Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές [Part II]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

23 ώρες πριν, Speculoos είπε

Βουκουρέστι, ποιος ο καλύτερος τρόπος για να πάω από αεροδρόμιο στο κέντρο και τούμπαλιν; Τα ταξί φαντάζομαι μόνο μετρητά; Θα είμαι περίπου 24 ώρες εκεί οπότε ιδανικά θα ήθελα να σηκώσω όσα θα μου χρειαστούν.

ναι μονο μετρητα ειναι σχετικα φθηνα. Εναλλακτικα κανενα νοικιαρικο ιχ (που ειναι παμφθηνα ειδικα απο ντοπιο γραφειο)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, vamvakoolas είπε

ναι μονο μετρητα ειναι σχετικα φθηνα. Εναλλακτικα κανενα νοικιαρικο ιχ (που ειναι παμφθηνα ειδικα απο ντοπιο γραφειο)

Θα είμαι τσίμα τσίμα στην επιστροφή οπότε δε θέλω να ασχοληθώ με ενοικιαζόμενα.

Μου είπανε και για το bolt app που είναι σαν uber oπότε δε χρειάζεται να κάνεις συνάλλαγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αντε να κανω το βημα παραπανω:

Ρουμανια υπαρχει λιγο μαφια στα ταξι. Υπαρχει uber βολτ kai της παναγιας τα ματια αλλα ειχα δει μεχρι και ξυλο απο τους ταξιτζηδες οταν πανε αεροδρομιο. Αυτα τα προτεινω στο κεντρο της πολης.

Στο βουκουρεστι(αεροδρομιο) σου προτεινω να κλεισεις απο τωρα ταξι ειτε απο εδωhttps://www.welcomepickups.com/

ειτε απο το ντοπιο ταριφα που αρκετοι ελληνες τον προτεινουν και εχω ακουσει οτι δεχεται και ευρω!

https://www.taximetre.ro/companie/taxi-cristaxi/

μαλιστα εχει και δικο του μηχανηματακι για να τον κλεισεις μολις φτασεις αεροδρομιο. Σου προτεινω ειτε παρε τηλ ειτε στειλε sms (γκουγκλ τρανσλειτορ ιζ ον γιορ σαιντ)

τιμες; το αεροδρομιο ειναι 18 ολοκληρα χλμ απο το κεντρο :) αρα υπολογισε απο 8->25 ευρ αναλογα την ωρα/κινηση

Επεξ/σία από vamvakoolas
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/1/2023 στις 6:51 ΜΜ, margaritagr είπε

παιδιά μήπως μπορεί να μου πει κάποιος αν για λιμνη Τσιβλού είναι καλός ο δρόμος? εννοώ να είναι ασφαλτος..

το σκέφτομαι για μονοήμερη μια βολτιτσα απλά μη τη πατήσω με τον δρόμο 

Edit: μ@λακια διάβασα ότι είναι χωματόδρομος όπως και για λιννη Δοξα..

Για τη λίμνη δόξα υπάρχει σίγουρα δρόμος να πας χωρίς να συναντήσεις χωματόδρομο. Περνάς από τη λίμνη Στυμφαλίας πρώτα έχει και ένα αρκετά ωραίο μουσείο περιβάλλοντος 

https://www.piop.gr/el/diktuo-mouseiwn/Mouseio-Periballontos-Stymfalias/to-mouseio.aspx

Ο δρόμος είναι παντού άσφαλτος αλλά επαρχιακός και σε μερικά σημεία κακής ποιότητας οδόστρωμα

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χιονοδρομικό Ζήρεια 4 ενήλικες 4 παιδιά για το σάββατο που μας έρχεται (καιρού επιτρέποντος):

έχει κάποιος εμπερία απο μονοήμερη επίσκεψη εκεί;

Βλέπω το maps δίνει 2μισή ώρες από αθήνα και δε βρίσκω το λόγο γιατί να μην ανέβεις Μαίναλο και Βυτίνα που μοιάζει  πιο εύκολη διαδρομή και σε χρόνο δεδομένου των συνήθως ανυπόμονων παιδιών..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/2/2023 στις 10:16 ΠΜ, JDimi είπε

Για τη λίμνη δόξα υπάρχει σίγουρα δρόμος να πας χωρίς να συναντήσεις χωματόδρομο. Περνάς από τη λίμνη Στυμφαλίας πρώτα έχει και ένα αρκετά ωραίο μουσείο περιβάλλοντος 

https://www.piop.gr/el/diktuo-mouseiwn/Mouseio-Periballontos-Stymfalias/to-mouseio.aspx

Ο δρόμος είναι παντού άσφαλτος αλλά επαρχιακός και σε μερικά σημεία κακής ποιότητας οδόστρωμα

Απίστευτη η λίμνη δόξα. Επισκεφθηκαμε πρόσφατα την περιοχή εκεί ,όπως σου προτείνω να κάνετε και μια στάση για καφεδάκι στη πανέμορφη πλατεία του χωριού Γκουρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, geodimis είπε

Χιονοδρομικό Ζήρεια 4 ενήλικες 4 παιδιά για το σάββατο που μας έρχεται (καιρού επιτρέποντος):

έχει κάποιος εμπερία απο μονοήμερη επίσκεψη εκεί;

Βλέπω το maps δίνει 2μισή ώρες από αθήνα και δε βρίσκω το λόγο γιατί να μην ανέβεις Μαίναλο και Βυτίνα που μοιάζει  πιο εύκολη διαδρομή και σε χρόνο δεδομένου των συνήθως ανυπόμονων παιδιών..

Tόσο η Ζήρεια όσο και το Μαίναλο είναι πολύ μικρά χιονοδρομικά, ένα ή δύο λιφτ και είναι για πολύ αρχάριους. Το Μαίναλο δεν έχει πάντα καλό χιόνι πάντως. Για συνδυασμό με φαγητό, βόλτα Βυτίνα είναι καλή επιλογή το Μαίναλο.

Προφανώς για καλύτερη εμπειρία σκι με λίγο περισσότερη οδήγηση (αλλά και πολύ πιο ακριβό pass) βρίσκεις στον Χελμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12 Μαρτίου θα ταξιδέψουμε για Λονδίνο 7 ημέρες με Ryanair αεροδρόμιο Στάνστεντ (διάβασα μέτριες προς κακές κριτικές γι αυτό το αεροδρόμιο δε ξέρω αν ισχύουν). Θα μείνουμε στην περιοχή Westminster δίπλα σχετικά κοντά στο Hyde Park οπότε θεωρώ είναι καλό το σημείο. Μερικές ερωτήσεις

- τα κινητά με το δικό μας δίκτυο cosmote λειτουργούν κανονικά?

- ισχύει ότι έχουν διαφορετικές πρίζες και χρειάζεται αντάπτορας?

- για μεταφορές με μετρό καθώς είναι δίπλα μας συμφέρει η Oyster card που είδα?

- επίσης μερικά tips για καλό και οικονομικό φαγητό (όσο γίνεται καθώς ξέρω ότι είναι ακριβό το Λονδίνο) και αξιοθέατα

- για πληρωμές λέω να χρησιμοποιήσω την κάρτα Revolut που έχω, να την έχω φορτώσει με χρήματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, The Spirit είπε

Στις 12 Μαρτίου θα ταξιδέψουμε για Λονδίνο 7 ημέρες με Ryanair αεροδρόμιο Στάνστεντ (διάβασα μέτριες προς κακές κριτικές γι αυτό το αεροδρόμιο δε ξέρω αν ισχύουν). Θα μείνουμε στην περιοχή Westminster δίπλα σχετικά κοντά στο Hyde Park οπότε θεωρώ είναι καλό το σημείο. Μερικές ερωτήσεις

- τα κινητά με το δικό μας δίκτυο cosmote λειτουργούν κανονικά?

- ισχύει ότι έχουν διαφορετικές πρίζες και χρειάζεται αντάπτορας?

- για μεταφορές με μετρό καθώς είναι δίπλα μας συμφέρει η Oyster card που είδα?

- επίσης μερικά tips για καλό και οικονομικό φαγητό (όσο γίνεται καθώς ξέρω ότι είναι ακριβό το Λονδίνο) και αξιοθέατα

- για πληρωμές λέω να χρησιμοποιήσω την κάρτα Revolut που έχω, να την έχω φορτώσει με χρήματα

Τι σε νοιάζει πως είναι το   αεροδρόμιο;Δεν θα μείνεις εκεί,αυτόματες πύλες έχει στην άφιξη,αν πας νωρίς θα περάσεις γρήγορα απο  τον έλεγχο στην αναχώρηση .Το τρένο είναι ακριβώς απο κάτω απο το αεροδρόμιο,ενώ εχει και λεωφορεία της national express 

Κοσμοτέ κανονικά δουλευει.Aν είσαι με καρτοκινητό θες πακέτα που είναι και για roaming.Για συμβόλαια δεν ξέρω.

Ναι θες αντάπτορα,εχει και στο αεροδρόμιο όταν φτάσεις.

Εχει τόσες επιλογές που βρίσκεις τα πάντα για φαγητό.

Μια χαρά η  revolut.

Μην ξεχνάς διαβατήρια για όλους,καλά να περάσετε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/1/2023 στις 10:04 ΠΜ, Speculoos είπε

Θα είμαι τσίμα τσίμα στην επιστροφή οπότε δε θέλω να ασχοληθώ με ενοικιαζόμενα.

Μου είπανε και για το bolt app που είναι σαν uber oπότε δε χρειάζεται να κάνεις συνάλλαγμα.

τελικα Βουκουρεστι πηγες; βρηκες ταξακι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

Τι σε νοιάζει πως είναι το   αεροδρόμιο;Δεν θα μείνεις εκεί,αυτόματες πύλες έχει στην άφιξη,αν πας νωρίς θα περάσεις γρήγορα απο  τον έλεγχο στην αναχώρηση .Το τρένο είναι ακριβώς απο κάτω απο το αεροδρόμιο,ενώ εχει και λεωφορεία της national express 

Κοσμοτέ κανονικά δουλευει.Aν είσαι με καρτοκινητό θες πακέτα που είναι και για roaming.Για συμβόλαια δεν ξέρω.

Ναι θες αντάπτορα,εχει και στο αεροδρόμιο όταν φτάσεις.

Εχει τόσες επιλογές που βρίσκεις τα πάντα για φαγητό.

Μια χαρά η  revolut.

Μην ξεχνάς διαβατήρια για όλους,καλά να περάσετε.

Ωραια τα κραταω ολα οσα μου ειπες. Σε ευχαριστω πολυ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/2/2023 στις 11:43 ΠΜ, The Spirit είπε

Στις 12 Μαρτίου θα ταξιδέψουμε για Λονδίνο 7 ημέρες με Ryanair αεροδρόμιο Στάνστεντ (διάβασα μέτριες προς κακές κριτικές γι αυτό το αεροδρόμιο δε ξέρω αν ισχύουν). Θα μείνουμε στην περιοχή Westminster δίπλα σχετικά κοντά στο Hyde Park οπότε θεωρώ είναι καλό το σημείο. Μερικές ερωτήσεις

- τα κινητά με το δικό μας δίκτυο cosmote λειτουργούν κανονικά?

- ισχύει ότι έχουν διαφορετικές πρίζες και χρειάζεται αντάπτορας?

- για μεταφορές με μετρό καθώς είναι δίπλα μας συμφέρει η Oyster card που είδα?

- επίσης μερικά tips για καλό και οικονομικό φαγητό (όσο γίνεται καθώς ξέρω ότι είναι ακριβό το Λονδίνο) και αξιοθέατα

- για πληρωμές λέω να χρησιμοποιήσω την κάρτα Revolut που έχω, να την έχω φορτώσει με χρήματα

Δεν έχει μετρό από το stansted για Λονδίνο. Μόνο τραίνο/λεωφορείο όπως είπε ο φίλος και καλό είναι κλείσετε από πριν εισιτήρια γιατί είναι πιο φθηνά (ειδικά το τραίνο). Αν είστε αρκετά άτομα 4+ σκεφτείτε και ταξί γιατί θα σας βγει το ίδιο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, The Spirit είπε

Ωραια τα κραταω ολα οσα μου ειπες. Σε ευχαριστω πολυ

Για τρένα μου βγάζουν εισιτήρια απο το https://trainsplit.com/

Εγω έβγαζα απο https://www.greateranglia.co.uk/

Για λεωφορεία απο το https://www.nationalexpress.com/en

 

Θα αγοράσεις εισιτήρια με την ρεβολουτ.Οι ελληνικές χρεώνουν έξοδα συναλλάγματος 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα ομάδα.

Θα ήθελα τα φώτα σας για να κλείσω σε κάποιο επίσημο site εισιτήρια για Βατικανό και Κολοσσαίο, ιδανικά με ξενάγηση. 

Επειδή υπάρχουν πολλά site περίεργα, σας παρακαλώ αν ξέρει κάποιος κάτι official... 🙏

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...