Προς το περιεχόμενο

Μελέτες ύπνου (PSG/MSLT/MWT)


akpe

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ,

Μετά από εξέταση μου στην μονάδα μελέτης ύπνου στο Αιγινήτειο Νοσοκομείο για διαταραχές του ύπνου που αντιμετωπίζω, με παρέπεμψαν στο Αττικό για κάποιες εξετάσεις/μελέτες που δεν μπορούσαν να κάνω εκεί. Συγκεκριμένα MSLT και MWT (αν διαβάζω καλά το χαρτί).

Για το πρώτο διάβασα κάποια πραγματάκια εδώ. Και ακούγεται «βάσανο». Όλη μέρα στο εργαστήριο (δεν μου ξεκαθάρισαν μάλιστα αν προηγηθεί ολονύκτια μελέτη ύπνου), 15 λεπτά προσπάθεια για ύπνο, διάλλειμα για δύο ώρες, και μετά πάλι τα ίδια, όλο αυτό τέσσερις φορές. Αυτό δείχνει πόσο εύκολα παίρνει ο ύπνος κάποιον κατά τη διάρκεια της ημέρας. Κοτόπουλο. Το δεύτερο μάλλον είναι λιγότερο βασανιστικό, και αν κατάλαβα καλά δείχνει το ακριβώς αντίθετο, πόσο εύκολα κάποιος μένει ξύπνιος κατά τη διάρκεια της μέρας. 

Παίρνω τηλέφωνο από χτες για να κλείσω ραντεβού και για περισσότερες πληροφορίες, κλασικά δεν απαντάει κανένας. Οπότε, όχι τόσο από αγχος (ακόμα), περισσότερο από περιέργεια, έχει κανείς εμπειρία από αυτές ή παρόμοιες μελέτες, στο Αττικό ή στον Ευαγγελισμό ή γενικά οπουδήποτε; Να ξέρω τι να περιμένω πάνω κάτω. Ντάξει, τη διαδικασία τη διάβασα και στα παραπάνω link, αλλά φαντάζομαι θα διαφέρει από αυτή που ακολουθείται εξωτερικό. Και η «τυπική» PSG μελέτη θα με ενδιέφερε, αν και γενικά έχω διαβάσει για αυτή πιο παλία σε άρθρο (νομίζω αφορούσε το εργαστήριο στον Ευαγγελισμό).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ποιο λογο εκανες μελετη υπνου ? Εχω κανει 3-4 φορες λογω υπνηλίας την ημερα που ειχε αιτια απνοιες την νυχτα και επρεπε να κοιμάμαι ,αν και το εχω κοψει ,με συσκευή autocpap .

Δεν νοιωθω πια υπνηλιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν έχω κάνει ακόμα, θα κάνω :P Έχω διάγνωση από ψυχίατρο για διαταραχή καθυστερημένης (giggedy) φάσης του ύπνου από τα 22 (προϋπήρχε από την εφηβεία, αλλά δεν είχα καταλάβει πόσο σοβαρό είναι) η οποίο πρόσφατα μου γύρισε σε διαταραχή μη-24ωρου κύκλου ύπνου/εγρήγορσης. Τόσο καιρό προσπαθούσα μόνος μου να τα βγάλω πέρα αλλά δεν πάει άλλο, getting too old for this shit. Από τη μια θέλω να ελέγξω και το μη-24ωρο, από την άλλη θέλω να καλύψω κάθε ενδεχόμενο θεραπείας-αντιμετώπισης (αν υπάρχει). Και μέσα από τις μελέτες να δω πόσο «μεγάλο» πρακτικά είναι το πρόβλημα. Στην περίπτωση μου δεν έχω άπνοια, η υπνηλία και η έλλειψη αυτής οφείλεται σχεδόν σε μια εικοσαετία ανώμαλου ύπνου.

Επεξ/σία από akpe
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, akpe είπε

Δεν έχω κάνει ακόμα, θα κάνω :P Έχω διάγνωση από ψυχίατρο για διαταραχή καθυστερημένης (giggedy) φάσης του ύπνου από τα 22 (προϋπήρχε από την εφηβεία, αλλά δεν είχα καταλάβει πόσο σοβαρό είναι) η οποίο πρόσφατα μου γύρισε σε διαταραχή μη-24ωρου κύκλου ύπνου/εγρήγορσης. Τόσο καιρό προσπαθούσα μόνος μου να τα βγάλω πέρα αλλά δεν πάει άλλο, getting too old for this shit. Από τη μια θέλω να ελέγξω και το μη-24ωρο, από την άλλη θέλω να καλύψω κάθε ενδεχόμενο θεραπείας-αντιμετώπισης (αν υπάρχει). Και μέσα από τις μελέτες να δω πόσο «μεγάλο» πρακτικά είναι το πρόβλημα. Στην περίπτωση μου δεν έχω άπνοια, η υπνηλία και η έλλειψη αυτής οφείλεται σχεδόν σε μια εικοσαετία ανώμαλου ύπνου.

Οτι σου πει ο γιατρος θα κανεις .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι εννοείται αυτό! Απλά ρωτάω μήπως έχει κανείς εμπειρία από τις συγκεκριμένες μελέτες, να ξέρω πάνω κάτω τι να περιμένω :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ μου το θεωρείς πρόβλημα αυτό; Αυτό είναι ευλογία Θεού! Ο ΥΠΝΟΣ ΤΟΥ ΔΙΚΑΙΟΥ ο πατέρας μου (Θεός σχωρέστον)  πάντα που έλεγε η ψυχή του ανθρώπου φαίνεται από το πάσο όμορφα και το πόσο γρήγορα τον παίρνει ο ύπνος…. Τι θα `θελες να κοιμάσαι με τα μάτια γαρίδα και να στριφογυρίζεις όλο τα βράδυ στο κρεβάτι σα κολασμένος;   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, ILIAS GR είπε

Αγαπητέ μου το θεωρείς πρόβλημα αυτό; Αυτό είναι ευλογία Θεού! Ο ΥΠΝΟΣ ΤΟΥ ΔΙΚΑΙΟΥ ο πατέρας μου (Θεός σχωρέστον)  πάντα που έλεγε η ψυχή του ανθρώπου φαίνεται από το πάσο όμορφα και το πόσο γρήγορα τον παίρνει ο ύπνος…. Τι θα `θελες να κοιμάσαι με τα μάτια γαρίδα και να στριφογυρίζεις όλο τα βράδυ στο κρεβάτι σα κολασμένος;   

Αν κοιμασαι και δεν το καταλαβαινεις και παθαινεις απνοιες ειναι κινδυνος θανατος οχι ευλογια Θεου .

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 hours ago, ILIAS GR said:

[...] Τι θα `θελες να κοιμάσαι με τα μάτια γαρίδα και να στριφογυρίζεις όλο τα βράδυ στο κρεβάτι σα κολασμένος;   

Γιατί, τι ακριβώς νομίζεις ότι κάνω τώρα;; :P

Και, εντάξει, μη γράφουμε υπερβολές. Από πού και ως που είναι ευλογία μια πάθηση που είτε σε εμποδίζει να έχεις ένα κανονικό πρόγραμμα ύπνου είτε, ακόμα χειρότερα, να μην μπορείς να μείνεις ξύπνιος μέσα στη μέρα;

Ρώτησε κάποιον που υποφέρει π.χ. από ναρκοληψία να δούμε αν το θεωρεί ευλογία :P

Επεξ/σία από akpe
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οφείλω να ομολογήσω και να ζητήσω συγνώμη στην επιπόλαια απάντηση που έδωσα, ορμώμενος από άτομα που φοβούνται και τον ίσκιο τους και ο ύπνος τους καταντάει κόλαση….      

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο καλος υπνος ειναι υγεια για τον ανθρωπο . 

 

6-7 ωρες την ημερα υπνος χωρις προβληματα δινουν ζωντανια και δυναμη.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο τσ δεν καταλαβα εχει θεμα να κοιμ?δεν κοιματε καλα?κοιμαται με την μια?Νυσταζει ολη μερα?καπου το εχασα....

τα τελευταια 10 χρονια εχω σοβαρο θεμα...

αρχικα εχει χαλασει ολη η ζωη μου..και απο θεμα δουλειας και απο θεμα προγραμματος...για τον υπνο!

τα τελευταια χρονια κοιμαμαι με αταραξ καθε μερα(δεν ειναι εθιστικο) αν εσυ προσωπικα κοιμασαι με την μια για εμενα πιστευω οτι ειναι ευλογια θεου...μακαρι να μπορουσα να κοιμηθω με την μια και χωρις να ξυπναω 2-3 φορες την νυχτα και ισως να ημουν ο ποιο χαρουμενος ανθρωπος την γης!

4 ώρες πριν, Γιάννης Platano είπε

Ο καλος υπνος ειναι υγεια για τον ανθρωπο . 

6-7 ωρες την ημερα υπνος χωρις προβληματα δινουν ζωντανια και δυναμη.

5 ωρες χωρις να ξυπνας χωρις να πεταγεσαι ναι ειναι υγεια...

αν κοιμασαι ομως πχ 8-10 ωρες σπαστα ειναι οτι χειροτερο 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^ Ρε φίλε το normality είναι "ευλογία" σε τέτοια θέματα ειδικά. Ξέρω πως είναι να θες να κοιμηθείς και να μην πρέπει, φαντάζομαι ο TS θα υποφέρει αν πόσο μάλλον είναι organizing ή/και φιλότιμος..

 

Μου αρέσει που καθόμαστε και το κρίνουμε αντί να είμαστε ontopic.. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 hours ago, kinderas said:

ο τσ δεν καταλαβα εχει θεμα να κοιμ?δεν κοιματε καλα?κοιμαται με την μια?Νυσταζει ολη μερα?καπου το εχασα....

τα τελευταια 10 χρονια εχω σοβαρο θεμα...

αρχικα εχει χαλασει ολη η ζωη μου..και απο θεμα δουλειας και απο θεμα προγραμματος...για τον υπνο!

τα τελευταια χρονια κοιμαμαι με αταραξ καθε μερα(δεν ειναι εθιστικο) αν εσυ προσωπικα κοιμασαι με την μια για εμενα πιστευω οτι ειναι ευλογια θεου...μακαρι να μπορουσα να κοιμηθω με την μια και χωρις να ξυπναω 2-3 φορες την νυχτα και ισως να ημουν ο ποιο χαρουμενος ανθρωπος την γης!

 

Σκέψου το ως εξής, εκεί που ο φυσιολογικός άνθρωπος κοιμάται π.χ μεταξύ 00:00-07:00, εμένα αυτό έχει μετακινηθεί από 04:00/06:00 έως 12:00/14:00. Ό,τι και να κάνω δεν μπορώ να κοιμηθώ νωρίτερα, και αν καταφέρω και ξυπνήσω νωρίτερα είμαι (επιεικώς) οριακά λειτουργικός μέσα στη μέρα. Όλο αυτό ξεκίνησε από την εφηβεία χωρίς να έχει προκύψει κάτι που να το προκαλεί (είχα υπνοπαραλύσεις, αλλά μεταγενέστερα), δεν το πρόσεξα κι εγώ και το απέδωσα σε διάβασμα/άγχος κ.λπ., έριχνα απανωτά σερί για μια δεκαετία και βάλε να τα βγάλω πέρα με ένα πιο νορμάλ πρόγραμμα, και τώρα έχω τεράστιο πρόβλημα. Τα τελευταία χρόνια έχει αρχίσει και αλλάζει, δύσκολο να το περιγράψω, ο ψυχίατρος μου είχε πει σε γενικές γραμμές πως το βιολογικό μου ρολόι τώρα πια πάει δύο ώρες μπροστά κάθε μέρα.

Φάρμακα, εκτός του ότι πέντε γιατροί μου είπαν πως θα με βοηθούσαν μόνο στο άγχος που προκαλεί όλο αυτό και όχι στον ίδιο τον ύπνο (υπνωτικά τα ξεχνάμε για ευνόητους λόγους), δεν θέλω να πάρω ακόμα προτού εξαλείψω κάθε εναλλακτική με τις μελέτες και με νευρολόγο. 

Προσοχή πάντως με το αταράξ! Η δραστική ουσία ναι μεν δεν είναι εθιστική, αλλά ίσως προκαλεί προβλήματα κατά τη διακοπή του σε όσους το παίχνουν ως αγχολυτικό. Λογικά δεν θα έχεις θέμα αλλά αν σε πιάσουν ζαλάδες αν/όταν το σταματήσεις μην ανησυχήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, akpe είπε

Σκέψου το ως εξής, εκεί που ο φυσιολογικός άνθρωπος κοιμάται π.χ μεταξύ 00:00-07:00, εμένα αυτό έχει μετακινηθεί από 04:00/06:00 έως 12:00/14:00. Ό,τι και να κάνω δεν μπορώ να κοιμηθώ νωρίτερα, και αν καταφέρω και ξυπνήσω νωρίτερα είμαι (επιεικώς) οριακά λειτουργικός μέσα στη μέρα. Όλο αυτό ξεκίνησε από την εφηβεία χωρίς να έχει προκύψει κάτι που να το προκαλεί (είχα υπνοπαραλύσεις, αλλά μεταγενέστερα), δεν το πρόσεξα κι εγώ και το απέδωσα σε διάβασμα/άγχος κ.λπ., έριχνα απανωτά σερί για μια δεκαετία και βάλε να τα βγάλω πέρα με ένα πιο νορμάλ πρόγραμμα, και τώρα έχω τεράστιο πρόβλημα. Τα τελευταία χρόνια έχει αρχίσει και αλλάζει, δύσκολο να το περιγράψω, ο ψυχίατρος μου είχε πει σε γενικές γραμμές πως το βιολογικό μου ρολόι τώρα πια πάει δύο ώρες μπροστά κάθε μέρα.

Φάρμακα, εκτός του ότι πέντε γιατροί μου είπαν πως θα με βοηθούσαν μόνο στο άγχος που προκαλεί όλο αυτό και όχι στον ίδιο τον ύπνο (υπνωτικά τα ξεχνάμε για ευνόητους λόγους), δεν θέλω να πάρω ακόμα προτού εξαλείψω κάθε εναλλακτική με τις μελέτες και με νευρολόγο. 

Προσοχή πάντως με το αταράξ! Η δραστική ουσία ναι μεν δεν είναι εθιστική, αλλά ίσως προκαλεί προβλήματα κατά τη διακοπή του σε όσους το παίχνουν ως αγχολυτικό. Λογικά δεν θα έχεις θέμα αλλά αν σε πιάσουν ζαλάδες αν/όταν το σταματήσεις μην ανησυχήσεις.

καταλαβα τι θες να πεις!με λιγα λογια κοιμασαι παντα με τις 4 τα χαραματα σωστα?και οταν εχεις δουλεια που ειναι 8 το πρωι με 4 το μεσημερι τι κανεις?πας σερι?για υπνωτικα δεν μιλαμε καθολου...προσωπικα πινω το αταραξ μ οσο δεν εχω δουλεια..αν ειμαι σε δουλεια παω σε ζαναξ μονο δυστυχως...σε δυο ψυχολογους που πηγα δεν καταφερα να βρω ακρη...ο ενας μου φανηκε χαζεμενος :P  και ο αλλος μου ελεγε να βρασω γαλα για να κοιμηθω...πραγμα που δεν...

η λυση ειναι να βρεις το προβλημα απο που αρχισε αλλα εως τοτε θες βοηθεια με φαρμακα...αλλιως θα σαλταρεις αμα το πας κοντρα...θελει ψυχοθεραπεια μαζι με αγωγη και σιγα σιγα εχεις ελπιδες να γινουν καλα...

προσωπικα εγω βιολογικο ρολοι δεν εχω 😛  τουλαχιστον εγω κανω 1-2 ωρες να κοιμηθω με μαξ 4 ωρες..αφου κοιμηθω μετα απο λιγες ωρες θα ξυπνησω για να παω τουαλετα και ξανα κοιμαμαι..

αν δουλευω την επομενη μερα?κλαφτα βασανισμος σκετος...αγχος μεχρι να κοιμηθω κακος υπνος κτλ

πηγες σε ειδικο γιατρο για θεμα υπνου?αν μπορεις ενημερωσε με μηπως αρχισω και εγω απο καπου...

5 ώρες πριν, akpe είπε

Σκέψου το ως εξής, εκεί που ο φυσιολογικός άνθρωπος κοιμάται π.χ μεταξύ 00:00-07:00, εμένα αυτό έχει μετακινηθεί από 04:00/06:00 έως 12:00/14:00. Ό,τι και να κάνω δεν μπορώ να κοιμηθώ νωρίτερα, και αν καταφέρω και ξυπνήσω νωρίτερα είμαι (επιεικώς) οριακά λειτουργικός μέσα στη μέρα. Όλο αυτό ξεκίνησε από την εφηβεία χωρίς να έχει προκύψει κάτι που να το προκαλεί (είχα υπνοπαραλύσεις, αλλά μεταγενέστερα), δεν το πρόσεξα κι εγώ και το απέδωσα σε διάβασμα/άγχος κ.λπ., έριχνα απανωτά σερί για μια δεκαετία και βάλε να τα βγάλω πέρα με ένα πιο νορμάλ πρόγραμμα, και τώρα έχω τεράστιο πρόβλημα. Τα τελευταία χρόνια έχει αρχίσει και αλλάζει, δύσκολο να το περιγράψω, ο ψυχίατρος μου είχε πει σε γενικές γραμμές πως το βιολογικό μου ρολόι τώρα πια πάει δύο ώρες μπροστά κάθε μέρα.

Φάρμακα, εκτός του ότι πέντε γιατροί μου είπαν πως θα με βοηθούσαν μόνο στο άγχος που προκαλεί όλο αυτό και όχι στον ίδιο τον ύπνο (υπνωτικά τα ξεχνάμε για ευνόητους λόγους), δεν θέλω να πάρω ακόμα προτού εξαλείψω κάθε εναλλακτική με τις μελέτες και με νευρολόγο. 

Προσοχή πάντως με το αταράξ! Η δραστική ουσία ναι μεν δεν είναι εθιστική, αλλά ίσως προκαλεί προβλήματα κατά τη διακοπή του σε όσους το παίχνουν ως αγχολυτικό. Λογικά δεν θα έχεις θέμα αλλά αν σε πιάσουν ζαλάδες αν/όταν το σταματήσεις μην ανησυχήσεις.

το αταραξ δεν παιζει να το κοψω ποτε...εχω βρει που λεμε το φαρμακο μου 😛 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...