Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια / Προτάσεις αγοράς σκληρών δίσκων V2


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα, Έχω μικρή εμπειρία στο κομμάτι των δίσκων.
αναζητω έναν δίσκο sd η hdd μέχρι 70ε να τον βάλω σε δίσκο ώστε να γίνει εξωτερικός δίσκος.

Απο όσα διάβασα και ειδα ο barracuda είναι καλώς και ο wd blue για μέγεθος σε 2.5 ίντσες. Μέγεθος 256 ως μίνιμουμ. Και να ναι 500 gb η 1tb δεν με ενοχλει.

Εάν και γενικά τους wd τους βρίζουν και ο barracuda έχει πολλα αρνητικά σχόλια.

το θέμα είναι ποια εταιρία και τι sdd η hdd. Το θέμα είναι ότι το θέλω για backup φωτογραφίες και βίντεο δλδ σημαντικά αρχεία που δεν θέλω να χάσω και μετά θα μπει συρτάρι και μια δυο φορές τον χρονο θα τον ανοιγω. Έχω διαβάσει διαφορά ότι χαλάνε εάν είναι στο συρτάρι κτλ.

γνωμες;

Επεξ/σία από nickvas19
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

την'άλλη εβδομαδα παραλαμβάνω ενα  beelink Mini S12 Mini PC, Intel N100, 16G DDR4, 500G PCIe SSD και θέλω να του αλλάξω τον δίσκο γιατι διαβάζω πρόσφατα reviews οτι βάζουν no name πια.

https://www.amazon.de/dp/B0BVB7JRJB/ref=pe_27091401_487027711_TE_SCE_dp_i1?th=1

Από τα χαρακτηριστικά προκύπτει οτι ο δίσκος του είναι Μ2 2880 NVMe PCIe 1X, αν καταλαβαίνω σωστά, άρα τι ψάχνω εδώ; γιατι στο eshop βλέπω κάτι gen3X4, gen4X4 και έχω μπερδευτεί λίγο, άσε που δεν ξέρω και λεπτομέρειες για αυτό το hardware οπότε χρειάζομαι βοήθεια και για μάρκες (πχ adata και patriot τι λένε;) Προφανώς θα περιμένω πρώτα να δω με τα ματια μου τι φοράει για να είμαι σίγουρος για τις προδιαγραφές...

https://www.e-shop.gr/ssd-patriot-p300p256gm28-p300-256gb-nvme-m2-2280-pcie-gen3-x4-p-PER.323241

https://www.e-shop.gr/ssd-adata-aleg-710-256gcs-legend-710-256gb-m2-2280-pcie-gen3-x4-nvme-p-PER.331733

https://www.e-shop.gr/ssd-adata-xpg-sx6000-pro-512gb-nvme-m2-2280-pcie-gen3x4-p-PER.331280

Για το μέγεθος προκύπτει άλλη μια ερώτηση, δεδομένου οτι θα του φορέσω ως 2ο δίσκο και έναν 500άρη 3ετίας για data, μήπως δεν χρειάζομαι 500άρι και μπορώ να βάλω 250άρη και να έχει μόνο λειτουργικό και αρχεία συστήματος; έχω εντοπίσει στο thread ότι στους Μ2 δεν ισχύει το μικρότερος δίσκος ταχύτερες προσβάσεις στις εγγραφές του - ισχύει;  

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, pp6210 είπε

Καλησπέρα,

την'άλλη εβδομαδα παραλαμβάνω ενα  beelink Mini S12 Mini PC, Intel N100, 16G DDR4, 500G PCIe SSD και θέλω να του αλλάξω τον δίσκο γιατι διαβάζω πρόσφατα reviews οτι βάζουν no name πια.

https://www.amazon.de/dp/B0BVB7JRJB/ref=pe_27091401_487027711_TE_SCE_dp_i1?th=1

Από τα χαρακτηριστικά προκύπτει οτι ο δίσκος του είναι Μ2 2880 NVMe PCIe 1X, αν καταλαβαίνω σωστά, άρα τι ψάχνω εδώ; γιατι στο eshop βλέπω κάτι gen3X4, gen4X4 και έχω μπερδευτεί λίγο, άσε που δεν ξέρω και λεπτομέρειες για αυτό το hardware οπότε χρειάζομαι βοήθεια και για μάρκες (πχ adata και patriot τι λένε;) Προφανώς θα περιμένω πρώτα να δω με τα ματια μου τι φοράει για να είμαι σίγουρος για τις προδιαγραφές...

https://www.e-shop.gr/ssd-patriot-p300p256gm28-p300-256gb-nvme-m2-2280-pcie-gen3-x4-p-PER.323241

https://www.e-shop.gr/ssd-adata-aleg-710-256gcs-legend-710-256gb-m2-2280-pcie-gen3-x4-nvme-p-PER.331733

https://www.e-shop.gr/ssd-adata-xpg-sx6000-pro-512gb-nvme-m2-2280-pcie-gen3x4-p-PER.331280

Για το μέγεθος προκύπτει άλλη μια ερώτηση, δεδομένου οτι θα του φορέσω ως 2ο δίσκο και έναν 500άρη 3ετίας για data, μήπως δεν χρειάζομαι 500άρι και μπορώ να βάλω 250άρη και να έχει μόνο λειτουργικό και αρχεία συστήματος; έχω εντοπίσει στο thread ότι στους Μ2 δεν ισχύει το μικρότερος δίσκος ταχύτερες προσβάσεις στις εγγραφές του - ισχύει;  

Ευχαριστώ

Η δική μου πρόταση είναι να μην αλλάξεις τίποτε.

Κάνε ένα full wipe τον δίσκο που υπάρχει και clean installation Windows για να εξασφαλίσεις ότι δεν θα έχεις τίποτε περιεργα spyware εκει μέσα και βάλε τον δίσκο που ήδη έχεις (αρκει να είναι sata 2.5") στην επιπλέον θέση.

Η θέση (slot) είναι πολύ αργή (10Gb/s) Δεν αξιζει τον κόπο και κυρίως τα χρήματα να βάλεις κανένα νέο δίσκο εκεί.

Screenshot_2024-04-14-07-36-08-28_f9ee0578fe1cc94de7482bd41accb329.jpg.bb6321a56ea08fb228f20fb201532c1b.jpg

Έχε τον ssd μόνο για λειτουργικό και κάνε κανένα backup για περίπτωση που αστόχησει.

Εχε τον δεύτερο για τα data σου και όλα καλά.

Και οι δύο θέσεις υποστηρίζουν έως 2ΤΒ δίσκους

 

Για να απαντήσω και το ερώτημα σου.

ΜΗΝ βάλεις μικρό SSD/NVMe δίσκο ποτέ και πουθενά.

Οι μικροί είναι πάντα πιο αργοί, με μικρότερη αναμενόμενη διάρκεια ζωής, πιο ακριβοί ανά gb χωρητικότητας και αρχίζουν και γίνονται απελπιστικά αργοί μόλις τους γεμίσεις πολύ.

Πρεπει πάντα να αφήνεις ΤΟΥΛΆΧΙΣΤΟΝ 20% κενό. Εγώ θα έλεγα από 30% και πάνω.

Για μερικά ελάχιστα ευρώ λιγοτερα δεν θα πήγαινα σε 256 αντί για 500.

Επεξ/σία από SeNNinhA
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/4/2024 στις 8:47 ΜΜ, nickvas19 είπε

Καλησπερα, Έχω μικρή εμπειρία στο κομμάτι των δίσκων.
αναζητω έναν δίσκο sd η hdd μέχρι 70ε να τον βάλω σε δίσκο ώστε να γίνει εξωτερικός δίσκος.

Απο όσα διάβασα και ειδα ο barracuda είναι καλώς και ο wd blue για μέγεθος σε 2.5 ίντσες. Μέγεθος 256 ως μίνιμουμ. Και να ναι 500 gb η 1tb δεν με ενοχλει.

Εάν και γενικά τους wd τους βρίζουν και ο barracuda έχει πολλα αρνητικά σχόλια.

το θέμα είναι ποια εταιρία και τι sdd η hdd. Το θέμα είναι ότι το θέλω για backup φωτογραφίες και βίντεο δλδ σημαντικά αρχεία που δεν θέλω να χάσω και μετά θα μπει συρτάρι και μια δυο φορές τον χρονο θα τον ανοιγω. Έχω διαβάσει διαφορά ότι χαλάνε εάν είναι στο συρτάρι κτλ.

γνωμες;

Aναζητω έναν δίσκο sd η hdd μέχρι 70ε να τον βάλω σε δίσκο ώστε να γίνει εξωτερικός δίσκος. 

Εάν το διαβάζεις εσύ και βγάζεις νόημα πες μας και εμάς🤣.

Μιλάς για θήκη δίσκου; Θες να βάλεις σε αυτήν έναν HDD ή έναν SSD δίσκο ώστε να το χρησιμοποιείς ως εξωτερικό δίσκο; Έχεις έναν 2.5-inch SSD ή HDD και θες να τον βάλεις σε θήκη; 

Μιλάς απλά για έναν εξωτερικό δίσκο; 

  • Like 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, JPaxilleas είπε

Aναζητω έναν δίσκο sd η hdd μέχρι 70ε να τον βάλω σε δίσκο ώστε να γίνει εξωτερικός δίσκος. 

Εάν το διαβάζεις εσύ και βγάζεις νόημα πες μας και εμάς🤣.

Μιλάς για θήκη δίσκου; Θες να βάλεις σε αυτήν έναν HDD ή έναν SSD δίσκο ώστε να το χρησιμοποιείς ως εξωτερικό δίσκο; Έχεις έναν 2.5-inch SSD ή HDD και θες να τον βάλεις σε θήκη; 

Μιλάς απλά για έναν εξωτερικό δίσκο; 

 

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, panatha1369 είπε

Σκεφτομαι για αγορα ενος 14tb toshiba απο eshop στα 229..Απλα λεει ειναι για server..Το θελω για αποθηκη..Εχει κανεις το συγκεκριμενο;;

Καλησπέρα. Θέλεις απλά ένα δίσκο 14 TB ή έναν Enterprise δίσκο με 14 TB. 

Αυτός έχει άλλες προδιαγραφές από έναν απλό consumer δίσκο (εάν θες περισσότερες λεπτομέρειες εδώ). 

Αυτοί οι δίσκοι έχουν συνήθως πολύ πιο ισχυρά motors για να δίνουν πολύ καλούς χρόνους αναζήτησης (seek time) με πολύ λίγα ms σε αντίθεση με αυτούς που προορίζονται για εμάς τους κανονικούς καταναλωτές και ως εκ τούτου η επιλογή τους εξαρτάται από τη χρήση τους. Παράλληλα, σε αυτούς να περιμένεις και μεγαλύτερο θόρυβο.

Ανεξάρτητα από τα παραπάνω, δε σημαίνει ότι δεν μπορείς να τον χρησιμοποιήσεις. Εάν μάλιστα χρησιμοποιούνται στην αποθήκη εφαρμογές που βελτιστοποιούνται από τις υψηλές ταχύτητες αναζήτησης, γιατί όχι. 

Πιθανώς να μπορεί να σου μεταφέρει κάποιος περισσότερες πληροφορίες εάν δουλεύει στο ΙΤ και έχει δει αυτό τον δίσκο.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, μια πρόταση για οικονομικό NVME 1TB για παιχνίδια; Θα μπει ως δεύτερος σε θύρα PCIe 2.0.

Σκέφτομαι κάτι σαν αυτόν: https://www.bestprice.gr/item/2157893195/kingston-nv2-ssd-1tb-m2-nvme-pci-express-40.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, JPaxilleas είπε

Καλησπέρα. Θέλεις απλά ένα δίσκο 14 TB ή έναν Enterprise δίσκο με 14 TB. 

Αυτός έχει άλλες προδιαγραφές από έναν απλό consumer δίσκο (εάν θες περισσότερες λεπτομέρειες εδώ). 

Αυτοί οι δίσκοι έχουν συνήθως πολύ πιο ισχυρά motors για να δίνουν πολύ καλούς χρόνους αναζήτησης (seek time) με πολύ λίγα ms σε αντίθεση με αυτούς που προορίζονται για εμάς τους κανονικούς καταναλωτές και ως εκ τούτου η επιλογή τους εξαρτάται από τη χρήση τους. Παράλληλα, σε αυτούς να περιμένεις και μεγαλύτερο θόρυβο.

Ανεξάρτητα από τα παραπάνω, δε σημαίνει ότι δεν μπορείς να τον χρησιμοποιήσεις. Εάν μάλιστα χρησιμοποιούνται στην αποθήκη εφαρμογές που βελτιστοποιούνται από τις υψηλές ταχύτητες αναζήτησης, γιατί όχι. 

Πιθανώς να μπορεί να σου μεταφέρει κάποιος περισσότερες πληροφορίες εάν δουλεύει στο ΙΤ και έχει δει αυτό τον δίσκο.  

Για αυτον εδω λεω

 

https://www.e-shop.gr/hdd-toshiba-mg07aca14te-14tb-35-sata3-p-PER.333871

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, panatha1369 είπε

Ναι. Σε αυτόν αναφερόμουν του E-shop (για αυτό και η αναφορά σε αυτό το Link εδώ).  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, bebius είπε

Καλησπέρα, μια πρόταση για οικονομικό NVME 1TB για παιχνίδια; Θα μπει ως δεύτερος σε θύρα PCIe 2.0.

Σκέφτομαι κάτι σαν αυτόν: https://www.bestprice.gr/item/2157893195/kingston-nv2-ssd-1tb-m2-nvme-pci-express-40.html

Διάβασα κακές κριτικές για τον NV2 και τελικά παρήγγειλα τον παρακάτω που φαίνεται ΟΚ για τα λεφτά του και τον είχε και σε καλή τιμή το μαγαζί: SSD Adata Aleg-800-1000gcs Legend 800 1TB Nvme Pcie Gen4 X4 M.2 2280 - Σκληρος δισκος (PER.331731) (e-shop.gr)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελώ να παρω εναν SN770 για λειτουργικο Windows μονο αφου εχω ηδη εναν SN850X 2TB και εναν ακομα 2TB Toshiba μηχανικο στον υπολογιστη.

Να παρω 250GB η 500GB

Τωρα εχω κοψει τον SN850X σε δυο κομματια στο ενα εχω βαλει τα Windows και στο αλλο κατι παιχνιδια που παιζει ο μικρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, LLLEFTERIS είπε

Θελώ να παρω εναν SN770 για λειτουργικο Windows μονο αφου εχω ηδη εναν SN850X 2TB και εναν ακομα 2TB Toshiba μηχανικο στον υπολογιστη.

Να παρω 250GB η 500GB

Τωρα εχω κοψει τον SN850X σε δυο κομματια στο ενα εχω βαλει τα Windows και στο αλλο κατι παιχνιδια που παιζει ο μικρος.

 

Ερώτηση 1: Θα πας σε χειρότερο δίσκο. Γιατι?

Ερώτηση 2: Ρωτάς εαν για 8-10 ευρώ διαφορά αξίζει να πας αντί για 250gb σε 500gb? 

 

Δεδομένα:

 

SN770 250GB:  

Read Speed 4000 MB/s  - Random Read 240K IOPS

Write Speed 2000 MB/s  - Random Write 470K IOPS

TBW 200 (Ανθεκτικότητα)

 

SN770 500GB:  

Read Speed 5000 MB/s  - Random Read 460K IOPS

Write Speed 4000 MB/s  - Random Write 800K IOPS

TBW 300 (Ανθεκτικότητα)

 

SN770 1TB:  

Read Speed 5150 MB/s  - Random Read 740K IOPS

Write Speed 4900 MB/s  - Random Write 800K IOPS

TBW 600 (Ανθεκτικότητα)

 

 

SN850Χ 1TB:  

Read Speed 7300 MB/s  - Random Read 800K IOPS

Write Speed 6300 MB/s  - Random Write 1100K IOPS

TBW 600 (Ανθεκτικότητα)

 

 

Βαλε στην εξίσωση ότι ο δίσκος θα πρέπει να μένει τουλάχιστον 20% κενος (βελτιστα τουλάχιστον 30%) αλλιώς αφενώς αρχίζει και γίνεται απελπιστικά αργός, αφετέρου μειωνεται αρκετά η αναμενώμενη διαρκεια ζωής του.

Οπότε

250GB ---> 175GB προς χρήση (κόστος 53€ - 0.30€/GB προς χρήση)

500GB ---> 350GB προς χρήση (κόστος 63€ - 0.18€/GB προς χρήση)

1ΤΒ ---> 700GB προς χρήση (κόστος 82€ - 0.12€/GB προς χρήση)

 

Σε καμία περίπτωση δεν θα πήγαινα σε οποιονδήποτε δισκο στα 250GB. Είναι πιο αργοί, πιο ακριβοι ανα GB, με λιγότερη διαρκεια ζωής και θα γεμίσει γρήγορα και θα γινει αργός είτε θα ψάχνεις καινούργιο.

Τα 500GB είναι το ελάχιστο. Προσωπικα δεν θα πήγαινα σε τιποτε λιγοτερο απο 1TB.

 

Στα 500GB εναλλακτικα κοιτάς και αυτόν

Lexar NM790 SSD 512GB 

NM790 512GB:  

Read Speed 7200MB/s  - Random Read 800K IOPS

Write Speed 4400 MB/s  - Random Write 800K IOPS

TBW 500 (Ανθεκτικότητα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...