Προς το περιεχόμενο

Το νέο Gorilla Glass 6 παρουσίασε η Corning


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 ώρες πριν, Yeroplatanos είπε

Μας ποναει?Αν με σπασει η οθονη lg g6 θα κλαιω 10 μερες 

Μιλάω για κινητά που κάνουν κανα 1000€ περίπου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 56
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Corning glass kai π@παρια μέντολες.. Το s9+ μου έχει μικρές χαρακιές στην οθόνη επειδή απλα το βάζω στην τσέπη με τα κλειδιά κλπ. (απεχθάνομαι το tempered glass και γενικά τις θήκες). Θυμαμαι με νοσταλγία τις μέρες που μου έπεφτε το 3310 και ανησυχούσα μηπως έσπασε κανα πλακάκι στο πάτωμα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
3 hours ago, fragma said:

Corning glass kai π@παρια μέντολες.. Το s9+ μου έχει μικρές χαρακιές στην οθόνη επειδή απλα το βάζω στην τσέπη με τα κλειδιά κλπ. (απεχθάνομαι το tempered glass και γενικά τις θήκες). Θυμαμαι με νοσταλγία τις μέρες που μου έπεφτε το 3310 και ανησυχούσα μηπως έσπασε κανα πλακάκι στο πάτωμα....

Το 3310 ήταν όλο πλαστικό και είχε την οθονίτσα του μισό εκατοστό πίσω από την πλαστική πρόσοψη η οποία με τον καιρό άλλαζε χρώμα... 😛 

Αν σήμερα η samsung σου έδινε το νέο S10 από πλαστικό και με την οθόνη πίσω από άλλο πλαστικό, θα έβριζες με την "μπακατέλα" που πάνε να σου πουλήσουν! 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το s8 ξέρει κανείς αν έχει και ποια έκδοση;Έχω διαβάσει για gorilla 5, αλλά προσωπικά μου έσπασε η οθόνη με τη πρώτη φορά από πτώση σε πλακάκι,σε ύψος από το μπράτσο του καναπέ (1μ)..Φίλου μου επίσης έσπασε κατευθείαν από ανάλογο ύψος και μάλιστα σε δύο μεριές.Παιζει η samsung να διαφημίζει φύκια;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 21/7/2018 στις 7:52 ΜΜ, Federer είπε

Αν θέλουν αύριο κι όλας οι Αμερικάνοι μπορούν να δώσουν γυαλί που αντέχει σε απεριόριστες πτώσεις απο τα 30 μέτρα. Δεν το δίνουν για να έχουν δουλεία τα service και να τα τσεπώνουν απο τις αντικαταστάσεις οθονών. Ο κουμπάρος μου (οδηγός ταξί) έχει δει απο κοντά τέτοιο πειραματικό κινητό και επιβεβαιώνει.

Φαντάζομαι αυτά τα κινητά τα κρύβουν στο ίδιο μέρος που έχουν κρυμμένα τα αυτοκίνητα που καίνε νερό...

Επεξ/σία από kurkosdr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η καταληξη μιας πτωσης σε μη απορροφητική επιφάνεια ειναι καθαρα θεμα συγκυριών . Σημείο πρόσκρουσης , γωνία  , περιστροφικη ταχύτητα παιζουν καθοριστικό ρόλο στο αν η ενέργεια της πτώσης θα απορροφηθεί απο το γυαλί λίγο , πολύ  ή σχεδόν εξ' ολοκλήρου .

Παραδειγμα:  κινητο 180gr με αλουμίνιο παχους 0.3mm γυρω απο την οθόνη και σε επαφη με αυτην. Υποθέτω οτι πεφτει απο το ενα μετρο σε μαρμαρο κατα τετοιο τροπο ωστε να συγκρουστει με την γωνία και να μην περιστραφεί καθόλου μετα(κεντρο μαζας πανω στην καθετη που ξεκινά απο το σημειο επαφής).

Υποθέτω οτι το μονο υλικο που θα συμπιεστει ειναι το αλουμινιο κατα 0.2mm.  Ενεργεια πτωσης = 0.180*10*1 = 1.8joule

Δυναμη που θα ασκηθεί στο γυαλι υποθετοντας οτι η επιβραδυνση σε αυτα τα 0.2mm ειναι σταθερη , F = 1.8joule/0.0002m = 9000N ~ 900 κιλά !

Υπαρχει περιπτωση να μην σπασει ?

Το παραδειγμα ειναι ακραίο και δεν εξεταζει λεπτομερειες , ομως δειχνει οτι η απουσία προστατευτικού πλαισίου γυρω απο την οθόνη που θα διοχετευσει την ενεργεια σε ευρυτερα τμηματα του , τα εχει καταστήσει εξαιρετικά ευθραυστα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, billvergo είπε

Το s8 ξέρει κανείς αν έχει και ποια έκδοση;Έχω διαβάσει για gorilla 5, αλλά προσωπικά μου έσπασε η οθόνη με τη πρώτη φορά από πτώση σε πλακάκι,σε ύψος από το μπράτσο του καναπέ (1μ)..Φίλου μου επίσης έσπασε κατευθείαν από ανάλογο ύψος και μάλιστα σε δύο μεριές.Παιζει η samsung να διαφημίζει φύκια;;

Gorilla Glass 5 έχει αλλά είναι ευαίσθητο σε πτώσεις λόγω edge οθόνης.

Στο θέμα γρατζουνιών -που ανάφερε ο φίλος πιο πάνω- ούτε εγώ είμαι ευχαριστημένος. Αλλά να λέει ψέμματα περί Gorilla Glass 5 δύσκολο... Θα την είχαν πάρει χαμπάρι οι υπόλοιποι κατασκευαστές.

Επεξ/σία από VChris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, billdanos είπε

Το 3310 ήταν όλο πλαστικό και είχε την οθονίτσα του μισό εκατοστό πίσω από την πλαστική πρόσοψη η οποία με τον καιρό άλλαζε χρώμα... 😛 

Αν σήμερα η samsung σου έδινε το νέο S10 από πλαστικό και με την οθόνη πίσω από άλλο πλαστικό, θα έβριζες με την "μπακατέλα" που πάνε να σου πουλήσουν! 

Κάνεις λάθος. Δεν θα με χάλαγε καθόλου ενα ανθεκτικό κινητό απο πλαστικό με τα τεχνικά χαρακτηριστικά του s9. Αφου ετσι κι αλλιώς αν πρέπει να το έχουμε συνεχώς σε θήκη για μην διαλυθεί, πλαστικό φαίνεται και στις 2 περιπτωσεις. Νομίζω οτι εχει παραγίνει η φάση με την υπερβολική λεπτότητα, τα ανύπαρκτα μπεζελς και το γυαλί ακομα και στην πλάτη. Τα κινητά ειναι εργαλεία, οχι κοσμήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανεις απλα μια ασφαλεια οταν παρεις το κιν σου, που το κοστος της ειναι 25-30 ευρώ το χρονο και εχεις το κεφαλι σου ήσυχο. Ειτε σπασει ειτε στο κλεψουν, στο επισκευάζουν ή στο αντικαθιστούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/7/2018 στις 3:26 ΜΜ, stelios18120 είπε

"Απορώ με μερικά άτομα που παίρνουν συσκευή 1000€ και την πετάνε άνετα πάνω σε τραπέζια και καρέκλες και δεν τους νοιαζουν οι γρατσουνιές και τα βαθουλώματα."

Λεφτά έχουμε, θα πάρουμε το επόμενο μοντέλο... (δεν αργεί και πολύ να βγει) :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, CyanBlue είπε

Λεφτά έχουμε, θα πάρουμε το επόμενο μοντέλο... (δεν αργεί και πολύ να βγει) :-)

Αφού έχεις λεφτά να αλλάζεις έτσι απλά κινητά ακριβά μπράβο :) 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

update: Χθες το απόγευμα έφυγα από beachbar με ξεχασμένο πορτοφόλι και Redmi Note 5 στην οροφή του αυτοκινήτου. Μερικά χιλιόμετρα μετά ακούσαμε θόρυβο επάνω στην οροφή και από τον καθρέφτη είδα τα πράγματα πεταμένα στο δρόμο.

Άνοιξε πορτοφόλι, όλα έξω πεταμένα, κάρτες κ.λ.π, το κινητό πιο δίπλα άλλα ευτυχώς δεν έσκασε με την οθόνη.

Αποτέλεσμα  δεν ακύρωσα κάρτες, ταυτότητες, δεν μου έφυγαν σε στροφή και κατέληξα παραπάνω από GOLD κωλόφαρδος και το κινητό αποδείχθηκε πως έχει Gorillara TZAMARA διότι δεν φορούσε προστασία οθόνης και από θήκη την εργοστασιακή του κουτιού.

Η οθόνη απέκτησε μικρές γρατσουνιές που φαίνονται μόνο εάν την καθαρίσεις από δαχτυλιές και φυσικά στην αντανάκλαση του φωτός, πρέπει να ρθεις στο μισό μέτρο για να τις εντοπίσεις, η θήκη ειδικότερα στο σημείο τις κάμερας γδάρθηκε αρκετά όπως και στην ακριβώς από κάτω γωνία άλλα και στο γενικότερο σύνολο χτυπήθηκε παντού, το κινητό όμως τόσο πίσω όσο και μπροστά παρέμεινε σαν καινούργιο.

Υ.Γ είχα τουλάχιστον 50 χιλ.

Gorilla ΞΕgorilla το κινητό άντεξε μια πολύ δυνατή πτώση κι ας ήταν κωλοφαρδίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...