Προς το περιεχόμενο

Νομική (;) ερώτηση περι εγγράφου με Σφραγίδα της Χάγης


j0hnn1e

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Έχω ενα έγγραφο (αποδεικτικό κατοικίας εξωτερικού), στα αγγλικά επικυρωμένο με την σφραγίδα της Χάγης (απο το κράτος έκδοσης του).

Το έγγραφο αυτό το παρέδωσα στην εφορία και η κυρία (μην την χαρακτηρήσω αλλιώς) που με έχει ταλαιπωρήσει ήδη 3 φορές, μου είπε αυτή την φορά οτι το έγραφο οφείλει να είναι μεταφρασμένο. Δυστυχώς όπου ξεκινά το ελληνικό δημόσιο (και δη εφορία, που κάνουν "κουμάντο" τα ρεμάλια εκει μέσα) παύει η λογική. 

Γνωρίζω οτι γνωστός μου με ίδιο έγγραφο στα Αγγλικά, δεν είχε κανένα θέμα και το κατέθεσε κανονικά (σε άλλη ΔΟΥ). 

Έχει νομική υπόσταση αυτό που λέω ή πρέπει να το μεταφράσω; Εαν οφείλουν να δεχτούν το έγγραφο, πως το απαιτώ (στηριζόμενος σε ποια νομοθετική πράξη εννοώ);

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα ο κανονας ειναι οτι για να κανεις την δουλεια σου δεχεσαι καθε απαιτηση του υπαλληλου,εξωφρενικη ή οχι,εκτος φυσικα εαν αυτο ειναι αδυνατον οποτε την εκατσες.

Η εναλλακτικη ειναι να ξεκινησεις δικαστικο αγωνα και να δικαιωθεις το 3018 

Το πιο ευκολο λοιπον ειναι να πας σε ενα δικηγορο να δωσεις πχ 50Ε (στη τυχη το νουμερο) και να σου δωσει μια μεταφραση πιστοποιημενη.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Εμεις για παρομοιο θεμα με εφορια μας ζητηθηκε η σφραγιδα της χαγης και υπαλληλος απο το προξενιο της χωρας μας ειπε, οτι πρεπει να γινει και μεταφραση(απο δικηγορο καλυτερα) και πανω στην μεταφραση να δινει και το reference της σφραγιδας(η χωρα στην οποια εκδοθηκε το κανει μονο ηλεκτρονικα πια).

Με αυτα περασε απο την ΔΟΥ κανονικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα. Το οικονομικό δεν με ενοχλεί, το νομικό με ενδιαφέρει. 

Αν και όπως ειπώθηκε, με το ελληνικό δημόσιο δεν θα βρεις το δίκιο σου ποτε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ήξερα ότι παλιά κάνανε μετάφραση και τα προξενεία αλλά φαίνονται εδώ οι περικοπές. Ναι είναι αλήθεια ότι προκειμένου να προσκομμίσεις επίσημο έγγραφο από το εξωτερικό είναι υποχρεωτική και πιστοποιημένη η μετάφραση για χρήση σε άλλη χώρα. Η κυρία που σε ταλαιπώρησε 3 φορές όφειλε να σου επισημάνει ποια είναι η διαδικασία αντί να περιμένει να τα γνωρίζεις όλα εσύ.

Επεξ/σία από Vangelis_D9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειμαι βεβαιος αν απαιτειται https://www.huffingtonpost.gr/2016/06/09/koinonia-dimosia-eggrafa-_n_10376906.html

Αλλα οπως ειπα και πριν,δεν εχει νοημα να προσπαθησεις,εφοσον αυτο που σου ζητανε ειναι κατι που γινεται ευκολα,κανε το.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν είναι έτσι τότε δεν χρειάζεται η μετάφραση. Ας πουν οι νομικάριοι από δω τι γίνεται.

Προσθήκη: αλλά το άρθρο λέει στο τέλος Ο κανονισμός θα δημοσιευθεί στην Επίσημη Εφημερίδα της ΕΕ και θα τεθεί σε ισχύ σταδιακά, ενώ θα εφαρμοστεί πλήρως από το 2019.

Επεξ/σία από Vangelis_D9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, GenesisX said:

Αν το είχες πάει στα κινέζικα θα έπρεπε να το δεχτεί;

Δεν το γνωρίζω.

Νομίζω όμως ότι για έγγραφο 

α) από χώρα της ευρωπαϊκής ένωσης 

β) με την σφραγίδα της Χάγης από την χώρα που εκδόθηκε 

το έγγραφο θεωρείται νόμιμο και δεκτό δίχως μετάφραση. Ο λόγος που ρωτάω είναι σε περίπτωση που κάποιος δικηγόρος / συμβολαιογράφος γνωρίζει να μου πει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, GenesisX είπε

Αν το είχες πάει στα κινέζικα θα έπρεπε να το δεχτεί;

1. Σφραγίδα Χάγης
2. Ευρωπαϊκή Ένωση

Μην πετάτε τόσα άσχετα. Τώρα τρολάρετε.

Επεξ/σία από Vangelis_D9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, GenesisX είπε

Αν το είχες πάει στα κινέζικα θα έπρεπε να το δεχτεί;

To οτι οι μισοι κοπριτες εκει μεσα προσλήφθηκαν με προσον "γνωση Αγγλικης" δεν μετράει; Τζαμπα τα μορια που δινει ο ασεπ για τα πτυχια Αγγλικων; Κλασικο Ελληνικο δημοσιο, θα αλλαξει μονο με "πυρηνικά"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, j0hnn1e είπε

Καλησπέρα. Έχω ενα έγγραφο (αποδεικτικό κατοικίας εξωτερικού), στα αγγλικά επικυρωμένο με την σφραγίδα της Χάγης (απο το κράτος έκδοσης του).

Το έγγραφο αυτό το παρέδωσα στην εφορία και η κυρία (μην την χαρακτηρήσω αλλιώς) που με έχει ταλαιπωρήσει ήδη 3 φορές, μου είπε αυτή την φορά οτι το έγραφο οφείλει να είναι μεταφρασμένο. Δυστυχώς όπου ξεκινά το ελληνικό δημόσιο (και δη εφορία, που κάνουν "κουμάντο" τα ρεμάλια εκει μέσα) παύει η λογική. 

Γνωρίζω οτι γνωστός μου με ίδιο έγγραφο στα Αγγλικά, δεν είχε κανένα θέμα και το κατέθεσε κανονικά (σε άλλη ΔΟΥ). 

Έχει νομική υπόσταση αυτό που λέω ή πρέπει να το μεταφράσω; Εαν οφείλουν να δεχτούν το έγγραφο, πως το απαιτώ (στηριζόμενος σε ποια νομοθετική πράξη εννοώ);

Ευχαριστώ.

Έχει νομικό έρεισμα η απαίτηση της υπαλλήλου για ελληνική μετάφραση. Τα μόνα έγγραφα άλλων χωρών που δεν απαιτούν επίσημη μετάφραση σε ΑΑΔΕ - ΔΟΥ είναι τα πιστοποιητικά που προβλέπονται στις συμβάσεις αποφυγής διπλής φορολογίας. Ακόμη και σε ΙΚΕ, που εκ του (ελληνικού) νόμου επιτρέπεται να έχει επίσημα έγγραφα (συμπεριλαμβανομένου του καταστατικού της), αποφάσεις και πρακτικά σε οποιαδήποτε από τις επίσημες γλώσσες της ΕΕ, για τις σχέσεις της με ΑΑΔΕ - ΔΟΥ μπορεί κάλλιστα να της ζητηθούν επίσημες μεταφράσεις. Το ότι μια ΔΟΥ επέλεξε να κάνει μια εξυπηρέτηση, δεν αλλάζει τον γενικό κανόνα.

Επεξ/σία από Zazula
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ! Όπως προείπα, δεν έχω θέμα να το μεταφράσω σε ένα δικηγόρο / συμβολαιογράφο, το θέμα είναι οτι κάθε φορά αλλάζουν τα λεγόμενα τους και ζητάνε διαφορετικά πράγματα.. 

 

Anyway, ελληνικό δημόσιο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, j0hnn1e είπε

Ευχαριστώ πολύ! Όπως προείπα, δεν έχω θέμα να το μεταφράσω σε ένα δικηγόρο / συμβολαιογράφο, το θέμα είναι οτι κάθε φορά αλλάζουν τα λεγόμενα τους και ζητάνε διαφορετικά πράγματα.. 

Anyway, ελληνικό δημόσιο..

Αυτό προβλέπει η κείμενη νομοθεσία· βλ. § 4 στην ΠΟΛ 1201/2017.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...