Προς το περιεχόμενο

Τα Windows 10 θα προσπαθήσουν να μην αναβαθμιστούν όταν πάτε για ένα καφέ


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

windows 10 Enterprise LTSB και με ένα key logger για να τα έχεις "νόμιμα" και είσαι άρχοντας

Πραγματικά δεν είχα ποτέ θέμα καθώς τα updates πάντα τα περνάω απο την πρώτη στιγμή που θα ανακοινωθούν αλλά  καταλαβαίνω το πρόβλημα που έχουν οι περισσότεροι

η λύση είναι σύστημα windows update όπως στα 7

 

13 λεπτά πριν, panosveto12 είπε

Μόνο apple παίδες και τα προβλήματα σας λύνονται ! 

έβγαλε σταθερό και δεν το ξέρουμε?

γιατί αν εννοιείς τα laptop σιγά μην δώσουμε 1.400€ για τα laptop της

Υ.Γ.

απαντήσεις του στυλ πάρε μεταχειρισμένο ή προηγουμενης γεννιάς (η οποία κάνει 100€ πιο κάτω απο την καινούργια) σημαίνει αυτοματο μπλοκ απο το διαχειριστή την σελίδας (ελπίζω!!!) 🤣🤣🤣

  • Like 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Pokemon640 είπε

Το ενδεχόμενο να τις απενεργοποιήσουμε εντελώς έχει περάσει καθόλου στο νού τους ; για POS συστήματα π.χ.

Tα POS νομίζω πως κανονικά δεν πρέπει να είναι στο internet, οπότε δεν μπορεί να κατεβάσει τα updates έτσι κ αλλιως.
Δεν ξερω κιολας γιατι δεν εχω μαγαζί..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

services.msc -> Windows update (Disabled) ;) ή εγκατάσταση LTSB έκδοσης των Windows όπως προανέφερε ένα παλικάρι ποιο πάνω.
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω να φτιαξει τα αφτιαχτα ακομα... και να αφησει λιγο τα μελοντικα στην ακρη που εχω συχαθει να βλεπω apps και ο μονος τροπος να εχω ενα σοβαρο OS λεμε τωρα ειναι να το μονταρω και να ξεριζωσω καθε ανουσιο app απο μεσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εδω κ ενα χρονο που εχω τα ltsb σε ολα τα pc μου εχει ησυχασει το κεφαλι μου

πραγματικα απορω πως αντεχετε οσοι εχετε τα νορμαλ 10αρια

για επαγγελματικους χωρους δεν το συζηταω ,ολοι εχουμε μια φαση οπου τα win εκαναν update ενω εσυ καιγοσουν ξργω

Επεξ/σία από what_if
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, what_if είπε

για επαγγελματικους χωρους δεν το συζηταω ,ολοι εχουμε μια φαση οπου τα win εκαναν update ενω εσυ καιγοσουν ξργω

φρίκη είναι, έχουμε ένα σύστημα που δείχνει στατιστικές του τμήματος σε μεγάλη οθόνη, και πεταγόταν η μ***α κάθε λίγο, να κάνει restart λόγω update.. 😩

3 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

Πάντα υπήρχαν τα Mac Pro. Τα τελευταια χρονια και σε φουτουριστικη σχεδίαση!

Pro-Tools-Expert-Opinion-What-Might-The-

έλεγε η apple ότι θα το γυρίσει σε tower.. είμαι περίεργος να δω τι θα βγει

1 ώρα πριν, panosveto12 είπε

Μόνο apple παίδες και τα προβλήματα σας λύνονται ! 

ισχύει, όσα χρόνια είμαι με OSX, πάντα ήξερα που βρίσκεται το κάθε setting, στα w10 πρέπει να ανοίξεις εγκυκλοπαίδεια για να βρεις που το βάλανε.

Επεξ/σία από Pokemon640
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, what_if είπε

εδω κ ενα χρονο που εχω τα ltsb σε ολα τα pc μου εχει ησυχασει το κεφαλι μου

πραγματικα απορω πως αντεχετε οσοι εχετε τα νορμαλ 10αρια

για επαγγελματικους χωρους δεν το συζηταω ,ολοι εχουμε μια φαση οπου τα win εκαναν update ενω εσυ καιγοσουν ξργω

Εγώ έχω περασμένα τα Pro for Workstation και μου δίνεται η δυνατότητα να μην κάνω feature update για 360 μέρες. Αλλά ανεξάρτητα με το τι ισχύει στα μηχανήματά μου που δεν αντιμετωπίζω προβλήματα με updates έχω γνωστούς που ζούν δραματικές καταστάσεις με τα Home. Δυστυχώς έτσι όπως τα έχει καταφέρει η Microsoft δεν αξίζει τα Windows να τρέχουν Natively σε σταθμούς εργασίας και σε mission critical machines. Βέβαια μέχρι να γίνει σωστό effort από το GNU Linux τα windows pro είναι μονόδρομος για casual/non tech savy χρήστες (ειδικά αυτά τα Asphalt 8, Candy crush Saga, Disney κλπ σε pro λειτουργικό τι να πώ ας το γυρίσουν στα ναρκωτικά εκεί στο Redmond μπας και δώσουν ένα καλύτερο προϊόν που να απευθύνεται σε Pro Users)....Εκτός αν κάποιος έχει να διαθέσει από 1500€ και πάνω για κάποιο macintosh.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aλλοι αγωνιζονται με την μικρομαλακη, αλλοι με το μηλο. Τι τους βαζουν να πουλαν τα ρουχα τους να βρουν λεφτα, τι τους πουλανε τα στοιχεια τους χωρις να τους ρωτησουν, τι τους παρακολουθουν με τεχνητες νοημοσυνες, τι τους δινουν χαλια προιοντα που θελουν αναβαθμηση κ πατσαρισμα απο την πρωτη μερα, τι κατεβασματα τους κανουν με το ετσι θελω κ οτι ωρα γουσταρουν, τι κλειστους κωδικες τους πετανε στα μουτρα, τι πατεντες κ αριθμους ενεργοποιησης, τι κλειστα hardware που δεν βλεπουν τιποτα παλιοτερο, τι μονοπωλειακες τακτικες τους λουζουν, τι διαστηρια κ προστιμα... Κ εκει αυτοι !!! Πιστοι ως το τελος !!! 

Ποσες δεκαετιες υπαρχουν ελευθερα λειτουργικα, αυτοι γουσταρουν την πικρα..... Τους δινεις καναπε κ αυτοι προτιμουν στα τεσσερα κ στο πατωμα.... Κ μετα μιλαμε για λογικη.......

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SilverMachine είπε

Aλλοι αγωνιζονται με την μικρομαλακη, αλλοι με το μηλο. Τι τους βαζουν να πουλαν τα ρουχα τους να βρουν λεφτα, τι τους πουλανε τα στοιχεια τους χωρις να τους ρωτησουν, τι τους παρακολουθουν με τεχνητες νοημοσυνες, τι τους δινουν χαλια προιοντα που θελουν αναβαθμηση κ πατσαρισμα απο την πρωτη μερα, τι κατεβασματα τους κανουν με το ετσι θελω κ οτι ωρα γουσταρουν, τι κλειστους κωδικες τους πετανε στα μουτρα, τι πατεντες κ αριθμους ενεργοποιησης, τι κλειστα hardware που δεν βλεπουν τιποτα παλιοτερο, τι μονοπωλειακες τακτικες τους λουζουν, τι διαστηρια κ προστιμα... Κ εκει αυτοι !!! Πιστοι ως το τελος !!! 

Ποσες δεκαετιες υπαρχουν ελευθερα λειτουργικα, αυτοι γουσταρουν την πικρα..... Τους δινεις καναπε κ αυτοι προτιμουν στα τεσσερα κ στο πατωμα.... Κ μετα μιλαμε για λογικη.......

Να το πεις στην Avid αυτό που τα Pro tools τα έχει αποκλειστικά για M$ και Apple...

Το ίδιο και σε άλλες γνωστές εταιρίες για broadcasting/γραφιστική.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, Pokemon640 είπε

Να το πεις στην Avid αυτό που τα Pro tools τα έχει αποκλειστικά για M$ και Apple...

Το ίδιο και σε άλλες γνωστές εταιρίες για broadcasting/γραφιστική.

Γράφω μουσική και σε νιώθω.....Δυστυχώς δεν φταίει μόνο η AVID και η εκάστοτε εταιρία που βγάζουν εμπορικά προϊόντα σε εμπορικές πλατφόρμες, θεωρώ πως μεγαλύτερο μέρος ευθύνης το έχει ο κόσμος που αγαπάει το GNU Linux γι'αυτό που είναι αυτήν την στιγμή (ένα ανοικτό ελεύθερο τσάμπα λειτουργικό που ο καθένας developer κάνει ότι θέλει). Και πριν βγουν διάφοροι και με κατηγορήσουν που δεν ξέρω για τι πράγμα μιλάω να τους θυμίσω πως το Xorg ακόμα είναι single threaded, οι οδηγοί των συσκευών εμπεριέχονται στο γιγαντιαίο kernel που έχει καταντήσει μια μαύρη τρύπα για τους developers (λόγια του Linus Torvalds), το ACPI και power management είναι ανύπαρκτο, η κάθε διανομή έχει το δικό της package manager και διαφορετικό τρόπο εγκατάστασης λογισμικού πράγμα που εύχομαι να αλλάξει με το appimage και flatpack, ο Sound server "Pulse Audio" είναι ότι χειρότερο υπάρχει αυτήν την στιγμή για ήχο στο Linux (μακάρι η Red Hat να τελειώσει την ανάπτυξη του Pipewire που είναι καινοτόμο για τον ήχο και το βίντεο στο Linux).

Το βασικότερο είναι όλες οι εταιρίες που έχουν support για το linux το κάνουν μόνο για enterprise και όχι για desktop.

Τα τελευταία χρόνια, από όταν η Microsoft άρχισε να πειραματίζεται με το UI των Windows (8-8.1) και αργότερα με το Waas (Windows as a Service στο Windows 10), το Linux community of developers (Redhat, Canonical, Gentoo, Fedora, Centos, Arch, Gnome, KDE) θα μπορούσαν να δώσουν πραγματικές λύσεις και να παρουσιάσουν ένα καινοτόμο λειτουργικό, για τον κοινό χρήστη, που να υπάρχει support και licensing από εταιρίες hardware ώστε να μπορούν να ανταγωνιστούν τo Windows και το MacOS. Η Google μια χαρά το κατάφερε με το Android και ChromeOS στις κινητές συσκευές που χρησιμοποιούν τον πυρήνα Linux. H αpple μια χαρά τα καταφέρνει με το MacOS που είναι παρ'όμοιας νοοτροπίας με το Linux και πωλείται μόνο σε πανάκριβες συσκευές της. Αν είναι ποτέ δυνατόν να είναι πιο εύκολο και πιο χρήσιμο το Hackintosh σε σχέση με ένα GNU Linux σύστημα στις μέρες μας. 

Οπότε καλά κάνουν η AVID, η ADOBE και οι υπόλοιποι που δεν το υποστηρίζουν. 

Επεξ/σία από Xzidique
  • Like 5
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, UsualSuspect__ είπε

Το να μας αφήσουν να κάνουμε update όποτε γουστάρουμε εμείς και να κοιτάξουν να διορθώσουν κάτι άλλο, δεν παίζει, ε; 

----> Αππλε :D 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...