Προς το περιεχόμενο

Υπάρχουν ακόμα ουφαδικα;


mpaleokastritis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

17 ώρες πριν, ELMastas είπε

 

Αν βέβαια αν φτιάξεις δικιά σου καμπίνα με τους μοχλούς κλπ πλησιάζεις αρκετά την εμπειρία ,αλλά είναι άλλο πράμα να παίζεις διπλά να είναι άτομα στήν σειρά να πλακωθούνε σε ενα Street Fighter η έχεις η να συναγωνίζεσαι High scores κλπ Δυστυχώς δεν υπάρχουν τέτοια μαγαζιά εγω πιστεύω πως αν άνοιγε κάποιος ένα θα πήγαινε καλά (δεν θα πλούτιζε αλλά τα λεφτά του θα τα έβγαζε)στο εξωτερικό πχ Αγγλία υπάρχουν ακόμα τέτοια μαγαζιά και έχουν πάρα πολλά μηχανήματα μέσα και πληρώνεις μια είσοδο πχ 5 ευρώ και είναι στο Free play ολα και παίζεις οτι και όσο θέλεις ! θα πούλαγε και το μαγαζί και τίποτα καφέδες κοκα κόλες κλπ η θα είχε κάναν αυτόματο πωλητή και θα τα έβγαζε τα έξοδα του,όμως χρειάζεται αρκετή αγάπη για το αντικείμενο και να γνωρίζει κάποιος απο αυτά και να υπάρχει εύκαιρος και τεχνικός για να πιάνουν τα χέρια του να κάνει αλλαγές να φτιάχνει μοχλούς κουμπιά κλπ 

Πιστευω οτι κατι τετοιο θα ειχε καποια περαση ως ενα σημειο.

Αν καποια καφετερια εφερνε καποιες κλασικες καμπινες για διπλο οπως πχ streetfighter 2, bubble bobble και καποια αλλα της εποχης και τα ειχε μονιμως free to play θα μαζευε κοσμο και κατι θα παραγγελναν.

Το κοστος θα ειναι γελοιο υποθετω αμα τις βρουν μεταχειρισμενες και το δωρεαν τραβαει κοσμο. Αν βαλεις 20 λεπτα το παιχνιδι μπορει να μην παιζει κανεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 308
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Θυμαμε cult φασεις στο σχολειο στην κυψελη .
Υπηρχαν απεναντι απο το γυμνασιο/λυκειο στην Βελβενδου σε ενα ψιλικατζιδικο που ειχε 2 μεσα , απο τον πισω δρομο σε ενα προπο που ειχε καμμια 10αρια και στην πυθιας λιγο πιο κατω απο το δημοτικο στα "trick" που και αυτος ειχε καμποσα ........ τι χαμος γινοτανε ! ! ! .
Μετα ανοιξε στην Πλ.Κυψελης και την Σπετσων που ηταν καφετερια και ειχε κανει μια μονοκοματη κατασκευη ξυλινη και ηταν ολα τα μηχανακια σε ενα επιπλο ...........
Επισης στο λυκειο (41 τυχοπουλου ) στην πλατεια αμερικης ειχα σημαθητη το Δημητρακη ( επιθετο) που ο πατερας του ειχε το μαγαζι στην Πλ.Αμερικης και ολα τα απογευματα ξεσκιζομασταν εκει και στο αλλο που ηταν στην Πλ.Αγιου ανδρεα λιγο πιο κατω .
Α μην ξεχασω 4 φορες μετα απο ντου σε μαγαζια εχω βρεθει στο αστυνομικο τμημα της Θυρας .

Μεγαλωνωντας ανακαλυψαμε τα "μεγαλα" τερμα πατησιων , αρχες πατησιων στον 1ο οροφο κοντα στο ΜΙΝΙΟΝ , στο καθετο στενο της στουρναρα , στο υπογειο της ακαδημιας κλπ κλπ κλπ.
Μεχρι που το γυρισαν ολοι σιγα σιγα στα φρουτακια ......... και χαλασε η μαγεια .......

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες υπαρχει μια καφετερια στο παγκρατι στην πλατεια βαρναβα οπου εχει ενα arcade cabinet και εχει μεσα πολλα παιχνιδια η καφετερια λεγεται superfly cafe και γενικοτερα ειναι αφιερωμενη σε ρετρο πραγματα αν πατε μεσα θα βρειτε και φλιπερακι το οποιο βεβαια δεν λειτουργει αλλα επισης θα βρειτε snes και Nitendo 64  amiga και τα σιναφη επισης θα βρειτε ρετρο πολλα πραγματα εκει μεσα να την επισκεφτειτε ειναι πολυ καλη!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και  εγω ολα μου τα λεφτα εκει τα τρωγα , παλιες καλες εποχες.

Buble boble, double dragon , shinobi, tehkan world cup soccer, wonder boy ....

Οχι οπως τωρα , ολοι εχουν απο μια κονσολα ενα pc ενα κινητο ενα ταμπλετ.

Τι να πρωτοπαιξεις, στο τελος βαριεσαι κ την βγαζεις σκρολαρωντας στο φου μπου..

 

Τοτε μονο αυτο ειχε , κριμα που γιναμε ετσι..

Εχω κατεβαζει στο mac mame κτλ αλλα μετα απο λιγο βαριεσαι.

Kαι εδω που μενω επαρχεια ειχαμε πολλες φορες ντου απο αστυνομιες κτλ σαν να ειμασρε σεσειμασμενοι 😀

Επεξ/σία από malias4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως παιδιά να επισημάνουμε οτι παρόλο που δεν γνωρίζουμε ακριβώς πόσα ουφάδικα απέμειναν... μπορούμε να πούμε με σιγουριά οτι έχουμε πολλά... Ούφο στην ταπεινή μας χώρα! (...ειδικά στην βουλή)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, le vent nous porterAAAA είπε

εχεις καμια συγγενεια με θείο Αιμίλιο απο κουραφελκυθρα;

πες μας τουλάχιστον, ειναι φυσικά;;;;

δεν νομίζω οτι το νοημα ειναι να παίξεις καπου εξω όπως ειπε καποιος, αν ειχα μεγαλώσει με αυτα, θα ηθελα ιδιο στο υπόγειο μου για τα παιδια μου ή παιδικούς μου φιλους

Το λοιπον

1ον     Δεν σου χουν μαθει στην εκπαιδευση οτι το αλεξιπτωτο μετα απο καθε πτωση το μαζευεις για να μην δινεις στοχο που προσγειωθηκες?🤣

2ον    Ναι, τον θειο Αιμιλιο απ τα κουραφεξαλα, τον εχω αδελφο..Και μιας και δεν ειμαστε άλλα αδελφια, εμενα τι με εχει καποιος που τον εχει θειο???Πολυ πιθανο, πατερούληηηηηηη!!!😛😛😛

3ον   Απαξ και δεν εχεις μεγαλωσει στις αλάνες και στα ηλεκτρονικα, οχι, δεν καταλαβαινεις τιποτα απο εκεινες τις εποχες.. Και στο υπογειο να βαλεις καμπινα, απλα θα εχεις καποιες νοσταλγικες αναμνησεις... Δεν θα ειναι ποτε το ιδιο... Γιατι πολυ απλα δεν θα ειμαστε κι εμεις ποτε ιδιοι με τοτε..

Απλα αν δεν εχεις μεγαλωσει με αυτα οπως ειπες, πραγματικα δεν μπορεις να καταλαβεις..Γιατι ηταν ολα διαφορετικα, πιο αγνα και με μεγαλυτερες αξιες..

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν μπορώ να πω οτι έφαγα τα χρόνια μου στα ουφάδικα (ηλεκτρονικά τα λέγαμε εμείς τουλάχιστον). Όσες φορές τύχαινε και πήγαινα ήταν στις διακοπές μου στην Ερέτρια, εκεί δεν είχαμε τι να κάνουμε και υπήρχε ένα δωμάτιο μέσα στο ξενοδοχείο που είχε κάτι τέτοια μηχανήματα με έναν μοχλό και τρία πλήκτρα παίζαμε με ένα εκατοστάρικο. Θυμάμαι έδινα ένα πεντοχίλιαρο σε χάρτινο τότε και μου το έκανε σε εκατοστάρικα, κάποιες φορές μου έλεγε δεν μπορώ να σου δώσω τόσα γιατί χρειάζονται και άλλοι, του έδινα αν ήταν δύο χιλιάρικα και μου το έκανε 20 εκατοστάρικα.

Πάντως εκείνο το παιχνίδι που έπαιζα τότε ήταν το πιο γαμάτο παιχνίδι που είχα παίξει, δεν ξέρω πως το έλεγαν ούτε το βρήκα ποτέ μου, ουσιαστικά επέλεγες ένα αεροπλανάκι και κατευθυνόσουν ευθεία σε μια πίστα που μπροστά σου εμφανιζόντουσαν οι εχθροί, πυροβολούσες άλλα αεροσκάφη όπλα και στόχους και έπρεπε να ξεφύγεις από τα πυρά τους και να τα καταστρέψεις, κάποιες φορές κέρδιζες πόντους και αναβαθμιζόντουσαν τα πυρά από τα όπλα του αεροσκάφους, στο τέλος της κάθε πίστας υπήρχε ο τελικός εχθρός, ο αρχηγός ας πούμε που έπρεπε να αποφύγεις όλα τα πυρά και να νικήσεις, στην τελευταία πίστα ήμουν στο φεγγάρι και ο τελικός αρχηγός ήταν ένα πράγμα σαν καβούρι με δαγκάνες. Θυμάμαι οτι κατάφερα και τερμάτισα χάρη σε έναν άλλον που με έβλεπε που πάλευα και μου έδωσε από τα δικά του εκατοστάρικα, πρέπει εγώ να ξόδεψα 20-30 εκατοστάρικα και αυτός άλλα 10-15 μέχρι να καταφέρω να νικήσω, φοβερός αυτός που καταδέχτηκε να με βοηθήσει τότε και νόμιζα στην αρχή οτι μου έκανε πλάκα, μετά το ανέφερα στους γονείς μου οτι μου έδωσε και ένας άλλος και μου έλεγαν να τον βρούμε να του δώσουμε τα λεφτά πίσω, αλλά εγώ ήμουν αντίθετος αφού με δική του θέληση μου τα έδινε.

Άλλα δύο ωραία παιχνίδια που θυμάμαι, στο ένα ήσουν ένας καουμπόης που έπρεπε να σκοτώσει τους εχθρούς, σε μια φάση έπρεπε να τα βάλεις με έναν ινδιάνο ο οποίος κρατούσε δύο ξίφη και με αυτά μπλόκαρε όλες τις σφαίρες από το πιστόλι, εγώ με πιστόλι και να μην μπορώ να νικήσω τον άλλον με τα δύο ξίφη....

Ένα άλλο επίσης ωραίο παιχνίδι που θυμάμαι και τον τίτλο του, ήταν το metal slug. Το συγκεκριμένο είχα μάθει οτι κυκλοφορούσε και στ PS1, το είχε μάλιστα ο ξάδερφός μου, αλλά δεν είχε καμιά σχέση με το metal slug που έπαιζα στο ουφάδικο.

Αξέχαστες εποχές πάντως.

Επεξ/σία από Βασίλης_29
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μόνο σε τουριστικά μέρη έχω δει ηλεκτρονικά (έτσι τα λέγαμε και εμείς) τα τελευταία χρόνια. Επίσης σε ορισμένα εμπορικά κέντρα τύπου cosmos-village κλπ

Είχαμε ρίξει άπειρα χρήματα εκείνες τις εποχές σε NBA Jam, Run and Gun,, δεκάδες ποδοσφαιράκια, metal slug, cadilacs and dinosaurs κλπ.

Το να έχεις υπολογιστή ήταν πολυτέλεια μέχρι το 1996-97 (περίπου). Επίσης τα ηλεκτρονικά είχαν πολύ καλά γραφικά εκείνες τις εποχές, ειδικά τα τελευταία χρόνια της περιόδου ακμής τους.

Τα παλιότερα παιχνίδια τύπου arkanoid-pacman τα πρόλαβα λίγο αλλά δεν με ενθουσίαζαν γιατί ήταν κουραστικά παιχνίδια που δεν τα τερμάτιζες ποτέ...

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Space Invaders, ραλάκι (αυτό που άλλαζε πίστες), Breakout (μονό και διπλό), Moon Cresta (a.k.a "Ένωση"), Lady Bag, Pacman, Scrabble, Crazy Kong (Hi score Γκύζη και περιχώρων), Ολυμπιάδα (8 ώρες με ένα δεκάρικο) και πολλά άλλα... 

memories...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βασίλης_29

Μου προκάλεσες το ενδιαφέρον με αυτό που είπες και πιστεύω πως έχω δει όλα τα ηλεκτρονικά που κυκλοφορούσαν εδω να σε ρωτήσω κάνα 2 πράματα μήπως και καταλάβω ποιό ήταν και το βρούμε,πές ακόμα καμμιά λεπτομέρεια αν θυμάσαι,κατ αρχάς του πότε ήταν περίπου το παιχνίδι αυτό ήταν του 80 η του 90 δεκαετία ?

Πήγαινες απο αριστερά πρός τα δεξιά στήν Οθόνη δηλ οριζόντια ? η Κάθετα προχώραγε η οθόνη και είσουν απο κάτω πρός τα πάνω ? Και τέλος είχες αεροπλανάκι η κάνα άλλο σκάφος στύλ διαστημόπλοιου ? και είχες και βόμβες περιορισμένες η μόνο τα πολυβόλα ?

Επεξ/σία από ELMastas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...