Προς το περιεχόμενο

Πυρκαγιές στην Αττική (Ιούλιος 2018)


tritonas00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, jokul7 είπε

Αν δεν γίνουν αυτά, λυπάμαι αλλά δεν μπορώ να αναλάβω την ευθύνη για την Προστασία του Πολίτη. Ευχαριστώ". 

Δεν είπε ποτέ κανείς. 🙁

Επεξ/σία από Xvipes
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, jokul7 είπε

 Αγορά 10 canadair, εκπόνηση σχεδίων εκκένωσης σε 60 περιοχές, έλεγχος πυροσβεστικών κρουνών κάθε 6μηνο, κατεδάφιση αυθαιρέτων κλπ κλπ. Αν δεν γίνουν αυτά, λυπάμαι αλλά δεν μπορώ να αναλάβω την ευθύνη για την Προστασία του Πολίτη. Ευχαριστώ". 

και άμα σου πουν,θα πάρεις 2 canadair,ελεγχος πυρ, κρουνών στο μέλλον ,και ξεχασε τα αυθαίρετα,αλλιώς βάζω το ξαδερφάκι μου που θα τα γράψει όλα στα @@
κάπως ετσι εχουμε αχρηστους σε θέσεις κλειδιά....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Xvipes είπε

Δεν είπε ποτέ κανείς. 🙁

Μπράβο. Κι εδώ πάμε στο γιατί δεν το είπε ποτέ κανείς. Μα προφανώς γιατί δεν υπάρχουν επιπτώσεις! Όταν με το που γίνει κάτι αποδίδονται ευθύνες επιτόπου και αντικαθιστούνται οι υπεύθυνοι, προφανώς ο επόμενος υπεύθυνος θα αρχίσει να το σκέφτεται διαφορετικά πριν αναλάβει. Θα προσπαθήσει να καλυφθεί ζητώντας να γίνουν πράγματα. Έτσι λειτουργούν οι σοβαρές επιχειρήσεις. Είναι δυνατόν το κράτος να μην λειτουργεί ως σοβαρή επιχείρηση;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, jokul7 είπε

Μπράβο. Κι εδώ πάμε στο γιατί δεν το είπε ποτέ κανείς. Μα προφανώς γιατί δεν υπάρχουν επιπτώσεις! Όταν με το που γίνει κάτι αποδίδονται ευθύνες επιτόπου και αντικαθιστούνται οι υπεύθυνοι, προφανώς ο επόμενος υπεύθυνος θα αρχίσει να το σκέφτεται διαφορετικά πριν αναλάβει. Θα προσπαθήσει να καλυφθεί ζητώντας να γίνουν πράγματα. Έτσι λειτουργούν οι σοβαρές επιχειρήσεις. Είναι δυνατόν το κράτος να μην λειτουργεί ως σοβαρή επιχείρηση;

μα κανενας ποτε δεν θα αναλαβει, διοτι κανενας δεν θα παρει αυτα που ζηταει..

πολεμαμε με τα διαθεσιμα, οχι τα προβλεπομενα. που λεει κ ενας γνωστος μ

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
10 minutes ago, Xvipes said:

Δεν είπε ποτέ κανείς. 🙁

Κι όπως βλέπεις υπάρχει κόσμος που δεν το απαιτεί κιόλας, οπότε γιατί να χαλιούνται?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Psaris είπε

και άμα σου πουν,θα πάρεις 2 canadair,ελεγχος πυρ, κρουνών στο μέλλον ,και ξεχασε τα αυθαίρετα,αλλιώς βάζω το ξαδερφάκι μου που θα τα γράψει όλα στα @@
κάπως ετσι εχουμε αχρηστους σε θέσεις κλειδιά....

Γι'αυτό ένα από τα βασικά θέματα που ζήτησε η Τρόικα ήταν οι Γενικοί και Ειδικοί Γραμματείς των Υπουργείων να μην είναι κομματικά πρόσωπα αλλά η Κυβέρνηση τους έγραψε στα @@ της.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, GenesisX είπε

 

Εντάξει, δεν φταίνε προφανώς για τις αυθαιρεσίες και τις δασικές εκτάσεις, αυτά είναι προβλήματα δεκαετιών.

 

εγω θα παω με την αναποδη λογικη,

δεν φταινε οντως για αυτο, τι θα λεγαμε ομως το χειμωνα, αν λεγανε εκει στους κατοικους,το σπιτι σας ειναι σε χωρο με 

αυξημενο κινδυνο πυρκαγιας στο περιβαλλοντα χωρο?

ειτε γκρεμιζονται τα σπιτια ειτε κοβονται δεντρα τοσα, οσα χρειαζονται για να υπαρχουν οι μινιμουμ προδιαγραφες ασφαλειας.

Διαλεχτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, jokul7 είπε

Μπράβο. Κι εδώ πάμε στο γιατί δεν το είπε ποτέ κανείς. Μα προφανώς γιατί δεν υπάρχουν επιπτώσεις! Όταν με το που γίνει κάτι αποδίδονται ευθύνες επιτόπου και αντικαθιστούνται οι υπεύθυνοι, προφανώς ο επόμενος υπεύθυνος θα αρχίσει να το σκέφτεται διαφορετικά πριν αναλάβει. Θα προσπαθήσει να καλυφθεί ζητώντας να γίνουν πράγματα. Έτσι λειτουργούν οι σοβαρές επιχειρήσεις. Είναι δυνατόν το κράτος να μην λειτουργεί ως σοβαρή επιχείρηση;

μαλλον δεν έχεις ιδέα πως λειτουργούν οι επιχειρήσεις για να λες οτι έτσι αποδίδονται ευθύνες κ καρατομουνται άτομα. 

Μια επιχείρηση θα ελέγξει να δει πρωτα τους λόγους που κατι απέτυχε , μετα θα αξιολογισει το πλανο που ειχε αν ανταποκρίνονταν σε τετοια κατάσταση κ αν υπάρχουν παραλείψεις απο τους υπεύθυνους κ μετα θα αποδώσει τις ανάλογες ευθύνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Lezantas26 είπε

μα κανενας ποτε δεν θα αναλαβει, διοτι κανενας δεν θα παρει αυτα που ζηταει..

πολεμαμε με τα διαθεσιμα, οχι τα προβλεπομενα. που λεει κ ενας γνωστος μ

Και όμως θα τα πάρει. Διότι όταν βγει ο Υπεύθυνος σε συνέντευξη Τύπου και πει "Κύριοι, μου έγινε πρόταση να αναλάβω αλλά δυστυχώς δεν υπάρχουν τα παρακάτω: ...... οπότε δεν μπορώ να εξασφαλίσω την προστασία των πολιτών", πολύ θα ήθελα να έβλεπα τον επόμενο που θα πήγαινε να αναλάβει...

3 λεπτά πριν, bilya είπε

μαλλον δεν έχεις ιδέα πως λειτουργούν οι επιχειρήσεις για να λες οτι έτσι αποδίδονται ευθύνες κ καρατομουνται άτομα. 

Μια επιχείρηση θα ελέγξει να δει πρωτα τους λόγους που κατι απέτυχε , μετα θα αξιολογισει το πλανο που ειχε αν ανταποκρίνονταν σε τετοια κατάσταση κ αν υπάρχουν παραλείψεις απο τους υπεύθυνους κ μετα θα αποδώσει τις ανάλογες ευθύνες.

Έχεις δουλέψει σε επιχείρηση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε ελαχιστο χρονικο διαστημα θα γινει αναδασωση και καπου εκει θα αρχισουν να ξεπεταγονται αυθεραιτες ξενοδοχειακες μοναδες και υπερπολυτελης κατοικιες..τα ιδια παθαμε και στην χαλκιδικη!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, jokul7 είπε

Και όμως θα τα πάρει. Διότι όταν βγει ο Υπεύθυνος σε συνέντευξη Τύπου και πει "Κύριοι, μου έγινε πρόταση να αναλάβω αλλά δυστυχώς δεν υπάρχουν τα παρακάτω: ...... οπότε δεν μπορώ να εξασφαλίσω την προστασία των πολιτών", πολύ θα ήθελα να έβλεπα τον επόμενο που θα πήγαινε να αναλάβει...

εγω θα ηθελα να δω ποιος θα αναλαβει να πει οτι πρεπει να γκρεμιστουν σπιτια μεσα σε δαση παραλιες κλπ. τι κανενας?

μηπως νομιζεις οτι για να λυθουν τα προβληματα μετραει τα ποσα λεφτα θα πεταξεις σ αυτα? 

εγω σ λεω με τον εξοπλισμο π εχουμε σημερα μια χαρα θα ηταν τα πραγματα αμα στα χρονια προ καταστροφης γινονταν οι απαραιτητες αλλαγες 

εχω πει και σε προηγουμενο ποστ οτι πανε οι πολιτικοι και μπλεκονται σε αλλες υπηρεσιες για το θεαθηνε για να μαζευουν ψηφαλακια και τα κανουν κωλος. ετσι λοιπον ανετα μπορουν να κερδιζουν θεσεις αυτοι που θα πετανε λεφτα σ εξοπλισμο γιατι με τα λεγομενα σου αυτοι ειναι αξιοι και θα μεναν στην απ εξω οσοι εχουν σχεδια που θα μας ξεβολευαν.

και εδω ερχεται η αλλη ηλιθια νοοτροπια που εχουμε "πληρωνω αρα πρεπει να τα κανουν ολα αυτοι". απαραδεκτη λογικη, υποτιθεται ειμαστε ενηλικες με ευθυνες

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, TheDevilMayCare είπε

[Δεν θελω να ξαναψαχνω σε παταρια και μπαουλα (!) τωρα, τις παλιες παραδοσεις μαθηματων], αλλα
οι δημοκρατικες κυβερνησεις ευθυνονται για την προστασια -και της ζωης προφανως!- των πολιτων τους.
Κι οταν δεν μπορουν παραιτουνται
! (απ' οποιες πλευρες-κατευθυνσεις κι αν ειναι).
Σε αυτο, φανταζομαι, δεν διαφωνει κανεις.

Απο κει και περα, καποιος συγκεκριμενος -και οχι ο...Φουφουτος!- ειναι συνταγματικα υπευθυνος: ορκισμενος μαλιστα!
Kαι δεν μπορει να...σφυριζει αδιαφορα, η μαλλον μια χαρα το μπορει. Ντα, στο Ελλαντα! 🤣

 

Εγώ πάντως διαφωνώ.

Ναι υπάρχουν ευθύνες, αλλά με το να απολύεις υπουργούς, δημάρχους και υπαλλήλους όταν συμβεί το πρώτο κακό δεν λύνεις το πρόβλημα.

Πρέπει να γίνει:

1) Έρευνα - investigation για τα αίτια της πυρκαϊάς και για τον τρόπο αντίδρασης τόσο των αρχών όσο και των πολιτών

2) Κατόπιν ολοκλήρωσης της έρευνας να βρεθούν τα βασικά και κύρια άιτια (basic causes / root causes) για το καθένα από τα παραπάνω

3) Αφού βρεθούν τα αίτια, να αποφασιστούν διορθωτικές ενέργειες / corrective actions και προληπτικές ενέργειες / preventive actions τέτοιες ώστε να μην ξαναυπάρξουν ΠΟΤΕ οι συνθήκες για τα ίδια αίτια

 

Έτσι αντιμετωπίζει μια σωστή κυβέρνηση ή οργανισμός ένα τέτοιο συμβάν. Το να τρέχουμε σαν ακέφαλα κοτόπουλα και να φωνάζουμε για παραιτήσεις απλά θα οδηγήσει σε αντικατάσταση των αρμόδιων ατόμων με άλλα που πάλι δεν θα έχουν ιδέα πως να προστατέψουν τους πολίτες, όσο καλή πρόθεση και να έχουν.

Επεξ/σία από Narayan
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, jokul7 είπε

Και όμως θα τα πάρει. Διότι όταν βγει ο Υπεύθυνος σε συνέντευξη Τύπου και πει "Κύριοι, μου έγινε πρόταση να αναλάβω αλλά δυστυχώς δεν υπάρχουν τα παρακάτω: ...... οπότε δεν μπορώ να εξασφαλίσω την προστασία των πολιτών", πολύ θα ήθελα να έβλεπα τον επόμενο που θα πήγαινε να αναλάβει...

Έχεις δουλέψει σε επιχείρηση;

δουλεύω (οχι Ελλάδα) με θεση ευθύνης κ επειδη εχω μπλεξει με εργατικό ατυχήμα  (υποχώρησε σκαλωσιά κ τραυμάτισε δυο ατομα) ξερω τι λεω. 

Η εταιρεία ποτε δεν με απέλυσε, το αντίθετο με προώθησε γιατι ειχα ολα τα στοιχεία ετοιμα να αποδείξω οτι δεν φταίω εγω που τα όρνια ξεκίνησαν να αφαιρούν στηρίξεις απο  την σκαλωσιά απο κατω.

Επεξ/σία από bilya
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να πω και κάτι πρακτικό που έψαξα και από ότι είδα δεν είναι λάθος. 

Αν δεν μπορείς να ξεφύγεις από μια φωτιά σκάβεις μια τρύπα στο έδαφος και μπαίνεις ολόκληρος μέσα. Καλύπτεις το άνοιγμα της με μια βρεγμένη μπλούζα και η φωτιά περνάει από πάνω σου χωρίς να καείς.

Μπορεί να είναι και ανοησία αυτό που έγραψα. Σε ιστορία με τον Ντόναλντ το έχω διαβάσει που παγιδεύτηκε στο δάσος με τα τρία ανίψια του και σώθηκε έτσι. Λίγο που το έψαξα να δω αν ισχύει, ισχύει σαν μέθοδος σωτηρίας αν δεν μπορείς να φύγεις. 

https://scoutingmagazine.org/2016/04/survival-strategies-help-escape-forest-fire/

Επίσης Θα μπορούσε το κράτος να αγοράσει η να επιδοτήσει την αγορά από πολίτες σε επικίνδυνες περιοχές κουβερτών φωτιάς (fire blankets) για όλους τους κατοίκους. Επίσης και μάσκες κατά της ασφυξίας από τον καπνό θα ήταν καλό. Πρέπει να προετοιμαστούμε όπως μπορούμε και το κράτος δεν βοηθάει σε αυτό δυστυχώς. Πόσοι από εμάς ξέρουμε τι να κάνουμε αν εγκλωβιστούμε σε φωτιά;

Επεξ/σία από manolis115
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...