Προς το περιεχόμενο

Γνωρίζει κανείς το παρακάτω έντομο?...


gregdel

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Ειχε πιασει ψυλλους η πολυκατοικια μου περυσι. Ηταν χαοτικο ηθελε νομιζω 5 - 6 ψεκασμους απο συνεργειο. Ξυνομαι μονο που το σκεφτομαι.

Ειχε πιασει ψυλλους η πολυκατοικια μου περυσι. Ηταν χαοτικο ηθελε νομιζω 5 - 6 ψεκασμους απο συνεργειο. Ξυνομαι μονο που το σκεφτομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ καθάριζα μια αποθήκη και είχαν ανέβει πάνω μου τα αναθεματισμένα αυτά ζωύφια. Με δυσκολία και πολύ νερό απαλλάχτηκαν από πάνω μου, ακόμα πάντως θυμάμαι τη φαγούρα που μου προξένησαν. Δεν είναι και κάτι καταστροφικό πάντως σιγά, για άλλη μια φορά το μεγαλοποιούν το θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσιμπούρι είναι, πρόσεξέ το γιατί διεισδύει στο σώμα επουλώνεται η πληγή γιατί εκκρίνει ένα παραισθησιογόνο σάλιο για να μην το καταλαβαίνεις. Και μετά αρχίζουν τα δύσκολα γεννάει   τα αυγά του και προκαλεί πυρετό, διάρροιες, ακόμα και νεφροπάθεια χωρίς να μπορεί να διαγνωστεί η αιτία.

 

1.jpg.e9c8dfc682cb0890e100271b06530e1e.jpg2.jpg.256f56b226cd85f4caffb78c5c8ac4bc.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή είχαμε θέμα με ψύλλους κάποια στιγμή (τους κουβάλησα στο σπίτι μετά από επίσκεψη σε μία αποθήκη) θα κάνεις το εξής. Σε όλους τους χώρους του σπιτιού θα τοποθετήσεις το βράδυ από μία λεκάνη με νερό και σαπουνάδα και από πίσω ακριβώς από την λεκάνη θα βάλεις ενα μικρό φωτιστικό (γραφείου για παράδειγμα). Θα αφήσεις τον χώρο εντελώς σκοτεινό με μόνο την λάμπα αναμμένη. Οι ψύλλοι πηδάνε προς το φως και παγιδεύονται στην σαπουνάδα όπου και πεθαίνουν. Δοκίμασέ το πραγματικά δουλεύει, δεν ξαναείχαμε κανένα θέμα έκτοτε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, project.breeze είπε

Επειδή είχαμε θέμα με ψύλλους κάποια στιγμή (τους κουβάλησα στο σπίτι μετά από επίσκεψη σε μία αποθήκη) θα κάνεις το εξής. Σε όλους τους χώρους του σπιτιού θα τοποθετήσεις το βράδυ από μία λεκάνη με νερό και σαπουνάδα και από πίσω ακριβώς από την λεκάνη θα βάλεις ενα μικρό φωτιστικό (γραφείου για παράδειγμα). Θα αφήσεις τον χώρο εντελώς σκοτεινό με μόνο την λάμπα αναμμένη. Οι ψύλλοι πηδάνε προς το φως και παγιδεύονται στην σαπουνάδα όπου και πεθαίνουν. Δοκίμασέ το πραγματικά δουλεύει, δεν ξαναείχαμε κανένα θέμα έκτοτε.

μόλις πήγαινα να το γράψω και εγώ, δουλέυει όντως 100%, απλά δεν αποκλείει να παραμένου οι ψύλοι και σε άλλα σημεία... έτσι και μπουν στην λεκάνη πάντως δεν μπορούν να ξαναβγούν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Στο σημειο αυτο να αναφερω πως οι ψυλλοι πολλαπλασιαζονται. Καλεστε καποιον ειδικο. Ξαναλεω πως ειχαμε θεμα στην πολυκατοικια γιατι καποιος ηλιθιος πηγε και αποθηκευσε κατι στις αποθηκες που ειχε ψυλλους και ηθελε 5 ή 6 ψεκασμους σε διαφορετικες ημερες.  Επαναλαμβανω ΠΕΝΤΕ (5) ή ΕΞΙ (6).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, project.breeze είπε

Επειδή είχαμε θέμα με ψύλλους κάποια στιγμή (τους κουβάλησα στο σπίτι μετά από επίσκεψη σε μία αποθήκη) θα κάνεις το εξής. Σε όλους τους χώρους του σπιτιού θα τοποθετήσεις το βράδυ από μία λεκάνη με νερό και σαπουνάδα και από πίσω ακριβώς από την λεκάνη θα βάλεις ενα μικρό φωτιστικό (γραφείου για παράδειγμα). Θα αφήσεις τον χώρο εντελώς σκοτεινό με μόνο την λάμπα αναμμένη. Οι ψύλλοι πηδάνε προς το φως και παγιδεύονται στην σαπουνάδα όπου και πεθαίνουν. Δοκίμασέ το πραγματικά δουλεύει, δεν ξαναείχαμε κανένα θέμα έκτοτε.

Θα πρέπει να παραμείνει ο αφρός; Γιατί όλοι οι αφροί διαλύονται σύντομα... Απλά νερό και απορρυπαντικό πιάτων κάνει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τους ψυλλους βοηθαει πολυ η ηλεκτρικη σκουπα.
Καλο σκουπισμα παντου στο σπιτι με ηλεκτρικη να ρουφηξει ολα τα αυγα.

Χωρις ψεκασμο παντως δεν ξεμπλεκεις οριστικα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαλε ασπρες καλτσες και περπατα στο σπιτι σου αν οι καλτσες σου γεμισουν ειναι ψυλλοι,σου ευχομαι να μην γεμισουν και να εισαι ακομα σε αρχικο σταδιο.

Παρε αμεσα απεντομωση και ενημερωσε και τους ιδιοκτητες των σκυλιων και γενικα ολους τους ενοικους αν εισαι σε πολυκατοικια γιατι αν το αφησετε γεννουν πολλα αυγα πολυ γρηγορα και θα δημιουργηθει τρελο προβλημα μετα.

Μην σε πιασει πανικος με  τους ψυλλους αλλα μπορει να ειναι οπουδηποτε τωρα στα σεντονια σου,στα απλυτα,στο αμαξι.

 

Ειχα και εγω απο αδεσποτα γατια που φροντιζα και εκανα 4 απεντομωσεις για να απαλλαγω και φαρμακα και πολλα μπανια στα γατια γαμησετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι όντως ψύλλοι και όχι κάτι άλλο που μοιάζει οπτικά, θα το καταλάβεις όταν τους δεις να πηδάνε ψηλά. Βασικά θα έπρεπε να το είχες ήδη δει υποθέτω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, gregdel είπε

Θα πρέπει να παραμείνει ο αφρός; Γιατί όλοι οι αφροί διαλύονται σύντομα... Απλά νερό και απορρυπαντικό πιάτων κάνει;

Θα βάλεις αρκετό σαπούνι πιάτων με κρύο νερό και θα κάνεις πολύ αφρό. Μέχρι να πέσει ο αφρός θα έχουν μαζευτεί όλοι οι ψύλλοι που επρόκειτο να μαζευτούν έτσι κι αλλιώς. Για να είσαι σίγουρος κάντο ακόμα 2-3 φορές μετά από μερικές μέρες. Εγώ πάντως με 1 φορά καθάρισα αλλά ευτυχώς είχα προλάβει και είχα πάρει μέτρα προστασίας (είχα ξεντυθεί εκτός σπιτιού, έβαλα τα ρούχα σε πλαστική σακούλα και τα έβαλα κατευθείαν πλυντήριο κτλ). Παρόλα αυτά βρήκα αρκετούς μέσα στις σαπουνάδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το επαναφέρω καθώς χρειάζομαι τη βοήθειά σας πάλι...

Το συγκεκριμένο έντομο που είχα βρει τελικά δεν είναι ούτε ψύλλος ούτε τσιμπούρι καθώς έχει φτερά και πετάει.

Έστειλα και σε συνεργείο απολύμανσης τη με e-mail αλλά δεν κατάλαβαν τι είναι!

Το πρόβλημα είναι ότι ενώ είχα σκοτώσει 4-5 μέσα στον προηγούμενο μήνα, σήμερα έγινε ο χαμός... έχω καθαρίσει καμμιά 15ρια και έχω βρει και καμμιά 10ριά ψόφια πάνω στο φωτιστικό!

Μάλλον κουτουπώθηκαν και είχαμε γεννητούρια! Επίσης δεν τσιμπάνε από (δεν) ότι έχω καταλάβει...

Καμμιά "φρέσκια" γνώμη τι μπορεί να είναι και τι κάνω;

 

Picture_20182212122223.thumb.jpg.9249f2432435ce312410b8df5c37cdb2.jpg

 

Επεξ/σία από gregdel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...