Προς το περιεχόμενο

Ερωτήσεις για Μπυρες


louben

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σιγά τα χοντρά λεφτά που σκάνε. Τα εισιτήρια? Από ό,τι κατάλαβα τους φιλοξενείς εσύ

Δικαιολογούνται βέβαια αν δεν είναι άνετοι οικονομικά, αλλά δεν το νομίζω αφού έρχονται τόσο συχνά

 

Εγώ πάντως ένα ζευγάρι Ελληνοαυστραλών συνταξιούχων που γνώρισα ήταν εντελώς το αντίθετο, φαινόταν βέβαια ότι ήταν άνετοι οικονομικά

Αφού να φανταστείς τους ζήλεψα...τους συνταξιούχους! :p Έχουν γυρίσει τον μισό κόσμο

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 69
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Finkerbraun και Ερμής του πρότειναν του ανθρώπου... ούτε επίτηδες να το κάνατε.  Δεν πινονται αυτά. 

1)Alpha μπουκάλι,  4)Amstel 3)Heineken μπουκάλι,  ή  2)Βεργίνα ή 5)Εζα μπουκάλι.

Επισης η Stella artois δεν έχει απαγορευτική τιμή.  Δες πόσο έχει σκλαβενιτη ή ΑΒ ή Γαλαξία εκεί την έχω δει. 1.80€ έχει νομίζω,  αλλά αν πιεις 2 τελείωσες.  

Για μένα πάρε Stella artois(η καλύτερη όλων και 650ml μπουκαλι σε τεζαρει) Heineken και Βεργίνα ή Alpha για ποικιλία 

Μην γίνεσαι τσιμπης χάλασε χρήματα οι φίλοι αξίζουν.  Τώρα εσύ αποφασίζεις. Το μόνο που με χαλάει είναι ότι ζήτησαν πράγματα, βέβαια μου το κάνουν και μένα αλλά όταν έρχονται. 

1 ώρα πριν, teddy71 είπε

Ναι αλλά δεν γνωρίζεις ότι Ελληνοαυστραλός έχουν στις τσέπες τους καβούρια σαν ελέφαντες...όταν είναι να δώσουν 1 ευρώ τους κόβει κρύος ιδρώτας. Μεγαλύτεροι τσιφουταραφες δεν υπάρχουν.

Τελικά δεν είμαι ο μόνος με την ίδια άποψη...γιατί ενόσω έγραφα το παραπάνω μύνημα έλεγα μπας και είμαι υπερβολικός ή έτυχα σε περίπτωση και κρίνω μόνο βάση των γνωστών μου.

Στους τσιμπηδες γινόμαστε και εμείς τσιμπηδες;  ποιος είναι ο τσιμπης τελικά; 

Επεξ/σία από Zerg13
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, Pa0ki είπε

Σιγά τα χοντρά λεφτά που σκάνε. Τα εισιτήρια? Από ό,τι κατάλαβα τους φιλοξενείς εσύ

Δικαιολογούνται βέβαια αν δεν είναι άνετοι οικονομικά, αλλά δεν το νομίζω αφού έρχονται τόσο συχνά

Εγώ πάντως ένα ζευγάρι Ελληνοαυστραλών συνταξιούχων που γνώρισα ήταν εντελώς το αντίθετο, φαινόταν βέβαια ότι ήταν άνετοι οικονομικά

Αφού να φανταστείς τους ζήλεψα...τους συνταξιούχους! 😛 Έχουν γυρίσει τον μισό κόσμο

Μεχρι τωρα φιλοξενουσα τους πολυ κοντινους αλλα απο φετος τους κοβω και αυτους λογω αναισθησιας (τους),

Ολοι τους ειναι οχι ακριβως τσιπηδες αλλα ακριβοι στα Πιτουρα και φτηνοι στο σταρι που λενε και στο χωριο μου.

Ενδεικτικα περισυ ηλθε μι αξαδερφη με την οικογενεια της (4 ατομα) και εμειναν ενα μηνα.

Νοικιασαν βιλα με τιμη που κυμαινοταν απο 2.5 εως και 3.5 Κ την εβδομαδα (μεσα Ιουλιου που εφυγαν).

Με πισινα , κηπουρο κτλ. Δεν τα πληρωσαν αυτοι βεβαια αλλα τελος παντων. ΠΗγαν Σαντορινη και εμειναν σε 5αστερο και εδωσαν 500 τη βραδια.

Ομως αν και 3-4 χιλομετρα απο την πολη κινουνταν με λεωφορειο η αγγαρευαν εμας. Και οντες 4 καναμε τους ταξιτζηδες εμεις.. Δεν ενοικιασαν αυτοκινητο και δεν επαιρναν ταξι. Ετρωγαν ειτε σπιτι τους ειτε σε συγγενεις ζητημα να εφαγαν 2-3 φορες εξω.

Καταλαβα λοιπον οτι οταν ειναι για την παρτη τους (ταξιδια κτλ) τα δινουν ευκολα αφου ειναι μακρυ ταξιδι& για να πουλανε μουρη πισω. Στους αλλους ομως καβουρια.

Ασχετο τελικα μπερδευτηκα με τις μπυρες . Τελικα ξαναγυρισαμε στις Heineken, amstel κτλ?

Ενδεικτικα τις πιο φτηνες stella που εχω βρει ειναι γυρω στα 5 ευρω η 6αδα (κουτακια 330) που δεν τη λεω και καλη τιμη. Θελει μια εξαδα ο καθενας στην καθισια του. 

22 λεπτά πριν, Zerg13 είπε

 

Μην γίνεσαι τσιμπης χάλασε χρήματα οι φίλοι αξίζουν.  Τώρα εσύ αποφασίζεις. Το μόνο που με χαλάει είναι ότι ζήτησαν πράγματα, βέβαια μου το κάνουν και μένα αλλά όταν έρχονται. 

Στους τσιμπηδες γινόμαστε και εμείς τσιμπηδες;  ποιος είναι ο τσιμπης τελικά; 

Φιλε δεν ειναι θεμα γυφτιας. Αν ομως με φωναξεις σπιτι σου να φαω και σου πω Θελω να εχεις την Ταδε μπυρα πως θα το παρεις? Προσωπικα δε θα το εκανα ποτε (ή θα πηγαινα να τις παρω μονος μου). Ετσι το βλεπω εγω.

Επεξ/σία από louben
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανε λιγο κραττει,Μουντιαλ ερχεται θα παιξουν προσφορες απο βδομαδα σιγουρα για να στοκαρουμε ολοι μας. Απο μενα παντως ψηφο σε Βεργινα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ψωνίζω από Λιντλ ούτε ξέρω Γερμανικά αλλά η μπύρα θα λέγεται brau και σε καμία περίπτωση braun γιατί αυτό είναι μάρκα μικροηλεκτρικών συσκευών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Zerg13 είπε

Finkerbraun και Ερμής του πρότειναν του ανθρώπου... ούτε επίτηδες να το κάνατε.  Δεν πινονται αυτά. 

1)Alpha μπουκάλι,  4)Amstel 3)Heineken μπουκάλι,  ή  2)Βεργίνα ή 5)Εζα μπουκάλι.

Επισης η Stella artois δεν έχει απαγορευτική τιμή.  Δες πόσο έχει σκλαβενιτη ή ΑΒ ή Γαλαξία εκεί την έχω δει. 1.80€ έχει νομίζω,  αλλά αν πιεις 2 τελείωσες.  

Για μένα πάρε Stella artois(η καλύτερη όλων και 650ml μπουκαλι σε τεζαρει) Heineken και Βεργίνα ή Alpha για ποικιλία 

Μην γίνεσαι τσιμπης χάλασε χρήματα οι φίλοι αξίζουν.  Τώρα εσύ αποφασίζεις. Το μόνο που με χαλάει είναι ότι ζήτησαν πράγματα, βέβαια μου το κάνουν και μένα αλλά όταν έρχονται. 

Στους τσιμπηδες γινόμαστε και εμείς τσιμπηδες;  ποιος είναι ο τσιμπης τελικά; 

Εντάξει εσύ αδερφέ χαλάρωσε που τα λέμε επίτηδες.

Ο άνθρωπος είπε ότι έχει "πρόβλημα" στη κατανάλωση. Για αυτό προτείναμε αυτές τις μπύρες.

Όχι θα του προτείνουμε Στέλα που έχει 2 ευρώ η μία επειδή οι άλλοι θέλουν να πιουν 10 μπύρες ο καθένας τη μέρα.

Ts γραφτους αγόρι μου στα τέτοια σου και πήγαινε πάρε κάτι φθηνό να πιούνε, άμα θέλουν καλή μπυρα να πάνε μόνοι τους να πάρουν.

Άμα είναι 2 άτομα και ο καθένας θέλει 6 Στέλα την ημέρα θα δίνει δηλαδή ο άνθρωπος 24 ευρώ τη μέρα για μπύρες.. Μάλιστα τρομερό. Και άμα κάτσουν ΟΛΟ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΊΡΙ όπως λέει ο φίλος θα τα πληρώνεις εσύ?

Και για να προλάβω κάποιον "έξυπνο" που θα πει "έτσι φέρεσαι εσύ στους φίλους σου?". Θα πω όχι γιατί οι φίλοι μου έχουν μυαλό και δεν έχουν τρελές απαιτήσεις σαν αυτή. Να τους πληρώνω μπύρες για 3 μήνες. Άλλο να έρχονται μια φορά τη βδομάδα και να πας να πάρεις 10 καλές μπύρες να το ευχαριστηθείς και άλλο να χαλάς λεφτά κάθε μέρα για κάτι τέτοιο.

Συν ότι οι φίλοι μου θα δίνανε και αυτοί λεφτά για να πιούμε.

Ελεος δηλαδή με μερικους εδώ μέσα που τα βλέπουν όλα εύκολα.

Επεξ/σία από panossar95
  • Like 7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Deathmace είπε

Finkbrau δεν υπάρχουν πια, έχουν γίνει Argus.

Μια χαρά τίμιες ήταν για τα λεφτά τους.

Μας έσωσαν πολλές φορές 😛

Ευχαριστούμε για ην ενημέρωση. Ξεκινάει Μουντιάλ και εγώ εκεί θα πάω, ή προς Καμενίτσα, δύναμη των Κάτω Πατησίων 😂😂

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά πρεπει όντως να το εχουν οι αυστραλοι συγγενεις

Εχω θειο (πρωτο ξαδερφο του μπαμπα μου) που γεννηθηκε αυστραλια. Ερχεται καθε καλοκαιρι και κοκκορευεται για τα λεφτα που εχει (αγοραζει σπιτια, τα φτιαχνει και τα πουλαει), ενω η γυναικα του σχεδιαζει αεροπορικες πτησεις

Οταν ερχοταν πανε για ενα μηνα σε μυκονο σαντορινη κλπ σε ακριβα ξενοδοχεια, ξοδευουν ενα καρο λεφτα και μετα ερχονται και μπαστακωνονται στον πατερα μου

Θελουν να τους βγαζουμε καθε βραδυ εξω, εχει τυχει να κανουν φασαρια σε μαγαζια 2 φορες επειδη δεν ειχαν κολα κολα ζιρο και να μας κανουν ρεζιλι (ειμαστε σε επαρχιακη πολη). Εννοειται οτι δεν βαζουν ποτε το χερι στην τσεπη. Ο μπαμπας μου εννοειται οτι δεν μπορει να τους βγαζει συνεχεια εξω. Εγω σταματησα να παω και να συμμετεχω οικονομικα. Ο μπαμπας μου ειναι στα προθυρα να τους ξεκοψει

Παρτακηδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
5 hours ago, Zerg13 said:

Finkerbraun και Ερμής του πρότειναν του ανθρώπου... ούτε επίτηδες να το κάνατε.  Δεν πινονται αυτά. 

Ναι λες κι αυτοί που συνήθως πίνουν τον Βόσπορο, πίνουν κάτι καλύτερο... 😛

5 hours ago, Zerg13 said:

Στους τσιμπηδες γινόμαστε και εμείς τσιμπηδες;  ποιος είναι ο τσιμπης τελικά; 

Cheap, όχι Cheab... 😛

4 hours ago, louben said:

Αν ομως με φωναξεις σπιτι σου να φαω και σου πω Θελω να εχεις την Ταδε μπυρα πως θα το παρεις?

Δεν είμαι σε αυτή τη φάση, αλλά αν μου πουν γιατί πίνεις νερό κι όχι μπύρα και πω ότι δεν μου αρέσει η συγκεκριμένη θα φταίω? 😛

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει μεγάλη οικονομική κρίση στην Ελλάδα, οπότε καλό είναι μερικοί που πίνουν πολλή μπύρα να σκεφτούν κι αυτη τη λύση... αντί για τα κάτουρα από τις ...ακατανόμαστες αλυσίδες σουπερμαρκετ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως το να φιλοξενεί κάποιους για πολλές μέρες σπίτι σου και να τους κερνας τις μπύρες για οσες μέρες μείνουν, εντάξει είναι ακραίο.Άλλο να κανεις ενα δυο τραπέζια, να τους κεράσεις εξω καναδυο φορές, αυτονόητα αυτά.

Είχαμε φιλοξενήσει πριν πολλα χρόνια ενα ζευγαρι Δανών στο εξοχικό μας,γνωστοι των γονιών μου.Με δυο παιδιά. Οι άνθρωποι οσες φορές βγαιναμε εξω τα πλήρωναν όλα.Πήγαιναν σουπερ μάρκετ και γέμιζαν το ψυγείο.Οι δικοί μου μια φορά πλήρωσαν την ταβέρνα εξω επειδή επέμεναν.Τα παιδιά τους πραγματικα ηταν λες και δεν ειχαμε παιδιά, ηλικία 8 και 10 ετων.ήσυχα,υπάκουα και με πολύ κέφι.

Χαρακτηριστικά ψησαμε 3 φορές στο σπίτι,όλα δικά τους,κρέατα,ποτά,γλυκά.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, jmmys είπε

Πάντως το να φιλοξενεί κάποιους για πολλές μέρες σπίτι σου και να τους κερνας τις μπύρες για οσες μέρες μείνουν, εντάξει είναι ακραίο.Άλλο να κανεις ενα δυο τραπέζια, να τους κεράσεις εξω καναδυο φορές, αυτονόητα αυτά.

Είχαμε φιλοξενήσει πριν πολλα χρόνια ενα ζευγαρι Δανών στο εξοχικό μας,γνωστοι των γονιών μου.Με δυο παιδιά. Οι άνθρωποι οσες φορές βγαιναμε εξω τα πλήρωναν όλα.Πήγαιναν σουπερ μάρκετ και γέμιζαν το ψυγείο.Οι δικοί μου μια φορά πλήρωσαν την ταβέρνα εξω επειδή επέμεναν.Τα παιδιά τους πραγματικα ηταν λες και δεν ειχαμε παιδιά, ηλικία 8 και 10 ετων.ήσυχα,υπάκουα και με πολύ κέφι.

Χαρακτηριστικά ψησαμε 3 φορές στο σπίτι,όλα δικά τους,κρέατα,ποτά,γλυκά.

Αυτό είναι το "σωστό" . Δε γίνεται να σε φιλοξενούν και να ζητάς μπύρες 3 μηνών. Που τα έχουν δει αυτά??

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...