Προς το περιεχόμενο

Βοηθεια για πλυντηριο ρουχων TCL TWF85-M14303A03 8,5KG


arisg90

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αγορασα το  πλυντηριο ρουχων TCL TWF85-M14303A03 8,5KG απο το e-shop.gr αλλα μολις ανοιξα το φυλλαδιο οδηγιων ειδα οτι η διαρκεια καποιων προγραμματων ειναι πανω απο 4 ωρες.Εγραφε οτι στους 60° τα βαμβακερα (8.5 κιλα φορτιο) θελουν 272'.Ενω με μισο φορτιο 4.25 κιλα βαμβακερα στους 60° θελουν 242' ενω το ιδιο φορτιο στους 40° θελει 237'.Να ειναι τυπογραφικο λαθος?Αυτα τα 3 προγραμματα ανεφερε το φυλλαδιο ενω εχει συνολο 15.

Εχει καποιος το συγκεκριμενο πλυντηριο σε λειτουργια?

Επεξ/σία από arisg90
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η νο1 δράση πριν πάρουμε φτηνιάρικο - τσίπικο πλυντήριο ρούχων και πιάτων, είναι να βρούμε το manual του στο ιντερνετ. Οι κατασκευαστές της κακομοιριάς (tcl, (pap)arielli, aux κλπ) ανεβάζουν πολύ χρόνους ώστε να ρίξουν καταναλώσεις νερού και ρεύματος. Πάμε επομένως μόνο σε επώνυμες λύσεις στις συσκευές, εκτός κι αν τις θέλουμε για κανα εξοχικό που πάμε 1 μήνα το χρόνο και έχει και κακό νερό πχ.

Τώρα, αν δε σε ικανοποιεί, δεν ξέρω ποιο είναι το καθεστώς επιστροφών του e-shop. Ξέρω μόνο μία παροιμία της γιαγιάς μου "ο τσιγγούνης πληρώνει διπλά και ο τεμπέλης τρέχει διπλά".

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα τα νέα πλυντήρια υψηλής ενεργειακής κλάσης τέτοιους χρονους έχουν κ ειδικά πλυντήριο 8.5 κιλών. 

Τσέκαρε κ επώνυμα να δεις τους χρόνους τους ότι είναι παραπλησιοι. 

Βέβαια έχουν κ σύντομα προγράμματα, πχ 60 λεπτών, για ήπια βρωμιά όπως φαντάζομαι έχει κ το δικό σου 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, bill999r είπε

Όλα τα νέα πλυντήρια υψηλής ενεργειακής κλάσης τέτοιους χρονους έχουν κ ειδικά πλυντήριο 8.5 κιλών. 

Τσέκαρε κ επώνυμα να δεις τους χρόνους τους ότι είναι παραπλησιοι. 

Βέβαια έχουν κ σύντομα προγράμματα, πχ 60 λεπτών, για ήπια βρωμιά όπως φαντάζομαι έχει κ το δικό σου 

Δεν ισχύει αυτό. 300 λεπτά πρόγραμμα έχει μόνο η Cosmote και η TCL.

Το miele που πήρα πέρσι (Α++) έχει 15λεπτο σύντομο σαν αυτό που λες και το πολύ 120 λεπτο για βαρύτερους λεκέδες. Περιττό να πω ότι τα βγάζει όλα πεντακάθαρα και αψογα στυμένα. Ό,τι πληρώνεις παίρνεις. Ο φίλος τώρα ή θα κάνει υπομονή, ή θα εύχεται να μη βρωμάνε τα ρούχα που θα βάλει στο μονόωρο - δίωρο "σύντομο" που έχουν αυτές οι κινεζιές της συμφοράς. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από πίνακα της Miele για 7kg πλυντήριο ενεργειακής κλάσης Α++

Διάρκεια του τυπικού προγράμματος "Βαμβακερά 60°C" (πλήρες φορτίο) 179 min "Βαμβακερά 60°C" (μερικό φορτίο) 179 min "Βαμβακερά 60°C" (μερικό φορτίο) 179 min Διάρκεια της κατάστασης αναμονής (Tl)6 15 min

Μιλάμε για τυπικό πρόγραμμα χωρίς επιπλέον στύψιμο ή επιλογή για δύσκολους λεκέδες με χρόνο 3 ώρες. 

Ο χρόνος αυξάνεται ανάλογα με το φορτίο κ το πρόγραμμα, πχ προπλυση, ευαίσθητα, στύψιμο κτλ. 

 

Οπότε τα περισσότερα πλυντήρια εκεί κυμαίνονται. Τώρα για το Miele του φίλου που πλένει σε 2 ώρες δεν ξέρω κ δεν έχω συναντήσει κάτι αντίστοιχο 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το ίδιο λέμε μάλλον. Όταν λέω ''το πολύ 120λεπτο'', εννοώ ότι ξεκινάει με 179 στην οθόνη, ζυγίζει, αρχίζει την πλύση και μετά από 5 λεπτά πέφτει στα 160. Μετά από άλλα 5 στα 140 κο.κ. Τελικά, ανάλογα με το φόρτωμα, παίρνει από 80 ως 120 λεπτά.  Με στύψιμο.

Το indesit του 400ρικου που πήρα για να έχω αναλώσιμο στο εξοχικό πχ, δεν το κάνει αυτό. Λέει 2:40 και κάνει όντως 2:40, άντε να πέσει στις 2:30. Κι αυτό είναι Α+++.

 

Η ουσιώδης διαφορά βέβαια είναι στο σύντομο πρόγραμμα. Το miele σε 15-20 λεπτά έχει πλύνει άψογα το 80-90% των λεκέδων που μπορεί να συναντήσει κανείς, ενώ το indesit στον σχεδόν διπλό χρόνο (30) κάνει μόνο για φρεσκάρισμα (εντάξει, δέχομαι εδώ ότι κανείς στο σπίτι δεν κάνει προλεταριακού τύπου εργασία με ιδρώτα και λεκέδες, αλλά στιλλ, το 20-30λεπτο είναι καλός δείκτης πιστεύω). Οι ψηλότερες θερμοκρασίες είναι αχρείαστες, εκτός κι αν θες να αφαιρέσεις λιπαρά ή να καλοκαθαρίσεις σεντόνια (όπου εκεί βάζω μαλακτικό dettol).

Επεξ/σία από qwertyuiop2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω και εγώ 9kg lg. Το πρώτο πράγμα που έψαξα σε αυτά τα μεγάλα πλυντήρια ήταν οι χρόνοι των προγραμμάτων. Ήθελα οπωσδήποτε να έχει πολύ μικρό κύκλο (14min) αλλά και γρήγορη πλύση (turbowash). Είναι πολύ σημαντικό οι χρόνοι γιατί όσα δεν έχουν ζυγαριά κάνουν όλο τον κύκλο λειτουργίας από το ένα ρούχο που θα βάλεις μέχρι το μάξιμουμ των κιλών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από ότι καταλαβαίνω δεν αξίζει η αγορά αυτού του tcl γιατί ότι γλιτώνεις υποτίθεται κατά την αγορά του το πληρώνεις μετά σε ρεύμα, και θα συνεχίζεις να το πληρώνεις περισσότερο από ότι θα έπρεπε! 

Επεξ/σία από teo1chris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2-3 ώρες διάρκεια τυπικού πλυσίματος σε οικιακό πλυντήριο? Ο Χριστός και η μάνα του...... 

Έχουμε ένα παλιό πλυντήριο και στην χειρότερη διαρκεί 120 λεπτά το πρόγραμμα αλλά σε πολύ υψηλή θερμοκρασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

2-3 ώρες διάρκεια τυπικού πλυσίματος σε οικιακό πλυντήριο? Ο Χριστός και η μάνα του...... 

Έχουμε ένα παλιό πλυντήριο και στην χειρότερη διαρκεί 120 λεπτά το πρόγραμμα αλλά σε πολύ υψηλή θερμοκρασία.

Αυτό είναι το point, να τα λιβανίζει στους 30-40 για ώρες. Όσο ακριβότερο και καλύτερο μοντέλο το πλυντήριο, τόσο καλύτερο ζύγισμα και εξοικονομήσεις κάνει.

Αλλά τρέχα πες τα αυτά σε ένα λαό που πέθαινε μια εποχή σαν τις μύγες από ηλεκτροπληξίες επειδή αγόραζε σίδερα από τα τζάμπο. Χωρίς κρίση. Απλώς επειδή είμαστε τσίπηδες στην ψυχή. Αυτά για να προλάβω όσους θα πουν ότι η σκρουτζοποίηση όλης της αγοράς είναι αποτέλεσμα της κρίσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το manual αναφερει χρονο μονο σ αυτα τα 3 αυτα προγραμματα (σε αλλο πινακα αναφερει και για τα 15 μονο το μεγιστο φορτιο που θα πρεπει να βαλω και οχι χρονο),οι χρονοι των οποιων με τρομαξαν.Παντως οι αναγραφομενες καταναλωσεις σε νερο και ρευμα ειναι αναλογες με πιο επωνυμα παρομοιας τιμης.52 λιτρα δινει στους 60° τα 8.5 κιλα βαμβακερα.Καμια 15αρια πιο κατω τα 4.25 κιλα στους 60°.200KWΗ η ετησια καταναλωση και κατω απο 11000 λιτρα βασισμενο σε 220 πλυσεις (οπως ειναι το γενικο κριτηριο)

Πιθανοτατα εχει και γρηγορα προγραμματα αλλα δεν θα μπορεσω μαλλον να το διαπιστωσω καθως σημερα που αποφασισα να το κρατησω οταν το ξεπακεταρα ελειπε ο σωληνας παροχης νερου (αυτος που τραβαει νερο,οχι αυτος που αδειαζει το νερο) και καποια αλλα πλαστικα εξαρτηματακια που εχουν τα πλυντηρια συνηθως μεσα στον καδο σε σακουλακι.

Λογω δυσκολης οικονομικης καταστασης και καθως το πλυντηριο χρησιμοποιειται απο εργενη (οχι καθε μερα δηλαδη) ειπα να παιξω τζοκερ καθως ξερω οτι η TCL ειναι μεγαλη εταιρεια αλλα δυστυχως στην Ελλαδα επισημα εισαγει μονο κλιματιστικα και αφυγραντηρες.

Παντως η πρωτη εικονα απ την επαφη με το e-shop για επιστροφη ειναι θετικη.

Επεξ/σία από arisg90
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, qwertyuiop2 είπε

Αυτό είναι το point, να τα λιβανίζει στους 30-40 για ώρες. Όσο ακριβότερο και καλύτερο μοντέλο το πλυντήριο, τόσο καλύτερο ζύγισμα και εξοικονομήσεις κάνει.

Αλλά τρέχα πες τα αυτά σε ένα λαό που πέθαινε μια εποχή σαν τις μύγες από ηλεκτροπληξίες επειδή αγόραζε σίδερα από τα τζάμπο. Χωρίς κρίση. Απλώς επειδή είμαστε τσίπηδες στην ψυχή. Αυτά για να προλάβω όσους θα πουν ότι η σκρουτζοποίηση όλης της αγοράς είναι αποτέλεσμα της κρίσης.

Κοίτα να πω την αλήθεια, και εγώ από φτηνιάρικα θα ξεκινούσα να κοιτάω, αλλά διαβάζω για 270' λεπτά χρόνο και μου βγαίνουν τα μάτια, είπαμε ρε αδερφέ....... 

Ευτυχώς που το διευκρινίζουν κάποιοι πάντως για να ξέρω τι να ελέγξω όταν θα αγοράσω καινούργιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουν εξελιχθεί πάντως πολύ τα πλυντήρια τα τελευταία 11 χρόνια που έχω να βάλω πλυντήριο (παντρεμένος γαρ ☺️)  Πριν ένα μήνα αγόρασα για μικρή τουριστική επιχείρηση ένα LG 17 κιλών.  Πραγματικά χαίρεσαι να βάζεις πλυντήριο. Μάλιστα μπορώ να του αγοράσω αν θέλω κι ένα πρόσθετο κάδο 2-3 κιλών (ή κάπου τόσο) και να πλένει κι αυτός συγχρόνως σε άλλο πρόγραμμα 🤩  Έχει μέχρι και App για να το ελέγχεις και συνδέεται σε wifi . 

Καμία σχέση με το πλυντήριο των εργένικών μου χρόνων που ήθελες κάβουρα για να γυρίσεις τον επιλογέα προγράμματος 😄

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, arisg90 είπε

Το manual αναφερει χρονο μονο σ αυτα τα 3 αυτα προγραμματα (σε αλλο πινακα αναφερει και για τα 15 μονο το μεγιστο φορτιο που θα πρεπει να βαλω και οχι χρονο),οι χρονοι των οποιων με τρομαξαν.Παντως οι αναγραφομενες καταναλωσεις σε νερο και ρευμα ειναι αναλογες με πιο επωνυμα παρομοιας τιμης.52 λιτρα δινει στους 60° τα 8.5 κιλα βαμβακερα.Καμια 15αρια πιο κατω τα 4.25 κιλα στους 60°.200KWΗ η ετησια καταναλωση και κατω απο 11000 λιτρα βασισμενο σε 220 πλυσεις (οπως ειναι το γενικο κριτηριο)

Πιθανοτατα εχει και γρηγορα προγραμματα αλλα δεν θα μπορεσω μαλλον να το διαπιστωσω καθως σημερα που αποφασισα να το κρατησω οταν το ξεπακεταρα ελειπε ο σωληνας παροχης νερου (αυτος που τραβαει νερο,οχι αυτος που αδειαζει το νερο) και καποια αλλα πλαστικα εξαρτηματακια που εχουν τα πλυντηρια συνηθως μεσα στον καδο σε σακουλακι.

Λογω δυσκολης οικονομικης καταστασης και καθως το πλυντηριο χρησιμοποιειται απο εργενη (οχι καθε μερα δηλαδη) ειπα να παιξω τζοκερ καθως ξερω οτι η TCL ειναι μεγαλη εταιρεια αλλα δυστυχως στην Ελλαδα επισημα εισαγει μονο κλιματιστικα και αφυγραντηρες.

Παντως η πρωτη εικονα απ την επαφη με το e-shop για επιστροφη ειναι θετικη.

Αν έχεις πολύ περιορισμένο budget πήγαινε στο φθηνότερο διαθέσιμο LG της κατηγορίας που θες. Και η Indesit έχει κάποια καλά μοντέλα, αλλά είναι τζόκερ στο αν θα πέσεις σε vfm ή σε τρασίλα ανάλογη του tcl.

 

Τα πλυντήρια έχουν εξελιχθεί, αλλά χαλάνε ευκολότερα και πλένουν τα ρούχα με ποσότητα νερού - ροχάλα. Καλή η οικονομία, αλλά ακόμα καλύτερο το καλοπλυμένο-φρέσκο ρούχο και σεντόνι. Προτιμώ γενικά τα Α++ ή τα Α+ απέναντι στα Α+++, δεν ξοδεύουν πολλή περισσότερη ενέργεια και έχουν καλύτερες πλύσεις. Η μόνη σοβαρή ενεργειακή διαφορά είναι μεταξύ πλυντηρίου 15ετίας - 20ετίας και συγχρόνου - φετεινού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...