Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια / Προτάσεις αγοράς σκληρών δίσκων V2


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 hours ago, greg1900dz said:

Καλησπέρα, είμαι σε αναζήτηση 2tb nvme pcie gen 4 για λαπτοπ. Δεν με ενδιαφέρουν τόσο οι μεγάλες ταχύτητες, προτιμώ να εστιάσω στο να είναι αξιόπιστος καθώς θα χρησιμοποιηθεί για δίσκος συστήματος(+αρχείων που εννοείται θα έχω σε backup). Καποιο συγκεκριμένο budget δεν έχω, αλλα όσο λιγότερο τόσο το καλύτερο. Αν δηλαδή για απλή χρήση βρώ κάτι αξιόπιστο με 130 ευρώ δεν θα πω όχι, αν όμως κάποιος πχ samsung 990 είναι αρκετά πιο αξιόπιστος(εκτός απο ταχύτερος) τότε θεωρώ δεν θα πάνε χαμένα τα χρήματα. Επίσης καθώς υπάρχει μόνο μια θύρα m2, θα χρειαστεί να κάνω clone τον παλιό στον καινούριο ( απο όσο είδα το clonezilla κανει για αυτή τη δουλειά). Κάτι τέτοιο κάνει για να συνδέσω τον καινούριο δίσκο και να τον κάνω clone? Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

1 hour ago, SeNNinhA said:

Κοιτα λιγο την απαντηση ακριβως απο πανω.

Εαν εχεις ελευθερη θυρα PCIe παρε ενα ανταπτορα να τους εχεις και τους δυο.

 

Ναι αυτό ακριβώ έκανα και εγώ. Απλώς μία λεπτομέρεια: Η μητρική μου έχει μία θύρα 3.0 και οι άλλες 2.0. Επειδή η κάρτα γραφικών μου είναι στοιχειώδης και δεν απαιτει bandwidth σημαντικό την έβαλα σε μία 2.0 θύρα και στην κύρια 3.0 έβαλα τον adaptor για τον nvme. Για να πιάνει την ονομαστική του ταχύτητα.

Επεξ/σία από billyg599
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, SeNNinhA είπε

Κοιτα λιγο την απαντηση ακριβως απο πανω.

Εαν εχεις ελευθερη θυρα PCIe παρε ενα ανταπτορα να τους εχεις και τους δυο.

 

Άρα τον lexar mn790 θεωρώ.. Θύρα pcie δεν έχω διαθέσιμη, σε λάπτοπ θα τον βάλω, για αυτό ρώτησα περισσότερο τι χρειάζομαι για να κάνω clone τον παλιο δίσκο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, greg1900dz είπε

Άρα τον lexar mn790 θεωρώ.. Θύρα pcie δεν έχω διαθέσιμη, σε λάπτοπ θα τον βάλω, για αυτό ρώτησα περισσότερο τι χρειάζομαι για να κάνω clone τον παλιο δίσκο.

Σε αυτή την περίπτωση Ναι κάνει το docking Station που εβαλες πιο πριν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/2/2024 στις 1:41 ΠΜ, cbol είπε

Καλημέρα στην παρέα! Θα ήθελα να αγοράσω έναν εξωτερικό σκληρό 2ΤΒ SSD για Macbook (άρα παω μόνο για USB-c?), σκεφτομαι NVMe με μια εξωτερική θήκη. 

Η χρυσή του θα είναι μόνο για απλή αποθήκευση - back up φωτό και αρχείων, κλπ. άρα δεν με ενδιαφέρει η ταχύτητα θεωρώ, αλλά η αξιοπιστία. 

Μήπως έχετε να προτείνετε κάτι καλό σε σχέση ποιότητα/ αξιοπιστία με την τιμή. Θελω να διαθέσω μέχρι 120 ευρώ. 

Ευχαριστώ!

 

Σκέφτομαι την αγορά https://www.skroutz.gr/s/40088198/Adata-Legend-800-SSD-2TB-M-2-NVMe-PCI-Express-4-0-ALEG-800-2000GCS.html#reviews 

 

με μια από τις παρακάτω θήκες 

https://www.skroutz.gr/s/29338482/LC-Power-THiki-gia-Skliro-Disko-M-2-PCI-Express-NVME-me-syndesi-Type-C-LC-M2-C-NVME-2X2.html

https://www.skroutz.gr/s/30574567/Ugreen-CM400-THiki-gia-Skliro-Disko-M-2-PCI-Express-NVME-me-syndesi-USB-3-1-Type-C-se-Gri-chroma-10902.html

https://www.skroutz.gr/s/36096833/Ugreen-CM400-THiki-gia-Skliro-Disko-M-2-SATA-III-PCI-Express-NVME-me-syndesi-Type-C-se-Gri-chroma-90264.html

Προορίζεται για MacBook pro. 

θα εκτιμούσα κάποια άποψη για την επιλογή μου. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει πάρει κανείς τον 120αρη που δίνει το Πλαίσιο με 9.99 το θέλω για το εξοχικό που στην ουσία άντε να δουλεύει το πολύ 60 ώρες τον χρόνο.

Δεν θα μπει σε σοβαρό μηχάνημα ένα i5 4ης γενιάς είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, LLLEFTERIS είπε

Έχει πάρει κανείς τον 120αρη που δίνει το Πλαίσιο με 9.99 το θέλω για το εξοχικό που στην ουσία άντε να δουλεύει το πολύ 60 ώρες τον χρόνο.

Δεν θα μπει σε σοβαρό μηχάνημα ένα i5 4ης γενιάς είναι.

1) Δωσε link μην μας βαζεις να ψαχνουμε.

2) 120 υποθετω ότι μιλας για 120GB? Θεωρώ ότι 120GB ειναι πολύ οριακά τωρα πια. Εκτός εαν εχεις τα απολύτως απαραιτητα μονο πανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SeNNinhA είπε

1) Δωσε link μην μας βαζεις να ψαχνουμε.

2) 120 υποθετω ότι μιλας για 120GB? Θεωρώ ότι 120GB ειναι πολύ οριακά τωρα πια. Εκτός εαν εχεις τα απολύτως απαραιτητα μονο πανω.

https://www.plaisio.gr/anavathmisi-diktia/apothikeusi/diskoi-ssd-hdd/netac-ssd-128gb-2-5-bulk-_3666379#__bpgid:MXBgclBSQ21HWmYsQ0ZGfExqQXJRdg==

Οχι τα βασικα σχεδον τιποτα κανενα Youtube Mame και Poki

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Τόσο έχουν και οι πιο επώνυμοι (12-13€).

Με 19-20 παίρνεις 256GB που είναι καλύτερα πάντα.

Δεν θα έβαζα τίποτε λιγότερο από 500GB. Γιατί?

Διοτι:

1) Τελικά καταλήγεις να έχεις διαφορά εκεί μέσα σε βάθος χρόνου.

2) Εάν γεμίσει πάνω από 70% αφενός γίνεται αργός και αφετέρου μειώνεις την διάρκεια ζωής του πολύ.

3) Οσο πιο μεγάλος και όσο πιο άδειος τοσο πιο γρήγορος.

Ακόμη και για ελάχιστη χρήση θα κοιτούσα έναν πιο επώνυμο (αφου στην ίδια τιμη τους βρίσκεις) και τουλάχιστον στα 256GB.

Προσωπικη άποψη.

Κανονικά αυτούς θα επρεπε να τους δίνουν δώρο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

Τόσο έχουν και οι πιο επώνυμοι (12-13€).

Με 19-20 παίρνεις 256GB που είναι καλύτερα πάντα.

Δεν θα έβαζα τίποτε λιγότερο από 500GB. Γιατί?

Διοτι:

1) Τελικά καταλήγεις να έχεις διαφορά εκεί μέσα σε βάθος χρόνου.

2) Εάν γεμίσει πάνω από 70% αφενός γίνεται αργός και αφετέρου μειώνεις την διάρκεια ζωής του πολύ.

3) Οσο πιο μεγάλος και όσο πιο άδειος τοσο πιο γρήγορος.

Ακόμη και για ελάχιστη χρήση θα κοιτούσα έναν πιο επώνυμο (αφου στην ίδια τιμη τους βρίσκεις) και τουλάχιστον στα 256GB.

Προσωπικη άποψη.

Κανονικά αυτούς θα επρεπε να τους δίνουν δώρο.

Δεν θα μπουν πράγματα μέσα όπως φωτογραφίες τραγούδια βίντεο κλπ θα είναι ίσα ίσα για το λειτουργικό δηλαδή ούτε 30 gb σε σύνολο.

Απλά θέλω ότι ποιο φθηνό υπάρχει σε ssd γιατί τα λεφτά που κάνει ένας 500αρης ssd δεν κάνει το μηχάνημα ολόκληρο απλά για να είναι λίγο ποιο γρήγορο άσε που έχω και έναν 500αρη μηχανικό αν θέλω να βάλω τίποτα παιδικά βιντεάκια για την κόρη μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Δεν θα μπουν πράγματα μέσα όπως φωτογραφίες τραγούδια βίντεο κλπ θα είναι ίσα ίσα για το λειτουργικό δηλαδή ούτε 30 gb σε σύνολο.

Απλά θέλω ότι ποιο φθηνό υπάρχει σε ssd γιατί τα λεφτά που κάνει ένας 500αρης ssd δεν κάνει το μηχάνημα ολόκληρο απλά για να είναι λίγο ποιο γρήγορο άσε που έχω και έναν 500αρη μηχανικό αν θέλω να βάλω τίποτα παιδικά βιντεάκια για την κόρη μου.

Εσύ ξέρεις.

Intenso, Adata, Patriot έχουν 12-13€ σε Skroutz και Eshop.

Διάλεξε αυτόν που λες ή όποιον άλλο.

Αφού ξέρεις τι θέλεις ποιο το ερώτημα?

i5 4ης γεννιας θα σε πάει αλλά 10 χρόνια τουλάχιστον σε απλή χρήση.

Θα σου έδινα εγώ δωρο έναν από αυτούς που έχω αλλά τα ίδια θα κοστίσουν τα μεταφορικά

Επεξ/σία από SeNNinhA
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Τον λογο δεν τον γνωριζω φιλε μου.Ισως η ακρίβεια εχει παρασυρει  και την τεχνολογια.Παραδειγμα τον Ιουλιο του 23 ειχα παρει εναν εσωτερικο δισκο wd 2Tb στα 40 ευρω.Ο ιδιος δισκος σημερα εχει 65 ευρω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...