Προς το περιεχόμενο

Τα Windows 10 θα προσπαθήσουν να μην αναβαθμιστούν όταν πάτε για ένα καφέ


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 105
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Η κατάσταση σε ένα mini laptop tablet που έχω, αυτά με τα 32gb μνήμη, είναι τραγική.. 

Το ανοίγω μια φορά το μήνα και δεν μπορώ ούτε κείμενο μα γράψω γιατί τρέχουν τα updates συνέχεια από πίσω.. 

 

Μια lite έκδοση Windows που λέγανε, δεν κυκλοφόρησε ποτέ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά και εσείς που δεν κάνετε update είστε στην άλλη πλευρά του νομίσματος. Για πόσο καιρο δεν κάνετε;

Χρειάζονται και τα updates μην τρελαθουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Pokemon640 είπε

Δεν είναι μόνο αυτά, δεν θέλουν ούτε οι ίδιοι να το διαθέσουν σε linux διανομές για να πουλάει η Apple και η M$ χωρίς να τρέχει τίποτα.

Τότε πως εξηγείς που καμία εταιρία μικρή και μεγάλη δεν φέρνει το Software της στο GNU Linux; Steinberg, Ableton, Image Line, Native Instruments, Presonus, Corel, Pixologic, Sheriff....Μήπως γιατί πραγματικά ο κόσμος που χρησιμοποιεί το Linux απλά δεν τον ενδιαφέρει; Μήπως γιατί είναι ελάχιστο το ποσοστό των χρηστών του GNU Linux που θα ήθελαν να πληρώσουν για το Software; Ή μήπως όλες οι εταιρείες παγκοσμίως χρηματίζονται από την Apple και την Microsoft;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
9 λεπτά πριν, Xzidique είπε

Τότε πως εξηγείς που καμία εταιρία μικρή και μεγάλη δεν φέρνει το Software της στο GNU Linux; Steinberg, Ableton, Image Line, Native Instruments, Presonus, Corel, Pixologic, Sheriff....Μήπως γιατί πραγματικά ο κόσμος που χρησιμοποιεί το Linux απλά δεν τον ενδιαφέρει; Μήπως γιατί είναι ελάχιστο το ποσοστό των χρηστών του GNU Linux που θα ήθελαν να πληρώσουν για το Software; Ή μήπως όλες οι εταιρείες παγκοσμίως χρηματίζονται από την Apple και την Microsoft;

Και για τα τρία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Pokemon640 είπε

Να το πεις στην Avid αυτό που τα Pro tools τα έχει αποκλειστικά για M$ και Apple...

Το ίδιο και σε άλλες γνωστές εταιρίες για broadcasting/γραφιστική.

Σε νοιωθω. Καταλαβαινω για καποιους επαγγελματιες/ εταιριες δεν ειναι τοσο ευκολη η επιλογη. Ομως το 90% των υπολογιστων ειναι απλα μηχανηματα σερφαρισματος/ τηλεορασεις/ βλογκοπισια. Δεν χρειαζονται να βαλουν συγκεκριμενα προγραμματα για να κανουν την "δουλεια" τους. Θα μπορουσαν να επιμεινουν σε ενα ελευθερο λειτουργικο. 

Αλλα κ να μην υπηρχε προωθηση των Λινουξ, μια κ οι μικρομαλακη/ μηλαρακι εχουν βαθια τα πλοκαμια τους σε αυτο τον τομεα κ δεν μπορει μια ομαδα "χιππηδων" να τις κοντραρει, δεν ειδα τον κοσμακη ουτε καν να το ζητα. Ουτε φωνη ουτε ακροαση. Ουτε οι χαζογκομενες να σκεφτουν να δωσουν λιγοτερα για το λαπτοπ που θελουν για Σκαιπ κ Γιουτουμπ, ουτε οι πιτσιρικαδες φωναξαν για να εχουν πιο φτηνες παιχνιδομηχανες, ουτε οι πατεραδες για τους ερθει πιο φτηνα ο σπιτικος εξοπλισμος, ουτε κανενας τελος παντων. Λες κ τα Λινουξ δεν υπαρχουν.

Οχι 100 κ 200 ευρω που μας χρεωνουν για λειτουργικο, 1500 επρεπε κ δωρο καρπαζιες !!!!!!! Αυτο μας αξιζει (βαζω κ μενα μεσα φυσικα, γιατι με πηρε 10ετια να ξυπνησω κ να δοκιμασω λινουξοδιανομες)!! Κολλημενοι ειμαστε σαν τα ζωα αδερφε. Δεν υπαρχουν δικαιολογιες. Σκεψου αλλα πραγματα που προσπαθουμε να γλυτωσουμε λεφτα κ παρακολουθηση, κ πες μου τι κανουμε εκει κ αν αδιαφορουμε ετσι. Πολυ "στα ξοφαλτσα" εχουμε δει τους υπολογιστες ολοι (σαν κοινωνια μιλαω- οχι εδω μεσα) κ μαλλον δεν εχουμε χαμπαριασει στα σοβαρα τι παιζεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, SilverMachine είπε

Σε νοιωθω. Καταλαβαινω για καποιους επαγγελματιες/ εταιριες δεν ειναι τοσο ευκολη η επιλογη. Ομως το 90% των υπολογιστων ειναι απλα μηχανηματα σερφαρισματος/ τηλεορασεις/ βλογκοπισια. Δεν χρειαζονται να βαλουν συγκεκριμενα προγραμματα για να κανουν την "δουλεια" τους. Θα μπορουσαν να επιμεινουν σε ενα ελευθερο λειτουργικο. 

Αλλα κ να μην υπηρχε προωθηση των Λινουξ, μια κ οι μικρομαλακη/ μηλαρακι εχουν βαθια τα πλοκαμια τους σε αυτο τον τομεα κ δεν μπορει μια ομαδα "χιππηδων" να τις κοντραρει, δεν ειδα τον κοσμακη ουτε καν να το ζητα. Ουτε φωνη ουτε ακροαση. Ουτε οι χαζογκομενες να σκεφτουν να δωσουν λιγοτερα για το λαπτοπ που θελουν για Σκαιπ κ Γιουτουμπ, ουτε οι πιτσιρικαδες φωναξαν για να εχουν πιο φτηνες παιχνιδομηχανες, ουτε οι πατεραδες για τους ερθει πιο φτηνα ο σπιτικος εξοπλισμος, ουτε κανενας τελος παντων. Λες κ τα Λινουξ δεν υπαρχουν.

Οχι 100 κ 200 ευρω που μας χρεωνουν για λειτουργικο, 1500 επρεπε κ δωρο καρπαζιες !!!!!!! Αυτο μας αξιζει (βαζω κ μενα μεσα φυσικα, γιατι με πηρε 10ετια να ξυπνησω κ να δοκιμασω λινουξοδιανομες)!! Κολλημενοι ειμαστε σαν τα ζωα αδερφε. Δεν υπαρχουν δικαιολογιες. Σκεψου αλλα πραγματα που προσπαθουμε να γλυτωσουμε λεφτα κ παρακολουθηση, κ πες μου τι κανουμε εκει κ αν αδιαφορουμε ετσι. Πολυ "στα ξοφαλτσα" εχουμε δει τους υπολογιστες ολοι (σαν κοινωνια μιλαω- οχι εδω μεσα) κ μαλλον δεν εχουμε χαμπαριασει στα σοβαρα τι παιζεται.

To Linux είναι ιδανικό και για εργασία, ανάλογα τι κάνεις βέβαια. Εγώ αναγκάστηκα φέτος να πάω από Arch σε Windows 10 επειδή άλλαξα επαγγελματικό πεδίο, και το ξενέρωμα δεν υπάρχει. Χρησιμοποιούσα 13 χρόνια αποκλειστικά Linux, και τώρα έχω ένα κλειδωμένο λειτουργικό που με κάνει ο,τι θέλει... Απίστευτο πισωγύρισμα σε πολλούς τομείς, αλλά τι να κάνεις... Δεν έχω επιλογή δυστυχώς. Αν ένα ποσοστό ατόμων όπως λες είχε κάνει το γύρισμα σε Linux, η υποστήριξη θα ήταν άλλη πλέον. Μετά από τόσα χρόνια όμως, ο κόσμος επιμένει να χρησιμοποιεί Windows χωρίς πολλοί από αυτούς να έχουν πραγματικούς λόγους. Έτσι είναι όμως ο άνθρωπος, σε όλες τις χώρες. Εδώ ακούς κάποιους να μιλάνε με μίσος για το Linux. Δεν καταλαβαίνουν τι είναι. Είμαστε ακόμη πολύ πίσω σε όλα τα πράγματα. 

Επεξ/σία από Rzarector
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο καφές στην Ελλάδα κρατάει λίγο παραπάνω από έξω..

θα πας για καφέ, θα γυρνάς και θα κάνει update.. με την δικαιολογία ότι "κανένας δεν πίνει καφέ 1.5 ώρα". Και εσύ θα ωρύεσαι ότι κράτησε 1.5 ώρα γιατί ο άλλος σήμερα.. βιάζονταν.. :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως θα ταν πιο απλό απλά να ρωτάει τον χρήστη πότε να κάνει αναβάθμιση?

Έλεος πια με τις αναβαθμίσεις των windows.

2 ώρες πριν, Rzarector είπε

To Linux είναι ιδανικό και για εργασία, ανάλογα τι κάνεις βέβαια. Εγώ αναγκάστηκα φέτος να πάω από Arch σε Windows 10 επειδή άλλαξα επαγγελματικό πεδίο, και το ξενέρωμα δεν υπάρχει. Χρησιμοποιούσα 13 χρόνια αποκλειστικά Linux, και τώρα έχω ένα κλειδωμένο λειτουργικό που με κάνει ο,τι θέλει... Απίστευτο πισωγύρισμα σε πολλούς τομείς, αλλά τι να κάνεις... Δεν έχω επιλογή δυστυχώς. Αν ένα ποσοστό ατόμων όπως λες είχε κάνει το γύρισμα σε Linux, η υποστήριξη θα ήταν άλλη πλέον. Μετά από τόσα χρόνια όμως, ο κόσμος επιμένει να χρησιμοποιεί Windows χωρίς πολλοί από αυτούς να έχουν πραγματικούς λόγους. Έτσι είναι όμως ο άνθρωπος, σε όλες τις χώρες. Εδώ ακούς κάποιους να μιλάνε με μίσος για το Linux. Δεν καταλαβαίνουν τι είναι. Είμαστε ακόμη πολύ πίσω σε όλα τα πράγματα.  

Συμφωνώ απολύτως. Ειδικά όταν οι υπόλοιποι που χρησιμοποιούν τα pc's είναι άσχετοι. Πριν μερικά χρόνια σε γραφείο το οποίο είχε παλιά pc  και δεν χρειαζόταν Internet αλλά μόνο μια σύνδεση με τον κεντρικό file server και τίποτα άλλο έκανα μια δοκιμή. Αντί για Windows XP που χρησιμοποιούσαμε ως εκείνη την στιγμή λόγω αναγκης (τα μηχανήματα δεν σήκωναν Win 7) έβαλα Xubuntu και αντικατέστησα το εικονίδιο με το ποντίκι με εικονίδιο ίδιο με της έναρξης. Επίσης άλλαξα τα εικονίδια του Libre Office με εικονίδια από το Office 2003. Μαντέψτε πόσοι κατάλαβαν την αλλαγή. στους περίπου 20~ μόνο 2. Οι υπόλοιποι εφόσον οπτικά δεν είχε διαφορά συνέχισαν να δουλευουν σαν να μην συνέβη τίποτα. Μιλάμε για ανθρώπους που δουλευαν μόνο EXCEL WORD και πότε πότε POWERPOINT. Έγιναν κάποιες ψιλοερωτήσεις γιατί φαίνονταν κάποια μενού διαφορετικά, απαντήθηκαν με το ξερό είναι μια διαφορετική έκδοση windows κι όλα καλά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το καλύτερο εργαλείο για να μπλοκάρετε/ενεργοποιείτε τα updates στα windows 10. Δοκιμασμένο και αποτελεσματικό!!

https://www.sordum.org/9470/windows-update-blocker-v1-1/

Το site έχει και άλλα πολύ χρήσιμα εργαλεία όπως π.χ. το Dns jumper.

Επεξ/σία από panger13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ας βγάλει το office σε Linux και ας βγάλουν οι εταιρείες τα προιόντα τους σε Linux και θα δούμε πόσα απίδια πιάνει ο σάκος εκεί στη MS.

Πάντα μου έκανε εντύπωση πως οι περισσότεροι μένουν σε windows χωρίς να χρησιμοποιούν κάποιο συγκεκριμένο εργαλείο που τα χρειάζεται ενώ η ίδια η MS δεν τους σέβεται.

Πως γίνεται να πληρώνεις 100+ € για ένα λειτουργικό και οι τύποι να σου βάζουν ανούσια παιχνίδια μέσα μαζί με διαφημίσεις;

Επεξ/σία από woops
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, keysmith είπε

ο καφές στην Ελλάδα κρατάει λίγο παραπάνω από έξω..

θα πας για καφέ, θα γυρνάς και θα κάνει update.. με την δικαιολογία ότι "κανένας δεν πίνει καφέ 1.5 ώρα". Και εσύ θα ωρύεσαι ότι κράτησε 1.5 ώρα γιατί ο άλλος σήμερα.. βιάζονταν.. :P

Μια λύση είναι να αλλάξεις τον μηχανικό σου δίσκο με ssd. Οι ενημερώσεις θα είναι πολύ σύντομες και αρκετά προβλήματα θα λυθούν (φαντάζομαι δεν αναφέρεσαι στις δύο μεγάλες ανά έτος, γιατί αυτές θέλουν το χρόνο τους). Τα W10 είναι για ssd (αρκεί να μην είναι 2,3 συγκεκριμένα μοντέλα που υπήρξαν προβλήματα κατά τις ενημερώσεις). 

34 λεπτά πριν, woops είπε

Ας βγάλει το office σε Linux και ας βγάλουν οι εταιρείες τα προιόντα τους σε Linux και θα δούμε πόσα απίδια πιάνει ο σάκος εκεί στη MS.

Πάντα μου έκανε εντύπωση πως οι περισσότεροι μένουν σε windows χωρίς να χρησιμοποιούν κάποιο συγκεκριμένο εργαλείο που τα χρειάζεται ενώ η ίδια η MS δεν τους σέβεται.

Πως γίνεται να πληρώνεις 100+ € για ένα λειτουργικό και οι τύποι να σου βάζουν ανούσια παιχνίδια μέσα μαζί με διαφημίσεις;

Και το office της MS είναι. Υπάρχει το libre office ως εναλλακτική που είναι δωρεάν. 

Ερωτήσεις:

Εσύ/εγώ αν είχες/είχα μια εταιρία και είχες/είχα αναπτύξει ένα λογισμικό αφιερώνοντας κόπο, χρόνο και χρήμα ενώ θα έπρεπε να παρέχουμε 24 ώρες το 24ωρο υποστήριξη και συνεχώς να το αναβαθμίζουμε και να το συντηρούμε θα το δίναμε δωρεάν;

Τα 100 ευρώ τα πληρώνεις εφάπαξ. Γιατί δεν τους σέβεται τους χρήστες; Δε συμφωνώ. Ζήτησε χρήματα για τις ενημερώσεις και τη συντήρηση που παρέχει τα 3 χρόνια; Ούτε πρόκειται να ζητήσει καθώς δε θα υπάρξει καινούρια έκδοση (π.χ. Windows 11), μέχρι τα Windows 10 ή όπως αλλιώς θα λέγονται τότε, γίνουν υπηρεσία (θα περάσουν κάποια χρόνια). Γιατί κάποια στιγμή θα γίνουν. Τότε να το συζητήσουμε ξανά.

Μέχρι τότε από κάπου πρέπει να βγάζει χρήματα.  Μία πηγή είναι οι διαφημίσεις.

Και εγώ χρησιμοποιώ Linux και κατά καιρούς έχω χρησιμοποιήσει και MacOS. Το κάθε λειτουργικό έχει τα υπέρ και τα κατά του. Όποιο μας βολεύει. Κατά τη γνώμη μου όλα χρειάζονται.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...