Προς το περιεχόμενο

Τα Windows 10 θα προσπαθήσουν να μην αναβαθμιστούν όταν πάτε για ένα καφέ


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, Melven είπε

ε για αυτο αφήστε κανα βιντεο να παιζει να μην μενει ποτε idle αρα και δεν θα κανει ποτε Update?   χαχα 🤤 

και κανα autoclicker χαχαχα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, marios28 είπε

Μια λύση είναι να αλλάξεις τον μηχανικό σου δίσκο με ssd. Οι ενημερώσεις θα είναι πολύ σύντομες και αρκετά προβλήματα θα λυθούν (φαντάζομαι δεν αναφέρεσαι στις δύο μεγάλες ανά έτος, γιατί αυτές θέλουν το χρόνο τους). Τα W10 είναι για ssd (αρκεί να μην είναι 2,3 συγκεκριμένα μοντέλα που υπήρξαν προβλήματα κατά τις ενημερώσεις). 

Και το office της MS είναι. Υπάρχει το libre office ως εναλλακτική που είναι δωρεάν. 

Ερωτήσεις:

Εσύ/εγώ αν είχες/είχα μια εταιρία και είχες/είχα αναπτύξει ένα λογισμικό αφιερώνοντας κόπο, χρόνο και χρήμα ενώ θα έπρεπε να παρέχουμε 24 ώρες το 24ωρο υποστήριξη και συνεχώς να το αναβαθμίζουμε και να το συντηρούμε θα το δίναμε δωρεάν;

Τα 100 ευρώ τα πληρώνεις εφάπαξ. Γιατί δεν τους σέβεται τους χρήστες; Δε συμφωνώ. Ζήτησε χρήματα για τις ενημερώσεις και τη συντήρηση που παρέχει τα 3 χρόνια; Ούτε πρόκειται να ζητήσει καθώς δε θα υπάρξει καινούρια έκδοση (π.χ. Windows 11), μέχρι τα Windows 10 ή όπως αλλιώς θα λέγονται τότε, γίνουν υπηρεσία (θα περάσουν κάποια χρόνια). Γιατί κάποια στιγμή θα γίνουν. Τότε να το συζητήσουμε ξανά.

Μέχρι τότε από κάπου πρέπει να βγάζει χρήματα.  Μία πηγή είναι οι διαφημίσεις.

Και εγώ χρησιμοποιώ Linux και κατά καιρούς έχω χρησιμοποιήσει και MacOS. Το κάθε λειτουργικό έχει τα υπέρ και τα κατά του. Όποιο μας βολεύει. Κατά τη γνώμη μου όλα χρειάζονται.

Η Microsoft παρέχει υποστήριξη μόνο σε εταιρικούς (enterprise) πελάτες όχι στον κοινό χρήστη. Την τηλεφωνική υποστήριξη την πληρώνεις έξτρα από το προϊόν. Δεν πιστεύω να συμφωνείς στα 190€ που πληρώνεις τα Professional να σε υποχρεώνει.να τρως στην μάπα το Candy Crash, η οποιοδήποτε άλλο; Και θα έπρεπε να σε αφήνει να επιλέγεις τι θα ήταν εγκατεστημένο εξ αρχής στο λειτουργικό. Στα 190€ δεν θα έπρεπε να σου βάζει διαφημίσεις και ούτε να κάνει τους Χρήστες πειραματόζωα για να πουλάει καλύτερο support στους εταιρικούς πελάτες της, επειδή απέλυσε όλο το προσωπικό για το quality control των windows. Όχι γι'αυτό που είναι το windows, είναι αρκετά ακριβό και δεν θα έπρεπε επουδενί να αναγκάζει τον χρήστη για το οτιδήποτε στο εκάστοτε μηχάνημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, salamander998 είπε

Γιατί δεν πάει κανένας από δω μέσα να διορθώσει την κατάσταση; 

Ευκολακι, format τα παντα, να χαθουν τα win 10 απο την Γη, και επαναφορα σε Win7 να δουλεψει ο κοσμος σαν ανθρωπος.
Ο CΕΟ που θα σε απολυσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, marios28 είπε

Και το office της MS είναι. Υπάρχει το libre office ως εναλλακτική που είναι δωρεάν. 

Υπάρχει κόσμος που μένει με τη δικαιολογία το MS Office, που δεν λέω μάλλον είναι καλύτερο απ το Libre, εμένα όμως με καλύπτει.  Αν βγάλει linux version του MS Office, για να δούμε πόσοι θα μείνουν στα windows.

 

2 ώρες πριν, marios28 είπε

Εσύ/εγώ αν είχες/είχα μια εταιρία και είχες/είχα αναπτύξει ένα λογισμικό αφιερώνοντας κόπο, χρόνο και χρήμα ενώ θα έπρεπε να παρέχουμε 24 ώρες το 24ωρο υποστήριξη και συνεχώς να το αναβαθμίζουμε και να το συντηρούμε θα το δίναμε δωρεάν;

Δεν το ζήτησε κανείς δωρέαν.  Θέλει να το πουλάει; Μαγκιά της ας το πουλάει.  Αλλά γιατί να πουλάει ένα προιόν που τις περισσότερες φορές θα σου γονατίσει το σύστημα;

2 ώρες πριν, marios28 είπε

Τα 100 ευρώ τα πληρώνεις εφάπαξ. Γιατί δεν τους σέβεται τους χρήστες; Δε συμφωνώ. Ζήτησε χρήματα για τις ενημερώσεις και τη συντήρηση που παρέχει τα 3 χρόνια; Ούτε πρόκειται να ζητήσει καθώς δε θα υπάρξει καινούρια έκδοση (π.χ. Windows 11), μέχρι τα Windows 10 ή όπως αλλιώς θα λέγονται τότε, γίνουν υπηρεσία (θα περάσουν κάποια χρόνια). Γιατί κάποια στιγμή θα γίνουν. Τότε να το συζητήσουμε ξανά.

Πληρώνεις 100+ € για ένα λειτουργικό.  Δεν πληρώνεις αυτά τα λεφτά ούτε για να βλέπεις διαφημίσεις αλλά ούτε για να βλέπεις candy crash xbox skype προεγκατεστημένα, και να εγκαθιστόνται ξανά σε κάθε update αν τα διαγράψεις.

2 ώρες πριν, marios28 είπε

Και εγώ χρησιμοποιώ Linux και κατά καιρούς έχω χρησιμοποιήσει και MacOS. Το κάθε λειτουργικό έχει τα υπέρ και τα κατά του. Όποιο μας βολεύει. Κατά τη γνώμη μου όλα χρειάζονται.

Δεν αντιλέγω.  Δεν θα πω σε κάποιον τι να χρησιμοποιήσει.  Θέλει ο A να χρησιμοποιεί Windows / OS X/ Linux; Κανένα πρόβλημα

 

Αυτό που κατακρίνω είναι την πολιτική της MS να αναγκάζει τις εταιρείες να φτιάχνουν εφαρμογές αποκλειστικά για το δικό της σύστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, woops είπε

Υπάρχει κόσμος που μένει με τη δικαιολογία το MS Office, που δεν λέω μάλλον είναι καλύτερο απ το Libre, εμένα όμως με καλύπτει.  Αν βγάλει linux version του MS Office, για να δούμε πόσοι θα μείνουν στα windows.

Υπάρχει και κόσμος που μένει λόγω των παιχνιδιών (DirectX). Τότε, ας τη δώσει και τη DirectX να δούμε πόσοι θα μείνουν. Δε συμφωνώ με αυτή τη λογική.

Άσε που τα δίνει (εκτός από τη DirectX). Πιθανό αν είχε αρκετό μερίδιο χρήσης το Linux θα έδινε και το Office (επί πληρωμή πάντα). Δεν ξέρω αν το έχεις καταλάβει, αλλά έχει αλλάξει η πολιτική της τα τελευταία χρόνια. Όλες οι εφαρμογές της είναι σχεδόν σε όλες τις πλατφόρμες. Δε νομίζω πως έχει θέμα με το Linux  ή ότι το Linux είναι ανταγωνιστικό λειτουργικό προς τα Windows. Βασικά δεν υπάρχει κανένα ανταγωνιστικό λειτουργικό πλέον για τη MS. Έχει εστιάσει στις υπηρεσίες εδώ και καιρό και στο να γνωρίζουν/χρησιμοποιούν οι χρήστες τις εφαρμογές της από οποιοδήποτε λειτουργικό.

Σχετικά με το Linux μάλιστα, το σλόγκαν είναι: MS loves Linux. Γράψε τη φράση στο Google και θα βρεις πολλές αναφορές.

Εγώ πάντως θεωρώ ότι το λειτουργικό της είναι ένα καλό λειτουργικό το οποίο συνεχώς κάνει βήματα προόδου (όπως και όλα). Αυτή είναι η δική μου γνώμη. Αν κάποιος θεωρεί ότι το Linux είναι καλύτερο, κανένα πρόβλημα (πιθανόν και να ισχύει), αλλά δε θεωρώ πως η καταστροφή των Windows συμφέρει κανέναν. 

40 λεπτά πριν, woops είπε

Δεν το ζήτησε κανείς δωρέαν.  Θέλει να το πουλάει; Μαγκιά της ας το πουλάει.  Αλλά γιατί να πουλάει ένα προιόν που τις περισσότερες φορές θα σου γονατίσει το σύστημα;

Δεν έχω κάποιο σχόλιο αν έχεις παρατηρήσει ότι σου γονατίζει το σύστημα. Προφανώς σε πιστεύω. Από την άλλη τα δικά μου συστήματα λειτουργούν άψογα. Και είναι παλιά συστήματα. 2 desktop με επεξεργαστές 8ετίας και ένα laptop με i5 4ετίας. Κοινό σημείο και των 3 συστημάτων, δίσκοι ssd. Εξ' αρχής. Οπότε εγώ προτείνω ssd.στα W10.

40 λεπτά πριν, woops είπε

Πληρώνεις 100+ € για ένα λειτουργικό.  Δεν πληρώνεις αυτά τα λεφτά ούτε για να βλέπεις διαφημίσεις αλλά ούτε για να βλέπεις candy crash xbox skype προεγκατεστημένα, και να εγκαθιστόνται ξανά σε κάθε update αν τα διαγράψεις.

Καταλαβαίνω τι λες, αλλά εμένα δε με ενοχλούν. Ούτε που τα παρατηρώ. Ούτε εγώ χρησιμοποιώ το skype. Δεν μπαίνω στη διαδικασία να ασχοληθώ το τι υπάρχει και το τι δεν υπάρχει. Θέλω να πω πως μου φαίνονται ασήμαντα τέτοιου είδους ζητήματα, αν εγώ κάνω τη δουλειά μου. Από την άλλη καταλαβαίνω ότι για αρκετούς είναι ενοχλητικά..

40 λεπτά πριν, woops είπε

Αυτό που κατακρίνω είναι την πολιτική της MS να αναγκάζει τις εταιρείες να φτιάχνουν εφαρμογές αποκλειστικά για το δικό της σύστημα.

Άλλοι (άλλος) αναγκάζει να χρησιμοποιούν αποκλειστικά εφαρμογές της για το δικό της σύστημα.

Στην περίπτωση της MS τα τελευταία χρόνια δεν ισχύει. Ίσα ίσα που δεν μπορεί (έχει αποτύχει, βλ. UWP πλατφόρμα) να το κάνει αυτό. Το ότι εταιρίες φτιάχνουν εφαρμογές για τα Windows (στις desktop εφαρμογές αναφέρομαι) και όχι π.χ. για το Linux δεν είναι λόγω της πολιτικής της MS, αλλά λόγω του μεριδίου χρήσης που ξεπερνάει το 90%.

1 ώρα πριν, Xzidique είπε

Η Microsoft παρέχει υποστήριξη μόνο σε εταιρικούς (enterprise) πελάτες όχι στον κοινό χρήστη. Την τηλεφωνική υποστήριξη την πληρώνεις έξτρα από το προϊόν. Δεν πιστεύω να συμφωνείς στα 190€ που πληρώνεις τα Professional να σε υποχρεώνει.να τρως στην μάπα το Candy Crash, η οποιοδήποτε άλλο; Και θα έπρεπε να σε αφήνει να επιλέγεις τι θα ήταν εγκατεστημένο εξ αρχής στο λειτουργικό. Στα 190€ δεν θα έπρεπε να σου βάζει διαφημίσεις και ούτε να κάνει τους Χρήστες πειραματόζωα για να πουλάει καλύτερο support στους εταιρικούς πελάτες της, επειδή απέλυσε όλο το προσωπικό για το quality control των windows. Όχι γι'αυτό που είναι το windows, είναι αρκετά ακριβό και δεν θα έπρεπε επουδενί να αναγκάζει τον χρήστη για το οτιδήποτε στο εκάστοτε μηχάνημα.

Δεν διαφωνώ με αυτά που γράφεις. Όπως γράφω παραπάνω το καταλαβαίνω απόλυτα. Εμένα, δε με ενοχλούν και δεν επηρεάζουν την κρίση μου στο αν είναι καλό λειτουργικό, εφόσον κάνω τη δουλειά μου. 

Άσε που δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα με αναβαθμίσεις σε σημείο να θεωρώ πως είμαι από τις ελάχιστες εξαιρέσεις(πολύ τυχερός). Με αυτά που διαβάζω σχετικά με τις αναβαθμίσεις/ενημερώσεις κ.τ.λ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, marios28 είπε

Σχετικά με το Linux μάλιστα, το σλόγκαν είναι: MS loves Linux. Γράψε τη φράση στο Google και θα βρεις πολλές αναφορές.

Επέτρεψε μου να χαρακτηρίσω αυτή τη φράση ως γελοία.

8 λεπτά πριν, marios28 είπε

Δεν έχω κάποιο σχόλιο αν έχεις παρατηρήσει ότι σου γονατίζει το σύστημα. Προφανώς σε πιστεύω. Από την άλλη τα δικά μου συστήματα λειτουργούν άψογα. Και είναι παλιά συστήματα. 2 desktop με επεξεργαστές 8ετίας και ένα laptop με i5 4ετίας. Κοινό σημείο και των 3 συστημάτων, δίσκοι ssd. Εξ' αρχής. Οπότε εγώ προτείνω ssd.στα W10.

Στον σταθερό που είχα μου πετούσε blue screens συνεχώς.  Τώρα ένα λαπτοπ που με δώσανε απ τη δουλειά λειτουργεί μια χαρά αν και δεν το πολυχρησιμοποιώ.

 

9 λεπτά πριν, marios28 είπε

Στην περίπτωση της MS τα τελευταία χρόνια δεν ισχύει. Ίσα ίσα που δεν μπορεί (έχει αποτύχει, βλ. UWP πλατφόρμα) να το κάνει αυτό. Το ότι εταιρίες φτιάχνουν εφαρμογές για τα Windows (στις desktop εφαρμογές αναφέρομαι) και όχι π.χ. για το Linux δεν είναι λόγω της πολιτικής της MS, αλλά λόγω του μεριδίου χρήσης που ξεπερνάει το 90%.

Δίκιο έχεις, αλλά για να φτάσουμε εδώ η MS ώθησε τη κατάσταση.

Το μόνο που ζητάω είναι να μη με αναγκάζει κάποιος να χρησιμοποιώ Windows.  Εμένα δεν με βολεύουν καθόλου.  Άλλους τους βολεύουν και μαγκιά τους.

Πάρε δώσε με την Microsoft δεν έχω καθώς το τελευταίο παιχνίδι που έπαιζα το παράτησα και πλέον μπόρεσα να πάω full Linux.

Δεν ξέρω κατα πόσο βελτιώθηκε, αλλά όταν πριν μερικούς μήνες τα χρησιμοποιούσα μου ήταν ανυπόφορα.  Άν οι άλλοι μπορούν και δεν τους ενοχλεί να δίνουν έξτρα χρήματα για πράγματα που μπορούσαν κάλλιστα να κάνουν στο Linux, δικό τους θέμα, δική τους τσέπη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, marios28 είπε

Μια λύση είναι να αλλάξεις τον μηχανικό σου δίσκο με ssd. Οι ενημερώσεις θα είναι πολύ σύντομες και αρκετά προβλήματα θα λυθούν (φαντάζομαι δεν αναφέρεσαι στις δύο μεγάλες ανά έτος, γιατί αυτές θέλουν το χρόνο τους). Τα W10 είναι για ssd (αρκεί να μην είναι 2,3 συγκεκριμένα μοντέλα που υπήρξαν προβλήματα κατά τις ενημερώσεις). 

 

SSD έχω φίλε, δεν παλεύονταν ο μηχανικός με 10άρια.. Όλη την ώρα γρατσούναγε και μόνο που τον άκουγα μου αναβαν τα λαμπάκια. 

Μεγάλη πίκρα τα updates της MS που μαζί με άλλες κομπίνες (τηλεμτρίες, εγκαταστάσεις λογισμικού της με το έτσι θέλω κτλ) έχουν κάνει τους δίσκους να υποφέρουν μειώνοντας και την ζωή τους ασφαλώς (εκτός ότι δεν μπορείς να δουλέψεις κάθε τόσο περιμένοντας τα updates να τελειώσουν ή βλέποντας τα ανεμηστιράκια του λαπτοπ να παίρνουν φωτιά γιατί κάποιο process tης MS (συνήθως σχετικό με updates.) ψαχουλεύει και σηκώνει CPU 100%

Σε linux μια "ασπιδούλα" κάτω σου λέει έχεις updates.. Σου λέει "τα θες μεγάλε"? καλώς πάτα ποια θες και βάλ'τα (όταν θες αμα θες). Οπως και τα win σε 7-8 άρια πιο παλιά. Αλλά ας όψεται το linux που όλο εναλλακτικά λογισμικά έχει που κάνουν το "ίδιο" αλλά ΔΕΝ κανουν το ίδιο και δεν έχει και αρκετά (πολύ περιορισμένο σε σοβαρό λογισμικό) συν προβλήματα σε υλικό/drivers που πολλά υπολειτουργούν συν χειρότερο πχ σε απλό file management (το dialog του file open να συγκρίνεις..) Σαν χρήστης και των δύο γενικά σε ui είναι πίσω όχι όμως και τραγικά. Τα προγράμματα που δεν έχει ή έχει άλλα πιο άσχημα και περίεργα είναι το κυρίως πρόβλημα.. Πάντως πιο ελαφρύ ως λειτουργικό είναι και η διαφορά μεγαλώνει..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, woops είπε

Επέτρεψε μου να χαρακτηρίσω αυτή τη φράση ως γελοία.

Σου επιτρέπω:) Δεν είναι δικό μου σλόγκαν. 

Μάλιστα κάνει προσπάθειες για να έρθουν διανομές Linux στο MS store https://docs.microsoft.com/en-us/windows/wsl/install-win10

4 λεπτά πριν, woops είπε

 Άν οι άλλοι μπορούν και δεν τους ενοχλεί να δίνουν έξτρα χρήματα για πράγματα που μπορούσαν κάλλιστα να κάνουν στο Linux, δικό τους θέμα, δική τους τσέπη.

Αυτό είναι άλλο θέμα. 100% συμφωνώ. Προφανώς είμαι υπέρ του δωρεάν αν καλύπτει τις ανάγκες μας. Είναι δυνατόν;  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, marios28 είπε

Αυτό είναι άλλο θέμα. 100% συμφωνώ. Προφανώς είμαι υπέρ του δωρεάν αν καλύπτει τις ανάγκες μας. Είναι δυνατόν;  

To θέμα είναι πως πολλοί πιστεύουν πως επειδή δεν κοστίζει λεφτά το Linux είναι μάπα. 

Γενικά στην Ελλάδα υπάρχει μία τεχνολογική αναπηρία / άγνοια.

Όπως και νάχει, τα windows δεν μου πρόσφεραν ποτέ 200MB εκκίνηση, i3wm, να κινούμαι παντού μέσω πληκτρολογίου και μόνο στα παιχνίδια με κάλυψαν.

Άλλοι δεν τα χρειάζονται αυτά.

Ο καθένας με τις ανάγκες του και την όρεξη του να μάθει νέα πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, woops είπε

Το μόνο που ζητάω είναι να μη με αναγκάζει κάποιος να χρησιμοποιώ Windows.  Εμένα δεν με βολεύουν καθόλου.  Άλλους τους βολεύουν και μαγκιά τους.

Όντως εσύ είχες αρκετά κακή εμπειρία με τα 10. Καλά έκανες και γύρισες στο GNU Linux. 

Αλλά δεν είδα κάποιον εδώ μέσα να προσπαθεί να σε μεταπείσει στο να γυρίσεις στα Windows. Το καλύτερο λειτουργικό είναι αυτό που σου επιτρέπει να κάνεις την δουλειά σου καλύτερα.

Εγώ είχα μεγάλο πρόβλημα με το Firewire audio από τα 1511 μέχρι 1703. Τώρα το έφτιαξαν το θέμα που είχα. Επίσης όλες αυτές οι εκδώσεις ήταν αρκετά ασταθείς στο μηχάνημα μου. Αλλά είμαι ευχαριστημένος με το Ubuntu 1804 που χρησιμοποιώ πλέον. Γρήγορο ανάλαφρο με λίγα glitches. Δουλεύω το crossover για μερικά πρόγραμμα των windows που δεν μπορώ χωρίς, για το daw software έχω ένα kvm virtual machine με hardware passthrough και windows 10 pro lite*. Επίσης έχω και ένα vm πάλι με windows που μπουτάρει κατευθείαν Steam με GPU passthrough.

Έτσι όπως δουλεύει το συγκεκριμένο σύστημα, δεν έχω κανένα πρόβλημα να κάνω ότι έκανα και στα windows, με περισσότερες δικλείδες ασφαλείας και μπορώ να έχω μέχρι και snapshots σε περίπτωση που πάει κάτι στραβά. 

17 λεπτά πριν, woops είπε

To θέμα είναι πως πολλοί πιστεύουν πως επειδή δεν κοστίζει λεφτά το Linux είναι μάπα. 

Γενικά στην Ελλάδα υπάρχει μία τεχνολογική αναπηρία / άγνοια.

Όπως και νάχει, τα windows δεν μου πρόσφεραν ποτέ 200MB εκκίνηση, i3wm, να κινούμαι παντού μέσω πληκτρολογίου και μόνο στα παιχνίδια με κάλυψαν.

Δυστυχώς ισχύει αυτό που έλεγε ο Jobs πως ότι δίνεται τσάμπα δεν εκτιμάται.

Εγώ δουλεύω budgie desktop και είναι ότι καλύτερο για μένα αυτήν την στιγμή.

Επεξ/σία από Xzidique
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, Xzidique είπε

Όντως εσύ είχες αρκετά κακή εμπειρία με τα 10. Καλά έκανες και γύρισες στο GNU Linux. 

Αλλά δεν είδα κάποιον εδώ μέσα να προσπαθεί να σε μεταπείσει στο να γυρίσεις στα Windows. Το καλύτερο λειτουργικό είναι αυτό που σου επιτρέπει να κάνεις την δουλειά σου καλύτερα.

Εγώ είχα μεγάλο πρόβλημα με το Firewire audio από τα 1511 μέχρι 1703. Τώρα το έφτιαξαν το θέμα που είχα. Επίσης όλες αυτές οι εκδώσεις ήταν αρκετά ασταθείς στο μηχάνημα μου. Αλλά είμαι ευχαριστημένος με το Ubuntu 1804 που χρησιμοποιώ πλέον. Γρήγορο ανάλαφρο με λίγα glitches. Δουλεύω το crossover για μερικά πρόγραμμα των windows που δεν μπορώ χωρίς, για το daw software έχω ένα kvm virtual machine με hardware passthrough και windows 10 pro lite*. Επίσης έχω και ένα vm πάλι με windows που μπουτάρει κατευθείαν Steam με GPU passthrough.

Έτσι όπως δουλεύει το συγκεκριμένο σύστημα, δεν έχω κανένα πρόβλημα να κάνω ότι έκανα και στα windows, με περισσότερες δικλείδες ασφαλείας και μπορώ να έχω μέχρι και snapshots σε περίπτωση που πάει κάτι στραβά. 

Δυστυχώς ισχύει αυτό που έλεγε ο Jobs πως ότι δίνεται τσάμπα δεν εκτιμάται.

Εγώ δουλεύω budgie desktop και είναι ότι καλύτερο για μένα αυτήν την στιγμή. 

όταν είσαι χρήστης vim και σου αρέσει ο μινιμαλισμός το DE σου φαίνεται overkill.

i3wm και τα μυαλά στα μπλέντερ.  Απλά δεν είναι για όλους.  Εμένα με ψιλοπονάει ο καρπός με το mouse και ήταν ο λόγος που είχα ρίξει μια ματιά στ WM.

Γενικά τέτοιου είδους προγράμματα χρειάζονται να τους αφιερώσεις χρόνο, και όταν το κάνεις θα στο ανταποδώσουν.

Για τον μέσο χρήστη όμως υπάρχουν πολλές εναλλακτικές λύσεις.  Έβαλα στην αδερφή μου που είναι 16 χρονών και θέλει ένα λαπτοπ για το σχολείο ένα Manjaro xfce και δεν ξανα ασχολήθηκα με το λαπτοπ της.  Όπως και με τον σταθερό της γιαγιάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Στις 28/7/2018 στις 9:17 ΜΜ, Rzarector είπε

Μπορείς να το κάνεις. Απλά υπάρχει ένα ακόμη component το "update nurse" ή "update medic" κάτι τέτοιο το οποίο ενεργοποιεί τα updates που έκανες disable. Αυτό δεν μπορείς να το απενεργοποιήσεις. Εγώ το αφαίρεσα τελείως και έγινε μλκια του στυλ άπειρα error με την εκκίνηση που δεν σταματούν ποτέ, οπότε το ξαναέβαλα. Προς το παρόν δεν έχω βρει λύση. Είναι απίστευτο, κι όμως δεν υπάρχει επιλογή να μην κάνεις update...

Εάν θέλετε να απενεργοποιήσετε το Windows Update στα Windows 10, μπορείτε να απενεργοποιήσετε την κατάλληλη υπηρεσία.

Πατήστε μαζί τα πλήκτρα Win + R

Στο παράθυρο που θα ανοίξει πληκτρολογήστε τα παρακάτω:

services.msc

Στη λίστα των υπηρεσιών, απενεργοποιήστε την υπηρεσία που ονομάζεται Windows Update. 

Για να απενεργοποιήσετε το Windows Update κάντε διπλό κλικ πάνω του και ρυθμίστε τον τύπο εκκίνησης της στο “disabled.”
Μετά, πιέστε το OK, και κάντε επανεκκίνηση των Windows 10.

Αυτό θα απενεργοποιήσει το Windows Update και έτσι τα Windows 10 δεν θα κατεβάζουν αυτόματα τις ενημερώσεις. Κάθε φορά, που θα θέλετε να ελέγξετε για ενημερωμένες εκδόσεις, μπορείτε να ενεργοποιείτε την υπηρεσία.

Στις 28/7/2018 στις 9:06 ΜΜ, Pokemon640 είπε

Το ενδεχόμενο να τις απενεργοποιήσουμε εντελώς έχει περάσει καθόλου στο νού τους ; για POS συστήματα π.χ.

Εάν θέλετε να απενεργοποιήσετε το Windows Update στα Windows 10, μπορείτε να απενεργοποιήσετε την κατάλληλη υπηρεσία.

Πατήστε μαζί τα πλήκτρα Win + R

Στο παράθυρο που θα ανοίξει πληκτρολογήστε τα παρακάτω:

services.msc

Στη λίστα των υπηρεσιών, απενεργοποιήστε την υπηρεσία που ονομάζεται Windows Update

Για να απενεργοποιήσετε το Windows Update κάντε διπλό κλικ πάνω του και ρυθμίστε τον τύπο εκκίνησης της στο “disabled.”
Μετά, πιέστε το OK, και κάντεεπανεκκίνηση των Windows 10.

Αυτό θα απενεργοποιήσει το WindowsUpdate και έτσι τα Windows 10 δεν θα κατεβάζουν αυτόματα τις ενημερώσεις. Κάθε φορά, που θα θέλετε να ελέγξετε για ενημερωμένες εκδόσεις, μπορείτε να ενεργοποιείτε την υπηρεσία.

Στις 28/7/2018 στις 9:06 ΜΜ, Pokemon640 είπε

Το ενδεχόμενο να τις απενεργοποιήσουμε εντελώς έχει περάσει καθόλου στο νού τους ; για POS συστήματα π.χ.

Εάν θέλετε να απενεργοποιήσετε το Windows Update στα Windows 10, μπορείτε να απενεργοποιήσετε την κατάλληλη υπηρεσία.

Πατήστε μαζί τα πλήκτρα Win + R

Στο παράθυρο που θα ανοίξει πληκτρολογήστε τα παρακάτω:

services.msc

Στη λίστα των υπηρεσιών, απενεργοποιήστε την υπηρεσία που ονομάζεται Windows Update

Για να απενεργοποιήσετε το Windows Update κάντε διπλό κλικ πάνω του και ρυθμίστε τον τύπο εκκίνησης της στο “disabled.”
Μετά, πιέστε το OK, και κάντεεπανεκκίνηση των Windows 10.

Αυτό θα απενεργοποιήσει το WindowsUpdate και έτσι τα Windows 10 δεν θα κατεβάζουν αυτόματα τις ενημερώσεις. Κάθε φορά, που θα θέλετε να ελέγξετε για ενημερωμένες εκδόσεις, μπορείτε να ενεργοποιείτε την υπηρεσία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...