Προς το περιεχόμενο

Η Ευρωπαϊκή Ένωση ρωτά τους πολίτες της αν επιθυμούν την κατάργηση της αλλαγής ώρας


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 minutes ago, Retromaniac said:

Δεν βλέπω πιο άλλο ωράριο θα πρέπει να αλλάξει

Συγκοινωνίες, τράπεζες κλπ. Όταν αλλάζει η ώρα δεν παραμένουν όλα τα ωράρια "συγχρονισμένα"; Έτσι θα πρέπει να γίνεται και χωρίς την αλλαγή. Απλώς είναι πιο εύκολο να αλλάξεις την ώρα.
Για να εξηγούμαι, η διαφωνία μου δεν είναι ουσιαστικά με σένα που σου αρέσει και καλά κάνεις αλλά μ' αυτούς που (δεν έχω καταλάβει γιατί) θέλουν να την αλλάξουν λέγοντας κάτι γελοία επιχειρήματα του τύπου "γίνονται περισσότερα τροχαία λόγω έλλειψης ύπνου"! Τ λε ρε μεγάλε; Όλα τον χρόνο κοιμάσαι με ακρίβεια τετάρτου και ΜΙΑ φορά τον χρόνο που θα χάσεις μια ώρα από ΣΑΒΒΑΤΟ>ΚΥΡΙΑΚΗ, κινδυνεύεις από τροχαίο; Δηλαδή τον Οκτώβριο που κοιμόμαστε παραπάνω, γινόμαστε όλοι Schumacher?

 

Edit

Πινκ-πονκ το κάναμε, σε λίγο θα σου γράφω για 8K ωράρια. 😂

Επεξ/σία από CheOnWeb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 212
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, CheOnWeb είπε

Συγκοινωνίες, τράπεζες κλπ. Όταν αλλάζει η ώρα δεν παραμένουν όλα τα ωράρια "συγχρονισμένα"; Έτσι θα πρέπει να γίνεται και χωρίς την αλλαγή. Απλώς είναι πιο εύκολο να αλλάξεις την ώρα.
Για να εξηγούμαι, η διαφωνία μου δεν είναι ουσιαστικά με σένα που σου αρέσει και καλά κάνεις αλλά μ' αυτούς που (δεν έχω καταλάβει γιατί) θέλουν να την αλλάξουν λέγοντας κάτι γελοία επιχειρήματα του τύπου "γίνονται περισσότερα τροχαία λόγω έλλειψης ύπνου"! Τ λε ρε μεγάλε; Όλα τον χρόνο κοιμάσαι με ακρίβεια τετάρτου και ΜΙΑ φορά τον χρόνο που θα χάσεις μια ώρα από ΣΑΒΒΑΤΟ>ΚΥΡΙΑΚΗ, κινδυνεύεις από τροχαίο; Δηλαδή τον Οκτώβριο που κοιμόμαστε παραπάνω, γινόμαστε όλοι Schumacher?

Κάτι δεν καταλαβαίνω. Τώρα αν δεν αλλάξει η ώρα σε χειμερινή, θα αλλάξει κάποιος ωράριο;

Επεξ/σία από Retromaniac
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Retromaniac said:

Κάτι δεν καταλαβαίνω. Τώρα αν δεν αλλάξει η ώρα σε χειμερινή, θα αλλάξει κάποιο ωράριο;

Δεν ξέρω, λέω ότι "θα πρέπει να αλλάξει". Θα δείξει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, CheOnWeb είπε

Δεν ξέρω, λέω ότι "θα πρέπει να αλλάξει". Θα δείξει...

Οκ τώρα καταλαβα. Ναι αν αλλάζανε τα ωράρια δεν θα είχε νόημα. Η αλλαγή γίνεται με την προϋπόθεση να μείνουν τα ωράρια ως έχουν. Πχ 9-5 των εταιρειών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπαμε να καταργηθεί η αλλαγή ώρας, αλλά για να υιοθετηθεί η βασική ώρα, δηλαδή η χειμερινή, και τώρα αυτοί συζητούν να υιοθετήσουν μόνιμα τη θερινή.

Και πλάκωσαν όλοι οι καλοπερασάκιδες να χειροκροτήσουν.

Επειδή είναι πολύ λογικό να ξημερώνει στις ~09:00 το Δεκέμβρη και να νυχτώνει στις 21:30 τον Ιούλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, phanispal είπε

Είπαμε να καταργηθεί η αλλαγή ώρας, αλλά για να υιοθετηθεί η βασική ώρα, δηλαδή η χειμερινή, και τώρα αυτοί συζητούν να υιοθετήσουν μόνιμα τη θερινή.

Και πλάκωσαν όλοι οι καλοπερασάκιδες να χειροκροτήσουν.

Επειδή είναι πολύ λογικό να ξημερώνει στις ~09:00 το Δεκέμβρη και να νυχτώνει στις 21:30 τον Ιούλη.

Το καλοπερασακιδες που κολλάει; Πραγματικά δηλαδή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Retromaniac είπε

Δεν ξέρω γιατί το θεωρείς πιο σημαντικό. Το πρωί ξυπνάω και πάω και κλεινομαι στην δουλειά. Τι με νοιάζει αν έχει φως η όχι όταν πάω.

Αντίθετα όταν σχολαω, είναι ο ελεύθερος χρόνος μου. Είναι η ώρα που θα κάνω κάτι. Τότε θέλω ήλιο.

ΥΓ. Δεν ηταν σίγουρο ότι θα πάνε 9. Τώρα αν γίνει αυτό, θα πάνε σίγουρα. Πιο μετά δημιουργεί πρόβλημα σε γονείς.

Ναι αν είσαι σε γραφείο οκ ρωτα και εμάς που είμαστε όλη μέρα έξω η θερινή είναι ότι χειρότερο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Arkin είπε

Ναι αν είσαι σε γραφείο οκ ρωτα και εμάς που είμαστε όλη μέρα έξω η θερινή είναι ότι χειρότερο. 

Εγώ είμαι κάτι ανάμεικτο. Αλλά να το θέσω αλλιώς. Όταν δουλεύεις γιατι να μην χάνεις χρονο από την ώρα χωρίς ήλιο; Και όταν γυρίζεις το απόγευμα να εχει ήλιο;

22 λεπτά πριν, phanispal είπε

Έχεις ακούσει τα επιχειρήματα όσων προτιμούν τη θερινή;

Το βασικό νομίζω είναι περισσότερος ήλιος για τον ελεύθερο χρόνο το απόγευμα που τελειώνουν τις δουλειές. Αυτό γιατί τους κάνει καλοπερασακιδες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γιατί εγώ ας πούμε μπορεί να μην την παλεύω να είμαι στη δουλειά απ' τις 07:00 και μέχρι τις 09:00 να είναι ακόμα νύχτα, κι εσύ λες για όταν γυρνάς απ' τη δουλειά να είναι ακόμα μέρα για τον ελεύθερο χρόνο σου.

Δηλαδή εγώ κάνω λόγο για την απόδοση/ψυχολογία μου στη δουλειά, κι εσύ κάνεις λόγο για γιορτή και σχόλη. Ε πώς να τους/σας χαρακτηρίσω; Ακριβώς τέτοιου είδους είναι η πλειοψηφία των επιχειρημάτων τους/σας. Ελεύθερος χρόνος, βόλτες, άραγμα.

Δεν καταλαβαίνω γιατί σε χαλάει κι από πάνω το σχόλιό μου.

Επεξ/σία από phanispal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, phanispal είπε

Γιατί εγώ ας πούμε μπορεί να μην την παλεύω να είμαι στη δουλειά απ' τις 07:00 και μέχρι τις 09:00 να είναι ακόμα νύχτα, κι εσύ λες για όταν γυρνάς απ' τη δουλειά να είναι ακόμα μέρα για τον ελεύθερο χρόνο σου.

Δηλαδή εγώ κάνω λόγο για την απόδοση/ψυχολογία μου στη δουλειά, κι εσύ κάνεις λόγο για γιορτή και σχόλη. Ε πώς να τους/σας χαρακτηρίσω; Ακριβώς τέτοιου είδους είναι η πλειοψηφία των επιχειρημάτων τους/σας. Ελεύθερος χρόνος, βόλτες, άραγμα.

Δεν καταλαβαίνω γιατί σε χαλάει κι από πάνω το σχόλιό μου.

Γιατί ρε φίλε το σκέφτεσαι μονόπλευρα και δεν σκέφτεσαι για την ψυχολογια των άλλων που δεν έχουν ελεύθερο χρόνο με ήλιο. Γιατί σου φαίνεται πιο σημαντική η ψυχολογία της δουλειάς από του ελεύθερου χρόνου για την ψυχική υγεία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

8 λεπτά πριν, phanispal είπε

Γιατί εγώ ας πούμε μπορεί να μην την παλεύω να είμαι στη δουλειά απ' τις 07:00 και μέχρι τις 09:00 να είναι ακόμα νύχτα, κι εσύ λες για όταν γυρνάς απ' τη δουλειά να είναι ακόμα μέρα για τον ελεύθερο χρόνο σου.

Δηλαδή εγώ κάνω λόγο για την απόδοση/ψυχολογία μου στη δουλειά, κι εσύ κάνεις λόγο για γιορτή και σχόλη. Ε πώς να τους/σας χαρακτηρίσω; Ακριβώς τέτοιου είδους είναι η πλειοψηφία των επιχειρημάτων τους/σας. Ελεύθερος χρόνος, βόλτες, άραγμα.

Δεν καταλαβαίνω γιατί σε χαλάει κι από πάνω το σχόλιό μου.

Γιατι ρε φιλαρακι σε σπήλια δουλεύεις ,δεν εχει ρευμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, phanispal είπε

Είπαμε να καταργηθεί η αλλαγή ώρας, αλλά για να υιοθετηθεί η βασική ώρα, δηλαδή η χειμερινή, και τώρα αυτοί συζητούν να υιοθετήσουν μόνιμα τη θερινή.

Και πλάκωσαν όλοι οι καλοπερασάκιδες να χειροκροτήσουν.

Επειδή είναι πολύ λογικό να ξημερώνει στις ~09:00 το Δεκέμβρη και να νυχτώνει στις 21:30 τον Ιούλη.

Βασική ώρα είναι η θερινή πλέον. Όσο πιο νωρίς το αποφασίσεις, τόσο πιο εύκολα θα το ξεπεράσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...