Προς το περιεχόμενο

Πληθυντικός Ευγενείας


Adanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για εμένα στους μεγαλύτερους ο πληθυντικός είναι must και φυσικά του αστυνομικού και κάθε οργάνου της τάξης. Αν θέλει ο άλλος απλά να στο πει ότι δεν θέλει πληθυντικό, είναι απλό.

Ένας αστυνομικός που με σταμάτησε πριν 2-3 χρονια Ελλάδα και ήταν και νεαρός μου μίλησε στον ενικό και επειδή εχω δεύτερη κύρια γλώσσα την Αγγλική "τρόλλαρα" και του μίλαγα Αγγλικά ότι δεν καταλαβαίνω τι λέει, πήγε να μιλήσει Αγγλικά και ήταν απαράδεκτος δεν ήξερε ούτε "ID please;" να πει και λέει "You, papers?" και του λέω στα Ελληνικά "Δεν φτάνει που σε βλάχος είσαι και αγράμματος."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 118
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στην δουλειά πάντα από πληθυντικό ξεκινάς(για λίγο) και μέτα μόνιμα στο ενικό με τα άτομα που συναστρέφεσαι.Στο παρελθόν είχα ένα αφεντικό  που ενώ ήμασταν  3 και ο κούκος,είχαμε καθημερινή επαφή,στο ίδιο χώρο εργασίας απαιτούσε να του μιλάμε στο πληθυντικό.Τι να πεις....

Τώρα όταν άγνωστοι μου μιλήσουν στο πληθυντικό αν είναι πάνω κάτω συνομήλικοι μου θα τους το πω να το γυρίσουν σε ενικό γιατί με ενοχλεί.Το ίδιο και σε πιτσιρίκια αν και εκεί χαίρομαι που το χρησιμοποιούν.Υπάρχουν και ορισμένοι(γκουχ γκουχ ορισμένες) που τους ενοχλεί αυτό γιατί τους υπενθυμίζει πως μεγάλωσαν.

Πάντως προσωπικά νιώθω άβολα να μιλάω(και να μου μιλούν) στο πληθυντικό με άτομα που βλέπω καθημερινά στον χώρο εργασίας τους(φούρνος,σουπερμάρκετ,καφετέρια,γυμναστήριο κτλ) εφόσον είναι συνομήλικοι μου.Καταλαβαίνω πως είναι τέτοια η θέση τους και το απαίτει,αλλά έλεος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 minutes ago, margaritagr said:

Εσυ δηλ σε αγνωστους απευθυνεσαι στον πληθυντικο;

Οταν πας πχ σ εναν γιατρο θα του μιλησεις στον ενικο; 

 

18 minutes ago, Fotis13 said:

Kομπλεξικοι και" αρχοντες "συνηθως δεν παει μαζι παντως ,ενω "πλεμπα " και κομπλεξ ειναι σχεδον ταυτοσημο   για μια σειρα απο λογους που βαριεμαι και να  απαριθμησω .

Οι κανονες ευγενειας και η αστικη παιδεια   που χρειαστηκε αιωνες να διαμορφωθει επιβαλλει την χρηση πληθυντικου στις  κοινωνικες και επαγγελματικες συναναστροφες . Και αποτελει την μεταβαση απο τους ουρακοταγκους στους ανθρωπους σε επιπεδο συμπεριφορας .

Πολυ σωστα το εθεσε  ο Vasivouzoukos  οι  "αφρικανοι" της Ευρωπης δεν δικαιουνται να ομιλουν ουτε να εκφερουν  αποψη  διοτι πρωτιστως εχασαν εναν Διαφωτισμο και ακομα δεν τον εχουν βρει ...

Θα πρέπει να βγείτε λίγο από το καβούκι σας (Ελλάδα) και να πάτε εξωτερικό. Θα σας φύγουν αυτά πολύ γρήγορα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, firewalker said:

Κάτι λίγο off topic.

Όταν απευθύνεστε σε πολλά άτομα χρησιμοποιείτε και τα δύο γένη ή μόνο αρσενικό; Θα πείτε "Ποιος θα μας πει..." ή "Ποιος ή Ποια θα μας πει...".

στην πτώση και στον ενικό ενικός η ονομαστική ποιος, ποια, ποιο είναι όλα ορθά, ανάλογα τι θα διαλέξεις. Αν θες στοχευμένα γυναίκα "ποια" αν αναφέρεσαι σε ομάδα ή σύνολο ανθρώπων "ποιος".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Zaytsev είπε

Θα πρέπει να βγείτε λίγο από το καβούκι σας (Ελλάδα) και να πάτε εξωτερικό. Θα σας φύγουν αυτά πολύ γρήγορα.

Εχεις δικιο, θα παμε καποια στιγμη  .Εγω προς το παρον μεχρι την Κορινθο εχω φτασει να παω  .

Επεξ/σία από Fotis13
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Fotis13 said:

Εχεις δικιο, θα παμε καποια στιγμη  .Εγω προς το παρον μεχρι την Κορινθο εχω φτασει να παω  .

Αμέσως να προσβληθείς εσύ...

Δεν το λέω υποτιμητικά. Απλά όλα αυτά που αναφέρεις ότι πήραν αιώνες να γίνουν, δεν είναι απαραίτητα καλά. Μπορώ να σου απαριθμίσω δεκάδες πράγματα που πασχίζουμε να τα βγάλουμε από τη ζωή μας, ενώ πήραν αιώνες να γίνουν. Δεν είναι επιχείρημα αυτό.

Μιλάμε για μια πλαστή και υποκριτική χρήση της γλώσσας. Δεν έχει απολύτως κανένα νόημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Fotis13 είπε

Εχεις δικιο, θα παμε καποια στιγμη  .Εγω προς το παρον μεχρι την Κορινθο εχω φτασει να παω  .

 

9 λεπτά πριν, Zaytsev είπε

Αμέσως να προσβληθείς εσύ...

Δεν το λέω υποτιμητικά. Απλά όλα αυτά που αναφέρεις ότι πήραν αιώνες να γίνουν, δεν είναι απαραίτητα καλά. Μπορώ να σου απαριθμίσω δεκάδες πράγματα που πασχίζουμε να τα βγάλουμε από τη ζωή μας, ενώ πήραν αιώνες να γίνουν. Δεν είναι επιχείρημα αυτό.

Μιλάμε για μια πλαστή και υποκριτική χρήση της γλώσσας. Δεν έχει απολύτως κανένα νόημα.

Ειρωνικά είπε μέχρι την Κόρινθο φυσικά και εννοεί οτι και πολλοί απο εμάς που έχουμε ζήσει και έχουμε ταξιδέψει πολύ στο εξωτερικό, έχουμε απλά διαφορετική άποψη. Εγώ που ταξιδεύω πολύ συχνά και σε Ευρώπη και Αμερική λόγω δουλειάς κυρίως, ακριβώς το αντίθετο βλέπω (και κάνω) απο αυτό που λες! Στην Ασία δε... σου κάνουν και υποκλίσεις στις περισσότερες χώρες. Επίσης βλέπω οτι πολλοί μπερδεύετε το γεγονός οτι εσωτερικά σε μία εταιρεία (είτε μέσω email είτε face to face) μιλάτε στον ενικό. Αυτό είναι στις περισσότερες εταιρείες μία κουλτούρα (ή ψευτοκουλτούρα) για εσωτερική κατανάλωση. Για μιλήστε και στους πελάτες σας στον ενικό...

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, super3bingo είπε

Άν υπάρχουν νεύρα σε οποιαδήποτε περίπτωση τον ξεχνάμε.

Στα Αγγλικά από την άλλη δεν τον γνωρίζουν καθόλου.

Νομιζω ειναι το αντιθετο. Στα αγγλικα εχουν καταργησει εξ ολοκληρου τον ενικο στο δευτερο προσωπο. Οποτε βεβαια παλι δεν υφισταται διλημμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, Stamer said:

Αυτό είναι στις περισσότερες εταιρείες μία κουλτούρα (ή ψευτοκουλτούρα) για εσωτερική κατανάλωση. Για μιλήστε και στους πελάτες σας στον ενικό...

Σε ΟΛΟΥΣ μιλάμε στον ενικό και με το μικρό όνομα.

Η ψευδοκουλρούρα, είναι ο πληθυντικός "ευγενίας", ειδικά αν δεν υπάρχει και η απαραίτητη ευγένεια όπως αναφέρθηκε παραπάνω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Fotis13 είπε

Εχεις δικιο, θα παμε καποια στιγμη  .Εγω προς το παρον μεχρι την Κορινθο εχω φτασει να παω  .

Α εγω εχω φτασει ως τα Τρικαλα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, doctorkostis είπε

Εξωτερικό πάντως (Σουηδία) δεν υπάρχει η έννοια του πληθυντικου. Mail στο διευθυντή ξεκινάς με "Γεια σου Αντρέα(πχ)". Ρωτάς τον προϊστάμενο κάτι "τι νομίζεις εσύ;" ακόμα και αν σας χωρίζουν 30 χρόνια. Μου φαινόταν περίεργο στην αρχή, αλλά δεν επηρεάζει το σεβασμό κατά τη γνώμη μου

Και σε άλλες χώρες έτσι είναι, π.χ. σε όλες τις Nordic (δεν ξέρω για Baltic) και σε Η.Π.Α. και Καναδά (ακόμα και στο Quebec αλλά κρίνοντας από τα αγγλικά, δεν ξέρω πως είναι στα γαλλικά). 

Δεν έχει σημασία ποιος είναι ο άλλος, θα τον αντιμετωπίσεις σαν ίσο. Δεν υπάρχει θέμα σεβασμού, γιατί όλοι σέβονται τον άλλον και ανξαρτήτως θέσης/ρόλου. 

Γενικά, έχω παρατηρήσει ότι είναι αρκετά συνηθισμένο το φαινόμενο όπου οι άνθρωποι ψάχνουν να βρούνε πράγματα/ποιότητες/αξίες/συναισθήματα που τους λείπουν μέσω πλαγίων οδών. Συγκεκριμένα, ο πληθυντικός ευγενείας θα μπορούσε να συνδεθεί με μη προσωπική ολοκλήρωση κατά την ανάθεση/επιλογή ρόλου στην κοινωνία. Π.χ., εάν ο άλλος δεν είναι ευχαριστημένος με την δουλειά του, συνήθως τον πειράζει να μην χρησιμοποιείς πληθυντικό, όπως και όταν είναι ευχαριστημένος με την δουλειά του αλλά την πήρε όχι επειδή τον επέλεξαν μεταξύ άλλων (δηλαδή, ήταν ο καλύτερος μεταξύ ομοίων) αλλά επειδή του την έδωσαν. 

Από προσωπική παρατήρηση, έχω δει ότι άνθρωποι που είχαν ομαλή/καλή ένταξη στην κοινωνία και την επιλογή/ανάθεση του ρόλου τους μέσα σε αυτή, δεν τους πειράζει ο πληθυντικός ή ο ενικός. 

Όμως, ο "ενικός" δεν συνεπάγεται αυθάδεια/αγένεια. Μια χαρά μπορεί κανείς να είναι ευγενικός με τον ενικό. 

 

Επεξ/σία από Fortistis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ο πληθυντικός σε δεύτερο πρόσωπο τον "έφεραν" οι Άγγλοι σε εμάς.

Στην αρχαία Ελλάδα μιλούσαν στον ενικό ο ένας στον άλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ Νορβηγία που δούλεψα τον Γερμανο εργοταξιάρχη ολοι στον ενικο τον μιλούσαν και ας ηταν τεράστιο το έργο, Γερμανία το ίδιο. Όσο και αν "γλυψεις" προσπαθόντας να το παίξεις ευγενής , αν γίνει η στραβή θα το φας το σκατό. Σε άλλα επαγγέλματα, πχ. πωλήσεις ίσως χρειάζεται ο πληθυντικός σαν PR stunt, να κάνεις τον άλλο να νιώθει σπουδαίος και να αγοράσει από εσένα.
Πρώτη φορά που απομυθοποίησα τον πληθυντικό ήταν από την Αγγλίδα καθηγήτρια αγγλικών που είχα στο φροντιστήριο όταν ήμουν 12, μας εξηγούσε πως έβρισκε υποκριτικό τον πληθυντικό στην Ελλάδα αφού από πίσω σου έπεφτε θάψιμο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...