Προς το περιεχόμενο

Πρόστιμο ρεκόρ €4,32 δισ. από την Ε.Ε στη Google για μονοπωλιακές τακτικές στο Android


paredwse

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 ώρες πριν, nhzt είπε

καλά κάνεις και ρωτάς για να καταλάβεις, γιατι δεν κατάλαβες. Η απάντηση μου αφορά αυτό που έγραψε ο D. Luffy. Διάβασε τι μου απάντησε ο D. Luffy και ασε τι θα έκανα αν είχα την Google. 

... παρεμπιπτόντως μια και το λες, αν είχα την Google θα προσπαθούσα να ημουν εντάξει με τους διεθνείς κανονισμούς υγιούς ανταγωνισμού. Και για να ξέρεις, αυτά τα κάνει η Google γιατί έχει "πλάτες"... 

Ο κος Pichai εμμέσως πλην σαφώς, εκβιάζει την διεθνή κοινότητα, λέγοντας ότι θα διαταραχτεί το business οικοσύστημα,  που έχει αναπτύξει η ίδια με τις εφαρμογές της, αλλά δεν μας λέει γιατί υποχρεώνει τους κατασκευαστές να βαλουν τις εφαρμογές της. Η Ε.Ε. λέει απλά οτι οταν υποχρεώνεις κάποιον να χρησιμοποιεί τα προϊόντα σου, αυτό είναι αθέμιτος ανταγωνισμός. 

Επίσης δεν μας λέει οτι ολο αυτο τζάμπα πράμα που προσφέρει, αν έχει σχέση με στοχευμενες πωλήσεις ή διαφημίσεις... 

Τουλάχιστον ας μας πει η Google, τι θεωρεί αυτή αθέμιτο ανταγωνισμό. 

Στα τέσσερα λοιπον, γιατι αν δεν πέσουν σφαλιάρες, θα ζήσουμε χειρότερα και θα φταίνε τα "δωρεάν"... 

Κατάλαβα ήσουν λεπτομερέστατος. Την ερώτηση μου όμως δεν την απάντησες. Η να το πω διαφορετικά. Την απάντησες αλλά έξω από το χορό πολλά τραγούδια ξέρουμε να λέμε. Αν δηλαδή είχες την Google και είχες και πλάτες όπως λες. Θα έλεγες ευχαριστώ? Θα πλήρωνες το πρόστιμο και δεν θα σε πείραζε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 110
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Επισκέπτης
18 ώρες πριν, aris1986 είπε

Εδώ είχε φάει η microsoft πρόστιμο γιατί είχε προεγκατεστημένο τον internet explorer στο λειτουργικό της.

Για γέλια.

Αύριο θα φάει η apple γιατί έχει τον σαφάρι.

Μεθαύριο θα βρουν παραθυράκι στο λινουξ και ας είναι τσάμπα να διαλέγουν και εκεί ώστε να μην ξεκινάει με mozilla ή chrome...

Αλλά δεν πειράζει θα πάνε τα λεφτά σε μορφή επιδόματος. Τόσοι μετανάστες στην Ευρώπη και αν είναι και ισλαμικής πίστης έχουν 3-4 γυναίκες και 10 παιδιά οπότε τα επιδόματα αυξάνονται. Τι να πει και η μαμά Μέρκελ που αναγκάζει τον μέσο Γερμανό να πληρώνει.

Καλό είναι από την μια.

Ο safari δεν έχει το 90%. Καμία φορά δεν λέει να είσαι πρώτος.

19 ώρες πριν, D.Luffy είπε

Η Google αναπτύσσει και μοιράζει δωρεάν στους κατασκευαστές ένα ολόκληρο OS για τις συσκευές τους. Είναι δυνατόν να μην απαιτήσει και μερικές από τις υπηρεσίες της και εφαρμογές να είναι υποχρεωτικές?

Μωρέ και εγώ στο μαγαζί μου με κάθε μπύρα έδινα δωρεάν χορταρακι του Θεού αλλά τα καθηκια με βάλανε στην φυλακή. Άσε μαύρο χαλί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
59 λεπτά πριν, nickolasemp είπε

Εγώ πάλι θεωρώ αυτό που έκανε η Google ανήθικο. Με βάση τί θα κρίνει η Επιτροπή; Με βάση την δική σου ηθική, την δική μου ή τον νόμο;

 

45 λεπτά πριν, paredwse είπε

Με βάση ποιά ηθική θα κριθεί ο νόμος; Τη δική σου; Τη δική μου; Του τύπου που θεωρεί ότι όλοι οι ομοφυλόφιλοι πρέπει να θανατωθούν ως "αμαρτωλοί";  Και ποιος θα κρίνει τον όποιο νόμο και να εναντιωθεί σε αυτόν; Ποιος έχει το "ηθικό δικαίωμα" να κάνει κάτι τέτοιο και από πού το αντλεί; 

Μάλλον επικίνδυνα τα μονοπάτια αυτά.

Με την ηθική που στηρίζεται στον ορθό λόγο και μόνο, έτσι ώστε δεν μπορεί να αντικρουστεί. Σαν τα μαθηματικά. Και αυτή η ηθική θέτει την ελευθερία επιλογής του κάθε ατόμου θέμα αδιαπραγμάτευτο. Η ηθική είναι το τι πρέπει να πράττει το κάθε άτομο. Αν το άτομο δεν έχει την ελευθερία να πράξει, δεν μπορείς να πεις ότι πρέπει να κάνει κάτι, αφού δεν έχει την δυνατότητα να κάνει κάτι άλλο. Άρα, χωρίς ελευθερία δεν έχεις ηθική.

Επίσης, με βάση αυτά που λέτε, με ποιο δικαίωμα ο κάθε νομοθέτης το παίζει νταβάς για το τι πρέπει εγώ να κάνω; Και τρίτον, αν υπάρχει άρνηση εναντίωσης στον νόμο, δεν υπάρχει και δυνατότητα αλλαγής του νόμου, οπότε αν ο νόμος είναι λάθος, δεν υπάρχει και η δυνατότητα να αλλάξει.

Επεξ/σία από Nate
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, possiz είπε

Πραγματικά δεν υπάρχει σωτηρία όταν πολλά άτομα σαν και σένα σκέφτονται τόσο απλοϊκά και στην τελική τόσο χαζά.

Η ΔΕΗ ανεβάζει τα τιμολόγια 1000%. Θες ρεύμα από τη ΔΕΗ? Πλήρωνε. Δεν θέλεις? Πήγαινε αλλού ή φτιάξε την δική σου ΔΕΗ.

ΜΟΝΟΠΩΛΙΟ λέμε, γκέγκε? Και μην μου πεις για Apple και τέτοιες αηδίες. Όταν μια αγορά χειραγωγείται από 2 εταιρείες εκ των οποίων η μία έχει το 90% και η άλλη το 10% για το θεαθήναι πάλι μονοπώλιο είναι. Λες η Google να μην θέλει η Apple να έχει μερίδιο? Προφανώς και θέλει για να λέει τις αρλούμπες της περί μη μονοπωλίου και ανταγωνισμού.

Όπως πίσω στο 1997 η Microsoft είχε σώσει την Apple (https://www.cnbc.com/2017/08/29/steve-jobs-and-bill-gates-what-happened-when-microsoft-saved-apple.html). Ξέρουν πολύ καλά ότι πρέπει να υπάρχει τουλάχιστον ένας άλλος δήθεν ανταγωνιστής ώστε να κοροιδεύουν.

ακριβως. και για να μαθαινουν οι νεοι:

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

τα λεφτα αυτα που πανε??Εννοω αντε και τα πηρε η ευρωπαικη ενωση που καταληγουν μιλαμε για τεραστιο ποσο.

Επεξ/σία από ravensin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάζοντας τα σχόλια αρκετών εδώ, μου έρχονται αυθόρμητα τα εξής :

1) ευτυχώς που υπάρχει η ΕΕ να μας προστατέψει από τον εαυτό μας 

2) αυτό το νεοφιλελε ξερατο έχει γιγαντωθεί 

3) όταν μιλάω με ένα "μέσο" άνθρωπο, καταλαβαίνω πόσο κακή μπορεί να γίνει η δημοκρατία. 

Υπερασπιστές του μονοπωλίου, αν είναι δυνατό 

1 hour ago, ravensin said:

τα λεφτα αυτα που πανε??Εννοω αντε και τα πηρε η ευρωπαικη ενωση που καταληγουν μιλαμε για τεραστιο ποσο.

Εκεί που πάνε και οι φόροι 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ravensin είπε

τα λεφτα αυτα που πανε??Εννοω αντε και τα πηρε η ευρωπαικη ενωση που καταληγουν μιλαμε για τεραστιο ποσο.

Όλους αυτούς τους μαυριδερούς που φέρνουν για να ρίξουν τα μεροκάματα,ποιος τους χρηματοδοτεί;

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 minutes ago, palawiaris said:

Όλους αυτούς τους μαυριδερούς που φέρνουν για να ρίξουν τα μεροκάματα,ποιος τους χρηματοδοτεί;

Το ξέρεις ότι εσύ (και εγώ) είμαστε μαυριδεροι στην Ευρώπη ; Και όλα αυτά τα τσουβάλια χρημάτων είναι για να πληρώνουν εμάς; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, ravensin είπε

τα λεφτα αυτα που πανε??Εννοω αντε και τα πηρε η ευρωπαικη ενωση που καταληγουν μιλαμε για τεραστιο ποσο.

Σιγά το ποσό. Μόνο η Γερμανία, έχει ΑΕΠ που μετριέται σε τρις ευρώ.

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με κάτι τέτοια, το βλέπω να έρχεται νέο χαράτσι από τους δικούς μας άεργους φωστήρες για κάθε συσκευή android. :-) Γιατί όχι? κάτι θα μαζέψουν ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 hours ago, guy_threepwood said:

Παίδες, όλες αυτές οι κινήσεις είναι υγιείς για τον ανταγωνισμό. Το μονοπώλιο δεν βοήθησε ποτέ κανένα. 

οχι δεν ειναι

τα φυσικα μονοπωλεια ειναι μια χαρα  αφου εμεις τα επιλεξαμε να ειναι ετσι

τα τεχνιτα ειναι κακα μονοπωλέια

και σε καθε περιπτωση τα μονοπωλεια δεν τα καταργεις με νομους αλλα ισα ισα το αντιθετο αν αρεις τους νομους και τις παρεμβασεις που κατα κορον βαζει η εε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...