Προς το περιεχόμενο

Το Fortnite: Battle Royale σαρώνει έχοντας φέρει κέρδη στην Epic άνω του 1 δισ. δολαρίων


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

20 λεπτά πριν, greekteddy είπε

Κρίμα έλπιζα να κλείσει και το παιχνίδι και η εταιρεία, μόνο αυτό τους αξίζει εφόσον έκλεισαν το paragon για να ασχοληθούν με αυτή την αηδια

Δεν είναι φιλανθρωπικό ίδρυμα καπώς πρέπει να βγάλουν λεφτά και αυτοί. Προφανώς είδαν ότι το άλλο δεν τράβαγε και επένδυσαν σε ένα παιχνίδι που είναι τάση και τους βγάζει δις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι free σας πειραζει,πληρωνεις σας πειραζει.

Πληρωνεις για skins σας πειραζει,πληρωνεις για να ανεβεις σας πειραζει.

Αλλοι εχετε αγορασει τοσα παιχνιδια και σας πειραζει το "χαζοπαιχνιδο" που θα ριξεις ενα δεκαρικο.

Καποιοι απλα θελετε να γκρινιαζετε ακομη και αν δεν εχετε δοκιμασει ενα παιχνιδι.

  • Like 10
  • Thanks 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, jigsaw99 είπε

 

Συμφωνώ μαζί σας παιδιά απλά δεν θεωρώ παιχνίδι κάτι που δε ωθεί να βάλεις χρήματα για εικονικά πράγματα και πχ τελείως stock δεν παίζει να κερδίσεις ποτέ τον άλλο που έχει ρίξει χρήμα στον παίκτη. Για αυτό εδώ και 10 χρόνια στο 99% παίζω single player δεν μου αρέσει που πάει η βιομηχανία με αυτά. 

Πωωω... Το έχεις ρωτήσει είκοσι φορές κι ακόμα δεν το κατάλαβες. 

Δεν κερδίζεις κάτι παραπάνω από αυτόν που δεν έδωσε λεφτά. Κι αυτός είναι ο λόγος που έπιασε. Τα pay 2 win, είναι μόνο για κανένα παιχνιδάκι στο κινητό. Σταματάνε να υπάρχουν στο gaming.

Κι εφόσον παίζεις ένα παιχνίδι, δε βλέπω το λόγο να μην το υποστηρίξεις. 

Δεν έχω δώσει λεφτά στο Fortnite αλλά έχω δώσει στο Path of Exile, που πάλι είναι διακοσμητικός ο ρόλος. 

Αλλά έχω λιώσει πόσες ώρες. Υποστηρίζω τον developer, όπως κάνεις εσύ όταν αγοράζεις ένα single player, αντί να το κατεβάσεις από κάποιο torrent πχ. 

Το κατάλαβες ή θα ρωτήσεις πάλι από πού βγήκε το 1 δις;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, UsualSuspect__ είπε

Ήρθα για τα σχόλια του τύπου: 

"το pubg είναι καλύτερο"

"το pubg είναι για άντρακλες, το fortnite για παιδάκια"

"Τον έχω μεγαλύτερο"

Τον έχω μεγαλύτερο :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, spy94 είπε

Ειναι free σας πειραζει,πληρωνεις σας πειραζει.

Πληρωνεις για skins σας πειραζει,πληρωνεις για να ανεβεις σας πειραζει.

Αλλοι εχετε αγορασει τοσα παιχνιδια και σας πειραζει το "χαζοπαιχνιδο" που θα ριξεις ενα δεκαρικο.

Καποιοι απλα θελετε να γκρινιαζετε ακομη και αν δεν εχετε δοκιμασει ενα παιχνιδι.

 

Μια χαρά είναι το business μοντέλο έτσι. Γίνεται να γίνουν όλα τα online παιχνίδια όπως το fortnite? Δεν έχω ξοδέψει ούτε μισό ευρώ Και ούτε πρόκειται αλλά αν είναι να μπορώ να παίζω τα online τίτλων όπως το battlefield και το cod δωρεάν, κ γω μαζί τους. Ας βάλουν και 50 ευρώ το κάθε skin, να πληρώνουν το παιχνίδι κ για μας όσοι θέλουν όπλα με skin leopard και κοστούμια με φτερά αγγέλου. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο με το να μην εχει καμια ουσια στο να γινεις "δυνατοτερος" στο παιχνιδι οσα χρηματα και να βαλεις ηταν πολυ εξυπνο. Οποτε αυτοι που απλα θελουν να παιξουν απλα παιζουν ενω αυτοι που απλα θελουν να εχουν και σκιν και τετοια παιζουν χωρις ομως να βοηθιουνται σε κατι. Σε καποιους τους πειραζει μια εταιρεια που βγαζει χρηματα απο το παιχνιδι της. Κανονικα θα επρεπε να μας πειραζει που αεργα παιδακια μεσα απο αυτο το παιχνιδι και εννοειται και αλλα παιχνιδια βγαζουν χρηματα, χωρις να κανουν ουσιαστικα τιποτα που να εχει αντοιστιχια με την εκαστοτε εταιρεια του παιχνιδιου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, akumakos είπε

Αυτο με το να μην εχει καμια ουσια στο να γινεις "δυνατοτερος" στο παιχνιδι οσα χρηματα και να βαλεις ηταν πολυ εξυπνο.

Μπα, καθόλου έξυπνο. Απλά είναι χαζοί στις άλλες εταιρείες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, jigsaw99 είπε

Δεν το ήξερα υπέθεσα ότι έτσι βγήκε το 1 δις. Αλλά έβγαλε 1 δις από εικονικά ρούχα κτλ? Ακόμα πιο τραγικό ότι και να γράψεις λίγο είναι. Μπράβο στους μπαμπάδες δεν υπάρχει άνθρωπος πιστεύω που βγάζει λεφτά με τον ιδρώτα του και θα δώσει χρήματα για εικονικά ρούχα. 

Υπάρχουν πάρα πολλοί/ες που δεν σκέφτονται όπως εσύ και άμα τους αρέσει κάποιο game και ας είναι free to play αγοράζουν skins για να κάνουν support στους developers και όχι δεν είναι από τα λεφτά του μπαμπά. Δεν υπάρχει μόνο η Ελληνική αγορά στον πλανήτη. Σε άλλες χώρες περισσεύουν λεφτά για gaming.

3 ώρες πριν, jigsaw99 είπε

Μου φαίνεται παράλογο φίλε μου ούτε ευρώ δεν θα έδινα σε κάτι τέτοιο. Στο playstore τα microtransactions χαλάνε όλα τα παιχνίδια. Έχω 60 αγορασμένα όλα καθαρά χωρίς microtransactions. PUBG fortnite lol lineage warcraft έχουν δώσει περιουσίες κάποιοι για εικονικά πράγματα. Δεν είναι αυτός ο σκοπός των παιχνιδιών κάπου έχουμε χάσει τη μπάλα σαν gamers νομίζω. 

Συγκρίνει παιχνίδια που έχουν pay to win ή pay to progress faster στοιχεία με παιχνίδια που έχουν μόνο cosmetics. Δες και το shop του Path of Exile άμα θες άλλο ένα παράδειγμα από σωστό shop.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Stogianz είπε

Οι εταιρείες έχουν σαν στόχο το κέρδος. Τους έκατσε η κότα με τα χρυσά αυγά (fortnite), μια επιτυχία που ούτε οι ίδιοι περίμεναν, και έριξαν το βάρος τους εκεί. 

το Paragon κακά τα ψέμματα δεν είχε κόσμο και έσοδα για να δικαιολογήσει τα έξοδα του. σκέφτεσαι σαν απλός gamer (και λογικό είναι). και για μένα κακώς το κλείσανε αφού με τόσα λεφτά θα μπορούσαν να προσλάβουν μερικούς extra developers. αλλά αμά το δεις από την επιχειρηματική μεριά αν εσύ είχες μια επιχείρηση και τα έξοδα ήταν περισσότερα από τα έξοδα δεν θα την έκλεινες;

3 ώρες πριν, panossar95 είπε

Είναι τρελό το ένα δις μόνο για skins ή γενικά για πράγματα που στην ουσία δε σε μπουσταρουν. Όπως στο λολ για παράδειγμα που έδινες λεφτά αλλά ανεβαίνεις λίγο πιο γρήγορα (περισσότερο xp, περισσότερα λεφτά για παίκτες)

 

Είναι πραγματικά εκπληκτικό το ότι στην ουσία δε πουλάνε τίποτα και βγάζουν λεφτά. Τρομερή επιτυχία 

Και δεν έχω παίξει καν το παιχνίδι ακόμα. Ίσως το πάρω το κατεβάσω στο play4 μιας και είναι free

πουλάνε την διασκέδαση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, uesugi1989 είπε

Μια χαρά είναι το business μοντέλο έτσι. Γίνεται να γίνουν όλα τα online παιχνίδια όπως το fortnite? Δεν έχω ξοδέψει ούτε μισό ευρώ Και ούτε πρόκειται αλλά αν είναι να μπορώ να παίζω τα online τίτλων όπως το battlefield και το cod δωρεάν, κ γω μαζί τους. Ας βάλουν και 50 ευρώ το κάθε skin, να πληρώνουν το παιχνίδι κ για μας όσοι θέλουν όπλα με skin leopard και κοστούμια με φτερά αγγέλου. 

Βρε δικαίωμα σου να μην ξοδεύψεις ούτε cent και δικαίωμα του καθενός να ξοδεύει εκατομμύρια.Απλά είναι ειρωνικό να σκας 50ρικο για κάθε παιχνίδι αλλά να σου την δίνει το προαιρετικό 10ρικο για τα skins.Λίγο φρένο ρε  παιδιά όμως, να σκας για τον μ.ο ηλικίας ενός παιχνιδιού λες και είναι πιο λογικό να παίζει οποιοδήποτε άλλο παιχνίδι ο 40άρης είναι κάπως.Έτσι και αλλιώς λίγο πολύ αυτές οι ηλικίες πάντα έχουν μεγάλο μερίδιο αγοράς στο gaming.Οι παππούδες έχουν μεγάλο μερίδιο αγοράς στα πιεσόμετρα κ.ο.κ...Και μένα μου φαίνεται κάπως να κάθεται ο άλλος να λιώνει 12ώρα σαν τον κούκο στα single player ενώ εγώ θα μπω καμια ώρα (ψέματα λέω συνήθως παραπάνω είναι :P) όποτε βολέψει με την παρέα να παίξουμε,να σπάσουμε λίγο πλάκα και να πούμε καμια χαζομάρα αλλά δεν βγάζω και χολή..

Επεξ/σία από spy94
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, jigsaw99 said:

Άλλο για gaming και άλλο για ψεύτικα ρούχα σε έναν online κόσμο. Θα δώσω 50 70 το μήνα σε κουτατες εκδόσεις παιχνιδιών και θα παίξω single player ιστορία. Μου φαίνεται σπατάλη χρημάτων αν θέλουν χρήματα οι devs μπορούν να βάλουν το παιχνίδι με τιμή ή να δώσουν κάποιο donation link. 

Καλά εφόσον παίζεις μόνο κουτάτα single players games και σου αρέσει να δίνεις 60 evrw για να "τελειώσεις" ένα single player σε 10 ώρες. πως μπορείς να εκ φέρεις γνώμη κιόλας πραγματικά ομως.

Σε κάποιους αρέσει αυτό το παιχνίδι και δικαίως κάνουν τέτοιο τζίρο. Και με αυτά που βγάζουν συνεχίζουν και του προσθέτουν υλικό.

Προσέχουν το παιχνίδι τους γιαυτό είναι εκτός συναγωνισμού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Leleouras said:

Καλά εφόσον παίζεις μόνο κουτάτα single players games και σου αρέσει να δίνεις 60 evrw για να "τελειώσεις" ένα single player σε 10 ώρες.

Το πιθανότερο να παίζει μόνο single player, ακριβώς επειδή δε δίνει τα 60€ ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...