Προς το περιεχόμενο

Pos και περίπτερα


panossar95

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα μια ερώτηση να κάνω.

 

Είναι υποχρεωμένα τα περίπτερα να έχουν pos?

Επίσης στις κάρτες που παίρνουν τα επιπλέον 50 λεπτά (Μερικοί ναι, μερικοί όχι), για να τα πάρουν πρέπει υποχρεωτικά να έχουν και pos ή μπορούν να παίρνουν 50 λεπτά και χωρίς το pos?

Ρωτάω γιατί, έχω περίπτερο στη γειτονιά χωρίς pos, και όταν πάω για paysafe δε μου ζητάει 50 λεπτό επειδή με ξέρει και καλά. Όταν πάει η μάνα μου για κάρτα τηλεφώνου της παίρνει.

Το δηλώνουν κάπου το 50λεπτο? Ή το βάζουν τσέπη? Δηλαδή γιατί σε μερικούς παίρνει και σε μερικούς όχι αν με κάθε κάρτα που βγάζει πρέπει να παίρνει και την αναλογη προμήθεια. Φαντάζομαι φαίνεται ότι μπορεί να έχει βγάλει 50 κάρτες και να έχει πάρει μόνο 30 50λεπτα.

Γενικότερα με ενδιαφέρει αν πρέπει να έχουν pos. 

Αν δεν έχουν μπορω να κάνω καταγγελία? Και που?

Επεξ/σία από panossar95
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο οτι εχω καταλαβει οι περιπτεραδες οταν αγοραζεις τσιγαρα, χρονο ομιλιας 'η paysafe και πληρωνεις με pos μπαινουν μεσα. Το κερδος του πρεπει να ειναι μικροτερο απο την προμηθεια της συναλλαγης. +νομιζω οτι αυτες τις συναλλαγες πρεπει να τις πληρωνουν μεσα σε 1-2 μερες αλλιως τους κλειδωνουν.  Στην προηγουμενη μου δουλεια που επρεπε να κανω συναλλαγες μονο με προπληρωμενη ticket restaurant καρτα ειχα το εξης προβλημα. Πηγαινα και ρωταγα τους περιπτεραδες, pos εχετε; Λεγαν ναι. Ωραια θελω μια καρτα Cosmote X€. Απαντηση.... Α δεν μπορω να σου πουλησω καρτα, μονο μετρητα. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά δεν είναι μια ερώτηση, είναι πολλές ερωτήσεις.

Είχα διαβάσει κάπου πως η τελευταία διορία που είχαν τα περίπτερα για να βάλουν pos ήταν 01/07/18, δεν ξέρω αν άλλαξε κάτι.

Οι κάρτες τηλεφωνίας δεν είναι διατιμημένο είδος, συνεπώς τα περίπτερα μπορούν να τις πουλάνε όσο θέλουν.

Τα περίπτερα ΔΕΝ έχουν δικαίωμα να πουλάνε σε διαφορετική τιμή όταν η πληρωμή γίνεται με κάρτα.

Εφόσον σου κόβουν κανονικά απόδειξη (10,50€) τότε το δηλώνουν κανονικά, αν σου κόβουν μόνο 10€ ή δεν κόβουν καθόλου τότε το βάζουν τσέπη.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Αυτά δεν είναι μια ερώτηση, είναι πολλές ερωτήσεις.

Είχα διαβάσει κάπου πως η τελευταία διορία που είχαν τα περίπτερα για να βάλουν pos ήταν 01/07/18, δεν ξέρω αν άλλαξε κάτι.

Οι κάρτες τηλεφωνίας δεν είναι διατιμημένο είδος, συνεπώς τα περίπτερα μπορούν να τις πουλάνε όσο θέλουν.

Τα περίπτερα ΔΕΝ έχουν δικαίωμα να πουλάνε σε διαφορετική τιμή όταν η πληρωμή γίνεται με κάρτα.

Εφόσον σου κόβουν κανονικά απόδειξη (10,50€) τότε το δηλώνουν κανονικά, αν σου κόβουν μόνο 10€ ή δεν κόβουν καθόλου τότε το βάζουν τσέπη.

Δε κόβει αποδείξεις για το 50λεπτο

Μου δίνει απλά τη paysafe/τηλεφωνική κάρτα με 10 ευρώ, ενω έχει πάρει κανονικά το 50λεπτο χωρίς απόδειξη για αυτό.

Ωραία, καταγγελία που κάνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Joshua21 είπε

Στο παρακάτω link έχει λίστα:

http://www.ekatanalotis.gr/2307/pou-tha-kanete-tis-katangelies-sas-2/

Όχι πως θα καταφέρεις και κάτι, αλλά μια και το ζήτησες :)

Καλά θα το κάνω και ότι γίνει. 

Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχει καταντήσει αηδία αυτό το πράγμα, ψάχνουμε να βρούμε να αγοράσουμε τσιγάρα και να πληρώσουμε με κάρτα και δεν βρίσκουμε και μετά σου λέει το ρδελο το κράτος χτισε αφορολόγητο με την κάρτα, πως ρε μλκες;

εντωμεταξύ κούτα παίρνω, 

άστα διαλα 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα περίπτερα δεν είναι ακόμα υποχρεωμένα για χρήση pos.

Έχει βγει σχετικός νόμος για την προμήθεια στις κάρτες που οι περιπτεράδες είναι 100% νόμιμοι...

Αρκεί να κολλήσουν τον νόμο σε εμφανές σημείο και να προσθέσουν στην ταμειακή ένα επιπλέον κουμπί που θα χτυπάνε την κάρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, thant είπε

Τα περίπτερα δεν είναι ακόμα υποχρεωμένα για χρήση pos.

Έχει βγει σχετικός νόμος για την προμήθεια στις κάρτες που οι περιπτεράδες είναι 100% νόμιμοι...

Αρκεί να κολλήσουν τον νόμο σε εμφανές σημείο και να προσθέσουν στην ταμειακή ένα επιπλέον κουμπί που θα χτυπάνε την κάρτα.

Το χαρτάκι το έχει κανονικά.

Το θέμα είναι ότι παίρνει τα 50 λεπτά αλλά δε κόβει απόδειξη για τα 50λεπτα.

Άρα τα βάζει τσέπη. Άρα καταγγελία. Δε με νοιάζει να πληρώνω το 50λεπτο, αν πρεπει θα το πληρώσω.

Επίσης έχω βρει περίπτερο με pos στο οποίο αγοράζω paysafe με κάρτα και δε μου κρατάει τίποτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, panossar95 είπε

Επίσης έχω βρει περίπτερο με pos στο οποίο αγοράζω paysafe με κάρτα και δε μου κρατάει τίποτα. 

Αργά η γρήγορα όλοι θα κρατάνε προμήθεια... Οπότε μετά αυτό που θα σε απασχολεί θα είναι το ποιός κρατάει την μικρότερη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, thant είπε

Αργά η γρήγορα όλοι θα κρατάνε προμήθεια... Οπότε μετά αυτό που θα σε απασχολεί θα είναι το ποιός κρατάει την μικρότερη.

Ναι δεν έχω θέμα να μου κρατάει, στο είπα και πριν. Καλό θα ήταν να μην, αλλά οκ. 

Άλλο όμως να τα βάζει τσέπη και άλλο να τα δηλώνει κανονικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...