωνείο. Θα επιστραφεί ποτέ αν δεν αναζητηθεί εντός εύλογου χρονικού διαστήματος; Μήπως υπάρχει τρόπος να τους το στείλω πίσω, χωρίς να πληρώσω τον εκτελωνισμό, αλλά έστω μόνο τα μεταφορικά επιστροφής; Δεν με πειράζει να πάω μια βόλτα από το αεροδρόμιο αν χρειάζεται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Philippe είπε

Καλησπέρα και καλό μήνα! Αναμένω από την τράπεζα απάντηση για την αμφισβήτηση συναλλαγής.
Στο μεταξύ όμως, ήρθε SMS από το τελωνείο (ΓΕΤΑ), που υποθέτουμε ότι αφορά την συγκεκριμένη αγορά μιας και δεν έχει παραγγελθεί τίποτα άλλο από τον αδερφούλη.

Αν υποθέσουμε ότι γίνεται δεκτή η αμφισβήτηση και πιστώνεται το ποσό, πώς να χειριστώ την υπόθεση; Μου κακοφαίνεται να τους "ρίξω" τους Κινέζους και να παρατήσω το πακέτο με τις μαϊμούδες  για πάντα στο τελωνείο. Θα επιστραφεί ποτέ αν δεν αναζητηθεί εντός εύλογου χρονικού διαστήματος; Μήπως υπάρχει τρόπος να τους το στείλω πίσω, χωρίς να πληρώσω τον εκτελωνισμό, αλλά έστω μόνο τα μεταφορικά επιστροφής; Δεν με πειράζει να πάω μια βόλτα από το αεροδρόμιο αν χρειάζεται.

Γενικά δεν απαντάνε αμέσως. Εγω περιμένω απο το μαιο για αμφισβητιση έχουν δουλειά και δεν ασχολουνται μου ειπαν.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...