Προς το περιεχόμενο

Εισαγωγή Χρυσού εκτός ΕΕ


TopicStrarter

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν ενδιαφέρομαι να αγοράσω μια μικρή μπάρα χρυσού απο το εξωτερικό (ΗΠΑ)  

Το γιατί δεν έχει μεγάλη σημασία, ναι ξέρω ότι μπορώ να αγοράσω εντός Ελλάδας. 

 

Αυτό που δεν ξέρω ειναι αν υπάρχει εξαίρεση χρέωσης ΦΠΑ 24% για αυτή την εισαγωγή (στην Αγγλία για παράδειγμα υπάρχει τέτοια εξαίρεση αν πρόκειται για καθαρό χρυσάφι για επενδυτικούς σκοπούς -νόμισμα ή μπάρες -) 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
59 λεπτά πριν, vagos789 είπε

Καμια εξαιρεση,ειναι κακη ιδεα.

Ειτε θα παρεις απο Ελλαδα ειτε απο ΕΕ

Είπαμε υπάρχει λόγος απο Αμερική να γίνει η δουλειά το ξέρω ότι συμφέρει απο Ελλάδα και χωρίς ΦΠΑ να ήταν πάλι δεν πληρώνω μεταφορικά αν μη τι άλλο... . 

Απλά ρωτάω γιατί μου φαίνεται περίεργο να πληρώσω 24% ΦΠΑ δεν ειναι μηχανάκι χρυσός ειναι .... πχ αν έφερνα συνάλλαγμα δεν θα πλήρωνα 24% ΦΠΑ... :P  δεν πρόκειται για εμπορικό αντικείμενο πχ κόσμημα ούτε ειναι κατι συλεκτική αξίας/αρχαίο κτλ αλλά μπάρα χυτηρίου (μικρή μην φανταστείτε τρελό ποσό :P )

Το πολύ πολύ αν δεν βγάλω άκρη θα την στείλω στην αγγλία και απο Αγγλία θα την στείλω ελλάδα...

Απλά αν υπάρχει αντίστοιχη εξαίρεση με την αγγλία θα γλιτώσω σε μεταφορικά στέλνοντας την μπάρα απευθείας στην ελλάδα. 

Επεξ/σία από TopicStrarter
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και απο αγγλια παλι θα πληρωσεις τελωνειο εκτος αν κανεις καμια πατεντα με reshipper που ισως θα σου βγει και πιο ακριβα στο τελος. Μονο εντως ΕΕ δεν πληρωνεις ΦΠΑ για πολυτιμα μεταλλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, demaker είπε

Και απο αγγλια παλι θα πληρωσεις τελωνειο εκτος αν κανεις καμια πατεντα με reshipper που ισως θα σου βγει και πιο ακριβα στο τελος. Μονο εντως ΕΕ δεν πληρωνεις ΦΠΑ για πολυτιμα μεταλλα.

όχι απο Αγγλία είπαμε εξαιρείται ο καθαρός χρυσός σε δύο κατηγορίες α) 1η ύλη για εργοστασιακούς σκοπούς (δεν μας αφορά) β) ως επενδυτικό commodity και για να μπει σε αυτή την κατηγορία θα πρέπει να ειναι απο χυτήριο (mint) καθαρός χρυσός υπό μορφή κέρματος ή μπάρας (όχι κοσμήματα μενταγιόν κτλ) ή κάποιο νόμισμα σε κυκλοφορία πχ χρυσές λύρες. 
 

EDIT:

Οκ προς το παρόν βρήκα αυτό: https://eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/TXT/?uri=LEGISSUM%3Al31012

που σημαίνει ότι η Ελλάδα θα πρέπει λογικά να ακολουθήσει αυτή την οδηγία (βέβαια εδώ δεν ακολουθεί άλλες και άλλες :P)  τώρα το μόνο που μένει ειναι να βρω και τον ελληνικό κανονισμό με βάση αυτή την οδηγία :P

 

και όπως πάντα οι εθνικές σελίδες δεν έχουν ακουστά το SEO και το Google γενικότερα οπότε άντε τώρα να βρεις μέσω internet την άκρη... θα πρέπει να ξέρεις ακριβώς που να πας αλλιώς δεν παίζει να βγεί σοβαρό αποτέλεσμα... :P

Επεξ/σία από TopicStrarter
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, TopicStrarter είπε

Οκ προς το παρόν βρήκα αυτό: https://eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/TXT/?uri=LEGISSUM%3Al31012

που σημαίνει ότι η Ελλάδα θα πρέπει λογικά να ακολουθήσει αυτή την οδηγία (βέβαια εδώ δεν ακολουθεί άλλες και άλλες :P)  τώρα το μόνο που μένει ειναι να βρω και τον ελληνικό κανονισμό με βάση αυτή την οδηγία :P

και όπως πάντα οι εθνικές σελίδες δεν έχουν ακουστά το SEO και το Google γενικότερα οπότε άντε τώρα να βρεις μέσω internet την άκρη... θα πρέπει να ξέρεις ακριβώς που να πας αλλιώς δεν παίζει να βγεί σοβαρό αποτέλεσμα... :P

Το "πρέπει" σαν λέξη είναι δεσμευτικό και δηλώνει υποχρεώση. Κάτι που δεν έχει σχέση με την Οδηγία. Ίσως μπλέχτηκες με τον Κανονισμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία τελικά  εξαιρείται η εισαγωγή χρυσού απο τον ΦΠΑ και στην Ελλάδα 

http://www.gsis.gr/gsis/export/sites/default/gsis_site/TaxGuide/documents_FPA-VIES/kodikopoihsh_FPA.pdf  (<--- στο άρθρο 47)

Τώρα μένει να δω αν και κατα πόσο αυτό θα γίνει πρακτικά γιατί κάτι μου λέει η κυρά Ελένη στο αεροδρόμιο θα μου τον χρεώσει τον ΦΠΑ... και θα πρέπει να τρέχω με φεκ εκει και να μαλώνω :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αντε και αγορασες κατι κ σου στειλουν μια μλκ..θα πρεπει να το πας για ελεγχο και αν ειναι ψιλομουφα θα παρεις τα λεφτα πισω?

Αν σε ελεγξουν για ποθεν εσχες το σκεφτηκες ή συζητας για κατι σε στυλ 1000ευρω?

 

Επεξ/σία από kage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, kage είπε

Αντε και αγορασες κατι κ σου στειλουν μια μλκ..θα πρεπει να το πας για ελεγχο και αν ειναι ψιλομουφα θα παρεις τα λεφτα πισω?

Αν σε ελεγξουν για ποθεν εσχες το σκεφτηκες ή συζητας για κατι σε στυλ 1000ευρω?

uα δούμε δεν το έχω και σίγουρο ακόμη :P δεν κάνω επένδυση ακριβώς απλά δεν μπορώ να πληρωθώ στο mturk με δολάρια γιατί δεν είμαι Αμερικανός πολίτης αλλά αντ'αυτού θα μου δίνουν το ποσό που μου αντιστοιχεί σε giftcard οπότε λέω να αγοράσω χρυσά πατατάκια (bullion bars) μερικών γραμμαρίων το καθένα και να σκοτώνω όσα χρειάζεται μετά κοντά στην τιμή χρυσού σε ενεχυροδανειστήριο ή χυτήριο εδώ στην Ελλάδα για τα διάφορα έξοδα μου και τα υπόλοιπα -κανένα πατατάκι δηλαδή μια φορά τον μήνα και άν- να τα βάζω στην άκρη ή σε καμιά θυρίδα αν συμφέρει... αλλά μέχρι να φτάσουμε στο σημείο να έχω βγάλει αρκετά έτσι ώστε να σκέφτομαι λύσεις αποθήκευσης θα περάσουν μήνες για να μην πω χρόνια :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...
Στις 7/6/2018 στις 8:55 ΠΜ, TopicStrarter είπε

Λοιπόν ενδιαφέρομαι να αγοράσω μια μικρή μπάρα χρυσού απο το εξωτερικό (ΗΠΑ)  

Το γιατί δεν έχει μεγάλη σημασία, ναι ξέρω ότι μπορώ να αγοράσω εντός Ελλάδας. 

Αυτό που δεν ξέρω ειναι αν υπάρχει εξαίρεση χρέωσης ΦΠΑ 24% για αυτή την εισαγωγή (στην Αγγλία για παράδειγμα υπάρχει τέτοια εξαίρεση αν πρόκειται για καθαρό χρυσάφι για επενδυτικούς σκοπούς -νόμισμα ή μπάρες -) 

Πάρε χρυσό από Ισραήλ. Οι Εβραίοι έχουν ποιοτικότερο χρυσό.... γκουχου γκουχου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...