Προς το περιεχόμενο

Booking & Airbnb γενικές πληροφορίες για προβολή επιχείρησης.


d4mage

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρόκειται για ενοικιαζόμενα δωμάτια, νόμιμη επιχείρηση και όχι κάποιο ιδιωτικό σπίτι προς ενοικίαση. Θέλω να βάλω τα μισά δωμάτια στο Booking και στο Airbnb άλλα πριν από οποιαδήποτε κίνηση θέλω να μάθω τα πάντα, ΤΑ ΠΑΝΤΑ.

Φορολογίες, ποσοστά κρατήσεων, σωστούς τρόπους διαχείρησης,  που θα μπαίνουν τα χρήματα, σε πόσο χρόνο θα τα έχω, επικοινωνιακό κομμάτι, χρήσιμες συμβουλές για σωστή προβολή και ότι άλλο χρειάζεται τέλος πάντων.

Από που να αρχίσω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, agamoi-thytai είπε

Δε σε συμφέρει το booking. Οι περισσότεροι βάζουν 1-2 δωματιάκι απλα για να υπάρχουν. 

Χμμ διαφωνώ, γνωρίζω αρκετούς που έχουν ενοικιαζόμενα και τα έχουν όλα, φυσικά περιόδους που δεν δουλεύουν full και με έλληνες που κλείνουν Ιούλιο-Αύγουστο. Εννοείται πως είτε booking, είτε airbnb θα το ανοίξεις την περίοδο που δεν είσαι κλέιστός τηλεφωνικά και ξέρεις ότι δεν θα μείνεις κενός.

Ο λόγος όμως που δεν με συμφέρει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2-3 ερωτησεις.

ποσα δωματια εχεις, ποσα θελεις να διαθεσεις για κρατησεις μέσω booking και σε ποια περιοχη ειναι τα ενοικιαζομενα;

η συνηθεστερη προμηθεια για την booking ειναι 15%. τα λεφτα μπορεις να τα δεσμευσεις άμεσα την στιγμη της κρατησης με προεγριση καρτας.

για το airbnb δεν γνωριζω να σου απαντησω. για την booking ρωτα οτι θες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H booking εχει πολυ μεγάλο ποσοστό προμήθειας το οποίο ειναι περίπου στο 15%. Προσοχή στο συμβόλαιο να μην γράφει τίποτα περι "Δεσμευση ελαχιστης τιμής" γιατί θα υποχρεούσε να έχεις στην booking την ελαχιστη τιμή, κάτι το οποίο η ίδια θα διαφημίζει στους πελάτες. Πληρώνεσε είτε με μετρητά είτε μεσω της booking.

Η Airbnb, είναι περισσότερο για σπίτια αλλά στην ελλάδα δουλεύουν και τα δωμάτια. Παίρνει πολύ μικρότερο ποσοστό. Με την airbnb πληρώνεσε μέσω τράπεζας μία μέρα μετά το checkin.

Γενικά θα έχεις πολλά πειρσσότερα κλεισίματα απο την booking, παρά από την airbnb. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, flienky είπε

.....Πληρώνεσε είτε με μετρητά είτε μεσω της booking.....

 

εδω να μου επιτρεψεις να κανω μια διευκρίνιση. μεσω booking πληρωνεται καποιος μονο με virtual card και μονο οταν ο πελατης κανει την κρατηση με καρτα την οποια δεν δουλευει ο ξενοδοχος.

να το κανω λιανα. η american express εχει προμηθεια 5%. εγω δεν θελω να την βαλω στο μαγαζι μου. ο πελατης ομως θελει να ερθει και πληρωνει στην booking και αυτη με την σειρα της σε μενα.

παντως ειναι η ασφαλεστερη συναλλαγη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, d4mage είπε

Χμμ διαφωνώ, γνωρίζω αρκετούς που έχουν ενοικιαζόμενα και τα έχουν όλα, φυσικά περιόδους που δεν δουλεύουν full και με έλληνες που κλείνουν Ιούλιο-Αύγουστο. Εννοείται πως είτε booking, είτε airbnb θα το ανοίξεις την περίοδο που δεν είσαι κλέιστός τηλεφωνικά και ξέρεις ότι δεν θα μείνεις κενός.

Ο λόγος όμως που δεν με συμφέρει;

Λόγω της προμήθειας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, flienky είπε

H booking εχει πολυ μεγάλο ποσοστό προμήθειας το οποίο ειναι περίπου στο 15%. Προσοχή στο συμβόλαιο να μην γράφει τίποτα περι "Δεσμευση ελαχιστης τιμής" γιατί θα υποχρεούσε να έχεις στην booking την ελαχιστη τιμή, κάτι το οποίο η ίδια θα διαφημίζει στους πελάτες. Πληρώνεσε είτε με μετρητά είτε μεσω της booking.

Η Airbnb, είναι περισσότερο για σπίτια αλλά στην ελλάδα δουλεύουν και τα δωμάτια. Παίρνει πολύ μικρότερο ποσοστό. Με την airbnb πληρώνεσε μέσω τράπεζας μία μέρα μετά το checkin.

Γενικά θα έχεις πολλά πειρσσότερα κλεισίματα απο την booking, παρά από την airbnb. 

Και το airbnb συνολικα περιπου 15% ειναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο κόσμος έχει σε μεγαλύτερη υπόληψη την booking από οποιαδήποτε άλλη φόρμα κρατήσεων. Επιβάλλεται να έχεις δωμάτια εκεί ακόμα και αν έχει προμήθεια 30%. Το πόσα δωμάτια θα διαθέσεις, είναι δικό σου θέμα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπαρχει και η εξης φουστια. αν γινει κρατηση μεσω της ιστοσελιδας της επιχειρησης ή απο το fb απο το σχετικο link που σε παραπεμπει παλι στην booking με την διαφορα ομως οτι δεν υπαρχει καθολου προμηθεια. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Ntinaras είπε

Και το airbnb συνολικα περιπου 15% ειναι

 πάνω απο 20% ειναι https://www.airbnb.com/help/article/1857/what-is-the-airbnb-service-fee 

 

έχουν κάνει την πονηρια να το δειχνουν σαν δυο ξεχωριστές χρεώσεις, ενώ στην πραγματικότητα είναι μια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, mrfan είπε

Ο κόσμος έχει σε μεγαλύτερη υπόληψη την booking από οποιαδήποτε άλλη φόρμα κρατήσεων. Επιβάλλεται να έχεις δωμάτια εκεί ακόμα και αν έχει προμήθεια 30%. Το πόσα δωμάτια θα διαθέσεις, είναι δικό σου θέμα

Εγώ κοιτάω στο booking, μετά παίρνω τηλέφωνο και ρωτάω αν έχουν δωμάτια και αν έχουν καλύτερη τιμη από το booking. Αν μου πουν ναι προχωράω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, agamoi-thytai είπε

Εγώ κοιτάω στο booking, μετά παίρνω τηλέφωνο και ρωτάω αν έχουν δωμάτια και αν έχουν καλύτερη τιμη από το booking. Αν μου πουν ναι προχωράω.

Έτσι είναι τα πράγματα με τους Έλληνες. Κοιτάνε ένα ξενοδοχείο στην booking, ψάχνουν τηλ επικοινωνίας στο google και μιλάνε απ ευθείας με το ξενοδοχείο για καλύτερες τιμές κλπ. Οι πιο πολλοί αισθάνονται ασφάλεια να κάνουν τηλεφωνική κράτηση και αγνοούν την ασφάλεια που προσφέρει η booking σε κάποια θέματα. Αλλά αυτά είναι μόνο για τους Έλληνες. Οι ξένοι κάνουν 8 στις 10 φορές κράτηση από booking. Και το ίδιο ισχύει και για εμάς όταν ταξιδεύουμε εξωτερικό

Εφ όσον μιλάμε για νόμιμη επιχείρηση, είναι αστείο να μιλάμε για airbnb. Εκεί είναι μπακάληδες. Κάνω κράτηση από τώρα για ένα τρίμηνο μετά και ο host έχει δικαίωμα να μου την ακυρώσει τελευταία εβδομάδα. Άντε βγάλε τα μάτια σου να βρεις αλλού να μείνεις. Έχει και power host βέβαια που δεν έχουν δικαίωμα ακύρωσης αλλά αυτοί επειδή είναι power είναι και πιο ακριβοί.

Εν ολίγοις, ανέβασε τα ενοικιαζόμενα δωμάτια σου όπου μπορείς. Σε οποιαδήποτε on line πλατφόρμα. Οποιαδήποτε προβολή είναι χρήσιμη.

Το βάρος σου, όμως, φρόντισε να πάει στην booking

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...