Προς το περιεχόμενο

ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ Τ.Ε.


K@r@s

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σε όλους! Μόλις τελείωσα τις πανελλήνιες και όπως όλοι αρχίζω να ψάχνομαι λίγο με τις σχόλες 
Εξαιτίας τον περιστάσεων υπολογίζω να πιάνω κάποιο από τα Τ.Ε.Ι. των ηλεκτρολόγων μηχανικών 
άλλα υπάρχει ένα θέμα
Έμενα μου αρέσει η πληροφορική   αλλά σύμφωνα με τα Τ.Ε.Ι. ακόμη και αν έχει τομείς και ροές για να παρακολουθείς μαθήματα πληροφορικής δεν λέει πουθενά αν έχεις την επαγγελματικη δυνατότητα αφού τελειώσει το Τ.Ε.Ι. να εργαστεις ως πληροφοριακαριος ειτε στο τομεα του hardware ή software 
Ούτε ο οδηγός σπουδών αναφέρει τίποτα
ΑΛΛΑ 
σου δινέται η δυνατοτητα να κανεις καποιο μεταπτυχιακο ειτε στην ρομποτικη ειτε στην εφαρμοσμενη πληροφορικη...
υπαρχει καποιος που εχει τελειωσει καποιο αντιστοιχω Τ.Ε.Ι. παρόμοιο με αυτο που θέλω να περασω; ή μπορει να με βοηθήσει 
ευχαριστώ για τον χρόνο σας 
(πήρα τηλέφωνο στη σχολη της ΠΑΤΡΑΣ που θελω να περασω αλλα δεν με βοηθησε να καταλαβω ιδιαίτερα....ΒΟΗΘΕΙΑ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ως πτυχιούχος "Ηλεκτρολόγος Μηχανικός" από Τ.Ε.Ι. μπορείς να εργαστείς σε οποιαδήποτε εταιρία πληροφορικής θες, αρκεί να έχεις τα προσόντα και τις γνώσεις, καθώς το μόνο δικαίωμα που δινουν τα πτυχία πληροφορικής(Πανεπιστημίων και Τ.Ε.Ι.) είναι του καθηγητή πληροφορικής στα σχολεία.

 

Επεξ/σία από TheDarkKnight
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν υπάρχει άδεια ασκήσεως επαγγέλματος πληροφορικού (ή προγραμματιστή κτλ). 

Επεξ/σία από tsioulak
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν έχει νόημα να σπουδάσεις ηλεκτρολόγος 4 χρόνια για να κάνεις 2-3 μαθήματα πληροφορικής μόνο για να ασχοληθείς με πληροφορική, άμα σου αρέσει μόνο η πληροφορική ξανάδωσε ή πήγαινε κάπου αλλού εκτός εξετάσεων

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια παρατήρηση παίδες, δεν είναι πληροφορηκάριος όπως λέμε αποθηκάριος, αλλά πληροφορικός. Στα του τοπικ, συμφωνώ με τον nvel. Θεματοθέτη μην κάνεις κάτι που δεν σου αρέσει επειδή ίσως το προσεγγίζει κάπως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, nvel είπε

δεν έχει νόημα να σπουδάσεις ηλεκτρολόγος 4 χρόνια για να κάνεις 2-3 μαθήματα πληροφορικής μόνο για να ασχοληθείς με πληροφορική, άμα σου αρέσει μόνο η πληροφορική ξανάδωσε ή πήγαινε κάπου αλλού εκτός εξετάσεων

Ακριβως αυτο.

Αν θες πληροφορικη, θα πας καλυτερα σε αλλη σχολη τει που ειναι πιο κοντινη.

Αυτοματισμου, η ΗΥΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις συμβουλές σας 

Εγώ δεν θέλω να σπουδάσω κυρίως software, πρόγραμματιστης σκέτη πληροφορική 

Αλλά στο τομέα computer engineering(hardware)

Οι σχολες Ηλεκτρολογων Μηχανικών Τ.Ε.

Μπορούν να μου το προσφέρουν αυτό;  

Επίσης μήπως ξέρετε κάποιον που έχει τελειώσει κάποια αντίστοιχη σχολή για να τον ρωτήσω γία την σχολή γενικότερα;  

Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι σχολες Ηλεκτρολογων Μηχανικών Τ.Ε. δε προσφερουν τιποτα σε σχεση με τους υπολογιστες σπουδαζεις Ηλεκτρικες Εγκαταστασεις,Ηλεκτρονικα Ισχυος,Ηλεκτρικες Μηχανες DC/AC.

Hardware χωρίς software δε υφίσταται.Πρωτα σχεδιαζεις το software και μετα το hardware.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόγραμμα σπουδών του τμήματος "Ηλεκτρολόγων Μηχανικών"(Πάτρα) του Τ.Ε.Ι. Δυτικής Ελλάδας(Πάτρας και Μεσολογγίου), που ανέφερες παραπάνω ως πιθανή σου επιλογή, παρατηρώ με μια γρήγορη ματιά ότι περιλαμβάνει μαθήματα που σχετίζονται με τους ηλεκτρονικούς υπολογιστές και τα δίκτυα. Επισκέψου τη σελίδα του καθώς και τις σελίδες των υπολοίπων τμημάτων που σε ενδιαφέρουν, επέλεξε να δεις τα μαθήματα τους καθώς και τι περιλαμβάνει το καθένα.

10 λεπτά πριν, Ola150 είπε

Σαν μηχανικός αυτοματισμού έχεις επάρκεια για να γίνεις καθηγητής πληροφορικής αν δεν κάνω λάθος.

Νομίζω ισχύει αυτό που λες, αλλά αν δεν κάνω λάθος θα υπάρξουν αλλαγές σχετικά με το πως θα δίνεται πλέον η παιδαγωγική επάρκεια στους πτυχιούχος Α.Ε.Ι.(Πανεπιστημίων και Τ.Ε.Ι.). Πιθανόν να απαιτείται βεβαίωση ή μεταπτυχιακό που σχετίζεται με τα παιδαγωγικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο τομέας Ηλεκτρικής Ενέργειας και Ηλεκτροτεχνικών Εφαρμογών έχει την ευθύνη για τα μαθήματα: Ηλεκτροτεχνία Ι και ΙΙ, Ηλεκτρικές Μετρήσεις, Ηλεκτρικές Μηχανές Ι και ΙΙ, Παραγωγή Ηλεκτρικής Ενέργειας, Μεταφορά και Διανομή Ηλεκτρικής Ενέργειας, Εσωτερικές Ηλεκτρικές Εγκαταστάσεις (Ε.Η.Ε.) και Αυτοματισμοί, Ηλεκτρικές Εγκαταστάσεις Ισχύος, Ηλεκτρονικά Ισχύος και Βιομηχανικά Ηλεκτρονικά, Ηλεκτρικά Κινητήρια Συστήματα, Αισθητήρια και Τεχνολογία, Ηλεκτροτεχνικές Εφαρμογές, Τεχνολογία Υψηλών Τάσεων, Φωτοτεχνία, Σχεδίαση και Ανάλυση Ηλεκτρικών Κυκλωμάτων και Εγκαταστάσεων με Η/Υ, Επικοινωνίες μέσω Γραμμών Υψηλής Τάσης, Φωτοβολταϊκά Συστήματα και Εφαρμογές, Προγραμματιζόμενος Έλεγχος και PLCs.

Αυτα θα μαθεις στο ΤΕΙ Ηλεκτρολογιας ειναι τα μαθηματα Ειδικοτητας τα αλλα ειναι για τη γαρνιτουρα.Εχω τελειωσει την Ηλεκτρολογια στα ΤΕΙ Πειραια αν εχεις ορεξη και διαβασεις δινεις κατακτηριες για το Πολυτεχνειο Ηλεκτρολογος Μηχανικος.Εγω αυτο ειχα κανει το ετος 1998 βεβαια.

Επεξ/σία από fenrir
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, fenrir είπε

Ο τομέας Ηλεκτρικής Ενέργειας και Ηλεκτροτεχνικών Εφαρμογών έχει την ευθύνη για τα μαθήματα: Ηλεκτροτεχνία Ι και ΙΙ, Ηλεκτρικές Μετρήσεις, Ηλεκτρικές Μηχανές Ι και ΙΙ, Παραγωγή Ηλεκτρικής Ενέργειας, Μεταφορά και Διανομή Ηλεκτρικής Ενέργειας, Εσωτερικές Ηλεκτρικές Εγκαταστάσεις (Ε.Η.Ε.) και Αυτοματισμοί, Ηλεκτρικές Εγκαταστάσεις Ισχύος, Ηλεκτρονικά Ισχύος και Βιομηχανικά Ηλεκτρονικά, Ηλεκτρικά Κινητήρια Συστήματα, Αισθητήρια και Τεχνολογία, Ηλεκτροτεχνικές Εφαρμογές, Τεχνολογία Υψηλών Τάσεων, Φωτοτεχνία, Σχεδίαση και Ανάλυση Ηλεκτρικών Κυκλωμάτων και Εγκαταστάσεων με Η/Υ, Επικοινωνίες μέσω Γραμμών Υψηλής Τάσης, Φωτοβολταϊκά Συστήματα και Εφαρμογές, Προγραμματιζόμενος Έλεγχος και PLCs.

Αυτα θα μαθεις στο ΤΕΙ Ηλεκτρολογιας ειναι τα μαθηματα Ειδικοτητας τα αλλα ειναι για τη γαρνιτουρα.Εχω τελειωσει την Ηλεκτρολογια στα ΤΕΙ Πειραια αν εχεις ορεξη και διαβασεις δινεις κατακτηριες για το Πολυτεχνειο Ηλεκτρολογος Μηχανικος.Εγω αυτο ειχα κανει το ετος 1998 βεβαια.

Αν χρειαστεί κάποιος να σπαταλήσει 9 χρόνια για να βγει διπλωματούχος "Ηλεκτρολόγος Μηχανικός", καλύτερα να ξαναδώσει πανελλαδικές και να στοχεύσει σε τμήμα πολυτεχνικής σχολής. Σε 9 χρόνια αποκτά πτυχίο, μεταπτυχιακό και διδακτορικό. Ωστόσο, μόνο οι διπλωματούχοι μηχανικοί(ηλεκτρολόγοι, μηχανόλογοι και πολιτικοί μηχανικοί) έχουν πλήρη επαγγελματικά δικαιώματα στην Ελλάδα, καθώς οι πτυχιούχοι μηχανικοί(Πανεπιστήμιου Δυτικής Αττικής και Τ.Ε.Ι.) ως τώρα δεν εξελίσσονται ακόμα και μετά την απόκτηση διδακτορικού. Ο δημιουργός του νήματος θέλει να ασχοληθεί με τους υπολογιστές και πιθανόν να μην του χρειαστούν τα απεριόριστα δικαιώματα στα ηλεκτρολογικά.

Επεξ/σία από TheDarkKnight
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, K@r@s είπε

Ευχαριστώ για τις συμβουλές σας 

Εγώ δεν θέλω να σπουδάσω κυρίως software, πρόγραμματιστης σκέτη πληροφορική 

Αλλά στο τομέα computer engineering(hardware)

Οι σχολες Ηλεκτρολογων Μηχανικών Τ.Ε.

Μπορούν να μου το προσφέρουν αυτό;  

Επίσης μήπως ξέρετε κάποιον που έχει τελειώσει κάποια αντίστοιχη σχολή για να τον ρωτήσω γία την σχολή γενικότερα;  

Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας 

Με ΤΕ και να ασχοληθείς με hardware το θεωρώ δύσκολο. Εξαρτάται φυσικά πως το εννοείς; Να δουλεύεις εργαλεία σχεδιασμού ή να σχεδιάζεις hardware; Το 1ο ναι, το 2ο, με τίποτα. Εκτός αν μιλάμε για τίποτα arduino type, το οποίο και μαθαίνεις με πρακτική μέσα σε 2 μήνες (το έκανε φίλος πριν κανα 10μηνο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Sheogorath είπε

Με ΤΕ και να ασχοληθείς με hardware το θεωρώ δύσκολο. Εξαρτάται φυσικά πως το εννοείς; Να δουλεύεις εργαλεία σχεδιασμού ή να σχεδιάζεις hardware; Το 1ο ναι, το 2ο, με τίποτα. Εκτός αν μιλάμε για τίποτα arduino type, το οποίο και μαθαίνεις με πρακτική μέσα σε 2 μήνες (το έκανε φίλος πριν κανα 10μηνο).

Για ποιο λόγο ο ηλεκτρολόγος μηχανικός(όχι και μηχανικός υπολογιστών) δεν μπορεί να ασχοληθεί με τη σχεδίαση hardware, αν φυσικά έχει τις γνώσεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, TheDarkKnight είπε

Για ποιο λόγο ο ηλεκτρολόγος μηχανικός(όχι και μηχανικός υπολογιστών) δεν μπορεί να ασχοληθεί με τη σχεδίαση hardware, αν φυσικά έχει τις γνώσεις?

Αν εννοεί hardware την πλακέτα με 5 πυκνωτές και ένα ολοκληρωμένο, όπως έγραψα, ναι ίσως. Αν εννοεί από Components, σαν τα memristor, με τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...