Προς το περιεχόμενο

Αυτοδιδασκαλία Αγγλικών για μετά το lower ;


@ngelos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή θα φύγω στο εξωτερικό πρέπει ν' ανεβάσω το επίπεδο τον Αγγλικών μου άμεσα, από Β2 που είναι σήμερα όσο πιο ψηλά μπορέσω (C1 ή C2). Δυστυχώς τα χρήματα δεν επαρκούν για ιδιαίτερα και φροντιστήρια γι' αυτό αναζητώ την λύση της αυτοδιδασκαλίας. Να σημειώσω ότι και το lower με αυτοδιδασκαλία το πήρα.

Δεν γνωρίζω κάποια μέθοδο (π.χ. software ή βιβλίο/α) που να σε πηγαίνει πέρα από το B2.
Το θετικό είναι ότι η αυτοδιδασκαλία λειτουργεί σ' εμένα καθώς έχω την αυτοπειθαρχία που απαιτείται αλλά και την διάθεση να μάθω και να βελτιωθώ.

Άρα αν υπάρχει κάποιο software ή κάποια βιβλία μπορείτε να μου τα γράψετε παρακάτω. Επίσης όποια συμβουλή θα είναι πολύ χρήσιμη για μένα. Δε με ενδιαφέρει ιδιαίτερα το πτυχίο όσο το να βελτιωθώ (ν' αντιλαμβάνομαι γρήγορα τι μου λένε κλπ.).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε ποιά χώρα είσαι και χρειάζεσαι βιβλίο για να βελτιώσεις τα αγγλικά σου?

edit:

ΑΚΥΡΟ

τώρα διάβασα ότι ΘΑ φύγεις, είχα διαβάσει πριν "έχω φύγει".

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Ταινίες και σειρές (ειδικά κωμωδίες) με αγγλικούς υπότιτλους 
  • Καθημερινό browsing σε ξένες ειδησεογραφικές ιστοσελίδες (BBC, The Guardian, Reuters, NYT, CNN κτλ)
  • Διάβασμα λογοτεχνικών βιβλίων με σχετικά εύκολα αγγλικά (πχ To Kill A Mockingbird), γενικά βιβλία που συνηθίζουν να διδάσκουν σε σχολεία.
  • Ξένα forum με περιεχόμενο που σου αρέσει (πχ Reddit)
  • Συνεχές googling όταν συναντάς άγνωστες λέξεις και πάντα βλέπεις τον αγγλικό ορισμό τους.
  • Παρακολούθηση συνεντεύξεων celebrities σε αμερικάνικα talk shows στο Youtube (Conan O'Brien, Jimmy Kimmel κτλ)
  • Παρακολούθηση ομιλιών στο TED.com με αγγλικούς υπότιτλους.

Άμα κάνεις όλα τα παραπάνω είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα βελτιωθείς σε μεγάλο βαθμό σε σχέση με το επίπεδο που ήσουν πριν.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα σου πρότεινα να μπείς σε chat με ατομα τα οποια εχουν τον ίδιο στόχο με εσένα. Ειδικά αν υπάρχει video chat θα βελτιωθεί πολύ η επικοινωνία σου. Στο google υπάρχει πληθώρα τετοιων site.

Επεξ/σία από halvas0000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, @ngelos είπε

Επειδή θα φύγω στο εξωτερικό πρέπει ν' ανεβάσω το επίπεδο τον Αγγλικών μου άμεσα, από Β2 που είναι σήμερα όσο πιο ψηλά μπορέσω (C1 ή C2). Δυστυχώς τα χρήματα δεν επαρκούν για ιδιαίτερα και φροντιστήρια γι' αυτό αναζητώ την λύση της αυτοδιδασκαλίας. Να σημειώσω ότι και το lower με αυτοδιδασκαλία το πήρα.

Δεν γνωρίζω κάποια μέθοδο (π.χ. software ή βιβλίο/α) που να σε πηγαίνει πέρα από το B2.
Το θετικό είναι ότι η αυτοδιδασκαλία λειτουργεί σ' εμένα καθώς έχω την αυτοπειθαρχία που απαιτείται αλλά και την διάθεση να μάθω και να βελτιωθώ.

Άρα αν υπάρχει κάποιο software ή κάποια βιβλία μπορείτε να μου τα γράψετε παρακάτω. Επίσης όποια συμβουλή θα είναι πολύ χρήσιμη για μένα. Δε με ενδιαφέρει ιδιαίτερα το πτυχίο όσο το να βελτιωθώ (ν' αντιλαμβάνομαι γρήγορα τι μου λένε κλπ.).

Γνώμη μου, πιάσε λογοτεχνία. Βρες κάποιο βιβλίο ή σειρά βιβλίων που να σε ενδιαφέρει και βουρ. Δεν χρειάζεται να είσαι με ένα λεξικό και να ψάχνεις κάθε λέξη, με την ποσότητα έρχεται και η ποιότητα - καλύτερα να διαβάσεις 10 βιβλία και να μην τα πιάσεις όλα παρά 2 βιβλία και να καθυστερείς να βρεις κάθε άγνωστη λέξη ή φράση ή ιδιωματισμό.

Επίσης audiobooks, είναι ιδανικά για να γεμίζουν κενούς χρόνους (μετακινήσεις με ΜΜΜ/αυτοκίνητο, δουλειές σπιτιού κλπ) και εξασκείσαι και στην κατανόηση του προφορικού λόγου. Δε χρειάζεται να δώσεις και πολλά λεφτά, if you know what I mean.

Τρίτο, σειρές και ταινίες με αγγλικούς υπότιτλους.

Μετά από λίγο καιρό, ειδικά αν έχεις και ποικιλία στα αναγνώσματα/ακούσματα (και tolkien και george RR, και αμερικάνικες και αγγλικές σειρές κ.ο.κ.), θα δεις μεγάλη βελτίωση, και χωρίς να κάνεις αγγαρεία.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιχνίδια, ταινίες και βιβλία. 

Εγώ έβλεπα και χωρίς υπότιτλους γιατί βαριόμουν να ψάξω να βρώ και έτσι έκανα εξάσκηση και στο listening. Αλλά μπορώ να πώ οτι το proficiency το πήρα κυρίως απο το WoW που έπαιζα. Έμαθα πολλές λέξεις.

Επεξ/σία από Silverage
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 minutes ago, bilya said:

δωσε έμφαση στο λεξιλόγιο, τα υπόλοιπα θα σου βγουν στην πορεία.

 

Κάποια επιστημονική στήριξη/πηγή/έρευνα όσον αφορά αυτό παρακαλώ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ευχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλές σας!!! :) :)

Κάπου είχα διαβάσει στο διαδίκτυο ότι καλύτερα είναι να μη βάζουμε καθόλου υποτίτλους στις ταινίες γιατί καταλήγεις να διαβάζεις συνέχεια και να μην ακούς. Δεν ξέρω αν στέκει...
Από την άλλη είναι ακόμη αδύνατο να καταλάβω τι λένε χωρίς υπότιτλους. Μερικές λέξεις τις αντιλαμβάνομαι όταν τις ακούω αλλά τις περισσότερες φυσικά όχι ακόμη. 

Υπάρχει και κάποιο βιβλίο αυτοδιδασκαλίας για τέτοιο επίπεδο, που μπορεί να βοηθήσει παράλληλα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, @ngelos είπε

Παιδιά ευχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλές σας!!! :) :)

Κάπου είχα διαβάσει στο διαδίκτυο ότι καλύτερα είναι να μη βάζουμε καθόλου υποτίτλους στις ταινίες γιατί καταλήγεις να διαβάζεις συνέχεια και να μην ακούς. Δεν ξέρω αν στέκει...
Από την άλλη είναι ακόμη αδύνατο να καταλάβω τι λένε χωρίς υπότιτλους. Μερικές λέξεις τις αντιλαμβάνομαι όταν τις ακούω αλλά τις περισσότερες φυσικά όχι ακόμη. 

Υπάρχει και κάποιο βιβλίο αυτοδιδασκαλίας για τέτοιο επίπεδο, που μπορεί να βοηθήσει παράλληλα; 

Αμα λες οτι είναι αδύνατο να καταλάβεις τι λένε χωρίς υπότιτλους, τότε η αλήθεια είναι οτι είσαι αρκετά πίσω. Μπορείς ίσως να δώσεις λίγη βοήθεια στον εαυτό σου βάζοντας Αγγλικούς υπότιτλους. Εγώ κάποτε είχα μείνει απλώς στο lower. Μετά απο δύο χρόνια αποφάσισα απο το πουθενά να δώσω για proficiency για πλάκα (το οποίο και πήρα για πλάκα). Ούτε διάβασα ούτε τίποτα, απλά πήγα και έδωσα. Συνειδητοποίησα όμως οτι τόσο καιρό μου άρεσε να ακούω Αγγλικά και έβλεπα πολλές ταινίες (με αγγλικούς ή χωρίς υπότιτλους) και επίσης έπαιζα αρκετά adventure games.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, *nenya* είπε

Κάποια επιστημονική στήριξη/πηγή/έρευνα όσον αφορά αυτό παρακαλώ;

καθαρά προσωπική εμπειρία ζώντας σε αγγλόφωνη χωρα κ δη την Σκωτία.

Μιας κ τα αγγλικά δεν έχουν φωνητικούς κανόνες κ τα queen's english(τα αγγλικά που μαθαίνουμε) τα μιλάνε ελάχιστοι ακόμα κ στο uk, το μόνο όπλο σου να καταλαβαινεις κόσμο είναι το λεξιλόγιο. 

υγ δεν λέω οτι το να ξέρεις γραμματική κ συντακτικό ειναι κακό, απλα θα ταν καλό να μην επικεντρωθείς σε αυτό στην αρχή. 

Επεξ/σία από bilya
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, bilya είπε

το μόνο όπλο σου να καταλαβαινεις κόσμο είναι το λεξιλόγιο. 

Αλήθεια είναι αυτό.

Να κάνεις κάτι και να σου πούνε "ta" και να μην ξέρεις τι έγινε. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, Fortistis είπε

Αλήθεια είναι αυτό.

Να κάνεις κάτι και να σου πούνε "ta" και να μην ξέρεις τι έγινε. :D

χαχαχαχα ποσο αλήθεια. για μήνες δεν καταλάβαινα τι έλεγαν μεχρι που ελαβα mail κ το γκουγκλαρα.

Μέχρι να συνηθίσεις να καταλαβαίνεις την αργκό θες χρόνο κ προσωπικό μεταφραστή 😀

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Επισκέπτης

Θα μπορούσες και να ψάξεις για βιβλία γραμματικής πχ να σου δανείσει κάποιος φίλος, απο βιβλιοθήκες , επιπέδου μεγαλύτερου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...