Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρονικό τσιγάρο V2


nrkmaiden

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και πως μπορω να καταλαβω μεχρι τη αντιστασεις παιρνει ο ατμποποιητης μου?Υπαρχει καποια πληροφορια γι αυτο?Καπου που να μπορω να το κοιταξω?Απ οτι ειδα σε βιντεο στους περισσοτερους δουλευει στα 0.25Ω!Ποιοι ειναι πνευμονικη κ ποιοι τσιγαρισιοι?Σε ευχαριστω πολυ επισης για τη βοηθεια σου!Μου ειναι πραγματικα πολυτιμη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 10/7/2019 στις 5:42 ΠΜ, akpe είπε

Γιατί δεν κοιτάς κάποιο οικονομικό διμπάταρο να μην περιορίζεσαι τόσο, αφού θέλεις πνευμονικές;

Σε ευχαριστω για την απαντηση.
Εχεις καποια προταση σε οικονομικο διμπαταρο? Γενικα ψαχνομαι και χανομαι...μου φαινεται θα μπω σε ενα μαγαζι και θα κανω μια τυχαια αγορα αν δε βρω μια ετοιμη προταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, StelikosV13 είπε

Και πως μπορω να καταλαβω μεχρι τη αντιστασεις παιρνει ο ατμποποιητης μου?Υπαρχει καποια πληροφορια γι αυτο?Καπου που να μπορω να το κοιταξω?Απ οτι ειδα σε βιντεο στους περισσοτερους δουλευει στα 0.25Ω!Ποιοι ειναι πνευμονικη κ ποιοι τσιγαρισιοι?Σε ευχαριστω πολυ επισης για τη βοηθεια σου!Μου ειναι πραγματικα πολυτιμη!

Πνευμονικοί είναι αυτοί που έχουν πολύ τζούρα, δουλεύουν σε χαμηλά συνήθως ωμ, βγάζουν πολύ ντουμάνι και την τζούρα την τραβάς κατευθείαν στα πνευμόνια όπως στον αργιλέ.

Οι τσιγαρίσιοι είναι το ακριβώς αντίθετο, σφικτή τζούρα, πρώτα στο στόμα και μετά στα πνευμόνια όπως στο τσιγάρο, δουλεύουν με μεγάλες αντιστάσεις, κτλ.

Το 0.25 που λες ακούγεται πολύ λογικό για τον ατμοποιητή που έχεις. Παίρνεις οπότε (ή φτιάχνεις) 2 αντιστάσεις 0.5 ωμ, τις περνάς και βγαίνει 0.25 τελικά.

 

Το πόσο θα βγει δεν έχει και τεράστια σημασία σε τέτοιους ατμοποιητές, το θέμα είναι να μην κάνεις κάτι πολύ χοντρό, πας και βάλεις καμιά αντίσταση 1.8 ωμ π.χ. ή πέσεις κάτω από το 0.1, κτλ.

Τώρα άμα θα βγει 0.25, 0.3, 0.35, δεν έπεσε και η ζάχαρη στο νερό. Ρυθμίζεις ανάλογα τα βατ σου και δουλεύεις.

Οι περισσότεροι παίρνουν ένα καλό συρματάκι, κανά κλαπτονάκι κτλ., κάνουν 5-6 σπείρες, περνάνε τις 2 αντιστάσεις και όσο βγει.

Κάπου εκεί βγαίνει συνήθως. Μην κάθεσαι να πολυσκας, δεν έχει νόημα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα  Baator!Παρηγγειλα σημερα το skynet απο την coil master!Παντως εχεις τα δικια σου!Δεν θελει κ πολυ σκεψη!Κατι ακομα που παρατηρησα!Εκει που ρουφαω τζουρα σκαει μεσα το τσιγαρο!Ακουγετε πατ πατ απο μεσα κ σαν να ειδα οτι κατι πετσχτηκε!Τι ειναι αυτο ρε φιλε?Πως διορθωνεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, StelikosV13 είπε

Καλησπερα  Baator!Παρηγγειλα σημερα το skynet απο την coil master!Παντως εχεις τα δικια σου!Δεν θελει κ πολυ σκεψη!Κατι ακομα που παρατηρησα!Εκει που ρουφαω τζουρα σκαει μεσα το τσιγαρο!Ακουγετε πατ πατ απο μεσα κ σαν να ειδα οτι κατι πετσχτηκε!Τι ειναι αυτο ρε φιλε?Πως διορθωνεται?

Έχεις hotspot.

Είναι δύσκολο να εξηγηθεί γραπτώς.

Ανοίγεις τον ατμοποιητή σου, βλέπεις το deck που είναι στημμένη η αντίσταση, βγάζεις τα βαμβάκια και μένουν μόνο οι αντιστάσεις.

Κατεβάζεις τα βατ, αφήνεις ίσα ίσα να ζεσταίνονται λίγο οι αντιστάσεις όταν πατάς το κουμπί, π.χ. 20 βατς και θα δεις κάποια σημεία που φωτίζουν πολύ έντονα κόκκινα,

κάνουν σαν κάτι άσπρες γραμμούλες μέσα στην πυρωμένη αντίσταση. Παίρνεις κάτι μεταλλικό και "ξύνεις" τις αντιστάσεις μέχρι να εξαφανιστούν όλες αυτές οι άσπρες γραμμούλες

όπου υπάρχουν. Μετά θα πάψουν και τα πατ πατ και η τζούρα σου θα είναι πιο smooth.

Δες κανά βίντεο καλύτερα, θα καταλάβεις πιο εύκολα την διαδικασία από εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Baator είπε

Έχεις hotspot.

Είναι δύσκολο να εξηγηθεί γραπτώς.

Ανοίγεις τον ατμοποιητή σου, βλέπεις το deck που είναι στημμένη η αντίσταση, βγάζεις τα βαμβάκια και μένουν μόνο οι αντιστάσεις.

Κατεβάζεις τα βατ, αφήνεις ίσα ίσα να ζεσταίνονται λίγο οι αντιστάσεις όταν πατάς το κουμπί, π.χ. 20 βατς και θα δεις κάποια σημεία που φωτίζουν πολύ έντονα κόκκινα,

κάνουν σαν κάτι άσπρες γραμμούλες μέσα στην πυρωμένη αντίσταση. Παίρνεις κάτι μεταλλικό και "ξύνεις" τις αντιστάσεις μέχρι να εξαφανιστούν όλες αυτές οι άσπρες γραμμούλες

όπου υπάρχουν. Μετά θα πάψουν και τα πατ πατ και η τζούρα σου θα είναι πιο smooth.

Δες κανά βίντεο καλύτερα, θα καταλάβεις πιο εύκολα την διαδικασία από εδώ.

Επισης παρατηρησα κ υπερχειλιση σημερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γειά σε όλους 

Ρε παιδιά να κάνω μια ερώτηση? Υπάρχει κάποιο site του εξωτερικού που έχετε παραγγείλει τωρα (2019) και μπορεί να στείλει Ελλάδα χωρίς να μείνουν τελωνείο?  

Αλλαζω συχνα rda γιατι δεν μπορω να βρω αυτό που ψάχνω ακριβώς και έχω πνιγεί στα 30αρια. Έχουνε ξεφύγει τελείως οι δικοί μας με τις τιμές. Είπαμε να βγάλουν κέρδος και εγώ μαζί τους είμαι. Αλλά δεν μπορεί να έχει ο nudge 22 19 δολάρια στο σαιτ του και να τον πουλάς σχεδόν 40 ευρώ. ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΈΧΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟ ΧΡΏΜΑ ΠΟΥ ΘΈΛΩ. 

Προσπάθησα αρχικά να στηρίξω τα τοπικά μαγαζιά εδώ στην επαρχία που μένω. "Δεν έχω βαμβάκια" "Δεν πουλάω καρουλακι συρμα μόνο έτοιμες αντιστασεις αν θέλεις" "SSL316 τι είναι αυτό?" + οι εξωφρενικές τιμές με ώθησαν στο σκρουτζ. Τιμές μέτριες αλλά λέω δε βαριεσαι. Ποικιλία μηδέν. Ο,τι πουλάει μόνο. Μετά αρχισα να ψάχνω τα eshops εκτός σκρουτζ που είχαν κάποιες προσφορές ή rda που δεν είναι στο skroutz. Ενώ στο σαιτ υπάρχει ο μαύρος τάδε rda με καλουνε και μου λένε μόνο ασημι. Ε αιστονκορακα.

Αγοράζω λοιπόν μετά από reviews που διαβάζω. Δοκιμάζω. Δεν με καλύπτει ο αέρας. Και έρχομαι εδώ και τα βάζω αγγελία με 15-20 ευρώ σχεδόν αχρησιμοποίητα. Έτσι χάνω τα μισά λεφτα. 

Υπάρχει λοιπόν κάποιος που να έχει πάρει κάτι από αυτά από έξω χωρίς να κολλήσει τελωνειο? Ξέρω ότι από φασττεκ δεν γίνεται πια ας πουμε. Από τα υπόλοιπα μεγάλα? 

Και επίσης αν κάποιος έχει πάρει νικοτινη από γείτονα χώρα και πέρασε τελωνείο χωρίς προβληματα κλπ ας μου πει για επιβεβαίωση πριν πετάξω αλλα 60 ευρω. 

Σορρυ για το μεγάλο ποστ αλλά απελπίστηκα. Υποτίθεται ότι με το ηλεκτρονικό θα γλίτωνα τα λεφτά του κανονικού αλλά μπορεί να έχω φύγει και παραπάνω. 

 

Επεξ/σία από its.mike
Τόνοι
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
51 λεπτά πριν, its.mike είπε

Γειά σε όλους 

Ρε παιδιά να κάνω μια ερώτηση? Υπάρχει κάποιο site του εξωτερικού που έχετε παραγγείλει τωρα (2019) και μπορεί να στείλει Ελλάδα χωρίς να μείνουν τελωνείο?  

Αλλαζω συχνα rda γιατι δεν μπορω να βρω αυτό που ψάχνω ακριβώς και έχω πνιγεί στα 30αρια. Έχουνε ξεφύγει τελείως οι δικοί μας με τις τιμές. Είπαμε να βγάλουν κέρδος και εγώ μαζί τους είμαι. Αλλά δεν μπορεί να έχει ο nudge 22 19 δολάρια στο σαιτ του και να τον πουλάς σχεδόν 40 ευρώ. ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΈΧΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟ ΧΡΏΜΑ ΠΟΥ ΘΈΛΩ. 

Προσπάθησα αρχικά να στηρίξω τα τοπικά μαγαζιά εδώ στην επαρχία που μένω. "Δεν έχω βαμβάκια" "Δεν πουλάω καρουλακι συρμα μόνο έτοιμες αντιστασεις αν θέλεις" "SSL316 τι είναι αυτό?" + οι εξωφρενικές τιμές με ώθησαν στο σκρουτζ. Τιμές μέτριες αλλά λέω δε βαριεσαι. Ποικιλία μηδέν. Ο,τι πουλάει μόνο. Μετά αρχισα να ψάχνω τα eshops εκτός σκρουτζ που είχαν κάποιες προσφορές ή rda που δεν είναι στο skroutz. Ενώ στο σαιτ υπάρχει ο μαύρος τάδε rda με καλουνε και μου λένε μόνο ασημι. Ε αιστονκορακα.

Αγοράζω λοιπόν μετά από reviews που διαβάζω. Δοκιμάζω. Δεν με καλύπτει ο αέρας. Και έρχομαι εδώ και τα βάζω αγγελία με 15-20 ευρώ σχεδόν αχρησιμοποίητα. Έτσι χάνω τα μισά λεφτα. 

Υπάρχει λοιπόν κάποιος που να έχει πάρει κάτι από αυτά από έξω χωρίς να κολλήσει τελωνειο? Ξέρω ότι από φασττεκ δεν γίνεται πια ας πουμε. Από τα υπόλοιπα μεγάλα? 

Και επίσης αν κάποιος έχει πάρει νικοτινη από γείτονα χώρα και πέρασε τελωνείο χωρίς προβληματα κλπ ας μου πει για επιβεβαίωση πριν πετάξω αλλα 60 ευρω. 

Σορρυ για το μεγάλο ποστ αλλά απελπίστηκα. Υποτίθεται ότι με το ηλεκτρονικό θα γλίτωνα τα λεφτά του κανονικού αλλά μπορεί να έχω φύγει και παραπάνω. 

Εσύ θέλεις π.χ. τον Nudge. Σκέψου πόσες χιλιάδες ατμοποιητές υπάρχουν, πόσα μοντάκια και σε πόσα χρώματα βγαίνει το καθένα. Σκέψου επίσης πόσο γρήγορα θεωρείται παλιό ένα προιόν στο άτμισμα, βγαίνει σήμερα ένας ατμοποιητής, γίνεται ο κακός χαμός, σε 3 μήνες θεωρείται παλιός και έχουν βγει ήδη 10 καλύτεροι που κάνουν το μπαμ.

Να πάμε μετά σε σύρματα; Χιλιάδες. Έχεις προτίμηση και σε εταιρία μήπως; Προτιμάς τα καρούλια της Vandyvape, της Coilology, της Geekvape;

Σκέψου τώρα ότι είσαι μαγαζάτορας. Πες μου εσύ τι θα πρωτοέφερνες από όλα αυτά και πόσα κομμάτια. ΟΛΑ; Τα πάντα;

Και αν έρθει πελάτης και σου έχει τελειώσει ο χρυσός ή ο rainbow ο 22άρης ο Nudge θεωρείς είναι λογικό να πεις "ΕΛΕΟΣ, μηδέν ποικιλία";

 

Το ίντερνετ μας έχει κακομάθει λίγο μου φαίνεται, δεν γίνεται να κοιτάς στις σελίδες των 5 μεγαλύτερων κινέζων ή Ευρωπαίων χονδρέμπορων στον πλανήτη και να λες δες ποικιλία, εδώ τίποτα δεν έχουμε. Στρέμματα ολόκληρα με αποθήκες έχουν και 100άδες υπαλλήλους να τις διαχειρίζονται.

 

Απλά σκέψου πόσες εκατοντάδες χιλιάδες κωδικοί προιόντων είναι, όχι τα τζαμάκια τους, bubble/απλά/2μελα/3μελα/5μελα/χρωματιστά, όχι τα 7 είδη αντιστάσεων για τον ΚΑΘΕ ατμοποιητή, όχι τα σύρματα, όχι τα άπειρα υγρά, drip tips, ψαλιδάκια, τσιμπήδες, battery wraps, o-rings, 1002 σκατολοίδια.

Δεν χρειάζεται να τα λέω ένα ένα, μπες στο fasttech και δες τι γίνεται. Εδώ μόνο κάθε μέρα προστίθενται 500 νέα προιόντα και εσένα σου φαίνεται λογικό να λες

"δεν βρήκα τον ΤΑΔΕ ατμοποιητή που ψάχνω στο ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ χρώμα που ψάχνω και μάλιστα σε καλή τιμή, ΕΛΕΟΣ!"; Στο μαγαζί του κυρ-Μπάμπη στην γειτονιά;

 

ΦΥΣΙΚΑ και θα έχουν μόνο τα πιο δημοφιλή τα ελληνικά μαγαζιά, άλλο Fasttech, άλλο το μαγαζί της γειτονιάς σου.

 

Όσο για το τελωνείο, τι ακριβώς ζητάς; Με νόμο του κράτους απαγορεύεται η εισαγωγή ατμιστικών προιόντων, που σημαίνει αν ο τελωνειακός το βρει, το κατάσχει.

Δεν είναι στην ευχέρεια του καταστήματος το αν στέλνει/δεν στέλνει. Και άντε και στέλνει, τι πάει να πει αυτό; Αν το πιάσουν στο τελωνείο, το πιάσανε.

Θέλεις να φέρεις από έξω κάτι που απαγορεύεται να φέρεις, τι απάντηση να σου δώσει κάποιος;

 

Edit:  Να πάρω ένα απλό παράδειγμα, τον πιο δημοφιλή ατμοποιητή αυτήν την στιγμή στην Ελλάδα, τον Zenith. Γνωρίζεις πόσες εκδόσεις έχει και πόσα χρώματα; Όχι 22άρης, όχι 24άρης, 2μελος, 3μελος,4μελος, μαύρος, ασημί, μπλε, κτλ. κτλ. ΕΝΑΣ ατμοποιητής, έτσι; 

Επίσης, έχεις ιδέα πόσο θα μου πει τιμή αγοράς η Innokin αν παραγγείλω 30.000 κομμάτια γιατί είμαι η Fasttech/HeavenGifts/3FVape και πόσο αν παραγγείλω 30 κομμάτια; Νομίζεις η διαφορά θα είναι 30-40 cents;

Συγκρίνεις παντελώς ανόμοια πράγματα και έχεις εξωπραγματικές απαιτήσεις.

Επεξ/σία από Baator
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, Baator είπε

Εσύ θέλεις π.χ. τον Nudge. Σκέψου πόσες χιλιάδες ατμοποιητές υπάρχουν, πόσα μοντάκια και σε πόσα χρώματα βγαίνει το καθένα. Σκέψου επίσης πόσο γρήγορα θεωρείται παλιό ένα προιόν στο άτμισμα, βγαίνει σήμερα ένας ατμοποιητής, γίνεται ο κακός χαμός, σε 3 μήνες θεωρείται παλιός και έχουν βγει ήδη 10 καλύτεροι που κάνουν το μπαμ.

Να πάμε μετά σε σύρματα; Χιλιάδες. Έχεις προτίμηση και σε εταιρία μήπως; Προτιμάς τα καρούλια της Vandyvape, της Coilology, της Geekvape;

Σκέψου τώρα ότι είσαι μαγαζάτορας. Πες μου εσύ τι θα πρωτοέφερνες από όλα αυτά και πόσα κομμάτια. ΟΛΑ; Τα πάντα;

Και αν έρθει πελάτης και σου έχει τελειώσει ο χρυσός ή ο rainbow ο 22άρης ο Nudge θεωρείς είναι λογικό να πεις "ΕΛΕΟΣ, μηδέν ποικιλία";

Το ίντερνετ μας έχει κακομάθει λίγο μου φαίνεται, δεν γίνεται να κοιτάς στις σελίδες των 5 μεγαλύτερων κινέζων ή Ευρωπαίων χονδρέμπορων στον πλανήτη και να λες δες ποικιλία, εδώ τίποτα δεν έχουμε. Στρέμματα ολόκληρα με αποθήκες έχουν και 100άδες υπαλλήλους να τις διαχειρίζονται.

Απλά σκέψου πόσες εκατοντάδες χιλιάδες κωδικοί προιόντων είναι, όχι τα τζαμάκια τους, bubble/απλά/2μελα/3μελα/5μελα/χρωματιστά, όχι τα 7 είδη αντιστάσεων για τον ΚΑΘΕ ατμοποιητή, όχι τα σύρματα, όχι τα άπειρα υγρά, drip tips, ψαλιδάκια, τσιμπήδες, battery wraps, o-rings, 1002 σκατολοίδια.

Δεν χρειάζεται να τα λέω ένα ένα, μπες στο fasttech και δες τι γίνεται. Εδώ μόνο κάθε μέρα προστίθενται 500 νέα προιόντα και εσένα σου φαίνεται λογικό να λες

"δεν βρήκα τον ΤΑΔΕ ατμοποιητή που ψάχνω στο ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ χρώμα που ψάχνω και μάλιστα σε καλή τιμή, ΕΛΕΟΣ!"; Στο μαγαζί του κυρ-Μπάμπη στην γειτονιά;

ΦΥΣΙΚΑ και θα έχουν μόνο τα πιο δημοφιλή τα ελληνικά μαγαζιά, άλλο Fasttech, άλλο το μαγαζί της γειτονιάς σου.

Όσο για το τελωνείο, τι ακριβώς ζητάς; Με νόμο του κράτους απαγορεύεται η εισαγωγή ατμιστικών προιόντων, που σημαίνει αν ο τελωνειακός το βρει, το κατάσχει.

Δεν είναι στην ευχέρεια του καταστήματος το αν στέλνει/δεν στέλνει. Και άντε και στέλνει, τι πάει να πει αυτό; Αν το πιάσουν στο τελωνείο, το πιάσανε.

Θέλεις να φέρεις από έξω κάτι που απαγορεύεται να φέρεις, τι απάντηση να σου δώσει κάποιος;

Edit:  Να πάρω ένα απλό παράδειγμα, τον πιο δημοφιλή ατμοποιητή αυτήν την στιγμή στην Ελλάδα, τον Zenith. Γνωρίζεις πόσες εκδόσεις έχει και πόσα χρώματα; Όχι 22άρης, όχι 24άρης, 2μελος, 3μελος,4μελος, μαύρος, ασημί, μπλε, κτλ. κτλ. ΕΝΑΣ ατμοποιητής, έτσι; 

Επίσης, έχεις ιδέα πόσο θα μου πει τιμή αγοράς η Innokin αν παραγγείλω 30.000 κομμάτια γιατί είμαι η Fasttech/HeavenGifts/3FVape και πόσο αν παραγγείλω 30 κομμάτια; Νομίζεις η διαφορά θα είναι 30-40 cents;

Συγκρίνεις παντελώς ανόμοια πράγματα και έχεις εξωπραγματικές απαιτήσεις.

Αρχηγέ μου μπερδεύεσαι. 

Δεν ξέρω αν είσαι ιδιοκτήτης τέτοιου καταστήματος και το παίρνεις προσωπικά αλλά θα σου πω ότι το ίντερνετ δεν μας έχει κακομάθει καθόλου. 

Το ίντερνετ είναι εδώ για να εξυπηρετεί την ανθρωπότητα. Όχι για να κραζουμε ο ένας τον άλλον για να βρισκόμαστε σε κουβέντα. Η ερώτηση μου μετά από κάποια γενικά παράπονα που έκανα ήταν πολύ συγκεκριμένη και παίρνει πολύ συγκεκριμένη απάντηση. "Ναι έχω παραγγείλει από εκεί" "Όχι δεν υπαρχει" ή αγνόηση της ερώτησης τελείως και σχόλια στα παράπονα πράγμα που έκανες. 

Θα σου απαντήσω λοιπόν σε αυτά τα σχόλια για να δεις ότι τα πράγματα δεν έχουν μόνο μια οπτική:

1. Δεν ακολουθώ κανένα hype. Διαβάζω ώρες ολόκληρες για να βρω αυτό που πιστεύω ότι μου κάνει. Και ακομα και αν οι κριτικές δεν είναι καλές, αν νομίζω ότι κάτι μου κάνει το παίρνω (wismec luxotic df - χάλια κριτικές, το πήρα, περασα custom firmware και είμαι απόλυτα ικανοποιημενος) 

2. Πάμε στα σύρματα. Δε με νοιάζει ούτε μάρκα ούτε τίποτα. Δεν έψαχνα ούτε αλιεν ούτε κλαπτον ούτε τίποτα. Μπήκα στο μαγαζί και ρωτησα: έχετε απλό στρογγυλο ss316l 26ga? Ο ένας μου είπε τι είναι αυτό.  Ο άλλος μου είπε έχω αλλά δεν σου δινω, θα αγοράσεις αυτές που φτιάχνω εγώ. Και όταν επέμενα να μου δώσει λίγο από το δικό του για να δοκιμάσω αν αξίζει να μπω στους rda μου εδωσε 40cm ss316 30ga 2 ευρώ. Και εδώ λάθος είμαι?  Πάμε παρακάτω. 

3. Όταν είμαι μαγαζάτορας και θέλω να γεμίσω την τσέπη μου λεφτά, συμπεριφέρομαι σωστά στον πελατη μου αν θέλω να τον ξαναδώ. Δεν λέω ότι έχω τον Nudge σε μαύρο στο σαιτ και όταν ο πελάτης παραγγειλει τον παίρνω και του λέω έχω μόνο μπλε. Ούτε όταν μου παραγγελνουν μαύρο τον Pulse και τον έχουν πληρώσει με κάρτα, τους στέλνω ασημι χωρίς καμία ειδοποίηση και μάλιστα ΞΑΝΆ πληρωμή με αντικαταβολή. Αυτά τα 2 τα επαθα από 5στερα μαγαζιά στο σκρουτζ.  Και πηρα τηλεφωνο εγω και μιλησα ευγενικα και ζητησα να αποδεσμευτει η παραγγελια κλπ κλπ.Και σε αυτά είμαι λάθος?  Πάμε στο επόμενο λοιπόν 

4.Δεν ζήτησα από κανένα μαγαζί να έχει την ποικιλία του φασττεκ. Ζήτησα να υπάρχουν αυτά που γράφονται ότι υπάρχουν και να είναι οι τιμές σχετικά νορμάλ. Δε ζήτησα να μου το δώσει τσαμπα. Ας βγάλει 100%. Τον πήρε 14 χοντρικη? Άσ τον βάλει 30. Δεν μπορεί να τον έχει όμως 40 και 45. Δεν είναι για τα 10 ευρω. Είναι εκμετάλλευση και εγώ προσωπικά δεν τη δεχομαι. Αν αυτό με κάνει παράλογο και υπερβολικά απαιτητικό, ας είναι.  

5. Υπάρχει και το niche. Φτιάξε μαγαζί και βάλε μέσα μόνο rda, βαμβακια, σύρματα και εργαλεία. Φτιάξε άλλο μαγαζί και βάλε μόνο τανκ. Μόνο μοντ. Μόνο μόνο μονο. Στο κάτω κάτω δε με ενδιαφερει. Επίσης υπάρχει και η στατιστική ανάλυση, τα δεδομένα πωλήσεων και 1002 αλλά εργαλεία για να δείξουν στον επιχειρήματια ότι ο κόσμος θέλει τον τάδε rda σε μπλε και μαύρο σε ποσοστα 30% και 20% αντίστοιχα και να πράξει ανάλογα αγοράζοντας πχ 10 μπλε 8 μαυρους και από 1 στα άλλα χρώματα. 

6. Δεν ζήτησα να εισάγω 10 κιλά κοκαινη. Θέλω να αγοράσω 2-3 rda που δεν κυκλοφορούν εδώ στην Ελλάδα. Αν υπάρχει ελληνικο κατάστημα που θα μου πει θα στον φέρω εγώ σε 16 μέρες που θα έρθει η παραγγελία μου και δεν θα τον βάλει 50ευρω εξτρα δεν έχω κανένα πρόβλημα να περιμενω. Όσες φορές και αν πάτησα ειδοποίησε με όταν έρθει ποτέ δεν πήρα ειδοποίηση γιατί ποτέ δεν ήρθε τιποτα. Αν κάνουν εισαγωγή κάθε 8 μήνες έχω κάθε δικαίωμα να μην τους προτιμήσω και να πάω αλλού. Και αφού κανένα ελληνικό δεν έχει αυτο που θέλω έκανα μια απλή ερώτηση. Και αυτό λάθος. Ε πάμε στο επομενο.

7.Δεν έχω καμια απαιτηση απο κανενα μαγαζι να ειναι στην ευχαιρεια του τα του τελωνείου. Ήταν ξεκάθαρη η ερώτηση μου: Εχετε πρόσφατη(η και επαναλαμβανομενη) εμπειρία με αποστολές απο εξωτερικό που πέρασαν κανονικά?  Και αυτό λαθος.

8ο και τελευταίο. Παρήγγειλα rda από eshop. Κατά την πληρωμή με viva payment πέφτει το σαιτ. Τους στέλνω μαιλ για να δω αν πέρασε ή πληρωμή και μου απαντάνε  ζητώντας μου τηλέφωνο (ενώ είχα γραφτεί ήδη στο σαιτ με όλα τα στοιχεια). Με παίρνουν και μου λένε ότι περασε η πληρωμη και οτι ο rda δεν υπάρχει σε μαύρο (ενώ είναι η 2η επιλογή στο σαιτ) μόνο σε ασημι. Τους λέω δεν τον θέλω σε ασημι. Μου προτείνουν άλλο.  Χαίρομαι που ξέρουν το αντικείμενό τους.  Μου ζητάνε να στείλω στο μαιλ τα στοιχεία μου (ξαναλέω έχω γραφτει). Στέλνεται το δέμα. Με παίρνουν τηλέφωνο από την Courier και μου λένε αντικαταβολή. Παίρνω τηλέφωνο και ζητάω να το αποδεσμευσουν. Μου λένε τακτοποιηθηκε και μου ζητούν συγγνώμη. Πάω την επόμενη μέρα και δεν έχει αποδεσμευτει. Τρώω 3 ώρες από το χρόνο μου με τηλέφωνα μπρος πίσω για να αποδεσμευτει. Ευχαριστώ όλους όσους μίλησα για την εξυπηρέτηση (όχι ειρωνικα) και συνεχίζω τη μέρα μου. Μετά από όλα αυτά θα έβαζες 5 αστερια ΕΣΎ?  Εγώ έβαλα. Όχι γιατί είμαι βλακας. Γιατί όλες οι άλλες κριτικές ήταν 5στερες και σκέφτηκα ας μην χαντακωσω τον άνθρωπο μπορεί να έτυχε σε μένα μια φορά. Ποιος ο λόγος να του κάνω ζημιά? 

Το παράπονο μου δεν ήταν τύπου κακομαθημενου "γαμώτο δεν έχει κανένας ποικιλία" δεν ήταν καν η ποικιλία το παράπονο μου αλλά οι τιμες. Γι αυτό έκανα και την ερώτηση για το εξωτερικό. Αφού εμείς εδώ δεν έχουμε ούτε ποικιλία ούτε καλές τιμές υπάρχει τρόπος για παραγγελία από έξω που να περάσει? 

Αν είμαι παράλογος και κακομαθημενος που έχω δώσει πάνω από 150 ευρώ και ακόμα δεν έχω rda που να χαίρομαι και ουσιαστικά δεν πρόκειται να χαρώ αν δεν πάρω από έξω τότε ας ειναι. 

Και ο τόνος που διακρίνω από το μηνυμα σου δε μου αρέσει. Δεν μίλησα ούτε ειρωνικα ούτε επιθετικά. Αν κάνω λάθος άκυρο. 

Για να κλείσω σέβομαι απόλυτα την άποψή σου και καταλαβαίνω επίσης απόλυτα απο ποια οπτική διαμορφωνεται αλλά προτείνω πριν καταλήξεις σε συμπεράσματα να μαζεύεις όλα τα απαραίτητα στοιχεία.  Αν παρ όλα αυτά νομίζεις ότι ακόμα λέω π@π@ριες τότε στείλε μου σε μήνυμα και βρισε με αν θέλεις κιόλας. Αλλά ας κρατήσουμε το θεμα οσο καθαρο γίνεται για να βοηθιεται ο κόσμος. 

Αν λοιπόν κανένας έχει εμπειρία πρόσφατη με σαιτ του εξωτερικού που περνάει συνήθως από τελωνείο  στείλτε μου ένα μήνυμα. 

Ευχαριστώ πολύ! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πρέπει να καταλάβεις ότι σε κάθε μεσαίο-μεγάλο μαγαζί ατμιστικών προιόντων γίνεται της τρελής.

Πες ότι είναι 1-2 υπάλληλοι που έχουν να εξυπηρετήσουν λιανική, να βγάλουν τις ιντερνετικές παραγγελίες που πολλές από αυτές

παίζει να 'ναι χονδρικής, να βάλουν παραγγελίες στους προμηθευτές τους, να να να.

Το βλέπεις μόνο από την μεριά σου εσύ. Μαζί σου στο "έβαλα παραγγελία το τάδε, θέλω το τάδε και όχι ό,τι βρουν μπροστά τους". Μαζί σου.

Μαζί σου και στο παρήγγειλα το μαύρο και επειδή δεν το είχανε, χωρίς να με ρωτήσουν μου στείλανε το ασημί.

Για οποιαδήποτε αλλαγή στην παραγγελία σου, πρέπει να ενημερώνεσαι, δεν πάει να καίγεται το μαγαζί. Αυτονόητο.

Το να σου ζητήσουν όμως τα στοιχεία σου στο τηλέφωνο ενώ έχεις βάλει ήδη παραγγελία, δεν είναι εντελώς παράλογο. Βοήθησε τους και εσύ να σε βοηθήσουν.

Μπορεί συγχρόνως να ασχολούνται με 100 άλλα πράγματα, ενώ το τηλέφωνο βαράει ασταμάτητα και ένας βαρεμένος πελάτης τους έχει πρήξει 3 ώρες κυριολεκτικά μπροστά για το τι σύρμα να πάρει ή πως στήνεται ο τάδε rta.

Καθόλου παράλογο επίσης δεν είναι το να δείχνει διαθέσιμο π.χ. τον μαύρο στο σάιτ και τελικά να έχει εξαντληθεί. Είναι απλά ΑΔΥΝΑΤΟΝ λόγω της φύσης του προιόντος και του πόσο πολλοί κωδικοί υπάρχουν, το σάιτ ανά πάσα στιγμή να δείχνει 100% σωστά την εικόνα της αποθήκης. ΑΔΥΝΑΤΟΝ.

Μιλάμε πάντα για ένα κατάστημα με μια Α ποικιλία και όχι για ψιλικατζίδικο με 10 προιόντα.

Εδώ ο άλλος 15 κωδικούς με tshirts έχει σε 2 χρώματα το καθένα και 3 μεγέθη και πάλι παραγγέλνεις και σου λέει σόρρυ, τελικά το Large είναι εξαντλημένο.

Niche απλά δεν υπάρχει. Έχεις κλείσει πριν καν ανοίξεις. Εδώ το τάδε βαμβάκι που είναι το αγαπημένο του άλλου να μην έχεις, τον έχασες από πελάτη.

Να πω θα φέρνω μόνο rda's, καθάρισα.

Οι τιμές ότι είναι μεγάλες και ότι ακριβό χόμπυ το άτμισμα, δεν θα διαφωνήσω. Αυτό με το 14 χονδρική-45 λιανική νομίζω είναι υπερβολή, πρέπει να 'ναι άσχετος κάποιος για να βάλει τέτοιες τιμές. Προσωπικά δεν το έχω πετύχει, όλα τα μαγαζιά την ίδια τιμή πάνω κάτω βλέπω να έχουν. Μιλάω για σοβαρά ατμομάγαζα με φυσικό κατάστημα, όχι ένα τυχαίο σκρουτζομάγαζο που απλά έτυχε να φέρει και 5 ατμιστικά προιόντα και τα κοπάνησε στο κεφάλι. Και είναι λογικό να έχουν ίδια τιμή, πρώτα απ' όλα γιατί κανείς δεν θέλει να χαλάσει την πιάτσα και να βγει φτηνότερος, αλλά και επειδή δεν έχει κανένα νόημα να βάλεις διπλάσια τιμή από όλους τους άλλους, σε ποιον θα ποντάρεις να αγοράσει; Τον άσχετο παππού που δεν ξέρει από ίντερνετ και να συγκρίνει τιμές;

Και τέλος, αν και το έχεις καταλάβει και μόνος σου ήδη, πιστεύω δεν έχει κανένα νόημα να παίρνεις ένα μαγαζί και να τους λες "παραγγείλτε μου τον τάδε rda που θέλω, πότε να τον περιμένω;"

Πρώτον, γιατί, μπορεί να μην είναι κάθε 8 μήνες που λες, αλλά είναι κάθε ΜΗΝΕΣ όντως αυτές οι μεγάλες εισαγωγές και φυσικά δυνατότητα να φέρουν 2 και 3 κομμάτια μόνο δεν υπάρχει και κατά δεύτερον γιατί από την στιγμή που θα τους πάρεις εσύ να τους πεις, μέχρι να βάλουν αυτοί παραγγελία και να έρθει, θα έχουν ξεχάσει το τηλεφώνημα σου 15 φορές.

Θα πρέπει να πέσεις σε ΠΟΛΥ φιλότιμο υπάλληλο που δεν ξεχνάει τίποτα, να είσαι κωλόφαρδος και να πέσεις περίοδο που γίνεται η εισαγωγή από Κίνα ΚΑΙ φυσικά να θες κάτι που ψήνεται ήδη να το φέρει, αν θες κάτι που δεν πρόκειται να πουλήσει δεν παίζει να φέρει 1 κομμάτι μόνο για σένα.

 

Επεξ/σία από Baator
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/7/2019 στις 12:19 ΜΜ, its.mike είπε

Γειά σε όλους 

Ρε παιδιά να κάνω μια ερώτηση? Υπάρχει κάποιο site του εξωτερικού που έχετε παραγγείλει τωρα (2019) και μπορεί να στείλει Ελλάδα χωρίς να μείνουν τελωνείο?  

Αλλαζω συχνα rda γιατι δεν μπορω να βρω αυτό που ψάχνω ακριβώς και έχω πνιγεί στα 30αρια. Έχουνε ξεφύγει τελείως οι δικοί μας με τις τιμές. Είπαμε να βγάλουν κέρδος και εγώ μαζί τους είμαι. Αλλά δεν μπορεί να έχει ο nudge 22 19 δολάρια στο σαιτ του και να τον πουλάς σχεδόν 40 ευρώ. ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΈΧΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟ ΧΡΏΜΑ ΠΟΥ ΘΈΛΩ. 

Προσπάθησα αρχικά να στηρίξω τα τοπικά μαγαζιά εδώ στην επαρχία που μένω. "Δεν έχω βαμβάκια" "Δεν πουλάω καρουλακι συρμα μόνο έτοιμες αντιστασεις αν θέλεις" "SSL316 τι είναι αυτό?" + οι εξωφρενικές τιμές με ώθησαν στο σκρουτζ. Τιμές μέτριες αλλά λέω δε βαριεσαι. Ποικιλία μηδέν. Ο,τι πουλάει μόνο. Μετά αρχισα να ψάχνω τα eshops εκτός σκρουτζ που είχαν κάποιες προσφορές ή rda που δεν είναι στο skroutz. Ενώ στο σαιτ υπάρχει ο μαύρος τάδε rda με καλουνε και μου λένε μόνο ασημι. Ε αιστονκορακα.

Αγοράζω λοιπόν μετά από reviews που διαβάζω. Δοκιμάζω. Δεν με καλύπτει ο αέρας. Και έρχομαι εδώ και τα βάζω αγγελία με 15-20 ευρώ σχεδόν αχρησιμοποίητα. Έτσι χάνω τα μισά λεφτα. 

Υπάρχει λοιπόν κάποιος που να έχει πάρει κάτι από αυτά από έξω χωρίς να κολλήσει τελωνειο? Ξέρω ότι από φασττεκ δεν γίνεται πια ας πουμε. Από τα υπόλοιπα μεγάλα? 

Και επίσης αν κάποιος έχει πάρει νικοτινη από γείτονα χώρα και πέρασε τελωνείο χωρίς προβληματα κλπ ας μου πει για επιβεβαίωση πριν πετάξω αλλα 60 ευρω. 

Σορρυ για το μεγάλο ποστ αλλά απελπίστηκα. Υποτίθεται ότι με το ηλεκτρονικό θα γλίτωνα τα λεφτά του κανονικού αλλά μπορεί να έχω φύγει και παραπάνω. 

Καλησπερα φιλε μου!Κοιτα ενα site που ψωνιζω εγω που μενω Γερμανια και φερνει κ ελλαδα!dampftbeidir.de λεγεται

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδες και απο εμενα. Μετα απο πολλα χρονια αποφασισα να γυρισω στο ΗΤ. 

Θα ηθελα τα φωτα σας. Διαβαζωντας σε φορουμ κλινω προς το istick pico x ( θελω εννοεοται και αλλες προτασεις απο εσας) Για ατμοποιητη θα ηθελα προτασεις. Δεν θελω με τιποτα διαρροες.

Διαβαζα για nautilus kai zlide συον...αλλες προτασεις και οποιαδηποτε βοηθεια ευπροσδεκτη. Επισης τι αναλωσιμα απο εκει και περα εκτος απο υγρα θα χρειαζομαι καθε εβδομαδα;;; 

Ευχαριστω εκ των προτερων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε shortfil, αν προσθεσω μονο σκετη γλυκερινη, θελει να μεινει καποιες μερες ή απο τη στιγμη που το shortfil ειναι ετοιμο στην ουσια, ατμιζω καταυθειαν;

42 λεπτά πριν, madness12 είπε

Καλησπερα παιδες και απο εμενα. Μετα απο πολλα χρονια αποφασισα να γυρισω στο ΗΤ. 

Θα ηθελα τα φωτα σας. Διαβαζωντας σε φορουμ κλινω προς το istick pico x ( θελω εννοεοται και αλλες προτασεις απο εσας) Για ατμοποιητη θα ηθελα προτασεις. Δεν θελω με τιποτα διαρροες.

Διαβαζα για nautilus kai zlide συον...αλλες προτασεις και οποιαδηποτε βοηθεια ευπροσδεκτη. Επισης τι αναλωσιμα απο εκει και περα εκτος απο υγρα θα χρειαζομαι καθε εβδομαδα;;; 

Ευχαριστω εκ των προτερων

Ατμοποιητες κοιτας zenith και zlide που ειναι η εξεληξη του zenith, σχεδιαστικα βασικα γιατι σε θεμα αποδοσης και αξιοπιστιας δεν εχουν διαφορα. Αυτο που θα χρειαστεις οχι καθε εβδομαδα αλλα οποτε αυτο κρινεται απαραιτητο ειναι αλλαγη της αντιστασης του ατμοποιητη. Αυτο εξαρταται απο τη χρηση που κανεις, τη συσταση των υγρων κτλ. 

Επεξ/σία από vastegial_74
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, vastegial_74 είπε

Σε shortfil, αν προσθεσω μονο σκετη γλυκερινη, θελει να μεινει καποιες μερες ή απο τη στιγμη που το shortfil ειναι ετοιμο στην ουσια, ατμιζω καταυθειαν;

Ατμοποιητες κοιτας zenith και zlide που ειναι η εξεληξη του zenith, σχεδιαστικα βασικα γιατι σε θεμα αποδοσης και αξιοπιστιας δεν εχουν διαφορα. Αυτο που θα χρειαστεις οχι καθε εβδομαδα αλλα οποτε αυτο κρινεται απαραιτητο ειναι αλλαγη της αντιστασης του ατμοποιητη. Αυτο εξαρταται απο τη χρηση που κανεις, τη συσταση των υγρων κτλ. 

ευχαριστω για την αμεση απαντηση. Η επιλογη του παραπανω mod και ατμοποιητη ειναι καλη ή οχι? Εχετε να προτείνετε εσεις οι πιο γνωστες κατι καλύτερο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...