Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε; [Part III]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 10/10/2022 στις 6:27 ΜΜ, Arkin είπε

Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts[2022]

MV5-BNTZk-NWEy-ZTgt-Yz-Jl-OS00-OWNi-LTgw

https://www.imdb.com/title/tt16116174

Mεγαλοπρεπες συναρπαστικο συγκινητικο νοσταλγικο ισως η καλυτερη anniversary 20 ετων σε σειρα ταινιων που θα δουμε ποτε. Ηταν το 2001 30 Νοεμβριου λιγο πανω απο τα 11 και πηγαμε να δουμε το πρωτο Harry Potter στα Ster Cinemas Θεσσαλονικη εκει που ηταν μαζι με τα Carrefour ακομα δεν ειχε φτιαχτει το Mediterranean Cosmos. Οταν βγηκαμε απο την αιθουσα ηταν σαν να μεταφερθηκαμε απο ενα μαγικο ξεχωριστικο κοσμο στην πραγματικοτητα. Τοση επιδραση ειχε μεσα στις καρδιες μικρων παιδιων η ταινια. Μεχρι και την τριτη ταινια τις εβλεπα cinema. Μετα την πεμπτη σταματησα να βλεπω τις νεες που εβγαιναν γιατι πραγματικα δεν ηθελα να τελειωσει αυτο το ταξιδι. Πριν λιγα χρονια τις ολοκληρωσα ολες με τη σειρα και ειναι οτι πιο αγαπημενο ζεστο εχω δει μεχρι σημερα. Το υπεροχο anniversary νομιζω οτι πραγματικα πιανει σχεδον καθε πτυχη των ταινιων αλλα και των πρωταγωνιστων ειδικα των 3 αγαπημενων μας Potter/Weasley/Granger και δειχνει ποσο συνταρακτικο ηταν το να ξεκινανε απο μικρα παιδια σε μια σειρα ταινιων που θα ζεστανει και θα μαγεψει την πλειοψηφια του κοσμου και 10 χρονια μετα θα φτασει στο τελος της. Τα ειχαμε ολα συναισθημα συγκινηση μιλησαν σχεδον ολοι οι βασικοι ηθοποιοι σκηνοθετες και μαθαινουμε τοσα πολλα για τον κοσμο των ταινιων. Προφανως ολα αυτα δεν θα γινοταν πραγματικοτητα χωρις την J. K. Rowling και χαιρομαι που την βλεπουμε και μας λεει καποια πραγματα στο anniversary. Αργησα να το δω αλλα σιγουρα θα το βλεπω τουλαχιστον μια φορα το χρονο οπως και τις ταινιες που θα μεινουν ανεξιτηλες στο χρονο για παρα πολλα χρονια. 10/10

Δεν κατάλαβα πότε πέρασε η ώρα. Συμφωνώ σε όσα λες. Και εμένα με γύρισε πίσω, τότε που μεγάλωνα και γω με τις ταινίες HP και τους ένιωθα σαν παρέα μου. Πολλή ζεστή αντάμωση 👍

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

19 ώρες πριν, Witcher1st είπε

Τριλογια βλεπεται ή μονο αυτο;

Είναι αυτόνομες οπότε τις βλέπεις με όποια σειρά θες. 

Love Exposure είναι από τις καλύτερες ταινίες που έχω δει ever και από τις πιο τρελές οπότε κάθεται πολύ ψηλά μόνη της. 

Cold fish είναι επίσης τρομερή οπότε ναι φυσικά και αξίζει. 

Προσωπικά θα τις έβλεπα ανάποδα. Ξεκινάς από το guilty of romance, πας cold fish και τελειώνεις με love Exposure.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Scream 2023

δε μπορω να θυμηθώ άλλο σλας/χορορ franchise να βγάζει πραγματικά ΚΑΛΗ ταινία τόσα χρόνια μετά 

για πλάκα παίρνει 7/10 , πιστό στο είδος του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

kolatz-tainiwn(1).jpg.deb83a8d659fa0752cc7b01db1e5231c.jpg

Κάποιες από τις τελευταίες ταινίες που εχω δει. Ολες αξιόλογες μέχρι και άριστες, σταθερά 8/10, 8/10, 7.5/10, 8/10, 9/10 και 9.5/10 σε αναλογική σειρά. Τις προτείνω ανεπιφύλακτα. 

Επεξ/σία από achileesxi
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, The_Judas είπε

https://m.imdb.com/title/tt2798920/?ref_=nm_flmg_i_3_wr

Annihilation. Πολυ καλη ταινια scifi horror απο τον μετρ του ειδους Alex Garland.

Εξαιρετική ταινία, να τη δείτε όντως όσοι λατρεύετε τις scifi/cosmic horror. Την είχα δει όταν είχε πρωτοβγεί και 3 στιγμές της ταινίας μου έχουν χαραχθεί για πάντα στη μνήμη.

Spoiler

Το πτώμα του ανθρώπου στην πισίνα, η κραυγή της αρκούδας και εννοείται στο τέλος στη συνάντηση με "αυτό". Ειδικά στην τελευταία σκηνή, που παίζει και αυτή η μουσική απο πίσω, σου προκαλεί ένα παράξενο αίσθημα, δύσκολο να το περιγράψεις. Αν ποτέ έρθουμε σε επαφή με εξωγήινους, έτσι πρέπει να γίνει 😂

Θα βάλω να την ξαναδώ σύντομα!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Ren_Hoek είπε

Εξαιρετική ταινία, να τη δείτε όντως όσοι λατρεύετε τις scifi/cosmic horror. Την είχα δει όταν είχε πρωτοβγεί και 3 στιγμές της ταινίας μου έχουν χαραχθεί για πάντα στη μνήμη.

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Το πτώμα του ανθρώπου στην πισίνα, η κραυγή της αρκούδας και εννοείται στο τέλος στη συνάντηση με "αυτό". Ειδικά στην τελευταία σκηνή, που παίζει και αυτή η μουσική απο πίσω, σου προκαλεί ένα παράξενο αίσθημα, δύσκολο να το περιγράψεις. Αν ποτέ έρθουμε σε επαφή με εξωγήινους, έτσι πρέπει να γίνει 😂

Θα βάλω να την ξαναδώ σύντομα!

Δεν θυμαμαι τιποτα, δε μου εχει μεινει κατι, περα απο το τελος που δε βγαζει νοημα. Μετρια ταινια για εμενα..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 24/03/2023 at 17:16, ikaruga24 said:

Είναι αυτόνομες οπότε τις βλέπεις με όποια σειρά θες. 

Love Exposure είναι από τις καλύτερες ταινίες που έχω δει ever και από τις πιο τρελές οπότε κάθεται πολύ ψηλά μόνη της. 

Cold fish είναι επίσης τρομερή οπότε ναι φυσικά και αξίζει. 

Προσωπικά θα τις έβλεπα ανάποδα. Ξεκινάς από το guilty of romance, πας cold fish και τελειώνεις με love Exposure.

λοιπον, τις ειδα και τις 3, ξεκινησα με love exposure, το ειδα σε 2 μερες, κοντα στις 2 ωρες την 1η και 2 και κατι την 2η μερα, αρκετα καλο, θα του εβαζα ενα 8αρι, 
αν και θεωρω οτι το παρατραβαγε μερικες φορες, αφου ημουνα σε φαση αντε ρε μαστορα να παμε παρακατω...

μετα cold fish θα συμφωνησω τρομερη ,

guilty of romance ομως μπα, meh θα ελεγα.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/3/2023 στις 2:17 ΜΜ, naimore είπε

λοιπον, τις ειδα και τις 3, ξεκινησα με love exposure, το ειδα σε 2 μερες, κοντα στις 2 ωρες την 1η και 2 και κατι την 2η μερα, αρκετα καλο, θα του εβαζα ενα 8αρι, 
αν και θεωρω οτι το παρατραβαγε μερικες φορες, αφου ημουνα σε φαση αντε ρε μαστορα να παμε παρακατω...

μετα cold fish θα συμφωνησω τρομερη ,

guilty of romance ομως μπα, meh θα ελεγα.. 

Το είπα είναι πιο ιδιαίτερη το guilty of romance. Πάντως ακόμα και έτσι δεν έχασες τον χρόνο σου. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι τρεις σωματοφύλακες Νταρντανιαν https://m.imdb.com/title/tt12672536/?ref_=nv_sr_srsg_1

Μια διαφορετική μάτια στη κλασσικη ιστορία από το βιβλίο του Alexander duma ,,γαλλικής παραγωγής 

Έχω πολλά χρόνια να δω την ιστορία αυτή ,και ξέχασα κάπως το τι συμβαίνει.,και επίσης δεν είμαι απόλυτος σίγουρος πως η ταινία αυτή ακολουθούσε τη προτωτυπη ΡΟΗ της ιστορίας .Αλλά σαν γενικό αποτέλεσμα το βρήκα εντυπωσιακό 

η φωτογραφία υπέροχη .,οι ερμηνείες καλές ,ιδίως από τον πρωταγωνιστή. αλλά και την εντυπωσιακή Eva green

Και βλέπωντας το σου σου φέρνει στο νου άλλου τέτοιου είδους ταινίες ,

το έργο προσφέρει το κλασσικο χιούμορ ,το romance ,τις μάχες φυσικά ,αλλά ειπαρχει και ένα ντέντεκτιβιστικο στυλ who did it?? Στα μισα,.Ενα ατού που σε κρατά να το δεις μέχρι τέλους 

Δεν λείπει φυσικά και η μικρή ανατροπή στο τέλος ,που σου δίνει πάσα για σίκουελ Φυσικό μιας και η διάρκεια της είναι 2 ώρες ,που τετιο έργο θα ταν κοντά τρεις ώρες 

τωρα το ποτέ θα βγει το νούμερο δυο ;;την ταινία την είδα στο γαλλόφωνο φεστιβάλ που ταν την βδομάδα που πέρασε ,,Αρα υποθέτω τη συνέχεια θα τη δω στο επόμενο φεστιβάλ ;;; 
anyways 

σε όσους  άρεσε το παραμύθι αυτό των τριών σωματοφυλάκων ,,,η νεα βερζιον είναι εξίσου καλή 

(Ακόμα να δω την εκδοχή του 1993 που πήγαινα λύκειο όταν βγήκε τότε αίθουσες ,,με ένα ωραίο τραγούδι από τον Bryan Adams που χε κάνει και τραγούδι για το Rubin the hood του 91 )) 

Επεξ/σία από star12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

IMDb: : Strange Circus 

https://www.imdb.com/title/tt0492784/

 

Άλλη μια αρρώστια του Sion Sono. Τελικά αυτός εξελίχθηκε στο να γίνει ο αγαπημένος μου Ιάπωνας σκηνοθέτης. Άλλη μια ιστορία που είναι δύσκολη στη θέαση της λόγο θέματος και εκτέλεσης. Ο τίτλος είναι πέρα για πέρα αντιπροσωπευτικος του τι να περιμένετε. Η ταινία αλλάζει τακτικά από το ένα time frame στο άλλο και μέχρι την αποκάλυψη του τι συμβαίνει στο τέλος θα είστε μόνιμα μπερδεμένοι. Ακόμα και μετά την εξήγηση μπορεί να χρειαστείτε αρκετό χρόνο για να το χωνέψετε. 

8/10 - να την δείτε μόνοι σας αποκλειστικά. Μην την χάσετε αλλά προετοιμάστε το μυαλό σας πριν την αρχίσετε ότι πάτε να δείτε ανωμαλία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...