Προς το περιεχόμενο

Η Google ασκεί έφεση στην απόφαση της Ε.Ε αναφέροντας ότι τίθεται σε κίνδυνο η δωρεάν διάθεση του Android


paredwse

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 99
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 19/7/2018 στις 12:22 ΠΜ, liberostelios είπε

Από τη μια είναι ειρωνία να έχεις ένα iOS με τόσους περιορισμούς και «νταβατζιλικια», αλλά να τρώει πρόστιμο-μαμούθ η Google για το Android.

Καθόλου ειρωνία, αφού η google έχει την πλειοψηφία της αγοράς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στα @@ μας Google ,τοσο απλα

εχετε εκμεταλλευτει το νομικο κενο κ την ηλιθιωδη αδιαφορια της αποχαυνωμενης μαζας κ θυσαυριζετε με τα δεδομενα του κοσμακη

πληρωστε τα γκαφρακια τωρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/7/2018 στις 9:31 ΠΜ, AtiX είπε

Φιλε μου το κοπάδι δεν πήγαινε επί προσωπικού, και συγγνώμη αν φάνηκε έτσι...

Η Google ναι έχει καλές υπηρεσίες κανένας δεν αντιλέγει... το θέμα μου και η αντίρρηση μου είναι ο ουσιαστικός εκβιασμός στον οποιοδήποτε ελεγκτικό θεσμό λόγο της θέσης ισχύος που έχει... αν εσενα δεν σε ενοχλεί, κανένα πρόβλημα... εμένα όμως με ενοχλεί...

Δε νομίζω πως αυτός ο εκβιασμός έχει ουσιαστική βάση, γιατί η Ευρωπαϊκή αγορά είναι σημαντική αγορά για το Android. Αν προχωρήσει σε αλλαγή τιμολογιακής πολιτικής, μάλλον εκείνη θα ζημιωθεί μακροπρόθεσμα, οπότε "γαυγίζει" για εκφοβισμό περισσότερο.

Και κοίτα να δεις που η ΕΕ ανακάλυψε τα παραστρατήματα της Google, τη φοροδιαφυγή της Apple κ.α., λίγο καιρό μετά το στραπάτσο που έφαγε "το αυτοκίνητο του λαού" στην Αμερική. Συμπτώσεις ρε γαμώτη, συμπτώσεις παντού...

Στις 19/7/2018 στις 1:13 ΜΜ, jimandri9000 είπε

Συγνώμη αλλά δεν έχει να κάνει με το UI του κάθε κατασκευαστή αν μπορείς να κάνεις uninstall εφαρμογές συστήματος? Γιατί σε pure android συσκευές μου φαίνεται ότι μπορείς να κάνεις απεγκατάσταση ότι θέλεις? Η να το πω διαφορετικά που είναι το πρόβλημα να υπάρχει η εφαρμογή και να μην την χρησιμοποιεί κάποιος? Εφόσον σου δίνεται η δυνατότητα να επιλέξεις ποια θα είναι η default εφαρμογή? Εγώ θεωρώ ότι η Google έχει δίκιο και αν θα αρχίσει αν χρεώνει τις εφαρμογές της είναι μαθηματικά βέβαιο ότι πολλοί θα τις πληρώσουν εφόσον απλά είναι οι καλύτερες και ασφαλέστερες.

 

Δοκίμασε να σβήσεις gmail, chrome, youtube σε Pixel και έλα πάλι να μας πεις την εμπειρία σου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, Jimmy08 είπε

Και κοίτα να δεις που η ΕΕ ανακάλυψε τα παραστρατήματα της Google, τη φοροδιαφυγή της Apple κ.α., λίγο καιρό μετά το στραπάτσο που έφαγε "το αυτοκίνητο του λαού" στην Αμερική. Συμπτώσεις ρε γαμώτη, συμπτώσεις παντού...

Εμπορικός πόλεμος λέγετε και ξεκίνησε από την άρνηση της ΕΕ της εισαγωγής τροποποιημένων τροφίμων από αμερικανικές εταιρίες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, AtiX είπε

Εμπορικός πόλεμος λέγετε και ξεκίνησε από την άρνηση της ΕΕ της εισαγωγής τροποποιημένων τροφίμων από αμερικανικές εταιρίες...

Ακριβώς..

Άρα το κατά πόσο ο πρωτεύον στόχος της ΕΕ είναι να προστατεύσει τους πολίτες της απο την "κακιά" Google, είναι άξιο απορίας.

Έτσι πλασαρίστηκε βεβαίως, για να αιτιολογηθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Jimmy08 είπε

Ακριβώς..

Άρα το κατά πόσο ο πρωτεύον στόχος της ΕΕ είναι να προστατεύσει τους πολίτες της απο την "κακιά" Google, είναι άξιο απορίας.

Έτσι πλασαρίστηκε βεβαίως, για να αιτιολογηθεί.

Ναι αλλά σε όλες τις περιπτώσεις υπήρχε αιτία για να γίνουν οι καταγγελίες... τι θα ήθελες, προτιμούσες, θεωρούσε σωστό... να κάνουν τα στραβά μάτια λόγω εμπορικών συμμαχιών???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, AtiX είπε

Ναι αλλά σε όλες τις περιπτώσεις υπήρχε αιτία για να γίνουν οι καταγγελίες... τι θα ήθελες, προτιμούσες, θεωρούσε σωστό... να κάνουν τα στραβά μάτια λόγω εμπορικών συμμαχιών???

Εγώ και εσύ δεν έχουμε να κερδίσουμε από όλο αυτό. Πιο πολύ σαν κίνηση επιβολής μου μοιάζει, παρά σαν αφορμή για ουσιώδη αλλαγή.

Βέβαια αυτο θα το δούμε και στην πορεία, από την αντίδραση της Google, την έκβαση της έφεσης κλπ.

 

Στις 19/7/2018 στις 3:30 ΜΜ, polaki είπε

Οπότε ναι, η Apple δεν θα φάει κανένα πρόστιμο γιατί νομικά δεν προκύπτει να φάει, ακόμα και αν οι συσκευές ΤΗΣ πάρουν το 99% του market share γιατί σου πουλάει HARDWARE, όχι software. 

Λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Jimmy08 είπε

Λάθος.

Έχεις νομική βάση για το "λάθος" που λες? 
Αν ναι, ανέλυσε μας γιατί εταιρία που ΔΕΝ πουλάει λειτουργικό ξεχωριστά αλλά ΜΟΝΟ για τις ΔΙΚΕΣ ΤΗΣ συσκευές και όχι κανενός άλλου third party manufacturer θα φάει πρόστιμο επειδή επιλέγει να προσφέρει ένα λειτουργικό που φτιάχνει ΚΑΙ ΚΑΦΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, polaki είπε

Έχεις νομική βάση για το "λάθος" που λες? 
Αν ναι, ανέλυσε μας γιατί εταιρία που ΔΕΝ πουλάει λειτουργικό ξεχωριστά αλλά ΜΟΝΟ για τις ΔΙΚΕΣ ΤΗΣ συσκευές και όχι κανενός άλλου third party manufacturer θα φάει πρόστιμο επειδή επιλέγει να προσφέρει ένα λειτουργικό που φτιάχνει ΚΑΙ ΚΑΦΕ.

Δεν έχει να κάνει με το τι πουλάει και πως. Αν έχει δεσπόζουσα θέση στην αγορά και ακολουθεί παρόμοιες πρακτικές, τότε οι πράξεις της είναι αξιόποινες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...