Προς το περιεχόμενο

Παιδια βιβλιο αυτοπεποθεσης , αυτοβοηθειας ή ψυχολογιας που εχει ρεαλιστικες λυσεις


Mikaela 200

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν χρειάζεσαι βιβλίο... δες ειδήσεις ειδικά αυτές τις μέρες ή καμία μεσημεριανή εκπομπή... αμέσως θα σε κάνει να νιώσεις καλύτερα...

  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, AtiX είπε

Δεν χρειάζεσαι βιβλίο... δες ειδήσεις ειδικά αυτές τις μέρες ή καμία μεσημεριανή εκπομπή... αμέσως θα σε κάνει να νιώσεις καλύτερα..

Μόλις τώρα, AtiX είπε

Δεν χρειάζεσαι βιβλίο... δες ειδήσεις ειδικά αυτές τις μέρες ή καμία μεσημεριανή εκπομπή... αμέσως θα σε κάνει να νιώσεις καλύτερα...

Εμμμμ ναι.... Οχι δεν υο νομιζω ισα -ισα το αντιθετο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Mikaela 200 είπε

 

Οπότε αν η τηλεόραση δεν θα σε βοηθήσει... τι σε κάνει να πιστεύεις ότι ένα βιβλίο θα τα καταφέρει??? Ανάλογα με το πώς αντιλαμβάνεσαι το πρόβλημα, ψάχνεις και λύση...

Συμβουλή μου, μιλά με έναν ειδικό, αν πραγματικά σε ενδιαφέρει η λύση στο πρόβλημα σου...

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, AtiX είπε

Οπότε αν η τηλεόραση δεν θα σε βοηθήσει... τι σε κάνει να πιστεύεις ότι ένα βιβλίο θα τα καταφέρει??? Ανάλογα με το πώς αντιλαμβάνεσαι το πρόβλημα, ψάχνεις και λύση...

Συμβουλή μου, μιλά με έναν ειδικό, αν πραγματικά σε ενδιαφέρει η λύση στο πρόβλημα σου...

Κοιτα επειδη δεν εχω την οικονομικη δυνατοτητα , απευθυνθηκα στους εδω γνωστες των βιβλιων για καποια προταση και αναζητω βιβλιο σε ευχαριστω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν κάποια videos motivational speech, όμως δεν μου φαίνεται πιθανό να βοηθήσει απλά το να διαβάσεις ή να ακούσεις κάτι. Είναι τι έχεις μέσα σου και πως θέλεις να είσαι, αυτό σε καθορίζει και σε παρακινεί. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, techartware είπε

Υπάρχουν κάποια videos motivational speech, όμως δεν μου φαίνεται πιθανό να βοηθήσει απλά το να διαβάσεις ή να ακούσεις κάτι. Είναι τι έχεις μέσα σου και πως θέλεις να είσαι, αυτό σε καθορίζει και σε παρακινεί. 

Σε ευχαριστω για την απαντηση . Εχεις δικιο ενταξει δεν ειμαι σε πολυ ασχημη φαση απλα θα ηθελα κατι να φιαβασω και να αποκωμισω καποια πραγματα απο αυτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω ακριβώς τι ψάχνεις, πάντως κάποτε είχα διαβάσει αποσπάσματα από ένα βιβλίο για τη συναισθηματική νοημοσύνη. Θα μπορούσε να βοηθήσει στις σχέσεις με τους ανθρώπους. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σοβαρά τώρα υπάρχει κόσμος που τον βοηθάνε αυτές οι αηδίες?

Είχα πάρει να μεταφράσω τις παπάτζες μιας "life coach"  με best seller και με είχαν πιάσει τα νεύρα μου. Απορώ πως πληρώνει κόσμος για αυτά.

Επεξ/σία από idomeneas7
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, xgol είπε

Πως αισθανεσαι?

Οτι δεν μπορω να ειμαι ο ευατος μου με νοιαζει η γνωμη των αλλων και πολλες φορες παω με τα νερα τους. Θελω να αποκτησω αυτοπεποιθεση και να πιστεψω λιγο σε εμενα , αν μου προτεινες κατι θα με βοηθουσε εννοω ψαχνω καιρο ενα τετοιο βιβλιο , σε ευχαριστω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μην ψάχνεις κάτι συγκεκριμένο σε βιβλίο απλά ψάξε κάτι να σε προβληματιση επάνω στην καθημερινότητα σου αυτό που εμένα μου αρέσω και με έκανε να αναθεωρήσω κάποια πράγματα είναι  αυτο. Αλλά  να ξέρεις εκ πείρας ένας καλός φίλος είναι πάντα το δυνατότερο χαρτί στην ζωή μας

η κατακτηση της ευτυχιας

ΡΑΣΕΛ ΜΠΕΡΤΡΑΝΤ

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Mikaela 200 είπε

Οτι δεν μπορω να ειμαι ο ευατος μου με νοιαζει η γνωμη των αλλων και πολλες φορες παω με τα νερα τους. Θελω να αποκτησω αυτοπεποιθεση και να πιστεψω λιγο σε εμενα , αν μου προτεινες κατι θα με βοηθουσε εννοω ψαχνω καιρο ενα τετοιο βιβλιο , σε ευχαριστω 

Αυτό σε κοινωνικό επίπεδο? Επαγγελματικά - προσωπικά είσαι οκ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Mikaela 200 είπε

Οτι δεν μπορω να ειμαι ο ευατος μου με νοιαζει η γνωμη των αλλων και πολλες φορες παω με τα νερα τους. Θελω να αποκτησω αυτοπεποιθεση και να πιστεψω λιγο σε εμενα , αν μου προτεινες κατι θα με βοηθουσε εννοω ψαχνω καιρο ενα τετοιο βιβλιο , σε ευχαριστω 

ΜΙα φράση που μου έχει μείνει είναι : όσο περισσότερα κάνεις τόσο περισσότερη αυτοπεποίθηση νιώθεις.

Δλδ βγες, μίλα με κόσμο, κάνε καλές παρέες,  βρες ένα χόμπυ δημιουργικό, ασχολήσου με κάποια μορφή τέχνης που σ'αρέσει, γυμνάσου ή αθλήσου, κλπ

Στην αρχή σε κάποια πράγματα μπορεί να νιώσεις τρακ, αλλά αγνόησέτο, σιγά σιγά και με την εξάσκηση θα μάθεις να μην σε επηρεάζει και θα είσαι άνετος. Ουσιαστικά έκανες ήδη την αρχή καταλαβαίνοντας οτι σε απασχολεί η γνώμη των άλλων και πας με τα νερά τους.

Το επόμενο βήμα είναι να μην δίνεις δεκάρα για την γνώμη των άλλων και να κάνεις αυτό που εσύ πιστεύεις οτι είναι το καλύτερο (εφόσον δε γίνεσαι βάρος στην ελευθερία κάποιου άλλου). Και δυστυχώς τις συγκρούσεις δεν τις γλιτώνεις, κοιτάς να μάθεις να υποστηρίζεις την γνώμη σου και αυτό το μαθαίνεις στην πράξη. ΕΝτάξει θα μελετήσεις για να ξέρεις αλλά μετά πρακτική εξάσκηση.

Τα βιβλία απο μόνα τους  μόνο ιδέες μπορούν να σου δώσουν μόνο γιαν να  κάνεις μια αρχή να καταλάβεις κάποια πράγματα.  ο θεραπευτής αυτό θα κάνει, θα προσπαθήσει να σου κινητοποιήσει κάποια πράγματα μέσα σου για να πας παραπέρα, πράγμα που σημαίνει οτι εξαρτάται απο εσένα να κάνεις την υπέρβαση.  Απο εκεί και πέρα πρέπει να βγεις να κάνεις πράγματα και να μάθεις απο τα λάθη σου (είναι το μόνο που θα σε πάει μπροστά).

Βιβλία που μαρεσουν είναι τα παρακάτω αλλα είπαμε, πρακτική εξάσκηση αλλιώς δεν πας μπροστά 😉

https://www.politeianet.gr/books/9789609858601-georgiadou-nena-oxugono-kai-zisame-emeis-kalutera-178502

https://www.politeianet.gr/books/9789603490418-dimitrius-joe-ellan-thumari-diabazontas-tous-anthropous-134267

https://www.public.gr/product/books/greek-books/literature/essays/leoforeio-9-gia-ton-paradeiso/prod242268/

https://www.politeianet.gr/books/9789604611584-adorgiastos-dimitris-kleidarithmos-eufuia-ch-2-155128

http://www.biblionet.gr/book/148374/Φάρος,_Φιλόθεος/Ταξίδι_αυτοανακάλυψης

 

Επεξ/σία από efkar
  • Like 7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...