Προς το περιεχόμενο

Η Ευρωπαϊκή Ένωση ρωτά τους πολίτες της αν επιθυμούν την κατάργηση της αλλαγής ώρας


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 212
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 6/7/2018 στις 10:47 ΜΜ, Comic maniak είπε

ο paulks ειπε

το προβλημα ειναι δηλαδη οτι οι φιλανδοι εγειρουν θεμα για τα αξιοθετα τους η για τις αυτοκτονιες τους απο οτι διαβασα σε καποια ποστ απο οτι καταλαβα.... και θελουν να ανοιξουν αυτην την ιστορια για να εχουν μεγαλυτερη μερα??η οχι??γιατι αν θελουν μεγαλυτερη μερα γιατι δεν θελουν την θερινη ωρα???ρε δεν πανε να γ@@@ουν ολοι τους που ο καθενας οτι του κ@@@σει ζηταει???εμεις τι να πουμε εδω δηλαδη που αυτοκτονουμε τοσοι και τοσοι λογω απο αυτα που τραβαμε (τεχνητη κριση) γιατι μονο τεχνητη ειναι...μιλανε τωρα οι φιλανδοι που τους εχουν σαν ρομποτ εκει λογω ισως των δουλειων τους λεω εγω τωρα,,,,,,,το οτι δεν εχουν θαλασσα και ηλιο αρκετο και απο τις 8  το βραδυ ειναι κλεισμενοι μεσα γιατι δεν εχουν που να πανε οι αλλοι τους φταινε??μιλαμε για μια χωρα που δεν εχει οικονομικα προβληματα ουτε ζοριζεται ο λαος τους και αυτοκτονουνε λογω μικρης μερας και λιγοτερου ηλιου δηλαδη???θα τρελαθουμε τελειως με οτι μ@@@κια ακουμε δηλαδη??ας πανε να ψαξουνε τα ψυχολογικα τους να δουνε τις τους φταιει....δηλαδη εδω εμεις θα επρεπε να εχουμε αυτοκτονησει ολοι μας με αυτα που τραβαμε....το γνωστο παραμυθι  οτι φταιει ο κακος ευρωπαικος νοτος για ολα και ο βορειος ευρωπαικος ειναι ο καλυτερος και κοιτανε και εγειρουν καινουργια θεματα...να κατσουμε δηλαδη οι νοτιες χωρες να εναρμονιστουμε για μια φιλανδια???να πανε να γ@@@θουν σιγα μην κατσουμε να μετακομισουμε κιολας τις νοτιες χωρες στο βορρα και τις βοριες στα νοτια για να εχουν μεγαλυτερη μερα....

Επεξ/σία από paulks
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
3 hours ago, Retromaniac said:

ΤΕΛΕΙΑ!!!

Που θα ξημερώνει στις 08:00 τον χειμώνα;

Βλέπω τα σχολεία να ξεκινάνε 09:00...
Τέλος πάντων, ελπίζω να μην περάσει τελικά. Άκου ψυχολογικά προβλήματα... σε λίγο θα μας πουν ότι τους πειράζει και η 29η Φεβρουαρίου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, CheOnWeb είπε

Που θα ξημερώνει στις 08:00 τον χειμώνα;

Βλέπω τα σχολεία να ξεκινάνε 09:00...
Τέλος πάντων, ελπίζω να μην περάσει τελικά. Άκου ψυχολογικά προβλήματα... σε λίγο θα μας πουν ότι τους πειράζει και η 29η Φεβρουαρίου!

Που θα νυχτώνει 6:30 αντί για 5:30.

Τα σχολεία είναι να πάνε για 9 έτσι και αλλιώς..

Επεξ/σία από Retromaniac
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Επιτέλους! Απο μικρο παιδάκι σιχαινομουν τη χειμερινή ώρα αλλα και μεγαλώνοντας ακόμη περισσότερο, οταν το χειμώνα τελειωνα απο τη δουλειά και ηταν εξω ... νύχτα! :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε κανα πεδινό χωριό θα βλέπεις ήλιο από τις 8.30 αλλά στις πόλεις θα φωτίζει πολύ μετά τις 9! Θα γίνουμε κυριολεκτικά Δανία.
Υ.Γ. δεν υπάρχει χειμερινή ώρα, είναι η κανονική σύμφωνα με τον ήλιο, δεν είναι το αντίθετο της θερινής.

Επεξ/σία από G.TH.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, G.TH. said:

Σε κανα πεδινό χωριό θα βλέπεις ήλιο από τις 8.30 αλλά στις πόλεις θα φωτίζει πολύ μετά τις 9! Θα γίνουμε κυριολεκτικά Δανία.
Υ.Γ. δεν υπάρχει χειμερινή ώρα, είναι η κανονική σύμφωνα με τον ήλιο, δεν είναι το αντίθετο της θερινής.

είναι η μέση ώρα, σύμφωνα με τον ήλιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
28 minutes ago, G.TH. said:

Σε κανα πεδινό χωριό θα βλέπεις ήλιο από τις 8.30 αλλά στις πόλεις θα φωτίζει πολύ μετά τις 9! Θα γίνουμε κυριολεκτικά Δανία.
Υ.Γ. δεν υπάρχει χειμερινή ώρα, είναι η κανονική σύμφωνα με τον ήλιο, δεν είναι το αντίθετο της θερινής.

Σιγά μη φωτίζει και στις 10! 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλασσικά ελληνικά μ.μ.ε. ;

Αναφορά σε κείμενο

Γιούνκερ: Καταργείται η χειμερινή ώρα στην ΕΕ.

και μέσα στο κείμενο.

Αναφορά σε κείμενο

Η τελική απόφαση, πάντως, για την κατάργηση ή μη της χειμερινής ώρας θα ληφθεί από το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο, το οποίο στο παρελθόν έχει ταχθεί υπέρ της διατήρησης μόνιμα της θερινής ώρας, και από τα κράτη μέλη της ΕΕ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Retromaniac said:

Που θα νυχτώνει 6:30 αντί για 5:30.

Τα σχολεία είναι να πάνε για 9 έτσι και αλλιώς..

Ναι οκ. Απλώς θεωρώ σημαντικότερο, από άποψη ψυχολογίας, να ξεκινάς για δουλειά με φως, παρά να γυρνάς.

Τα σχολεία θα πήγαιναν 9 με την χειμερινή ώρα, τώρα ή θα πάνε 10:00 ή η απόφαση για το 09:00 πήγε άκλαυτη και μείναμε στα ίδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, CheOnWeb είπε

Ναι οκ. Απλώς θεωρώ σημαντικότερο, από άποψη ψυχολογίας, να ξεκινάς για δουλειά με φως, παρά να γυρνάς.

Τα σχολεία θα πήγαιναν 9 με την χειμερινή ώρα, τώρα ή θα πάνε 10:00 ή η απόφαση για το 09:00 πήγε άκλαυτη και μείναμε στα ίδια.

Δεν ξέρω γιατί το θεωρείς πιο σημαντικό. Το πρωί ξυπνάω και πάω και κλεινομαι στην δουλειά. Τι με νοιάζει αν έχει φως η όχι όταν πάω.

Αντίθετα όταν σχολαω, είναι ο ελεύθερος χρόνος μου. Είναι η ώρα που θα κάνω κάτι. Τότε θέλω ήλιο.

ΥΓ. Δεν ηταν σίγουρο ότι θα πάνε 9. Τώρα αν γίνει αυτό, θα πάνε σίγουρα. Πιο μετά δημιουργεί πρόβλημα σε γονείς.

Επεξ/σία από Retromaniac
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, Retromaniac said:

Δεν ξέρω γιατί το θεωρείς πιο σημαντικό. Το πρωί ξυπνάω και πάω και κλεινομαι στην δουλειά. Τι με νοιάζει αν έχει φως η όχι όταν πάω.

Αντίθετα όταν σχολαω, είναι ο ελεύθερος χρόνος μου. Είναι η ώρα που θα κάνω κάτι. Τότε θέλω ήλιο.

Προσωπικά δεν έχω θέμα αλλά ξέρω ότι πολλοί άνθρωποι όταν ξεκινάνε για δουλειά δεν πετάνε απ' τη χαρά τους και το σκοτάδι είναι επιβαρυντικός παράγοντας. Σε κάποιους θα αρέσει δεν διαφωνώ.

4 minutes ago, Retromaniac said:

Δεν ήταν σίγουρο ότι θα πάνε 9. Τώρα αν γίνει αυτό, θα πάνε σίγουρα. Πιο μετά δημιουργεί πρόβλημα σε γονείς.

Και έτσι δεν εξυπηρετήθηκε ο σκοπός της αλλαγής τού ωραρίου, άσε που και το 09:00 θα δημιουργήσει πρόβλημα στους γονείς, εκτός αν αλλάξουν και τα δικά τους ωράρια. Και τελικά θα πρέπει να αλλάξουν τα περισσότερα ωράρια, το οποίο όπως είχα γράψει και παλιότερα, είναι μια χαζομάρα αφού μπορείς να έχεις το ίδιο αποτέλεσμα αλλάζοντας μόνο ένα: την ώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, CheOnWeb είπε

Προσωπικά δεν έχω θέμα αλλά ξέρω ότι πολλοί άνθρωποι όταν ξεκινάνε για δουλειά δεν πετάνε απ' τη χαρά τους και το σκοτάδι είναι επιβαρυντικός παράγοντας. Σε κάποιους θα αρέσει δεν διαφωνώ.

Και έτσι δεν εξυπηρετήθηκε ο σκοπός της αλλαγής τού ωραρίου, άσε που και το 09:00 θα δημιουργήσει πρόβλημα στους γονείς, εκτός αν αλλάξουν και τα δικά τους ωράρια. Και τελικά θα πρέπει να αλλάξουν τα περισσότερα ωράρια, το οποίο όπως είχα γράψει και παλιότερα, είναι μια χαζομάρα αφού μπορείς να έχεις το ίδιο αποτέλεσμα αλλάζοντας μόνο ένα: την ώρα.

Δεν βλέπω πιο άλλο ωράριο θα πρέπει να αλλαξει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...