Προς το περιεχόμενο

ιδιωτικες τεφαα και αλλες επιλογες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τελειωσαν οι πανελληνιες δυστυχως δεν επιασα καθολου τα απαραιτητα μορια και τωρα ψαχνω,για εναλλακτικες. Ειδα κατι ιδιωτικες σχολες ομως εχω δει παλιοτερα φορουμς και εχω δει οτι δεν εχουν και ιδιαιτερα καλη φημη. Υπαρχει κανεις που να γνωριζει και να μπορει να με βοηθησει; Ψαχνω κυριως για σχολες Θεσσαλονικη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχολή ιδιωτική που να σπουδάζεις και να έχεις ίδια επαγγελματικά δικαιώματα με ΤΕΦΑΑ δεν παίζει.

Τώρα αν απλά θες να πάρεις ένα χαρτί από ιδιωτική σχολή και να κοιτάξεις τι μπορείς να κάνεις μόνο με αυτό έστω περιορισμένα, ψάξου και ρώτα στις σχολές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Για να μην το κουράζουμε παιδιά απλά και κατανοητά....ο μόνος ΝΟΜΙΜΟΣ τρόπος να κάνεις personal training είναι να βγάλεις τα ΤΕΦΑΑ/ΣΕΦΑΑ! Πιστοποιήσεις από ιδιωτικές σχολές ΔΕΝ μετράνε όπως και από τα ΙΕΚ,τα οποία ΙΕΚ είναι νόμιμα σαν ιδρύματα αλλά πιστοποιημένες ειδικότητες είναι πολύ συγκεκριμένες και αυτές με μειωμένα δικαιώματα γι'αυτό και βγαίνεις "βοηθός π.χ. φυσιοθεραπευτή!!!Ορίστε και οι ειδικότητες που είναι αναγνωρισμένες από το κράτος αφότου τελειώσεις το ΙΕΚ και δώσεις εξετάσεις για την αντίστοιχη πιστοποίηση: https://www.eoppep.gr/images/Anakoinwseis/new_eidikotites_2013.pdf

Εκτός από τα ΤΕΦΑΑ/ΣΕΦΑΑ μπορείς να τελειώσεις σχολή ΓΓΑ αλλά μόνο για να είσαι προπονητής σε ένα άθλημα (όχι Α κατηγορίας αλλά Γ) της αντίστοιχης ομοσπονδίας και ΟΧΙ για οτιδήποτε άλλο! Και φυσικά μόνο με αυτόν τον τρόπο μπορείς να πάρεις άδεια ασκήσεως επαγγέλματος (αυτοί που έχουν τελειώσει ΤΕΦΑΑ/ΣΕΦΑΑ δεν είναι απαραίτητο να βγάλουν άδεια ασκήσεως επαγγέλματος παρά μόνο αν συντρέχει συγκεκριμένος λόγος για συγκεκριμένη δουλειά σε ερασιτεχνικούς συλλόγους)!

http://gga.gov.gr/component/content/article/261-proponites-sxoles/2105-proponites-sxoles-2

Υ.Γ.: Για να προλάβω απορίες.....όσοι δουλεύουν με οποιοδήποτε άλλη πιστοποίηση πέρα από αυτές τις δύο που ανέφερα ή έχουν τελειώσει σχολή ΓΓΑ και εργάζονται σε γυμναστήρια, δηλώνουν personal trainers (όπως τα φυντάνια από survivor κ.α.), fitness instructors κ.α. είναι ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ και εύκολα γίνεται καταγγελία για αντιποίηση επαγγέλματος! Όλα αυτά στα λέω για να μην σε κοροϊδέψουν διάφοροι γιατί τα μάτια μου έχουν δει ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ! Αυτά και συγγνώμη αν σας κούρασα!

Υ.Γ.: Το αντέγραψα από άλλο topic που το παρέθεσα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/7/2018 στις 11:17 ΜΜ, np_sports2 είπε

Τελειωσαν οι πανελληνιες δυστυχως δεν επιασα καθολου τα απαραιτητα μορια και τωρα ψαχνω,για εναλλακτικες. Ειδα κατι ιδιωτικες σχολες ομως εχω δει παλιοτερα φορουμς και εχω δει οτι δεν εχουν και ιδιαιτερα καλη φημη. Υπαρχει κανεις που να γνωριζει και να μπορει να με βοηθησει; Ψαχνω κυριως για σχολες Θεσσαλονικη. 

Δεν μπορώ να σε βοηθήσω με το τι είναι νόμιμο και τι όχι. Ούτε για ιδιωτικές σχολές. 

Μπορώ όμως να σου πω τι επικρατεί στο χώρο αυτήν τη στιγμή. 

Το fitness και γενικότερα το well being, είναι από τους πιο αναπτυσσόμενους χώρους. Όχι μόνο στην Ελλάδα αλλά σε όλο τον κόσμο. Οπότε υπάρχει τεράστια ζήτηση. Δυστυχώς όμως, θέλει ένα σεβαστό κεφάλαιο για να ξεκινήσεις κάτι μόνος σου, οπότε πέφτεις στην ανάγκη από τα γυμναστήρια. Οι μισθοί εδώ είναι στα όρια του παράνομου. Μιλάμε για 200 και 300€ για part time δουλειά, που σε ξεζουμίζουν. Όμως είναι ένας καλός τρόπος για να κάνεις κύκλο. Επίσης, καθώς είναι τραγικοί οι μισθοί, οι γυμναστές από ΤΕΦΑΑ, δεν πάνε εκεί (και καλά κάνουν), οπότε έχει περισσότερες θέσεις για τους υπόλοιπους. Εκεί ξεκινάς (ταυτόχρονα με μια σχολή) και βλέπεις αν σου αρέσει. Έπειτα η διέξοδος είναι να κάνεις κάτι μόνος σου. Αλλά είναι αρκετά ψυχοφθόρο όλο αυτό. Θα πρέπει να σου αρέσει πάρα πολύ για να το κυνηγήσεις μέσω ιδιωτικών σχολών. 

Αν παρόλα αυτά επιμένεις σε κάτι τέτοιο, τότε κυνήγησε να μάθεις functional γυμναστική. Αυτό είναι κατά τη γνώμη αρκετών το μέλλον. TRX, Pilates, τέτοια είδη. Όχι CrossFit, που πιστεύω είναι μόδα. Αλλά κι όχι τα κλασικά. 

Αν έχεις καμιά απορία σε όλα αυτά, πες μου!

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, fytotech είπε

Δεν μπορώ να σε βοηθήσω με το τι είναι νόμιμο και τι όχι. Ούτε για ιδιωτικές σχολές. 

Μπορώ όμως να σου πω τι επικρατεί στο χώρο αυτήν τη στιγμή. 

Το fitness και γενικότερα το well being, είναι από τους πιο αναπτυσσόμενους χώρους. Όχι μόνο στην Ελλάδα αλλά σε όλο τον κόσμο. Οπότε υπάρχει τεράστια ζήτηση. Δυστυχώς όμως, θέλει ένα σεβαστό κεφάλαιο για να ξεκινήσεις κάτι μόνος σου, οπότε πέφτεις στην ανάγκη από τα γυμναστήρια. Οι μισθοί εδώ είναι στα όρια του παράνομου. Μιλάμε για 200 και 300€ για part time δουλειά, που σε ξεζουμίζουν. Όμως είναι ένας καλός τρόπος για να κάνεις κύκλο. Επίσης, καθώς είναι τραγικοί οι μισθοί, οι γυμναστές από ΤΕΦΑΑ, δεν πάνε εκεί (και καλά κάνουν), οπότε έχει περισσότερες θέσεις για τους υπόλοιπους. Εκεί ξεκινάς (ταυτόχρονα με μια σχολή) και βλέπεις αν σου αρέσει. Έπειτα η διέξοδος είναι να κάνεις κάτι μόνος σου. Αλλά είναι αρκετά ψυχοφθόρο όλο αυτό. Θα πρέπει να σου αρέσει πάρα πολύ για να το κυνηγήσεις μέσω ιδιωτικών σχολών. 

Αν παρόλα αυτά επιμένεις σε κάτι τέτοιο, τότε κυνήγησε να μάθεις functional γυμναστική. Αυτό είναι κατά τη γνώμη αρκετών το μέλλον. TRX, Pilates, τέτοια είδη. Όχι CrossFit, που πιστεύω είναι μόδα. Αλλά κι όχι τα κλασικά. 

Αν έχεις καμιά απορία σε όλα αυτά, πες μου!

Κάνεις τεράστιο λάθος και λες πολλές ανακρίβειες που μπορεί να "κάψουν" το παιδί και οποιονδήποτε διαβάζει αυτό το topic! Δεν ξέρω τι σχέση έχεις με τον χώρο επαγγελματικά αλλά με αυτά που λες μάλλον καμία!

 

1.Αν ΔΕΝ έχει πτυχίο ΤΕΦΑΑ/ΣΕΦΑΑ ή πιστοποίηση από σχολή ΓΓΑ αυτόματα ΔΕΝ έχει ΚΑΝΕΝΑ απολύτως δικαίωμα να εξασκεί το επάγγελμα και οτιδήποτε έχει να κάνει με αθλητισμό γενικότερα! Το ανέλυσα ακριβώς με επίσημα Link (αν θες να δεις ένα απλό παράδειγμα μπες σε προκηρύξεις δήμων που ζητάνε καθηγητές φυσικής αγωγής και θα δεις ακριβώς ότι το κράτος ζητάει αυτά που σου γράφω συν ομότιμο τίτλο σπουδών της αλλοδαπής που πρέπει όμως να είναι αναγνωρισμένο και αυτό μέσω ΔΙΚΑΤΣΑ!)!

2.Το ότι σε γυμναστήρια δεν πάνε γυμναστές από ΤΕΦΑΑ/ΣΕΦΑΑ είναι άλλη μία ανακρίβεια! Πάνε κανονικότατα απλά δεν τους παίρνουν οι ιδιοκτήτες γιατί είναι ακριβότερα εργατικά χέρια (ενώ τα παιδάκια από τις ιδιωτικές τους κοροϊδεύουν και οι τιμές πάνε υπερβολικά χαμηλά!!!) ή κάνουν συνεργασίες με τις ιδιωτικές σχολές για να έχουν και έμμεσα κέρδη από εκεί! 

3.Για το ότι βάζεις ξεχωριστά functional, trx κ.α.....εκεί καταλαβαίνω ότι όντως επαγγελματικά δεν έχεις σχέση με τον χώρο (χωρίς να το λέω προσβλητικά όμως)! Για να κάνεις όλα αυτά που λες πρώτα πρέπει να έχεις ένα υπόβαθρο-βάση! Αυτά είναι στην ουσία ΕΙΔΗ άσκησης που βασίζονται ΟΛΑ σε κάποιες αρχές-μεθοδολογία!

4. Στο μόνο που θα συμφωνήσω είναι ότι στην Ελλάδα είναι πιο δύσκολο να ξεκινήσεις κάτι μόνος σου αλλά με δουλειά, γνωριμίες, χωρίς βιασύνες, αν αγαπάς αυτό που κάνεις κ.α. μπορείς να φτάσεις σε πολύ καλό επαγγελματικό επίπεδο!!!Αλλά ναι....θέλει τρέξιμο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, runner1 είπε

Κάνεις τεράστιο λάθος και λες πολλές ανακρίβειες που μπορεί να "κάψουν" το παιδί και οποιονδήποτε διαβάζει αυτό το topic! Δεν ξέρω τι σχέση έχεις με τον χώρο επαγγελματικά αλλά με αυτά που λες μάλλον καμία!

1.Αν ΔΕΝ έχει πτυχίο ΤΕΦΑΑ/ΣΕΦΑΑ ή πιστοποίηση από σχολή ΓΓΑ αυτόματα ΔΕΝ έχει ΚΑΝΕΝΑ απολύτως δικαίωμα να εξασκεί το επάγγελμα και οτιδήποτε έχει να κάνει με αθλητισμό γενικότερα! Το ανέλυσα ακριβώς με επίσημα Link (αν θες να δεις ένα απλό παράδειγμα μπες σε προκηρύξεις δήμων που ζητάνε καθηγητές φυσικής αγωγής και θα δεις ακριβώς ότι το κράτος ζητάει αυτά που σου γράφω συν ομότιμο τίτλο σπουδών της αλλοδαπής που πρέπει όμως να είναι αναγνωρισμένο και αυτό μέσω ΔΙΚΑΤΣΑ!)!

2.Το ότι σε γυμναστήρια δεν πάνε γυμναστές από ΤΕΦΑΑ/ΣΕΦΑΑ είναι άλλη μία ανακρίβεια! Πάνε κανονικότατα απλά δεν τους παίρνουν οι ιδιοκτήτες γιατί είναι ακριβότερα εργατικά χέρια (ενώ τα παιδάκια από τις ιδιωτικές τους κοροϊδεύουν και οι τιμές πάνε υπερβολικά χαμηλά!!!) ή κάνουν συνεργασίες με τις ιδιωτικές σχολές για να έχουν και έμμεσα κέρδη από εκεί! 

3.Για το ότι βάζεις ξεχωριστά functional, trx κ.α.....εκεί καταλαβαίνω ότι όντως επαγγελματικά δεν έχεις σχέση με τον χώρο (χωρίς να το λέω προσβλητικά όμως)! Για να κάνεις όλα αυτά που λες πρώτα πρέπει να έχεις ένα υπόβαθρο-βάση! Αυτά είναι στην ουσία ΕΙΔΗ άσκησης που βασίζονται ΟΛΑ σε κάποιες αρχές-μεθοδολογία!

4. Στο μόνο που θα συμφωνήσω είναι ότι στην Ελλάδα είναι πιο δύσκολο να ξεκινήσεις κάτι μόνος σου αλλά με δουλειά, γνωριμίες, χωρίς βιασύνες, αν αγαπάς αυτό που κάνεις κ.α. μπορείς να φτάσεις σε πολύ καλό επαγγελματικό επίπεδο!!!Αλλά ναι....θέλει τρέξιμο!

Καταρχάς, ηρέμησε. Δεν πήγα να υποβαθμίσω κάποιο πτυχίο και προσωπικά κάνω γυμναστική μόνο με γυμναστές που έχουν τελειώσει ΤΕΦΑΑ.

Δεύτερον, όπως υπάρχουν καλοί και κακοί γιατροί, έτσι υπάρχουν καλοί και κακοί γυμναστές από ΤΕΦΑΑ. Έχω δει πολύ άσχετους να έχουν πτυχίο ΤΕΦΑΑ. 

Πάμε σε αυτά που έγραψες τώρα.

1) Κυριολεκτικά η πρώτη πρόταση που έγραψα ήταν πως δεν ξέρω τι είναι νόμιμο και τι όχι. Μετά μου λες για δημόσιο. Πραγματικά αν το όνειρο κάποιου που του αρέσει η γυμναστική, είναι να μπει στο δημόσιο, ναι το ΤΕΦΑΑ είναι πιθανόν ο μόνος τρόπος. Αλλά αν μιλάμε στο 2018 ακόμα για δημόσιο ως βασική απορρόφηση επαγγελματιών, δεν έχουμε πολλές ελπίδες. 

2) Και πάλι σε έχει πιάσει ένα άγχος κι έχεις προβλήματα στην κατανόηση. Γράφω: "Επίσης, καθώς είναι τραγικοί οι μισθοί, οι γυμναστές από ΤΕΦΑΑ, δεν πάνε εκεί (και καλά κάνουν)" κι εσύ ξαναγράφεις το ίδιο λέγοντας πως εγώ γράφω ανακρίβειες. 

3) Πάλι πρόβλημα κατανόησης. Γράφω το TRX ως παράδειγμα functional γυμναστικής. Δε γράφω κάτι ξεχωριστά. Επίσης, το δεύτερο κομμάτι που γράφεις και συμφώνως είναι πως βασίζονται όλα τα είδη σε κάποιο υπόβαθρο. Το ίδιο ισχύει και για τους γυμναστές ΤΕΦΑΑ. Δεν μπορείς να έχεις ειδικότητα παραδοσιακούς χορούς και να περιμένεις να σε εμπιστευτώ περισσότερο από κάποιον που έχει εξειδικευτεί σε κάποια ιδιωτική σχολή. 

Δεν προσπαθώ να υποβαθμίσω τον κλάδο σου κι αυτό που έχεις πιθανόν σπουδάσει. Ίσα ίσα. Το έχω σε πιο υψηλή εκτίμηση από δεκάδες άλλα αντικείμενα. Αλλά πρέπει να είμαστε και ρεαλιστές. Αν πραγματικά το αγαπάει, θα το κάνει έστω και μέσω ιδιωτικών σχολών. Αν γίνει καλός επαγγελματίας και ρίξει πολύ διάβασμα, θα είναι καλύτερος κι από ένα γυμναστή ΤΕΦΑΑ που δεν ασχολήθηκε παρά μόνο για να περάσει το μάθημα και να πάρει το πτυχίο για να διοριστεί. 

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ήρεμος είμαι απλά όταν σου γράφω κάποια πράγματα, τα "λέω" γιατί με αυτά που αναφέρετε κάποιοι μπορεί να κάνετε τεράστιο κακό σε έναν μελλοντικό επαγγελματία σε οποιοδήποτε κλάδο! Και με αυτά που λες ΝΑΙ είσαι λάθος και γεμάτος ανακρίβειες απλά εγώ πιο πριν στις απαρίθμησα!Στα λέω για να μαθαίνεις και να μην παρασύρεσαι!Επίσης αυτά ακριβώς που λες είναι αυτά που λένε κάποιες ιδιωτικές σχολές που προσπαθούν να προμοτάρουν κάτι που δεν είναι! Ενημερωτικά οι σχολές αυτές είναι Κέντρα δια βίου μάθησης και όχι Σχολές με την έννοια που προσπαθούν να το περάσουν(ελπίζω να καταλαβαίνεις την διαφορά!)! Πάμε τώρα στα υπόλοιπα γιατί προσπαθείς να παρερμηνεύσεις αυτά που γράφω:

1.Το παράδειγμα για το δημόσιο που έγραψα το είπα όχι για να κάνει κάποιος καριέρα στο δημόσιο αλλά για να δεις ότι στον δημόσιο τομέα μπορεί να εργαστεί ένας επαγγελματίας ΜΟΝΟ αν είναι αναγνωρισμένος από το κράτος(ΔΕΝ μιλάω για διορισμούς.....αυτά είναι όνειρα θερινής νυκτός για τον κλάδο μας εδώ και πολλά χρόνια!)! Από αυτό που έγραψα απλά με ένα καθημερινό παράδειγμα σου δείχνω τι ισχύει!

2.Δεν γράφω το ίδιο.....σου λέω ότι οι ίδιοι οι ιδιοκτήτες αποφεύγουν πολλές φορές απόφοιτους ΤΕΦΑΑ/ΣΕΦΑΑ για να γλυτώσουν λεφτά!Εσύ λες ότι οι απόφοιτοι ΤΕΦΑΑ/ΣΕΦΑΑ δεν πάνε να δουλέψουν λόγω των χαμηλών μισθών! Άρα λέμε κάτι άλλο!Επίσης σου λέω ότι πολλοί από ΤΕΦΑΑ/ΣΕΦΑΑ ήδη δουλεύουν σε γυμναστήρια! Απλά πολλά γυμναστήρια για να αποφύγουν το κόστος του πραγματικού πτυχιούχου, συνεργάζονται με αυτές τις "ιδιωτικές σχολές" και παίρνουν αυτά τα παιδάκια με όσο το δυνατόν χαμηλότερο μισθό! Επίσης....για δική σου πληροφόρηση δες αυτά τα παιδιά ως τι είναι δηλωμένοι στο ΙΚΑ(σε όσους κολλάνε ένσημα)! Πάντως ΟΧΙ γυμναστές γιατί δεν είναι αναγνωρισμένοι!

3.Επειδή δεν έχεις σπουδάσει ΤΕΦΑΑ/ΣΕΦΑΑ μάθε ότι η ειδικότητα είναι τον τέταρτο χρόνο. Μέχρι τότε έχεις περάσει από διάβασμα και εξετάσεις περίπου 50 διαφορετικών μαθημάτων πάνω στην φυσική αγωγή! Παραδείγματα μαθημάτων: Λειτουργική Ανατομία, Φυσιολογία, Εργοφυσιολογία, Εργομετρία, Φυσιοθεραπεία, Αθλητιατρική, Βασική γυμναστική, Ενόργανη, Ποδόσφαιρο, Μπάσκετ,βόλεϊ, κολύμβηση, δρομικά αγωνίσματα, ρίψεις, άλματα, χειροσφαίριση,χοροί, αθλητική διοίκηση, μυϊκή ενδυνάμωση, παιδαγωγικά, ψυχολογία, ιστορία, στατιστική κ.α.! Σε αυτά θα βάλεις ότι υπάρχει διαφορετικά θεωρία και πράξη συν π.χ. Μπασκετ 1 και το άλλο εξάμηνο Μπάσκετ 2! Όλα αυτά σε 3 χρόνια! Πρόσθεσε τώρα άλλον ένα χρόνο για μαθήματα ειδικότητας για να πάρεις την ειδικότητα! Οι ιδιωτικές σχολές παίρνουν σαν να λέμε "σημειώσεις" από επιλεγμένα μαθήματα στις δίνουν τις διαβάζεις και φυσικά περνάς μέσα σε 200 διδακτικές ώρες(έτσι για να μαθαίνεις οι 200 ώρες στα ΤΕΦΑΑ μπορεί να είναι διδακτικές ώρες μαθημάτων που αντιστοιχούν συνολικά σε 1 μήνα!!Εσένα δηλαδή σου φαίνεται λογικό μια ιδιωτική σχολή να καλύψει  ΟΛΗ αυτή την γνώση-ύλη μέσα σε 200 ώρες ενώ οι άλλοι κάνουν χρόνια;)! 

Σε ΟΛΟΥΣ τους επαγγελματικούς χώρους υπάρχουν καλοί και κακοί επαγγελματίες! ΔΕΝ είναι επιχείρημα Αυτό δεν σημαίνει ότι θα πάω στον πρώτο τυχόντα! Και με βάση αυτά που λες ότι αν τον αγαπάει τον κλάδο θα γίνει καλύτερος από τον γυμναστή κ.α. απάντα μου στα εξής:

Α.Θα πήγαινες ποτέ σε έναν που δηλώνει "γιατρός", έχει τελειώσει μια ιδιωτική σχολή και το "ψάχνει" μόνος του, ώστε να χειρουργηθείς κ.α.;;;

Β.Αν γίνει μια στραβή και τραυματίσει κάποιον (και ας μην φταίει σου λέω εγώ) και του κάνει αγωγή θα πας εσύ στην φυλακή να τον βγάλεις αλα Prison Break ή θα πας εσύ να πείσεις τον δικαστή ότι είναι καλύτερος από άλλους γυμναστές γιατί το "ψάχνει" μόνος του;;;

Γ.Αν είναι σε ένα από τα γυμναστήρια που αποφεύγουν πτυχιούχους γυμναστές και έρθει έλεγχος από την Περιφέρεια θα έρθεις εσύ να πείσεις τον ελεγκτή ότι το παιδί..."ξέρει";Επίσης θα πληρώσεις το πρόστιμο; Θα πάρεις πίσω την άδεια λειτουργίας του γυμναστηρίου;;;;Θα πας να τον υπερασπιστείς στο δικαστήριο αν προχωρήσει το θέμα για αντιποίηση επαγγέλματος; Αυτό το τελευταίο σημαίνει να πηγαίνεις και να δηλώνεις π.χ. γιατρός ενώ είσαι ας πούμε Ηλεκτρολόγος!

Στο ξαναλέω......φαίνεται ότι ΔΕΝ ξέρεις και τον παραπληροφορείς! Σκέψου να είσαι ένας σαν το παιδί.......να ψάχνεσαι τι να κάνεις στην ζωή σου....να μπαίνεις σε ένα forum.......να σου λέει κάποιος αυτά που λες εσύ.....και μετά από ώρες διαβάσματος, σπατάληση χρημάτων κ.α.  έχεις φτάσει π.χ. 30 χρονών και μαθαίνεις ότι δεν θα πραγματοποιηθεί ΠΟΤΕ το όνειρο σου γιατί έκανες κάτι που δεν είναι νόμιμο επαγγελματικά!!! Άρα θα πρέπει να σπαταλήσεις ξανά χρήμα και χρόνο για να κάνεις κάτι άλλο που μπορεί να μην σου αρέσει και απλά το κάνεις για να επιβιώσεις στην κοινωνία!!! Ή θα πας στον οποιονδήποτε fytotech να ζητήσεις τα ρέστα;;;;

Υ.Γ.:Ένας που έχει τελειώσει ΤΕΦΑΑ/ΣΕΦΑΑ (Τμήμα/Σχολή Επιστήμης Φυσικής Αγωγής και Αθλητισμού) θεωρείται ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΑΣ παγκοσμίως! Και φυσικά ένας επιστήμονας ΠΡΕΠΕΙ να μπορεί να εξηγήσει το "γιατί" γίνεται κάτι κ.α.!Και επειδή η επιστήμη εξελίσσεται ΠΡΕΠΕΙ να εξελίσσεται και αυτός με διάφορους τρόπους(έρευνες, σεμινάρια κ.α. τα οποία για να μπορείς να τα παρακολουθήσεις στο 100% πρέπει να έχεις φυσικά την γνώση ενός που έχει τελειώσει Πανεπιστήμιο αλλιώς υπάρχει το φαινόμενο της ημιμάθειας)! 

Επεξ/σία από runner1
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
Στις 20/8/2018 στις 9:09 ΠΜ, runner1 είπε

Κάνεις τεράστιο λάθος και λες πολλές ανακρίβειες που μπορεί να "κάψουν" το παιδί και οποιονδήποτε διαβάζει αυτό το topic! Δεν ξέρω τι σχέση έχεις με τον χώρο επαγγελματικά αλλά με αυτά που λες μάλλον καμία!

1.Αν ΔΕΝ έχει πτυχίο ΤΕΦΑΑ/ΣΕΦΑΑ ή πιστοποίηση από σχολή ΓΓΑ αυτόματα ΔΕΝ έχει ΚΑΝΕΝΑ απολύτως δικαίωμα να εξασκεί το επάγγελμα και οτιδήποτε έχει να κάνει με αθλητισμό γενικότερα! Το ανέλυσα ακριβώς με επίσημα Link (αν θες να δεις ένα απλό παράδειγμα μπες σε προκηρύξεις δήμων που ζητάνε καθηγητές φυσικής αγωγής και θα δεις ακριβώς ότι το κράτος ζητάει αυτά που σου γράφω συν ομότιμο τίτλο σπουδών της αλλοδαπής που πρέπει όμως να είναι αναγνωρισμένο και αυτό μέσω ΔΙΚΑΤΣΑ!)!

 

Ο νόμος μιλάει συγκεκριμένα για γυμναστήρια, και όχι για ανεξάρτητους προπονητές: 
https://www.lawspot.gr/nomikes-plirofories/nomothesia/pd-219-2006/arthro-3-proedriko-diatagma-219-2006-proypotheseis

Μπορείς να μας παραθέσεις τη νομοθεσία που απαγορεύει σε κάποιον ανεξάρτητο με δίπλωμα personal training να ασκεί αυτό που αγαπά;

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 20/12/2018 στις 12:36 ΠΜ, Musclemar είπε

Ο νόμος μιλάει συγκεκριμένα για γυμναστήρια, και όχι για ανεξάρτητους προπονητές: 
https://www.lawspot.gr/nomikes-plirofories/nomothesia/pd-219-2006/arthro-3-proedriko-diatagma-219-2006-proypotheseis

Μπορείς να μας παραθέσεις τη νομοθεσία που απαγορεύει σε κάποιον ανεξάρτητο με δίπλωμα personal training να ασκεί αυτό που αγαπά;

Μάλλον ούτε καν διάβασες αυτό που ο ίδιος παρέθεσες!!!!

Στην παράγραφο 5 γράφει ακριβώς ότι έγραψα εγώ!!!!!Τι μας λες τώρα; Αν δεν είσαι από ΤΕΦΑΑ/ΣΕΦΑΑ ή αντίστοιχο πανεπιστήμιο του εξωτερικού ή από Σχολή ΓΓΑ ώστε να μπορείς να πάρεις και άδεια ασκήσεως επαγγέλματος από κρατικό φορέα (όπως λέει Ο ΝΟΜΟΣ) τότε πολύ απλά ΔΕΝ μπορείς να ασκείς το επάγγελμα!!! Οι ιδιωτικές ΔΕΝ είναι κρατικές και δεν έχουν δικαίωμα να δίνουν πιστοποιήσεις τέτοιου είδους που μας λες και μας λένε και οι ίδιες!!! Είναι απλά ένα είδος σεμιναρίων!Πώς να στο πω αλλιώς!

 

Όσον αφορά τον....νόμο που λες....διαβάζεις ξανά τι γράφεις;;; Ο γυμναστής είναι ένα ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ το οποίο για να αναγνωριστεί από το κράτος (ΑΔΕΙΑ ΑΣΚΗΣΕΩΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΟΣ ΛΕΓΕΤΑΙ!!!) πρέπει να έχεις τις πιο πάνω προϋποθέσεις που ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΕΣ και για τους επιστήμονες που εργάζονται σε γυμναστήρια, συλλόγους κ.α.! Τι νόμο παραπάνω θες;;;Αφού ΔΕΝ ΑΝΑΓΩΡΊΖΕΣΑΙ επίσημα ΑΠΟ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ είσαι ΠΑΡΑΝΟΜΟΣ και με μια καταγγελία πας μέσα για αντιποίηση επαγγέλματος!!!! Με λίγα λόγια......από τις ιδιωτικές και από τα ΙΕΚ ΔΕΝ μπορείς να πάρεις χαρτί το οποίο μετέπειτα σε νομιμοποιεί να εξασκείς το συγκεκριμένο επάγγελμα από την στιγμή που δεν αναγνωρίζεται από το κράτος αφού ΔΕΝ έχεις τις προϋποθέσεις για να σου εκδόσουν Άδεια Ασκήσεως Επαγγέλματος!!!! 

Το τι αγαπάς εσύ και ο οποιοσδήποτε...δεν λέει κάτι από μόνο του!!!Κι εμένα μου αρέσει να ασχοληθώ με ορθοπεδική χειρουργική ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ!!!Αν το κάνω με ένα χαρτί από σεμινάριο "πάω μέσα" για αντιποίηση επαγγέλματος συν ότι θα καταστρέψω κάποιον από θέμα υγείας!!! Επίσης μου άρεσε τρελά η πληροφορική.....ε σε πληροφορώ δεν μπορώ να εξασκήσω το επάγγελμα γιατί ΔΕΝ έχω σπουδάσει σε κάποιο Πανεπιστήμιο Πληροφορικής!!!!

Υ.Γ. 1: Μάλλον ανήκεις σε αυτούς που εξασκούν το επάγγελμα μέσω αυτών των "χαρτιών" και σε πειράζουν αυτά που λέω! Αυτή όμως είναι η αλήθεια!Το αγαπάς, το γουστάρεις....αλλά κράτα αυτά που μαθαίνεις ΓΙΑ ΠΑΡΤΗ ΣΟΥ!Δεν έχεις ΚΑΝΕΝΑ δικαίωμα να παίξεις με την υγεία αθώων ανθρώπων!

Υ.Γ. 2:Έχω παρατηρήσει ότι γράφεις σε bodybuilding forum! Καλά κάνεις και το ψάχνεις ή προσπαθείς να βοηθήσεις ανθρώπους που θέλουν να διαβάσουν κάτι διαφορετικό, κάτι καινούριο κ.α.! Χόμπυ δηλαδή! ΑΛΛΑ αυτό δεν έχει ΚΑΜΙΑ σχέση με το να είσαι γυμναστής! (το να παραθέτεις σε ένα forum έρευνες και συγκεκριμένα τις περιλήψεις τους δεν σε κάνει επιστήμονα του κλάδου....ο σκοπός είναι να μπορείς να τις αναλύεις, να ερμηνεύεις τα αποτελέσματά τους κ.α.!!!)

Υ.Γ. 3: Το Personal training (μετάφραση=ατομική προπόνηση η οποία μπορεί να γίνει για το οτιδήποτε.....απλά για καλή φυσική κατάσταση, για ενδυνάμωση αθλητή ενός αθλήματος, ατομική τεχνική ενός αθλήματος κ.α.).....ΔΕΝ είναι επάγγελμα......είναι ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΜΟΣ προπόνησης( όπως είναι τα ομαδικά κ.α.)! Ο Καθηγητής Φυσικής Αγωγής (κοινώς γυμναστής) είναι ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ!!!!

Επεξ/σία από runner1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

👍

 Γεια σας φέτος εινια που θα δώσω πανελλήνιες για τεφαα. Αλλά ακούω πολύ συχνά για  ιδιωτικές σχολές.Πρωτου αναφερθώ στις ιδιωτικές σχολές θα ήθελα να σας ρωτήσω γενικά αν υπάρχει επαγγελματική αποκατάσταση  μετά τις σπουδές των τεφαα γιατί ακούω πολύ ότι δεν εινια εύκολο για δουλεια..να μην πάω σε αυτήν την σχολή κλπ.....Το να πάω σε μια ιδιωτική  σχολή (τεφα)θεωρείτε εινια καλύτερο από το να πάω σε τεφαα μέσα από πανελλήνιες ... Δηλαδή στις ιδιωτικές υπάρχουν  μεγαλύτερες δυνατότητες αποκατάστασης και γενικά οι σπουδές εινια καλύτερες .... βρίσκομαι σε απόγνωση πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω. Αν μπορείτε να με βοηθήσετε για να ξεκαθαρίσω διοτι  πρέπει να   αποφασίσω  λόγο το ότι δίνω σε δύο μήνες  ( θα με βοηθούσε επιπλέον να με παραπέμψετε σε κάποια ιστοσελίδα  κάπου ωστε να ενημερωθώ περισσότερο   αν σας εινια εύκολα βέβαια )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι ιδιωτικες σχολες πλεον ειναι αχρηστες. Πλεον πρεπει να εισαι πτυχιουχος ΤΕΦΑΑ (ή αναγνωρισμενου ισοδυναμου πτυχιου ). Καθε γυμναστηριο, αθλητικος ομιλος κτλ πρεπει να εχει πτυχιουχο πανεπιστημιου διοτι αυτοματα χανει την αδεια. Αρχισαν ηδη οι ελεγχοι και επεσαν και προστιμα. Υπαρχει πλεον η δυνατοτητα να εγγραφεις στις λιστες της ΓΓΑ ως πιστοποιημενος προπονητης για αθλημα απλως με τη συγκεντρωση δικαιολογητικων.

Με χαρτι απο ιδιωτικη σχολη φανταζομαι οτι μπορεις να εισαι περσοναλ τρεινερ ως "ελευθερος επαγγελματιας"

Υπαρχουν γυμναστηρια που προσλαμβανουν παιδια απο ιδιωτικες σχολες: στη πραξη τους εχουν ως γυμναστες/επιβλεψη/προγραμματα αλλα στη θεωρεια ειναι δηλωμενοι ως βοηθητικο προσωπικο (ακομα και καθαριστριες!) χωρις συχνα ασφαλιση και αλλα δικαιωματα ενω σε περιπτωση ελεγχου/καταγγελιας παρουσιαζουν το πτυχιουχο γυμναστη (συνηθως ιδιοκτητης ή καποιος που ουτε καν εχει πατησει το ποδι του απλως ειναι στα χαρτια) και οι αλλοι εξαφανιζονται

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

ΤΟ ΜΟΝΟ πτυχίο που μετράει για οτιδήποτε αθλητικό είναι το πτυχίο των ΤΕΦΑΑ/ΣΕΦΑΑ και της Σχολής Προπονητών σε συγκεκριμένο άθλημα και μόνο( δηλαδή αν τελειώσεις προπονητής μπάσκετ μπορείς να ασχοληθείς στον αθλητικό τομέα μόνο με αυτό!)! ΟΛΑ τα υπόλοιπα είναι ΠΑΡΑΝΟΜΑ όσον αφορά την δουλειά! Σαν personal trainer που λέτε κάποιοι πάλι ΜΟΝΟ με πτυχίο ΤΕΦΑΑ/ΣΕΦΑΑ μπορείς να δουλέψεις! Οι ιδιωτικές σχολές που μιλάνε για επαγγελματική αποκατάσταση,πιστοποιήσεις από το κράτος και αηδίες απλά σας κοροϊδεύουν!Αρχικά ιδρύθηκαν  απλά για να επιμορφώνουν γυμναστές αλλά είδαν ότι οικονομικά πιο πολύ συμφέρει να "ανοίξουν" τον κύκλο τους κοροϊδεύοντας τον κόσμο και ταυτόχρονα κάνουν συνεργασίες με γυμναστήρια για "φθηνά εργατικά χέρια" αλλά ΠΑΡΑΝΟΜΑ!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πριν πολλά χρόνια ήμουν αθλήτρια στίβου σταμάτησα όμως νωρίς λόγο καρδιολογικού προβλήματος που δε γνώριζα και παραλίγο να με στειλει στον αλλο κόσμο,  τελος παντως ως φοιτητρια πήγαινα γυμναστηριο. καποια στιγμή το γμναστηριο εβγαλε ανακοίνωση οτι ψάχνει γραμματεα 4ωρη για απογευματα, παω στον υπευθυνο του λέω οτι ενδιαφέρομαι και μου κλεινει συαντηση με την ιδιοκτήτρια. μου λέει οτι δε θέλουν γραμματέα αλλά γυμναστρια και αφου εχω εμπειρία μπορούν να με πάρουν. φυσικά δεν πήγα γιατι μπορει να είχα προσωπική εμπειρία αλλά δεν γνωριζα τεχνικές για γυμναστηριο και ανετα θα μπορουσα να παρω καποιον στο λαιμό μου δειχνοντας του λάθος μια ασκηση. μετα απο λίγο καιρό κι αφου πλέον είχα αλλάξει τοπο διαμονης μαθαίνω οτι τους το έκλεισαν γιατι δεν είχαν πιστοποιημένους γυμναστες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 19/8/2018 στις 7:01 ΜΜ, runner1 είπε

Για να μην το κουράζουμε παιδιά απλά και κατανοητά....ο μόνος ΝΟΜΙΜΟΣ τρόπος να κάνεις personal training είναι να βγάλεις τα ΤΕΦΑΑ/ΣΕΦΑΑ! Πιστοποιήσεις από ιδιωτικές σχολές ΔΕΝ μετράνε όπως και από τα ΙΕΚ,τα οποία ΙΕΚ είναι νόμιμα σαν ιδρύματα αλλά πιστοποιημένες ειδικότητες είναι πολύ συγκεκριμένες και αυτές με μειωμένα δικαιώματα γι'αυτό και βγαίνεις "βοηθός π.χ. φυσιοθεραπευτή!!!Ορίστε και οι ειδικότητες που είναι αναγνωρισμένες από το κράτος αφότου τελειώσεις το ΙΕΚ και δώσεις εξετάσεις για την αντίστοιχη πιστοποίηση: https://www.eoppep.gr/images/Anakoinwseis/new_eidikotites_2013.pdf

Εκτός από τα ΤΕΦΑΑ/ΣΕΦΑΑ μπορείς να τελειώσεις σχολή ΓΓΑ αλλά μόνο για να είσαι προπονητής σε ένα άθλημα (όχι Α κατηγορίας αλλά Γ) της αντίστοιχης ομοσπονδίας και ΟΧΙ για οτιδήποτε άλλο! Και φυσικά μόνο με αυτόν τον τρόπο μπορείς να πάρεις άδεια ασκήσεως επαγγέλματος (αυτοί που έχουν τελειώσει ΤΕΦΑΑ/ΣΕΦΑΑ δεν είναι απαραίτητο να βγάλουν άδεια ασκήσεως επαγγέλματος παρά μόνο αν συντρέχει συγκεκριμένος λόγος για συγκεκριμένη δουλειά σε ερασιτεχνικούς συλλόγους)!

http://gga.gov.gr/component/content/article/261-proponites-sxoles/2105-proponites-sxoles-2

Υ.Γ.: Για να προλάβω απορίες.....όσοι δουλεύουν με οποιοδήποτε άλλη πιστοποίηση πέρα από αυτές τις δύο που ανέφερα ή έχουν τελειώσει σχολή ΓΓΑ και εργάζονται σε γυμναστήρια, δηλώνουν personal trainers (όπως τα φυντάνια από survivor κ.α.), fitness instructors κ.α. είναι ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ και εύκολα γίνεται καταγγελία για αντιποίηση επαγγέλματος! Όλα αυτά στα λέω για να μην σε κοροϊδέψουν διάφοροι γιατί τα μάτια μου έχουν δει ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ! Αυτά και συγγνώμη αν σας κούρασα!

Υ.Γ.: Το αντέγραψα από άλλο topic που το παρέθεσα!

πρώτον υπάρχουν ιδιωτικές σχολες, παραρτήματα ξενων πανεπιστημίων οπου παιρνεις ολα τα επαγγελματικά δικαιώματα μεσω του ΑΤΕΕΝ,ειναι νομος της ευρωπαϊκής ενωσης και δίκαιος νομος εφόσον θελει ο Ελληναρας να δέχονται τα πτυχία του στο εξωτερικό, οι μοναδικοί που εχουν παει ηδη σε 3δικαστηρια και τα εχουν χασει και τους κοροϊδεύουν ολοι ειναι οι φυσικοθεραπευτές.Δευτερον ως προπονητής αθλημάτων εχεις ξεκαθαρα το δικαίωμα να εργαστεις ως γυμναστής και ως νομιμος personal trainer με αποδείξεις ΤΕΒΕ κτλ. και ακομα μπορεις να ανοιξεις αν θες δικο σου χωρο ως κεντρο ευεξίας. Αν πας σε δημοσιο ιεκ είναι δωρεάν αν πας σε ιδιωτικό που συνεργάζεται με κολλεγιο και ξενο πανεπιστήμιο μπορεις οταν τελιωσεις το ιεκ να βρεις δουλειά και ύστερα να συνεχισεις τις σπουδες σου στο κολλέγιο με μειωμένα έτη διοτι ηδη εχεις κανεις 2 μίση χρόνια σπουδών.

Στις 7/7/2018 στις 11:17 ΜΜ, np_sports2 είπε

Τελειωσαν οι πανελληνιες δυστυχως δεν επιασα καθολου τα απαραιτητα μορια και τωρα ψαχνω,για εναλλακτικες. Ειδα κατι ιδιωτικες σχολες ομως εχω δει παλιοτερα φορουμς και εχω δει οτι δεν εχουν και ιδιαιτερα καλη φημη. Υπαρχει κανεις που να γνωριζει και να μπορει να με βοηθησει; Ψαχνω κυριως για σχολες Θεσσαλονικη. 

 Υπάρχουν ιδιωτικές σχολες, παραρτήματα ξενων πανεπιστημίων οπου παιρνεις ολα τα επαγγελματικά δικαιώματα μεσω του ΑΤΕΕΝ,ειναι νομος της ευρωπαϊκής ενωσης και δίκαιος νομος εφόσον θελει ο Ελληναρας να δέχονται τα πτυχία του στο εξωτερικό, οι μοναδικοί που εχουν παει ηδη σε 3δικαστηρια και τα εχουν χασει και τους κοροϊδεύουν ολοι ειναι οι φυσικοθεραπευτές.Δευτερον ως προπονητής αθλημάτων εχεις ξεκαθαρα το δικαίωμα να εργαστεις ως γυμναστής και ως νομιμος personal trainer με αποδείξεις ΤΕΒΕ κτλ. και ακομα μπορεις να ανοιξεις αν θες δικο σου χωρο ως κεντρο ευεξίας. Αν πας σε δημοσιο ιεκ είναι δωρεάν αν πας σε ιδιωτικό που συνεργάζεται με κολλεγιο και ξενο πανεπιστήμιο μπορεις οταν τελιωσεις το ιεκ να βρεις δουλειά και ύστερα να συνεχισεις τις σπουδες σου στο κολλέγιο με μειωμένα έτη διοτι ηδη εχεις κανεις 2 μίση χρόνια σπουδών. Για μενα καλύτερα να προτιμήσεις την ξενη εκπαίδευση, ως φοιτητής κολλεγιου και αποφοιτος δημόσιου πανεπιστημίου ειναι η μερα με την νυχτα, πρωτον στα ξενα πανεπιστήμια που εποπτεύουν τα κολλέγια κανεις φουλ πρακτική ασκηση απο τον πρωτο χρονο, ετσι ειναι το σωστο σύστημα, δεύτερον εχεις να κανεις με σωστες γραμματείες εύρεση εργασίας και συνεργασίες υστερα  απουσιες δεν ειναι παντε σκυλε αλεστε οπως στα δημόσια. Στα δημοσια δεν πατας ποτε αν θες, μεσα στα κομματα και στα ρουσφετια ολοι , βουλευτές να σε περνανε το μαθημα με ενα τηλέφωνο, ετοιμα θεματα πριν τις εξετασεις αν προσκυνήσεις σε κομματα, και αν εχεις μακρια γλωσσα η κανεις χαρες στον καθηγητή εχεις μπόνους στον βαθμο.ΜΑΚΡΙΑ και μην ακους τον καθένα εδω μεσα θα ρωτας το υπουργείο Παιδείας

Επεξ/σία από Komninos33
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...