Προς το περιεχόμενο

Πόρτες ασφαλείας - Κλειδαριές Ασφαλείας (Να κλειδώνετε τις πόρτες ασφαλείας VOL. 2)


swayback

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ενδιαφερομαι για μια πορτα εισοδου σε μονοκατοικια κ μια πορτα θωρακισμενη. Δυστυχως το οικημα ειναι του τελους δεκαετιας 70, κ οι πορτες εχουν πλατος κ υψος μεγαλυτερο κατα 10-20 σε πλατος κ 20-30 μεγαλυτερη σε υψος απο τις κλασσικες διαμερισματων. Πλατος εσωτερικης θωρακισμενης πορτας 1 m, υψος 2,23.5.

Βρηκα αυτον εδω πως την βλεπετε την θωρακιση;,  https://www.kourosdoors.gr/thumb/phpThumb.php?src=../images/products/1405439603_1271056917-b-PORTA.jpg&w=1020&h=460&far=C&bg=ffffff

ΤΕΧΝΙΚΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ΜΕ ΔΙΠΛΗ ΚΛΕΙΔΑΡΙΑ
1.ΣΩΜΑ ΠΟΡΤΑΣ ΤΡΙΠΛΗΣ ΘΩΡΑΚΙΣΗΣ, ΑΠΟ ΗΛΕΚΤΡΟΓΑΛΒΑΝΙΣΜΕΝΟ  ΧΑΛΥΒΑ (20ΕΤΗ ΑΝΤΙΣΚΩΡΙΑΚΗ ΕΓΓΥΗΣΗ).
2.ΠΛΑΙΣΙΟ ΔΟΚΩΝ 57Χ180. 10 ΚΑΘΕΤΟΙ, 12 ΟΡΙΖΟΝΤΙΟΙ.
3.ΜΕΝΤΕΣΕΔΕΣ ΒΑΡΕΟΣ ΤΥΠΟΥ ΠΟΥ ΔΙΑΠΕΡΝΟΥΝ ΤΗ ΣΙΔΕΡΕΝΙΑ ΚΑΣΑ (ΜΕ ΔΥΟ, ΤΡΕΙΣ Η ΤΕΣΣΕΡΙΣ ΜΕΝΤΕΣΕΔΕΣ) ΚΑΙ ΜΕ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΡΥΘΜΙΣΕΩΝ ΠΟΥ ΕΞΑΣΦΑΛΙΖΟΥΝ ΑΠΕΙΡΑ ΑΝΟΙΓΟΚΛΕΙΣΙΜΑΤΑ.
4.ΚΛΕΙΔΑΡΙΑ ΥΠΕΡΑΣΦΑΛΕΙΑΣ MOTTURA  ME TEΣΣΕΡΙΣ ΣΤΡΟΦΕΣ ΚΑΙ ΠΕΝΤΕ ΣΥΡΤΕΣ ΑΠΟ ΧΑΛΥΒΑΝΙΚΕΛΙΟ ΔΙΑΜΕΤΡΟΥ 19mm ΚΑΙ ΜΕΛΕΤΗ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΛΟΚΑΡΕΙ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΣΕΙΣΜΟΥ.
5.ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΑΠΟ ΜΑΓΓΑΝΙΟ ΣΤΗΝ ΚΛΕΙΔΑΡΙΑ ΑΠΟ ΠΑΡΑΒΙΑΣΕΙΣ ΠΑΧΟΥΣ 5mm (ΔΙΠΛΗ ΠΛΑΚΑ).
ΕΙΔΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΚΑΤΑΠΕΛΤΗ, ΩΣΤΕ ΣΕ ΚΑΘΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΑΡΑΒΙΑΣΗΣ ΜΕ ΤΡΥΠΑΝΙ ΝΑ ΜΠΛΟΚΑΡΕΙ. ΔΙΑΘΕΤΕΙ ΣΤΟΝ ΚΟΡΜΟ ΤΗΣ ΚΛΕΙΔΑΡΙΑΣ ΕΙΔΙΚΟ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΤΙΚΟ ΕΜΠΟΔΙΟ ΤΩΝ ΠΥΡΩΝ ΤΗΣ ΚΛΕΙΔΑΡΙΑΣ ΩΣΤΕ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΔΙΑΡΡΗΞΗΣ ΤΗ ΜΗ ΥΠΟΧΩΡΗΣΗ ΤΩΝ ΠΥΡΩΝ.
6.ΜΗΧΑΝΙΣΜΟΣ ΠΟΥ ΠΕΡΙΟΡΙΖΕΙ ΤΟ ΑΝΟΙΓΜΑ ΤΗΣ ΠΟΡΤΑΣ,(ΚΛΕΙΣΤΡΟ) ΠΑΧΟΥΣ 10mm ΑΠΟ ΚΡΑΜΑ ΧΑΛΥΒΑ,ΜΑΣΙΦ ΓΙΑ ΑΝΤΟΧΗ ΑΠΟ ΨΥΚΤΙΚΑ ΥΓΡΑ.
7.ΑΕΡΟΦΡΑΧΤΗΣ ΔΑΠΕΔΟΥ ΜΕ ΤΡΙΑ ΛΑΣΤΙΧΑ.
8.ΜΟΝΩΣΗ ΠΟΡΤΑΣ ΜΕ ΕΙΔΙΚΟ ΥΛΙΚΟ ΠΕΤΡΟΒΑΜΒΑΚΑ ΣΚΟΥΡΟ ΚΑΤΑΛΛΗΛΟ ΓΙΑ ΜΟΝΩΣΗ ΩΔΕΙΟΥ Η ΓΙΑ STUDIO.
9.ΚΑΣΑ ΜΕΤΑΛΛΙΚΗ ΠΑΧΟΥΣ 2,5mm, ΜΕ ΗΛΕΚΤΡΟΣΤΑΤΙΚΗ ΒΑΦΗ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΟ ΛΑΣΤΙΧΟ ΓΙΑ ΣΤΕΓΑΝΟΠΟΙΗΣΗ ΤΗΣ ΠΟΡΤΑΣ ΠΕΡΙΜΕΤΡΙΚΑ 100%.
10.ΒΑΣΙΚΟ ΣΤΟΙΧΕΙΟ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗΣ ΤΗΣ ΚΑΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΑΤΣΑΛΙΝΟΥΣ ΠΥΡΟΥΣ ΠΑΧΟΥΣ 12Χ8 ΚΑΙ ΜΕ ΜΠΕΤΟ ΓΙΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΣΤΕΡΕΩΜΑ ΤΗΣ ΠΟΡΤΑΣ. ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΔΕΝ ΕΠΙΔΙΩΚΟΥΜΕ ΤΗ ΧΡΗΣΗ ΑΦΡΟΥ.
11.ΟΙ ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ ΣΤΑ ΜΕΤΡΑ ΤΗΣ ΤΟΙΧΟΔΟΜΗΣ ΤΟΥ ΚΑΘΕ ΣΠΙΤΙΟΥ, ΜΕ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ (ΧΩΡΙΣ ΜΕΡΕΜΕΤΙΑ) ΑΠΟ ΕΜΠΕΙΡΟ ΤΕΧΝΙΚΟ.
12 ΧΡΟΝΙΑ ΕΓΓΥΗΣΗ

Παιζει στα 900 ευρω +φπα , υπαρχουν κ φθηνωτερες εως κ 600 ευρω + φπα με καλα χαρακτηριστικα.

Αλλη ερωτηση γενικη, επειδη εχω παρα πολλα να βαλω, σε μια προσφορα, για 1)κεντρικη θωρακισμενη+ μικρο πλαινο κ φεγγιτακι, 2)διαμερισματος θωρακισμενη, 3)καγκελα κουζινοπορτας κ 4)μεταλικη φτηνη πορτα αποθηκης, συνολο γυρω στα 3.500 -3.700 ευρω αν τα παρει ενας με μετρητα παιζει να μου κοψει απο 10-20% ; τους βλεπω ολους σε επιμερους προσφορες πολυ σκληρους να κοψουν εστω κ πχ 100 ευρω απο μια πορτα.

Επεξ/σία από okeanos111
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

9 ώρες πριν, okeanos111 είπε

Ενδιαφερομαι για μια πορτα εισοδου σε μονοκατοικια κ μια πορτα θωρακισμενη. Δυστυχως το οικημα ειναι του τελους δεκαετιας 70, κ οι πορτες εχουν πλατος κ υψος μεγαλυτερο κατα 10-20 σε πλατος κ 20-30 μεγαλυτερη σε υψος απο τις κλασσικες διαμερισματων. Πλατος εσωτερικης θωρακισμενης πορτας 1 m, υψος 2,23.5.

Βρηκα αυτον εδω πως την βλεπετε την θωρακιση;,  https://www.kourosdoors.gr/thumb/phpThumb.php?src=../images/products/1405439603_1271056917-b-PORTA.jpg&w=1020&h=460&far=C&bg=ffffff

ΤΕΧΝΙΚΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ΜΕ ΔΙΠΛΗ ΚΛΕΙΔΑΡΙΑ
1.ΣΩΜΑ ΠΟΡΤΑΣ ΤΡΙΠΛΗΣ ΘΩΡΑΚΙΣΗΣ, ΑΠΟ ΗΛΕΚΤΡΟΓΑΛΒΑΝΙΣΜΕΝΟ  ΧΑΛΥΒΑ (20ΕΤΗ ΑΝΤΙΣΚΩΡΙΑΚΗ ΕΓΓΥΗΣΗ).
 2.ΠΛΑΙΣΙΟ ΔΟΚΩΝ 57Χ180. 10 ΚΑΘΕΤΟΙ, 12 ΟΡΙΖΟΝΤΙΟΙ.
3.ΜΕΝΤΕΣΕΔΕΣ ΒΑΡΕΟΣ ΤΥΠΟΥ ΠΟΥ ΔΙΑΠΕΡΝΟΥΝ ΤΗ ΣΙΔΕΡΕΝΙΑ ΚΑΣΑ (ΜΕ ΔΥΟ, ΤΡΕΙΣ Η ΤΕΣΣΕΡΙΣ ΜΕΝΤΕΣΕΔΕΣ) ΚΑΙ ΜΕ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΡΥΘΜΙΣΕΩΝ ΠΟΥ ΕΞΑΣΦΑΛΙΖΟΥΝ ΑΠΕΙΡΑ ΑΝΟΙΓΟΚΛΕΙΣΙΜΑΤΑ.
4.ΚΛΕΙΔΑΡΙΑ ΥΠΕΡΑΣΦΑΛΕΙΑΣ MOTTURA  ME TEΣΣΕΡΙΣ ΣΤΡΟΦΕΣ ΚΑΙ ΠΕΝΤΕ ΣΥΡΤΕΣ ΑΠΟ ΧΑΛΥΒΑΝΙΚΕΛΙΟ ΔΙΑΜΕΤΡΟΥ 19mm ΚΑΙ ΜΕΛΕΤΗ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΛΟΚΑΡΕΙ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΣΕΙΣΜΟΥ.
5.ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΑΠΟ ΜΑΓΓΑΝΙΟ ΣΤΗΝ ΚΛΕΙΔΑΡΙΑ ΑΠΟ ΠΑΡΑΒΙΑΣΕΙΣ ΠΑΧΟΥΣ 5mm (ΔΙΠΛΗ ΠΛΑΚΑ).
 ΕΙΔΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΚΑΤΑΠΕΛΤΗ, ΩΣΤΕ ΣΕ ΚΑΘΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΑΡΑΒΙΑΣΗΣ ΜΕ ΤΡΥΠΑΝΙ ΝΑ ΜΠΛΟΚΑΡΕΙ. ΔΙΑΘΕΤΕΙ ΣΤΟΝ ΚΟΡΜΟ ΤΗΣ ΚΛΕΙΔΑΡΙΑΣ ΕΙΔΙΚΟ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΤΙΚΟ ΕΜΠΟΔΙΟ ΤΩΝ ΠΥΡΩΝ ΤΗΣ ΚΛΕΙΔΑΡΙΑΣ ΩΣΤΕ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΔΙΑΡΡΗΞΗΣ ΤΗ ΜΗ ΥΠΟΧΩΡΗΣΗ ΤΩΝ ΠΥΡΩΝ.
 6.ΜΗΧΑΝΙΣΜΟΣ ΠΟΥ ΠΕΡΙΟΡΙΖΕΙ ΤΟ ΑΝΟΙΓΜΑ ΤΗΣ ΠΟΡΤΑΣ,(ΚΛΕΙΣΤΡΟ) ΠΑΧΟΥΣ 10mm ΑΠΟ ΚΡΑΜΑ ΧΑΛΥΒΑ,ΜΑΣΙΦ ΓΙΑ ΑΝΤΟΧΗ ΑΠΟ ΨΥΚΤΙΚΑ ΥΓΡΑ.
7.ΑΕΡΟΦΡΑΧΤΗΣ ΔΑΠΕΔΟΥ ΜΕ ΤΡΙΑ ΛΑΣΤΙΧΑ.
8.ΜΟΝΩΣΗ ΠΟΡΤΑΣ ΜΕ ΕΙΔΙΚΟ ΥΛΙΚΟ ΠΕΤΡΟΒΑΜΒΑΚΑ ΣΚΟΥΡΟ ΚΑΤΑΛΛΗΛΟ ΓΙΑ ΜΟΝΩΣΗ ΩΔΕΙΟΥ Η ΓΙΑ STUDIO.
 9.ΚΑΣΑ ΜΕΤΑΛΛΙΚΗ ΠΑΧΟΥΣ 2,5mm, ΜΕ ΗΛΕΚΤΡΟΣΤΑΤΙΚΗ ΒΑΦΗ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΟ ΛΑΣΤΙΧΟ ΓΙΑ ΣΤΕΓΑΝΟΠΟΙΗΣΗ ΤΗΣ ΠΟΡΤΑΣ ΠΕΡΙΜΕΤΡΙΚΑ 100%.
 10.ΒΑΣΙΚΟ ΣΤΟΙΧΕΙΟ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗΣ ΤΗΣ ΚΑΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΑΤΣΑΛΙΝΟΥΣ ΠΥΡΟΥΣ ΠΑΧΟΥΣ 12Χ8 ΚΑΙ ΜΕ ΜΠΕΤΟ ΓΙΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΣΤΕΡΕΩΜΑ ΤΗΣ ΠΟΡΤΑΣ. ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΔΕΝ ΕΠΙΔΙΩΚΟΥΜΕ ΤΗ ΧΡΗΣΗ ΑΦΡΟΥ.
11.ΟΙ ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ ΣΤΑ ΜΕΤΡΑ ΤΗΣ ΤΟΙΧΟΔΟΜΗΣ ΤΟΥ ΚΑΘΕ ΣΠΙΤΙΟΥ, ΜΕ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ (ΧΩΡΙΣ ΜΕΡΕΜΕΤΙΑ) ΑΠΟ ΕΜΠΕΙΡΟ ΤΕΧΝΙΚΟ.
12 ΧΡΟΝΙΑ ΕΓΓΥΗΣΗ

Παιζει στα 900 ευρω +φπα , υπαρχουν κ φθηνωτερες εως κ 600 ευρω + φπα με καλα χαρακτηριστικα.

Αλλη ερωτηση γενικη, επειδη εχω παρα πολλα να βαλω, σε μια προσφορα, για 1)κεντρικη θωρακισμενη+ μικρο πλαινο κ φεγγιτακι, 2)διαμερισματος θωρακισμενη, 3)καγκελα κουζινοπορτας κ 4)μεταλικη φτηνη πορτα αποθηκης, συνολο γυρω στα 3.500 -3.700 ευρω αν τα παρει ενας με μετρητα παιζει να μου κοψει απο 10-20% ; τους βλεπω ολους σε επιμερους προσφορες πολυ σκληρους να κοψουν εστω κ πχ 100 ευρω απο μια πορτα.

εισαι σιγουρος οτι χρησιμοποιει οτιδηποτε απο Mottura ? 

εγω ξερω οτι ειναι συνεργατης του Iseo....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλώς ο Abloy Protec 2 αλλά ρε παιδιά είναι δύσχρηστος.

Δεν μπορούν να το σχεδιάσουν λίγο καλύτερα για καθημερινή χρήση;

Επεξ/σία από Dvs
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, mclein είπε

και τι ηθελες να σου πει ο Σιαμος ; οεο...

κορυφη ειναι στην τοποθετηση και πλεον δεν ειναι σε τιποτα αλλο. δουλευταράς ΚΑΠΟΤΕ. φοβερές γνώσεις στις πόρτες, ΣΧΕΔΟΝ ΑΣΥΝΑΓΩΝΙΣΤΕΣ...αλλά ξεροκεφαλος, εγωιστης & απλειστος.

φυσικα οταν εφαγε τη φολα με το bumping στους keso2000 - ΑΜΕΣΑ - σταματησε την τοποθετηση τους.

κριμα που του χαλανε τα σχεδια οι επιστημονες στα εξαρχεια, φιλοπαππου, λυκαβηττο, παγκρατι...

οσο για τις μπουρδες που τοποθετει πλεον - με εξαιρεση τον keso 8000 που ειναι ελβετικο/φινλανδικο προϊον - δε θα πω τιποτα, θα δειξει η πορεια !!!

συνοψιζοντας :

α) μενεις με τον keso 2000 και περιμενεις μηπως εισαι ο ατυχος. ποσοστο 25~30 % αυτη τη στιγμη.

β) αλλαζεις σε keso 8000 με προσωπικο προφιλ του Σιαμο για να σου παιρνει τα λεφτα 5 χρονια επιπλεον ΑΛΛΑ θα εισαι και ασφαλης για 2 ετη σιγουρα.

γ) προχωρας σε οτιδηποτε εκτος Σιαμο και αυτοματα εχεις 5 επιλογες απο τις κορυφαιες.

 

14 ώρες πριν, swayback είπε

Χρωματιστός όπως πάντα ο Σίγμα(ς).

Αν και σέβομαι (πιο πολύ γουστάρω να πω την αλήθεια) και τα προϊόντα του(αναφέρομαι στις πόρτες του) αλλά και την δουλειά που κάνει(αναφέρομαι στην τοποθέτηση), δεν συμφωνώ μερικώς με την άποψη του για τους κυλίνδρους.

Όντως είναι όνομα. Όντως έχει μεγαλύτερη εμπειρία από εμάς (40+ χρόνια). Το να ισχυρίζεται όμως ότι ένας bump-proof (και παράλληλα ο μοναδικός που εξακολουθεί 17 χρόνια τώρα να είναι και pick-proof) κύλινδρος (Abloy Protec 2) είναι κατώτερος των KESO (οι οποίοι είναι ευάλωτοι σε bumping - κάτι που ισχύει θεωρητικά για οποιονδήποτε κύλινδρο με ελατήρια στον μηχανισμό του), θεωρώ πως δεν τον τιμά. Αλλά εκείνος ξέρει καλύτερα. :)
 

Όπως θα έχεις προσέξει, όταν γνωρίζουμε ότι κάτι είναι ποιοτικό και ασφαλές, το προτείνουμε. Προϊόντα τόσων εταιρειών έχουμε προτείνει. Αν οι KESO ήταν ανώτεροι ή ισάξιοι των Abloy P2, EVVA 4KS, EVVA MCS, Dom Diamant, κ.α., απλά θα τους προτείναμε.

Ακόμη και πολύ κοντινό συγγενικό του πρόσωπο, είχε παραδεχτεί παρουσία μου και παρουσία του Σίγμα (το 2015 που είχα πάει για την δική μου πόρτα), ότι ο Abloy είναι ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ στην ίδια κατηγορία με τον KESO. Και μόνο τότε σταμάτησε να ωρύεται ο Σίγμα και δέχτηκε να του πάω κύλινδρο της επιλογής μου(τον Abloy P2) για την πόρτα που ήθελα να αγοράσω.
 

Συνοπτικά η άποψη μου:

Η μέθοδος bumping είναι από τις πιο συνηθισμένες μεθόδους παραβίασης κυλίνδρων με πλατύ κλειδί (dimple locks). Οι κύλινδροι που ανέφερα πιο πάνω, δεν επηρεάζονται ούτε σε θεωρητικό επίπεδο από τη μέθοδο bumping, λόγω της έλλειψης ελατηρίων στον μηχανισμό τους. Αυτό και μόνο τους καθιστά ανώτερους από τους KESO. Προτιμώ λοιπόν να έχω στην κλειδαριά μου κάτι που δεν είναι εφικτό ούτε θεωρητικά να ανοίξει με bumping, παρά να "επαναπαυτώ" ότι ο Σίγμα έχει προσωπικό προφίλ και υποτίθεται έτσι είναι πιο δύσκολο να φτιαχτεί bumpkey.

Όπως είχα γράψει και νωρίτερα, ο KESO 2000S ΗΤΑΝ πολύ καλός κύλινδρος. Και αν και ακόμα συγκαταλέγεται στους πολύ καλούς, έχει μία σημαντική αδυναμία(bumping). Ακόμα κι αν το προσωπικό προφίλ κυλίνδρου δυσκολεύει την κατάσταση, θα προτιμήσω κάποιον που απλά δεν έχει αυτή την αδυναμία.

 

Εγώ σας ακούω και σας ευχαριστούμε όλοι που ασχολείστε και να σου πω αν ηήμουνα μόνος μου τον Abloy θα έβαζα καθώς αυτό με το bumping δεν το ήξερα, ήταν όμως αρκετά απόλυτος στο τι προτείνει με διάφορες άγνωστα στοιχεία και λέξεις προς εμένα. Και το σπίτι είναι μεζονέτα με δυο πόρτες πάνω κάτω ξεχωριστές οπότε έπρεπε να πείσω και οικογένεια οτι πρέπει να αλλάξει ο κύλινδρος και να είναι κάθετη η μάνα μου δεν ξερω τι λενε στο ιντερνετς :D εγω θέλω να έρθει ο σίγμα που των ξέρω και μας τις έχε βάλει και δεν θέλω άλλος να βάλει χέρι στις πόρτες.

Οπότε χθες μπήκε ο 8000.
Αυτα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, great είπε

Εγώ σας ακούω και σας ευχαριστούμε όλοι που ασχολείστε και να σου πω αν ηήμουνα μόνος μου τον Abloy θα έβαζα καθώς αυτό με το bumping δεν το ήξερα, ήταν όμως αρκετά απόλυτος στο τι προτείνει με διάφορες άγνωστα στοιχεία και λέξεις προς εμένα. Και το σπίτι είναι μεζονέτα με δυο πόρτες πάνω κάτω ξεχωριστές οπότε έπρεπε να πείσω και οικογένεια οτι πρέπει να αλλάξει ο κύλινδρος και να είναι κάθετη η μάνα μου δεν ξερω τι λενε στο ιντερνετς :D εγω θέλω να έρθει ο σίγμα που των ξέρω και μας τις έχε βάλει και δεν θέλω άλλος να βάλει χέρι στις πόρτες.

 Οπότε χθες μπήκε ο 8000.
Αυτα!

καλοριζικος και ωραιος :)

ευχομαι να μην πληρωθηκε πανω απο 120€~130€ το τεμαχιο....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Dvs είπε

Καλώς ο Abloy Protec 2 αλλά ρε παιδιά είναι δύσχρηστος.

Δεν μπορούν να το σχεδιάσουν λίγο καλύτερα για καθημερινή χρήση;

Από το 2013 έχει κατατεθεί νέα πατέντα από την Abloy για τον αντικαταστάτη του Protec 2, αλλά για κάποιο λόγο δεν υπάρχει πλέον καμία νέα πληροφορία. Είχαν βγάλει και promo video και τον είχαν παρουσιάσει και σε μία έκθεση πριν χρόνια. Αλλά από τότε τίποτα. Υποτίθεται αυτό το νέο μοντέλο δεν θα έχει όλες τις "δυσλειτουργίες" του Protec. Θα είναι απλός στην χρήση όπως οι υπόλοιποι κύλινδροι. 

Abloy Groove:

Spoiler

Rl0bNHJ.jpg

QX6VIxC.jpg

Vb7DRNJ.jpg

YwyvOEY.jpg

36tKjnn.jpg

g5LjTua.jpg

xlTYAD1.jpg

9DbHmV1.jpg

 

Στο μεταξύ, ευτυχώς έχουμε και τον 4KS.

Ωραίο θα ήταν να γινόντουσαν και λίγο πιο προσιτές οι τιμές των EVVA MCS και Dom Diamant για να έχουμε περισσότερες επιλογές, αλλά δεν το βλέπω να πέφτουν κάτω από τα 200€.

Επεξ/σία από swayback
Διόρθωση links φωτογραφιών.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, mclein είπε

καλοριζικος και ωραιος :)

ευχομαι να μην πληρωθηκε πανω απο 120€~130€ το τεμαχιο....

Mclein, ο KESO 8000 στα 120-130 ευρώ που αναφέρεις, έχεις κάποια προστασία κατά της διάτρησης από VdS (B / BZ / BZ+)?

Επισυνάπτω φωτό με τις διαφορές:

 

Screen Shot 2018-09-20 at 11.41.58.png

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, HYDA είπε

Mclein, ο KESO 8000 στα 120-130 ευρώ που αναφέρεις, έχεις κάποια προστασία κατά της διάτρησης από VdS (B / BZ / BZ+)?

Επισυνάπτω φωτό με τις διαφορές:

Screen Shot 2018-09-20 at 11.41.58.png

ολοι οι κυλινδροι - αργα / γρηγορα / ευκολα / δυσκολα εχουν ευπαθεια στο περιμετρικο τρυπημα. 

γι'αυτο χρησιμοποιουνται τα defender. οσο πιο καλο το τελευταιο, τοσο πιο αργα φτανουμε στον κυλινδρο.

το εχω ξαναδειξει, keso 2000 :

viber_image.jpg

απ'οσο εχω διαβασει - ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ - το ιδιο κραμα ειναι και στον 4Κ & στον 8Κ = αρα σε 3' το ξεφλουδιζει καποιος που ξερει / μπορει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@HYDA Δυστυχώς αυτές είναι πολύ ψαγμένες απορίες για τα ελληνικά δεδομένα. 

Οπότε απλά οι περισσότεροι εδώ, σου λένε για KESO 8000 σκέτο. 

Πολύ φοβάμαι ότι επειδή δεν είναι πολύ εύκολο να μάθει ο μέσος αγοραστής για τις VDS εκδόσεις, θα έχουν φέρει ή την πιο απλή VdS έκδοση (VdS A) ή μπορεί ούτε καν αυτή. Και σε αυτό θα παίζει ρόλο και ότι εδώ τοποθετούνται πίσω από defender.

Λογικά στο πλάι του κυλίνδρου θα είναι χαραγμένη η έκδοση. Αν κάποιος από το forum έχει την όρεξη να βγάλει τον KESO 8000 του από την πόρτα και να δει τι γράφει, θα μπορούσαμε να μάθουμε περισσότερα. @tracerzx Αν έχεις την όρεξη, εδώ είμαστε. 😎

Αλλά η λογική μου λέει, ότι μάλλον την πιο απλή έκδοση έχουν φέρει. 

 

 


Edit:

Μιας και ο mclein αναφέρθηκε στο "σώμα" του KESO, θυμήθηκα το εξής:

 

Επεξ/σία από swayback
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας μεταφέρω τιμές και πληροφορίες σχετικές με τον ΚΕSO 8000.

Υπάρχει σε δύο βασικές εκδόσεις: basic & advanced.

Ο advanced είναι πιο ενισχυμένος στη μία από τις δύο πλευρές του κυλίνδρου.

O basic μπορεί να παραγγελθεί ως εξής: απλός, με απλή ενίσχυση (+7 ευρώ), με ενίσχυση VdS A (+10 ευρώ)

O advanced μπορεί να παραγγελθεί ως εξής: με ενίσχυση VdS B, με ενίσχυση VdS BZ (+26 ευρώ)

Ενδεικτικά να σας δώσω τιμές για κύλινδρο 30-50 με 5 κλειδιά

30-50 advanced / VdS BZ / 5 κλειδιά : 160 ευρώ (ΦΠΑ 19%)

30-50 basic / VdS A / 5 κλειδιά : 127 ευρώ (ΦΠΑ 19%)

30-50 basic / χωρίς ενίσχυση / 5 κλειδιά : 117 ευρώ (ΦΠΑ 19%)

Απλώς όταν πληρώνουμε πανάκριβες πόρτες, defenders και άλλα, είναι ξεφτίλα θεωρώ να μην βάζουμε ενισχυμένους και ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΜΕΝΟΥΣ κυλίνδρους. 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, HYDA είπε

Σας μεταφέρω τιμές και πληροφορίες σχετικές με τον ΚΕSO 8000.

Υπάρχει σε δύο βασικές εκδόσεις: basic & advanced.

Ο advanced είναι πιο ενισχυμένος στη μία από τις δύο πλευρές του κυλίνδρου.

O basic μπορεί να παραγγελθεί ως εξής: απλός, με απλή ενίσχυση (+7 ευρώ), με ενίσχυση VdS A (+10 ευρώ)

O advanced μπορεί να παραγγελθεί ως εξής: με ενίσχυση VdS B, με ενίσχυση VdS BZ (+26 ευρώ)

Ενδεικτικά να σας δώσω τιμές για κύλινδρο 30-50 με 5 κλειδιά

30-50 advanced / VdS BZ / 5 κλειδιά : 160 ευρώ (ΦΠΑ 19%)

30-50 basic / VdS A / 5 κλειδιά : 127 ευρώ (ΦΠΑ 19%)

30-50 basic / χωρίς ενίσχυση / 5 κλειδιά : 117 ευρώ (ΦΠΑ 19%)

Απλώς όταν πληρώνουμε πανάκριβες πόρτες, defenders και άλλα, είναι ξεφτίλα θεωρώ να μην βάζουμε ενισχυμένους και ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΜΕΝΟΥΣ κυλίνδρους. 

Δυστυχώς αυτές οι επιλογές μόνο από Γερμανία παίζουν. Σε πολύ καλές τιμές όμως, όπως είναι και λογικό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, HYDA είπε

Σας μεταφέρω τιμές και πληροφορίες σχετικές με τον ΚΕSO 8000.

Υπάρχει σε δύο βασικές εκδόσεις: basic & advanced.

Ο advanced είναι πιο ενισχυμένος στη μία από τις δύο πλευρές του κυλίνδρου.

O basic μπορεί να παραγγελθεί ως εξής: απλός, με απλή ενίσχυση (+7 ευρώ), με ενίσχυση VdS A (+10 ευρώ)

O advanced μπορεί να παραγγελθεί ως εξής: με ενίσχυση VdS B, με ενίσχυση VdS BZ (+26 ευρώ)

Ενδεικτικά να σας δώσω τιμές για κύλινδρο 30-50 με 5 κλειδιά

30-50 advanced / VdS BZ / 5 κλειδιά : 160 ευρώ (ΦΠΑ 19%)

30-50 basic / VdS A / 5 κλειδιά : 127 ευρώ (ΦΠΑ 19%)

30-50 basic / χωρίς ενίσχυση / 5 κλειδιά : 117 ευρώ (ΦΠΑ 19%)

Απλώς όταν πληρώνουμε πανάκριβες πόρτες, defenders και άλλα, είναι ξεφτίλα θεωρώ να μην βάζουμε ενισχυμένους και ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΜΕΝΟΥΣ κυλίνδρους. 

που ισχυουν αυτα ; Γερμανια ;

επισης, νομιζω ειναι ατυχης εκφραση το "ξεφτυλα" μιας και ενας hardened & ενας μη-hardened εχουν λιγοτερο απο 4' διαφορά στο τρύπημα με σοβαρα εργαλεια.

στην ελλαδα παντως απ'οσο ξερω 1 εκδοση ερχεται και ειναι η απλή ατσάλινη. οτι ακριβως ισχυε και για 4Κ / 2Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, swayback είπε

Δυστυχώς αυτές οι επιλογές μόνο από Γερμανία παίζουν. Σε πολύ καλές τιμές όμως, όπως είναι και λογικό. 

Tα γράφω απλώς για ενημέρωση όσων ενδιαφέρονται. Γιατί πραγματικά με κουράζει η εριστική και ξερολίστικη στάση τύπων Σιάμου κλπ...

1 λεπτό πριν, mclein είπε

που ισχυουν αυτα ; Γερμανια ;

επισης, νομιζω ειναι ατυχης εκφραση το "ξεφτυλα" μιας και ενας hardened & ενας μη-hardened εχουν λιγοτερο απο 4' διαφορά στο τρύπημα με σοβαρα εργαλεια.

 στην ελλαδα παντως απ'οσο ξερω 1 εκδοση ερχεται και ειναι η απλή ατσάλινη. οτι ακριβως ισχυε και για 4Κ / 2Κ.

Ναι - οι τιμές είναι από Γερμανία. Ένα γρήγορο ψάξιμο στο sicher24.de και έχουν χρόνο παράδοσης 4 εβδομάδες γιατί είναι built to order.

4 λεπτά διαφορά με σοβαρά εργαλεία είναι στην πράξη τεράστιος χρόνος - αν τόσο θέλει ένα κλειδαράς που έχει την άνεση του και τα εργαλεία του για να ανοίξει. Σε συνθήκες διάρρηξης τα 4 λεπτά μπορεί να κάνουν τη διαφορά ότι κάποιος έγινε αντιληπτός ή μη. Και σε μία πόρτα που κοστίζει 2000 ευρώ τελικά, το να πληρωθεί +50 ευρώ στον κύλινδρο είναι πρακτικά τίποτε. Για αυτό μιλάω για ξεφτίλα! Γιατί η μαμά του παραπάνω φίλου εμπιστεύεται τυφλά τον Σ ότι θα την υποδείξει προϊόν με τα +4 λεπτά. Και αυτός δεν το κάνει, για να πουλήσει στοκαρισμένους κυλίνδρους μέσης κατηγορίας. Και φωνάζει τόσο δυνατά... και καταγγέλλει τα ινστιτούτα πιστοποιήσεων... κοκ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

- Πολλές επιλογές υπάρχουν και στην Ιταλία. Η μαφία εκεί πρέπει να τους γλεντάει κανονικά αποτι φαίνεται!!!

- Ένα φυλλάδιο για τον Keso 8000: https://www.schluessel-titz.de/uploads/Endkunde.pdf

-  o 4KS είναι ΟΚ πως τα πάει με το bumping  ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα και παλι απο εδω...

Μετα την επιλογη σχεδιου και με τα χρηματα μαζεμενα κατεβαινω στον Σιαμο να κλεισω την XTRA-1 με μια και μονο απαιτηση.. Κυλινδρο δικο μου. Και αυτο διοτι  ουτε ο Keso 8000 μου γεμισε το ματι, για CES που με ζαλιζαν δεν ειδα τιποτα το καινοτομο παρα ενα κλασσικο κλειδι και αφαλο.. Ειχα σκοπο να ζητησω διαστασεις και να παω εναν Abloy P2...  Και καπου εκει μονο που δεν επεσαν να με φανε με το εμεις ξερουμε τοσα χρονια δεν ανοιχτει καμια πορτα κλπ κλπ . Μετα απο μιση ωρα που κατεληξε και σε ενταση φυσικα δεν δεχτηκαν τιποτα και απλα εφυγα... Απογοητευση και απορω πως καποιος δεχεται να χανει μια πωληση επειδη δεν μου αρεσει η κλειδαρια του.. Στην δικια μου δουλεια μπορω να προτεινω ενα θερμαντικο σωμα π.χ. αλλα οτι και αν θελει να φερει ο πελατης θα το τοποθετησω..  Αν τρυπησει προβλημα του.. Αντιστοιχα αν παρω τον αφαλο στο χερι προβλημα μου...  Ειμαι παραλογος ?? 

Anyway..

Ο φιλος πιο πανω εγραψε για τον Κουρο και ειδα τοποθετηση με μπετο κλπ..   Μετα την αποτυχια σε Σιαμο και Nova (αφρος και δεν δεχονται τσιμεντο) θα παω προς Αργυρουπολη.. Παρατηρησα οτι εχει και Evva στην λιστα του οποτε μια 4KS φανταζομαι θα ειναι μια χαρα.. Defender τι να του ζητησω εκτος απο το κλασσικο Monolito που εχει? Για διπλη κλειδαρια ακομα το σκεφτομαι..

Ελπιζω να ειναι συζητησιμος ο ανθρωπος και οχι υπεροπτης οποτε να τα βρουμε και να ξεμπερδεψω με αυτο το ζητημα..

 

  • Confused 1
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...