Προς το περιεχόμενο

Η Apple πούλησε λιγότερο από 1 εκατομμύριο iPhone στην Ινδία το πρώτο μισό του 2018


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 ώρες πριν, Ntinaras είπε

Εγω. Αλλα δεν εχει καμια διαφορα η ερωτηση.Στεκει κι ετσι.

Γιατι να παρεις κινητο του χιλιαρικου μεταχειρισμενο?

ερώτηση δημοτικού αλλά θα την απαντήσω. 

γιατί υπάρχουν αγγελίες; γιατί να μην γλυτώσεις ένα Χ πόσο σε ένα αντικείμενο που είναι σε κατάσταση καινούργιου και έχει και εγγύηση; 

δεν μιλάμε από τα 1000€ να το πάρεις μεταχειρισμένο 950€.παρόλα αυτά υπάρχει κόσμος που προτιμάει 50€ στην τσέπη από το να ανοίγει ζελατίνες. 

εγώ προτιμώ μεταχειρισμένα. αν σου έδιναν pixel 2 στα 350 σε κατάσταση καινούργιου θα το έπαιρνες ή θα πληρωμές 900 για τις ζελατίνες; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 487
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

53 λεπτά πριν, Fotis13 είπε

Ρε  σεις ο jigsaw99  o Heybro  ειναι  και μας τα εχει κανει τσουρεκια τοσες σελιδες ?

Ειπα και εγω δεν εξηγειται αλλιως τετοιο ζαλισμα ...

Όταν ανέβασε τα βίντεο με το note 3 με τη custom rom, το αναρωτήθηκα και εγώ, αλλα δεν νομίζω να είναι οι ίδιοι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, jigsaw99 είπε

Ποτέ δεν είχαν την πτώση που έχει το X μέσα σε λίγους μήνες. 

Το Χ και το 8 δεν έχουν καμία πτώση.

Σταματήστε να γράφετε ανακρίβειες.

17 ώρες πριν, jigsaw99 είπε

Κάθε έκδοση miui δίνει και νέα έκδοση Android στα κινητά που υποστηρίζει. 

https://en.m.wikipedia.org/wiki/MIUI

Γενικά παρόλο της φθηνές τιμές η υποστήριξη είναι υποδείγματικη θεωρώ. Όχι σαν της Apple προφανώς. Το Android επειδή σημαίνει ελευθερία και έχουν δώσει μέχρι και στο πρώτο galaxy s android 8 ποτέ δεν βασίστηκα στις official εκδόσεις. 

Ναι οκ. Δείξε μου μια λίστα με τα Xiaomi του 2015 ας πούμε που είναι αυτή τη στιγμή σε Android 8.1.  Όχι με custom rom, αλλά επίσημη αναβάθμιση από την εταιρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, karaLRS είπε

ερώτηση δημοτικού αλλά θα την απαντήσω. 

γιατί υπάρχουν αγγελίες; γιατί να μην γλυτώσεις ένα Χ πόσο σε ένα αντικείμενο που είναι σε κατάσταση καινούργιου και έχει και εγγύηση; 

δεν μιλάμε από τα 1000€ να το πάρεις μεταχειρισμένο 950€.παρόλα αυτά υπάρχει κόσμος που προτιμάει 50€ στην τσέπη από το να ανοίγει ζελατίνες. 

εγώ προτιμώ μεταχειρισμένα. αν σου έδιναν pixel 2 στα 350 σε κατάσταση καινούργιου θα το έπαιρνες ή θα πληρωμές 900 για τις ζελατίνες; 

Καταλαβαινεις οτι pixel 2 στα 350 απο 900 ειναι τεραστια μειωση σε σχεση με τα 1200 στα 1000 του iphone x, οποτε εκει εχει νοημα να το σκεφτεσαι.

Και στα 350 θα το σκεφτοταν να το παρει καποιος που εχει μπατζετ 3-4 κατοσταρικα και κοιταζε φτηνοτερα κινητα, αλλα αυτος που σκαει χιλιαρικα για premium συσκευες μου φαινεται καπως να προσπαθει να γλιτωσει τοσα λιγα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Ntinaras είπε

Καταλαβαινεις οτι pixel 2 στα 350 απο 900 ειναι τεραστια μειωση σε σχεση με τα 1200 στα 1000 του iphone x, οποτε εκει εχει νοημα να το σκεφτεσαι.

Και στα 350 θα το σκεφτοταν να το παρει καποιος που εχει μπατζετ 3-4 κατοσταρικα και κοιταζε φτηνοτερα κινητα, αλλα αυτος που σκαει χιλιαρικα για premium συσκευες μου φαινεται καπως να προσπαθει να γλιτωσει τοσα λιγα.

εγώ καταλαβαίνω αυτό που γράφω. εσύ το διαβάζεις; 

υπάρχει τεράστιο κοινό που παίρνει αντικείμενα μεταχειρισμένα και φαίνεται και στις αγγελίες. 

και 40.000 να βγάζεις τον χρόνο δεν είναι άσχημο να κόψεις 20-30% σε μια open box συσκευή. 

όπως και να έχει περί ορέξεως κολοκυθόπιτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, jigsaw99 είπε

1. Αν το πας έτσι δεν πέφτει σχεδόν κανένα κινητό. Εγώ ξέρω ότι Day one είχε 1200 τώρα το βρίσκω με 920 αύριο στο σπίτι μου. Το ίδιο κινητο ακριβώς είναι με αυτό που πουλάνε οι μεγάλοι αντιπρόσωποι. 

2. Επίσης για το άλλο 

MI note 2 Οκτώβριος 2016

MI max Μαιος 2016

MI mix Οκτώβριος 2016

Θα πάρουν κανονικά Android 8. 2 χρονια και σίγουρα θα πάρουν και 8.1. Για 9 δεν ξέρω το 2019 βλέπουμε. 

https://www.google.gr/amp/s/theleaker.com/xiaomi-android-8-0-oreo-update/amp/

Και εδώ 

https://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=469031

1. Μπες λοιπόν να ψάξεις το 7αρι πέρσι πόσο είχε day one και πόσο είχε μετά από 10 μήνες, αν θες να αναφερθείς σε μη επίσημους μεταπωλητές.

Οπότε αν το πας έτσι και το 6αρι έπεσε και το 7αρι έπεσε και το 8αρι έπεσε. Ποιό είναι το επιχείρημά σου ακριβώς;

2. Οι λίστε γράφουν για φημολογούμενη αναβάθμιση.

Επίσης το MUIU 10 τρέχει από έκδοση 7.0 έως 8.1.

Άρα ότι μια συσκευή θα πάρει το MUIU δε σημαίνει αυτόματα ότι θα πάρει και νεότερη έκδοση Android.

53 λεπτά πριν, Fotis13 είπε

Αυτος ειναι .

Πω ρε φίλε, στο τρολ απαντάω σοβαρά τόση ώρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, jigsaw99 είπε

Απλά μέχρι το 7 έπεφταν πολύ πιο αργά οι τιμές αυτό έγραψα. 

Έχουμε και λέμε (από την "εξέλιξη τιμής" του Skroutz)

iPhone 7 32GB

Day one -> 821€ μέση τιμή

Μετά από 6 μήνες -> 620€ μέση τιμή

Μεταβολή: 24%

iPhone X 64GB 

Day one -> 1.279€ μέση τιμή

Μετά από 6 μήνες -> 1.155€ μέση τιμή

Μεταβολή: 10% 

Αν εσένα σου φαίνεται πιο αργά, τι να πω... 

1 ώρα πριν, Ntinaras είπε

Καταλαβαινεις οτι pixel 2 στα 350 απο 900 ειναι τεραστια μειωση σε σχεση με τα 1200 στα 1000 του iphone x, οποτε εκει εχει νοημα να το σκεφτεσαι.

Και στα 350 θα το σκεφτοταν να το παρει καποιος που εχει μπατζετ 3-4 κατοσταρικα και κοιταζε φτηνοτερα κινητα, αλλα αυτος που σκαει χιλιαρικα για premium συσκευες μου φαινεται καπως να προσπαθει να γλιτωσει τοσα λιγα.

Τι εννοείς τόσα λίγα; Ένα 10% της τιμής δεν είναι σημαντικό ποσό; Επειδή δηλαδή αγοράζει κάτι ακριβό, δεν έχει δικαίωμα να το βρει σε καλύτερη τιμή...γιατί "τα έχει";

Στις εκπτώσεις δηλαδή δεν ψωνίζεις, γιατί είναι αμελητέο το ποσό που γλυτώνεις..; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Jimmy08 είπε

Έχουμε και λέμε (από την "εξέλιξη τιμής" του Skroutz)

iPhone 7 32GB

Day one -> 821€ μέση τιμή

Μετά από 6 μήνες -> 620€ μέση τιμή

Μεταβολή: 24%

iPhone X 64GB 

Day one -> 1.279€ μέση τιμή

Μετά από 6 μήνες -> 1.155€ μέση τιμή

Μεταβολή: 10% 

Αν εσένα σου φαίνεται πιο αργά, τι να πω... 

Τι εννοείς τόσα λίγα; Ένα 10% της τιμής δεν είναι σημαντικό ποσό; Επειδή δηλαδή αγοράζει κάτι ακριβό, δεν έχει δικαίωμα να το βρει σε καλύτερη τιμή...γιατί "τα έχει";

Στις εκπτώσεις δηλαδή δεν ψωνίζεις, γιατί είναι αμελητέο το ποσό που γλυτώνεις..; 

Στις εκπτωσεις δεν μου πουλανε μεταχειρισμενα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, jigsaw99 είπε

Απο 1200 στα 918 είναι 10%? 32% το βγάζω 

Screenshot_20180720-132328.png

Φίλε έγραψα από που πήρα τα στοιχεία.

Θες να ψάξουμε όλα τα ιντερνετικά μαγαζιά μέχρι να βρούμε αυτό που υποστηρίζει την άποψή σου;

Επίσης το 918 είναι η χαμηλότερη τιμή και δεν το έχει και άμεσα διαθέσιμο.

Πάρε τη μέση τιμή για να συγκρίνουμε τα ίδια πράγματα.

Μην τα παρουσιάζεις όπως σε βολεύει.

9 λεπτά πριν, Ntinaras είπε

Στις εκπτωσεις δεν μου πουλανε μεταχειρισμενα.

Και λοιπόν; Λεφτά γλυτώνεις σε κάθε περίπτωση.

Γιατί να δώσεις παραπάνω αν μπορείς να το αποφύγεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Jimmy08 είπε

Φίλε έγραψα από που πήρα τα στοιχεία.

Θες να ψάξουμε όλα τα ιντερνετικά μαγαζιά μέχρι να βρούμε αυτό που υποστηρίζει την άποψή σου;

Επίσης το 918 είναι η χαμηλότερη τιμή και δεν το έχει και άμεσα διαθέσιμο.

Πάρε τη μέση τιμή για να συγκρίνουμε τα ίδια πράγματα.

Μην τα παρουσιάζεις όπως σε βολεύει.

Και λοιπόν; Λεφτά γλυτώνεις σε κάθε περίπτωση.

Γιατί να δώσεις παραπάνω αν μπορείς να το αποφύγεις;

Το θεμα δεν ειναι αν θα πληρωσεις παραπανω η οχι, το θεμα ειναι να το παρεις καινουριο.

Αν το βρεις καινουριο 1 ευρω παρτο.

10 λεπτά πριν, jigsaw99 είπε

Γενικα ως πτωση τιμης θεωρω την χαμηλοτερη τιμη. Αυριο μπορω να παω να παρω το x στα 918. 4-7 μερες γραφουν. Το s9+ επισης ειχε μεγαλη πτωση απο 979 στα 640 δηλαδη 350 ευρω κατω σε λιγοτερους μηνες. Πιστευω οτι οι πτωσεις οφειλονται στις τεραστιες αρχικες τιμες. Καποτε στα 700-750 αργουσαν περισσοτερο να πεσουν. Κυριως τα iphone τα samsung παλι επεφταν αν θυμασαι. Ισως ειναι δειγμα οτι δεν πρεπει να ανεβασουν αλλο αρχικες τιμες. Σκεψου πως νιωθει ενας που πηρε s9+ στα 979 οταν βλεπει οτι σε 3 μηνες εχει 640. Ενω αν ειχε αρχικη 800 και επεφτε στα 700 σε 3 μηνες θα ενιωθε οτι δεν πιαστηκε κοτσος με τα χρηματα που εδωσε. Δεν ειναι παραλογο αυτο νομιζω.

Για ποιο λογο να νιωθει καποιος ασχημα που πηρε κατι? Μειωνεται η χρηστικοτητα του επειδη επεσε η τιμη?

Ετσι κι αλλιως ξερεις οτι πληρωνεις υπερκοστολογημενα προιοντα, ειδικα οταν τα αγοραζεις day 1.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, jigsaw99 είπε

Απλα καποτε επερνες iphone day one στα 800 και μετα απο 1 χρονο ειχε 700. Η μεταπωληση ηταν εξαιρετικη. Δεν ισχυει πια. Περνεις day one iphone x στα 1200 και 1 χρονο μετα θα εχει κατω απο 800 οπως παει η πτωση. Στα android παντα ηταν νομος η μη αγορα day one λογω του τεραστιου ανταγωνισμου με συνεπεια τις τεραστιες πτωσεις τιμων τους πρωτους 2 3 μηνες αλλα εχει αρχισει να γινεται και στο ios αυτο με τις τιμες που εχουν.

Αυτο συμβαινει οταν το επομενο μοντελο εχει ανυπαρκτες διαφορες με το προηγουμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, jigsaw99 είπε

Το iPhone x είχε τεράστιες διαφορές από το προηγούμενο. Και όμως 32% πτώση τιμής. Είναι πάρα πολύ υψηλή η τιμή. 

Το X ηταν τελειως διαφορετικο με ολα τα αλλα, δεν μπορεις να το συγκρινεις αμεσα με καποιο απο τα προηγουμενα, Ηταν ενα εξτρα προτζεκτ με ρισκο.

Δες διαφορες αναμεσα στο 8 και το 7, και τα plus αντιστοιχα

ειναι αστειες

γι αυτο ειναι και αστεια η διαφορα τιμης που εχουν καινουρια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...