Προς το περιεχόμενο

Πληθυντικός Ευγενείας


Adanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετά απ' την "είδηση" όπου ο Μακρόν την είπε σε έναν πιτσιρικά επειδή του μίλησε στον ενικό και σαν φιλαράκι, θέτω το εξής ερώτημα:

Θεωρείτε απαραίτητος ο πληθυντικός ευγενείας; Δεν μιλάω για το τι γίνεται και τι είναι κοινωνικώς αποδεκτό. Μιλάω για την ουσία. Θεωρείτε ότι μπορεί να υπάρξει σεβασμός και ευγένεια με τον ενικό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 118
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators
7 minutes ago, Adanos said:

Μετά απ' την "είδηση" όπου ο Μακρόν την είπε σε έναν πιτσιρικά επειδή του μίλησε στον ενικό και σαν φιλαράκι, θέτω το εξής ερώτημα:

Θεωρείτε απαραίτητος ο πληθυντικός ευγενείας; Δεν μιλάω για το τι γίνεται και τι είναι κοινωνικώς αποδεκτό. Μιλάω για την ουσία. Θεωρείτε ότι μπορεί να υπάρξει σεβασμός και ευγένεια με τον ενικό;

Ο σεβασμός δεν κερδίζεται μόνο με τον πληθυντικό μιας και εύκολα μπορώ να μιλάω σε κάποιον με το "σεις και με το σας" και από μέσα μου να τον έχω ...χ3σμενο! 😛

Από την άλλη όμως υπάρχουν κάποιοι βασικοί "κανόνες". Στη δουλειά σου ας πούμε αν σε συστήσουν με ένα νέο στέλεχος ή πελάτη κλπ, δεν μπορείς να αρχίσεις αμέσως με το "γειά σου τι κάνεις". Μπορείς να το κάνεις στη συνέχεια αν το κλίμα είναι φιλικό κλπ αλλά μπορεί να μην προκαλέσει καλή εντύπωση αν το εφαρμόσεις από την αρχή. Αν όμως αντίστοιχα σε συστήσουν με έναν νέο συνάδελφο, εύκολα αν το κλίμα είναι οκ μπορείς να ξεκινήσεις με τον ενικό. 

Φυσικά όμως, δεν υπάρχει κάποιος "νόμος" που σε αναγκάζει να χρησιμοποιείς τον πληθυντικό...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ουσία είναι οτι δεν είναι απαραίτητος ο πληθυντικός για να δείξεις σεβασμό. Μιλώντας για λέξεις, ο συνδιασμός των λέξεων καθώς και ο τόνος που χρησιμοποιεί κάποιος και οι εκφράσεις του, παίζουν ρόλο σε τέτοια πράγματα. Μιλώντας σε έναν άγνωστο, είναι κοινωνικά αποδεκτό να του μιλήσεις στον πληθυντικό επειδή έτσι θα υποδείξεις και σεβασμό. Είναι ενός είδους πρόθεση αν θες. Στην περίπτωση του Μακρόν, δεν ξέρω αν αντέδρασε υπερβολικά ή όχι, αλλά μάλλον ο πιτσιρικάς είχε πρόθεση για χαβαλέ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο πληθυντικός ευγενείας έχει ρίζες στη Ρωμαϊκή αυτοκρατορία και θεσπίστηκε για διάφορους λόγους, από πρακτικούς (είχαν 2 αυτοκράτορες ή αναφερόντουσαν σε εκπρόσωπους ομάδων), ή χαζούς (όπως ο Ιούλιος Καίσαρας που όταν μιλούσε για τον εαυτό του, αναφερόταν στο 3ο πρόσωπο κι απαιτούσε να του μιλάνε στον πληθυντικό).

Στην Ελλάδα υπήρχε από τα αρχαία χρόνια, αν και τότε ήταν πρακτικό. Στη Σπάρτη πχ είχαν 2 βασιλιάδες (RAID 1 :p) κι όταν απευθύνονταν στον έναν, μιλούσαν στον πληθυντικό για να μη μένει ο άλλος εκτός. Στην υπόλοιπη κοινωνία έκανε την εμφάνισή του με τον ερχομό των Βασιλιάδων, όπου το απαιτούσαν επίσης.

Γενικότερα, είναι κοινωνικό θέμα, αλλά έχει ήδη αρχίσει να καταργείται σε μεγάλο μέρος του κόσμου. Πχ, Ιρλανδία που είμαι, αλλά και με την Αμερική που συνεργάζομαι, δε χρησιμοποιούμε καν τα επώνυμα των υπολοίπων, ούτε καν των "μεγάλων". Η αλληλογραφία και τα meetings γίνονται με τα μικρά μας, χωρίς καμία επισημότητα. Αυτό φυσικά δε μειώνει τον σεβασμό, αλλά αντίθετα σε κάνει να νιώθεις πιό κοντά σου τον άλλο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο πληθυντικός είναι μια μπούρδα και μισή, ξενόφερτη από τα γαλλικά. Άσε που η χρήση του δεν προδηλεί ευγένεια. Οδηγείς και σου φωνάζουν "ΠΩΣ ΒΓΑΙΝΕΤΕ ΕΤΣΙ ΚΥΡΙΕ". 

Επεξ/σία από tzelen
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
9 minutes ago, tzelen said:

Ο πληθυντικός είναι μια μπούρδα και μισή, ξενόφερτη από τα γαλλικά. Άσε που η χρήση του δεν προδηλεί ευγένεια. Οδηγείς και σου φωνάζουν "ΠΩΣ ΒΓΑΙΝΕΤΕ ΕΤΣΙ ΚΥΡΙΕ". 

Α όχι, εγώ στον ενικό βρίζω για να είναι πιο στοχευμένο! 😛 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, AtiX είπε

Όταν κάποιον δεν τον ξέρεις, καλό είναι να μιλάς στον πληθυντικό... 

Τώρα για τον ενικό είναι και θέμα συμφραζόμενων...

Γιατί; Μήπως είναι σχιζοφρενής; :P

16 λεπτά πριν, billdanos είπε

Ο σεβασμός δεν κερδίζεται μόνο με τον πληθυντικό μιας και εύκολα μπορώ να μιλάω σε κάποιον με το "σεις και με το σας" και από μέσα μου να τον έχω ...χ3σμενο! 😛

Φυσικά όμως, δεν υπάρχει κάποιος "νόμος" που σε αναγκάζει να χρησιμοποιείς τον πληθυντικό...

Το πρώτο ισχύει στο 90% των περιπτώσεων, γι' αυτό το θεωρώ γενικά υποκριτικό. Παρόλο που τον χρησιμοποιώ.

Νόμος δεν υπάρχει, αλλά αν δεν τον χρησιμοποιείς σε λένε άξεστο, αγενή και τον λόγο που έχουμε χάσει κάθε αξία στην Ελλάδα. Λες και ο πληθυντικός θα μας έσωζε.

3 λεπτά πριν, Zaytsev είπε

Ο πληθυντικός ευγενείας έχει ρίζες στη Ρωμαϊκή αυτοκρατορία και θεσπίστηκε για διάφορους λόγους, από πρακτικούς (είχαν 2 αυτοκράτορες ή αναφερόντουσαν σε εκπρόσωπους ομάδων), ή χαζούς (όπως ο Ιούλιος Καίσαρας που όταν μιλούσε για τον εαυτό του, αναφερόταν στο 3ο πρόσωπο κι απαιτούσε να του μιλάνε στον πληθυντικό).

Στην Ελλάδα υπήρχε από τα αρχαία χρόνια, αν και τότε ήταν πρακτικό. Στη Σπάρτη πχ είχαν 2 βασιλιάδες (RAID 1 :p) κι όταν απευθύνονταν στον έναν, μιλούσαν στον πληθυντικό για να μη μένει ο άλλος εκτός. Στην υπόλοιπη κοινωνία έκανε την εμφάνισή του με τον ερχομό των Βασιλιάδων, όπου το απαιτούσαν επίσης.

Γενικότερα, είναι κοινωνικό θέμα, αλλά έχει ήδη αρχίσει να καταργείται σε μεγάλο μέρος του κόσμου. Πχ, Ιρλανδία που είμαι, αλλά και με την Αμερική που συνεργάζομαι, δε χρησιμοποιούμε καν τα επώνυμα των υπολοίπων, ούτε καν των "μεγάλων". Η αλληλογραφία και τα meetings γίνονται με τα μικρά μας, χωρίς καμία επισημότητα. Αυτό φυσικά δε μειώνει τον σεβασμό, αλλά αντίθετα σε κάνει να νιώθεις πιό κοντά σου τον άλλο.

Για την αρχαία Ελλάδα δεν το ήξερα, αλλά και πάλι μιλάμε για δυο οντότητες και απλά αναφέρονταν σε εκείνου στον πληθυντικό καθώς υπήρχε πλήθος, κι ας απουσίαζε ο ένας. Εδώ μιλάμε όμως για έναν Μακρόν που για διάφορους λόγους (κάμερες, ψώνιο;) είπε να την πει σε έναν 16χρονο. Άραγε στην τότε καθηγήτρια του, τώρα γυναίκα του, στον πληθυντικό μίλαγε; :P

Και όσον αφορά το εξωτερικό που λες, το έχω παρατηρήσει και εγώ γενικά. Και βεβαίως δεν χάνεται ο σεβασμός εφόσον τον δείχνεις με άλλους τρόπους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, tzelen είπε

Ο πληθυντικός είναι μια μπούρδα και μισή, ξενόφερτη από τα γαλλικά. Άσε που η χρήση του δεν προδηλεί ευγένεια. Οδηγείς και σου φωνάζουν "ΠΩΣ ΒΓΑΙΝΕΤΕ ΕΤΣΙ ΚΥΡΙΕ". 

Ναι αλλα ειναι προτιμοτερο απο το "ΠΟΥ ΠΑΣ ΡΕ Μ@Λ@Κ@"..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dfokas21 είπε

Ναι αλλα ειναι προτιμοτερο απο το "ΠΟΥ ΠΑΣ ΡΕ Μ@Λ@Κ@"..

Το "ΠΟΥ ΠΑΣ ΡΕ Μ@Λ@Κ@" γεμίζει όμως το στόμα και ξεσπας καλύτερα. Με το "Πως βγαίνετε έτσι κύριε" θέλεις άλλες 3-4 φορές να το πεις για να ησυχάσει η ψυχή σου :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Adanos είπε

Γιατί; Μήπως είναι σχιζοφρενής; :P

Σχιζοφρενής πιθανόν να μην είναι... Αλλά η πιθανότητες να είναι κανένας κολλημένος είναι αρκετές... οπότε καλύτερα να ξεκινήσεις με τον πληθυντικό και να ρωτήσεις για τον ενικό μετά από λίγο...  

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσο αφορά αυτό το thread, αντίποδας του "πως βγαίνεται έτσι κύριε" δεν είναι το "που πας ρε μ@λ@κ@". Είναι ο ενικός "πως βγαίνεις έτσι κύριε".
Στην προκειμένη περίπτωση δεν υπάρχει καμία διαφορά, το ίδιο ευγαινικός είναι και ο ενικός με τον πληθυντικό. Είναι αυτό που είπα στο πρώτο ποστ, το πως τις χρησιμοποιείς κιόλας τις φράσεις είτε με ενικό είτε με πληθυντικό.
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, AtiX είπε

Σχιζοφρενής πιθανόν να μην είναι... Αλλά η πιθανότητες να είναι κανένας κολλημένος είναι αρκετές... οπότε καλύτερα να ξεκινήσεις με τον πληθυντικό και να ρωτήσεις για τον ενικό μετά από λίγο...  

Εγώ γενικά χρησιμοποιώ τον πληθυντικό και ας μην συμφωνώ. Σε σημείο που όταν μου λένε να μιλάω στον ενικό, συνεχίζω στον πληθυντικό :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...