Προς το περιεχόμενο

Honor 7x vs Honor 9 Light vs Mate 10 Light


Mamatereza

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα.

Εχοντας κανει μια μικρη ερευνα γυρω απ το ποιο κινητο να επιλεξω, κατεληξα συμφωνα με τα θελω και το μπατζετ μου (max 220 ευρω) στα παρακατω

Honor 7x https://www.skroutz.gr/s/13040344/Huawei-Honor-7X-64GB.html

Honor 9 Light https://www.skroutz.gr/s/13649805/Huawei-Honor-9-Lite-32GB.html

Mate 10 Light https://www.skroutz.gr/s/12843260/Huawei-Mate-10-Lite-Dual-64GB.html

Με ενδιαφερει το να εχει μια καλη μπαταρια και μια καλη καμερα για φωτογραφιες και βιντεο που τραβαω συνηθως τα παιδια. Μ ενδιαφερει επισης και η ταχυτητα στο ιντερνετ για browsing, youtube videos κλπ. Παιχνιδια δεν παιζω καθολου, οπως επισης δεν το χρησιμοποιω στη δουλεια μου και δεν κανω χρηση εξεζητημενων εφαρμογων.

Απ τα λιγα που μπορω να καταλαβω ειναι οτι το Honor 9 Light μειοντεκτει στο οτι σε αντιθεση με τ αλλα δυο που εχουν 4/64GB αυτο εχει 3/32GB, χωρις να ξερω ομως εαν υπαρχει διαφορα στην πραξη.

Βλεπω επισης οτι το Honor 7x εχει Gorilla Glass και γυροσκοπιο, ενω το Mate 10 Lite εχει πιο γρηγορη συνδεση στο ιντερνετ και καλυτερη μπροστινη καμερα.

Εχετε αποψη ή προτιμηση για καποιο απ αυτα?

Ευχαριστω πολυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπάρχει διαφορά στην πράξη και όσο περνάει ο καιρός θα φαίνεται και περισσότερο, οπότε κοιτάς μόνο για 4/64.

Το 7x θα διάλεγα εγώ

Δεν θα μπω καν στον κόπο να σου προτείνω το Xiaomi redmi Note 5 που είναι ο βασιλιάς αυτή τη στιγμή στο συγκεκριμένο budget αλλά λογικά δεν θες να πας προς τα εκεί.  

 

Επεξ/σία από UsualSuspect__
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου σ ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου, απλα εχω εδω και ενα χρονο το Honor 6x και ειμαι υπερευχαριστημενος σε ολα. Δε μου εχει ζεσταθει ποτε, δε μου εχει κρασαρει, δε εχει κολλησει, τιποτα απολυτως. Η μπαταρια του μια χαρα και η καμερα τιμιοτατη. Ετσι λοιπον σκεφτομαι να παω για καποιο Huawei ξανα να σου πω την αληθεια. Επισης πρεπει ν αναφερω πως επι της ουσιας χωρις κανενα συγκεκριμενο λογο, ετσι απλα και ξεροκεφαλα δε συμπαθω τα Xiaomi...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, Mamatereza said:

Φιλε μου σ ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου, απλα εχω εδω και ενα χρονο το Honor 6x και ειμαι υπερευχαριστημενος σε ολα. Δε μου εχει ζεσταθει ποτε, δε μου εχει κρασαρει, δε εχει κολλησει, τιποτα απολυτως. Η μπαταρια του μια χαρα και η καμερα τιμιοτατη. Ετσι λοιπον σκεφτομαι να παω για καποιο Huawei ξανα να σου πω την αληθεια. Επισης πρεπει ν αναφερω πως επι της ουσιας χωρις κανενα συγκεκριμενο λογο, ετσι απλα και ξεροκεφαλα δε συμπαθω τα Xiaomi...

Ούτε εγώ τα συμπαθώ, ποτέ δεν είχα αλλά το redmi note 5 είναι αστέρι πραγματικά. Το έχουν πάρει πολλοί πολλοί φίλοι μου. 

Τσίμπα το 7x τότε. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξ αιτιας σου καθομαι και βλεπω το Redmi σε βιντεο και reviews. Το αποθεωνουν πραγματικα, παντα παιρνοντας υπ οψιν το κοστος. Το κολλημα μου ειναι κυριως πως απ οτι ακουω τα Xiaomi σηκωνουν θερμοκρασια και μετα παιρνουν την κατω βολτα, κανοντας κολληματα κλπ. Εκτος κι αν σου χουν πει οι φιλοι σου οτι το χουν καιρο και δεν υπαρχει καποιο θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, Mamatereza said:

Εξ αιτιας σου καθομαι και βλεπω το Redmi σε βιντεο και reviews. Το αποθεωνουν πραγματικα, παντα παιρνοντας υπ οψιν το κοστος. Το κολλημα μου ειναι κυριως πως απ οτι ακουω τα Xiaomi σηκωνουν θερμοκρασια και μετα παιρνουν την κατω βολτα, κανοντας κολληματα κλπ. Εκτος κι αν σου χουν πει οι φιλοι σου οτι το χουν καιρο και δεν υπαρχει καποιο θεμα.

Η αλήθεια είναι πως ο ένας μου έχει αναφέρει για υψηλές θερμοκρασίες αλλά έχουμε και 23453245234 βαθμούς :P

Τώρα δεν θέλω να σε πάρω στον λαιμό μου. Καλύτερα πήγαινε εκεί που ξέρεις. 

Πάντως ψάχτο και δες  μπας και το έχει και κανας γνωστός σου να το δεις από κοντά. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν θα πω πολλά....τα στατιστικά τα λένε όλα https://www.kimovil.com/el/sygkrish/huawei-honor-7x-l21-64gb,huawei-honor-9-lite-4gb,huawei-mate-10-litea-l21,xiaomi-redmi-note-5-global-64gb

Υπόψη το Mate δεν θα πάρει αναβάθμιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το θεμα θερμοκρασιων ειναι κυριως θεμα επεξεργαστη και καρτας γραφικων. Ο πιο αδυναμος επεξεργαστης ζοριζεται περισσοτερο. Επισης σε οσο μικροτερα nm ειναι κατασκευασμενος τοσο λιγοτερη θερμοτητα παραγει κατα την λειτουργια του. Το ιδιο ισχυει και για τον χρονισμο του. Οσο πιο χαμηλα τα ρολογια του τοσο λιγοτερη θερμοτητα.

Ο Kirin 659 ειναι κατασκευασμενος στα 16nm (4xA53 στα 2.36Ghz & 4ΧΑ53 στα 1.70Ghz)

Ο Snapdragon 636 ειναι κατασκευασμενος στα 14nm (8xA53 στα 1.80Ghz) και παρολα αυτα και πιο δυνατος συνολικα.

Ο Kirin 659 εχει μνημες DDR3 ενω ο Snap 636 εχει πιο γρηγορες μνημες DDR4.

Η Mali T830 καρτα γραφικων του Kirin ειναι επισης πιο αδυναμη απο την Adreno 509 του Snapdragon.

Μου ειναι αδυνατο να πιστεψω λοιπον οτι ενα κινητο με Snap636 ζεσταινεται περισσοτερο απο ενα κινητο με Kirin659 κανοντας τα ιδια πραγματα στις ιδιες συνθηκες.

Ο εσωτερικος σχεδιασμος δεν παιζει ιδιαιτερο λογο στην θερμοκρασια μιας και ολα ειναι σχεδον το ιδιο και το μεταλλικο κελυφος βοηθαει στην απαγωγη της (οι θηκες παλι καθολου). Μονο η Sony για ενα περιεργο λογο ειχε προβληματα σε αυτο.

Επεξ/σία από SeNNinhA
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια ρε παιδια με πεισατε :) Επειδη ομως δεν εχω ξαναπαρει Xiaomi, τι ακριβως παιζεται με την εγγυηση και ποιο ειναι το "σωστο" μοντελο που πρεπει να παρω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
53 λεπτά πριν, Mamatereza είπε

Ωραια ρε παιδια με πεισατε :) Επειδη ομως δεν εχω ξαναπαρει Xiaomi, τι ακριβως παιζεται με την εγγυηση και ποιο ειναι το "σωστο" μοντελο που πρεπει να παρω?

Τα κινητα που παρεθεσες ειναι μια χαρα κινητα. Εαν αυτα ειναι η επιλογή σου δεν θα αντιμετωπισεις κανενα προβλημα για την χρήση σου. Η Hauwei αλλωστε ειναι ο #3 κατασκευαστης παγκοσμίως. Απλα τα Xiaomi ειναι πιο value for money. Δινουν κατι παραπανω για τα λεφτά τους. Βεβαια (ειδικα εδω μεσα) υπαρχουν και ατομα που απλα δεν μπορουν να ακουν για αυτα (μαλλον γιατι ακουν συνεχεια για αυτα). Απο εκει και περα η επιλογη ειναι δική σου μιας και υπεισερχεται ο παραγοντας αισθητικη, αισθηση στο χέρι (οπου θεωρω τα Huawei μου καθονται πιο καλα και πιο ελεφρια), χρηση και συνηθεια του UI της καθε εταιρειας, υποστηριξη σε ROM, εξυπηρετηση αντιπροσωπειας κλπ.

Μια αλλη καλη επιλογη ειναι το Meizu Pro 6 Plus με Exynos 8890 επεξεργαστη (Samsung), AMOLED οθονη πολυ φωτεινη, πολυ καλη για την κατηγορια του καμερα με  Sony IMX386 αισθητηρα και optical stabilization, DDR4 μνημες, 3D press, USB type-C στα μολις 180 ευρω απο Banggood. Δεν εχει ομως την 800αρα μπαντα.

https://www.banggood.com/Meizu-Pro-6-Plus-Global-Version-5_7-Inch-2K-AMOLED-4GB-RAM-64GB-ROM-Exynos-8890-Octa-Core-Smartphone-p-1266097.html?utm_campaign=Kimo30&utm_content=Isabela&p=QV2409786796201409DB

Επεξ/σία από SeNNinhA
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ωραια λοιπον, το Redmi 5 ειναι η μια επιλογη την οποια θα πρεπει να ψαξω περισσοτερο οσον αφορα την εγγυηση, το μοντελο, το κασταστημα αγορας (υπαρχει καποιο συγκεκριμενο καταστημα που πρεπει να αποφυγω?) κλπ.

Μεταξυ των Honor 7x και Mate 10 Lite (πηρε απ οτι εμαθα Oreo) ποιο προτιματε εστω και με μικρη διαφορα?

Επεξ/σία από Mamatereza
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Mamatereza είπε

Ωραια λοιπον, το Redmi 5 ειναι η μια επιλογη την οποια θα πρεπει να ψαξω περισσοτερο οσον αφορα την εγγυηση, το μοντελο κλπ.

Μεταξυ των Honor 7x και Mate 10 Lite (πηρε απ οτι εμαθα Oreo) ποιο προτιματε εστω και με μικρη διαφορα?

To Honor 7X εχει καλύτερο σκορ στο Αntutu και σε καποια real time τεστ που ειδα στο δικτυο βλεπω οτι εχει οντως καπως πιο γρηγορη αποκριση απο το Mate 10 lite. Οποτε εγω θα πήγαινα με το Honor 7X

https://www.kimovil.com/el/huawei-honor-7x/antutu

https://www.kimovil.com/el/huawei-mate-10-lite/antutu

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού θες φωτογραφία μην προσπερνας αψηφιστα το meizu pro 6 plus που σου προτείνει ο @SeNNinhA, είναι φθηνότερο και αρκετά καλύτερο στην κάμερα. Ειδικά στα βίντεο που θες το ois βοηθάει πάρα πολύ. 

Εναλλακτικά κατ εμέ κάνεις την υπέρβαση για το mi note 3.

Το 7x είναι τίμιο κινητό αλλά όχι αυτό που ζητάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε εχω χομπυ τη φωτογραφια, απλα θελω να εχει μια καλη καμερα να παιρνω φωτογραφιες και βιντεο τα παιδια στις δραστηριοτητες τους. Σιγουρα ομως δε θελω να παραβλεψω την ποιοτητα, την ταχυτητα και την εγγυηση που σου δινει η καθε εταιρεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, Mamatereza είπε

Mate 10 Lite (πηρε απ οτι εμαθα Oreo)

Μέχρι εκεί.....

40 λεπτά πριν, Mamatereza είπε

Ωραια λοιπον, το Redmi 5 ειναι η μια επιλογη την οποια θα πρεπει να ψαξω περισσοτερο οσον αφορα την εγγυηση, το μοντελο, το κpασταστημα αγορας (υπαρχει καποιο συγκεκριμενο καταστημα που πρεπει να αποφυγω?) κλπ.

Άμα θες επίσημη εγγύηση την Info Quest ,με 2 χρόνια εγγύηση τότε πρέπει να κοιτάξεις σε αυτά τα καταστήματα https://www.xiaomi-greece.gr/sales-points

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Δημιουργία νέου...