Προς το περιεχόμενο

Nikon D3300 μεγάλο πρόβλημα


geoge xperria

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας αγόρασα την συγκεκριμένη μηχανή μεταχειρισμενη...2 μέρες τραβούσε φωτογραφίες χωρίς προβλημα..πέρασα όλες τις φωτογραφίες στο pc..την δεύτερη φορά που ξανά έβγαλα την κάρτα sd μου πετάει το error this memory card cannot used...Intenso η πρώτη καρτα...λέω και εγώ η κάρτα φταίει πάω και αγοράζω μια sandisk αλλά πάλι τα ίδια τελικα...τι πρέπει να κάνω και πώς διορθονεται..το πρόβλημα άρχισε σήμερα όταν έβγαλα για να περάσω τις τελευταίες φωτό στο pc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

φαίνεται πως είναι αρκετά κοινό πρόβλημα.. με Nikon κυρίως... και δεν σημαίνει ότι έχει πρόβλημα οπουδήποτε η μηχανή σου. Το πρόβλημα έγκειται στο ότι για κάποιο λόγο κατά την εγγραφή/μεταφορά αρχείων δημιουργείται ένα trash αρχείο που μπερδεύει το λογισμικό της μηχανής κ πετάει αυτό το μήνυμα. Η θεραπεία είναι να βγάλεις την κάρτα κ να την διαβάσεις με card reader από PC.. κοιτάς τα αρχεία για ξέμπαρκα αρχεία που δεν είναι εικόνες ή βίντεο κ απλά το σβήνεις! 

 

Αν δεν σου δουλέψει αυτή η μέθοδος θα πρέπει να υποψιαστεις hardware πρόβλημα... αλλά το πιθανότερο είναι ότι είναι κάτι τόσο απλό 

Φρόντιζε πάντα να κάνεις eject την κάρτα από τα windows πριν την αποσυνδέσεις από τον reader... αλλά και επίσης από την μεριά της μηχανής κατά την εξαγωγή της κάρτας να είναι πάντα η μηχανή κλειστή κ να μην είναι κάποια ένδειξη /λαμπάκι αναμενο κατά την αφαίρεσή της 

Επεξ/σία από Auctionfreak
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις απόλυτο δικιο...αν ήταν ανοιχτή η κάμερα θα μπορούσε το πρόβλημα να είναι πιο σοβαρο??αλλα έβγαινε η κάρτα sd με μεγάλη δυσκολία είχε ένα κόλλημα στην αρχη...και το κόστος γιαια τέτοια αλλαγή μήπως γνωρίζεις να μου πεις πόσο είναι??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, geoge xperria είπε

Έχεις απόλυτο δικιο...αν ήταν ανοιχτή η κάμερα θα μπορούσε το πρόβλημα να είναι πιο σοβαρο??αλλα έβγαινε η κάρτα sd με μεγάλη δυσκολία είχε ένα κόλλημα στην αρχη...και το κόστος γιαια τέτοια αλλαγή μήπως γνωρίζεις να μου πεις πόσο είναι??

Εγω οταν μου το βγαζει αυτο φυσαω την καρτα και το σλοτ στην φωτογραφικη και στρωνει.

Δοκιμασε να τις φορμαρεις και απο την καμερα για παν ενδεχομενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Salvation81 είπε

Εγω οταν μου το βγαζει αυτο φυσαω την καρτα και το σλοτ στην φωτογραφικη και στρωνει.

Δοκιμασε να τις φορμαρεις και απο την καμερα για παν ενδεχομενο.

Κοίτα να σου πω τι ακριβώς έγινε...έβγαλα την κάρτα sd...πέρασα είδα τις φωτογραφίες στο pc το ξανά βάζω και μου έβγαζε το error..πήρα καινούργια κάρτα και καινούργιο adapter αλλά πάλι το ιδιο..δεν μπορώ να την φορμαρω από την κάμερα γτ δεν με αφήνει με αυτό το error.λεει this memory card cannot used 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, geoge xperria είπε

Κοίτα να σου πω τι ακριβώς έγινε...έβγαλα την κάρτα sd...πέρασα είδα τις φωτογραφίες στο pc το ξανά βάζω και μου έβγαζε το error..πήρα καινούργια κάρτα και καινούργιο adapter αλλά πάλι το ιδιο..δεν μπορώ να την φορμαρω από την κάμερα γτ δεν με αφήνει με αυτό το error.λεει this memory card cannot used 

Οπως ειπα εγω φυσαω το σλοτ στην καμερα και την καρτα καθε φορα που μου το βγαζει αυτο και στρωνει. Ισως να ειμαι τυχερος απλα, δοκιμασε το ομως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με φακό κοίταξες μέσα στην θύρα της SD? Όλα φαίνονται ίσια και καλά; Αν δεν βγάζεις άκρη ανέβασε μια φωτογραφία με το πως φαίνεται η θύρα μέσα να δούμε εδώ.

Factory reset έκανες μην έχει φάει κανένα σκάλωμα η μηχανή;

ps Δεν ξέρω αν την επηρεάζει αλλά το διακοπτάκι στο πλάι του αντάπτορα για το write protect το έχεις κλειστό ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, Crybal είπε

Την καρτα την εχεις FAT32?

Ναι την έχω FAT32..ευχαριστώ για το ενδιαφέρον 

18 ώρες πριν, nikos903 είπε

Με φακό κοίταξες μέσα στην θύρα της SD? Όλα φαίνονται ίσια και καλά; Αν δεν βγάζεις άκρη ανέβασε μια φωτογραφία με το πως φαίνεται η θύρα μέσα να δούμε εδώ.

Factory reset έκανες μην έχει φάει κανένα σκάλωμα η μηχανή;

ps Δεν ξέρω αν την επηρεάζει αλλά το διακοπτάκι στο πλάι του αντάπτορα για το write protect το έχεις κλειστό ε;

Όλα εντάξει φαινονται...στο δικό μου μάτι...μπορεί εσύ σαν να διακρίνεις που εγώ να μην το βλέπω.factory reset πως κάνω δε ξέρω?το έχω κλειστό ναι..ότι και να προσπάθησα όλα ήταν μια αποτυχια..πήρα στα κεντρικά στη nikon και μου είπαν να μη χρησιμοποιώ micro sd και adapter μόνο συμβατή καρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 Reset έχει, ένα γράφει reset shooting options και ένα reset setup options, δεν χάνεις τίποτα να τα κάνεις (αν και δεν βλέπω πως θα μπορούσαν να στην κολλήσουν αυτά αλλά...).

Τα πινάκια στην SD αν φαίνονται όλα ίσια και δεν βλέπεις κανένα να έχει κάτσει κάτω καλά πρέπει να είναι απο slot. Εδώ μια φωτογραφία πως πρέπει να φαίνονται τα πινάκια μέσα: link

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, nikos903 είπε

2 Reset έχει, ένα γράφει reset shooting options και ένα reset setup options, δεν χάνεις τίποτα να τα κάνεις (αν και δεν βλέπω πως θα μπορούσαν να στην κολλήσουν αυτά αλλά...).

Τα πινάκια στην SD αν φαίνονται όλα ίσια και δεν βλέπεις κανένα να έχει κάτσει κάτω καλά πρέπει να είναι απο slot. Εδώ μια φωτογραφία πως πρέπει να φαίνονται τα πινάκια μέσα: link

Την πήγα σε ένα τεχνικό και το πρόβλημα μου είπε ότι είναι στο τσιπ που είναι για το card slot και ότι χρειάζεται αλλαγή θα τη στείλω στην Nikon μου είπε για να την δουν και αυτοί και αναμένουμε για απάντηση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, nikos903 είπε

Μακάρι να μην είναι αυτό..... ps

Αυτό πρέπει να είναι δυστυχώς μου είπε 120 ευρώ κοστολογεί άμα είναι αυτό το πρόβλημα αλλά δε ξέρει ακόμα σίγουρα περιμένει απάντηση από τη nikon 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Salvation81 είπε

Εμενα μου το ξανακανε χθες, φυσηξα μεσα στο σλοτ και voila μια χαρα ολα (τι στο καλο, με φοβαται η Nikon;).

Το είχα δοκιμάσει και εγω....δεν είμαι τυχερός σαν και εσενα και την έχω και 2-3 μερες...τι να λέμε τώρα άμα δε σε θέλει και όχι μόνο αυτό θέλει αλλαγή όλο η πλακέτα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...