Προς το περιεχόμενο

Η Apple ενδέχεται με τα νέα μοντέλα iPhone να προσφέρει υποστήριξη Dual SIM


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, liberostelios είπε

Το πρόβλημα με τα iPhone/iPad είναι ότι συνήθως δεσμεύεσαι από τις εφαρμογές που έχεις αγοράσει, ένα πρόβλημα που δεν το έχεις στο Android γιατί ξέρεις ότι μπορεί να βρεις πολλά κινητά που οι αγορές σου ισχύουν. Αν έχεις iPhone/iPad και έχεις αγοράσει εφαρμογές, το σκέφτεσαι διπλά και τριπλά πριν φύγεις, γιατί πετάς αμέσως στο κάλαθο των αχρήστων τα λεφτά που έχεις ξοδέψει. Και δεν είναι ότι είναι και λίγες οι επί πληρωμεί εφαρμογές σε iOS!

Για ποιο λογο δεσμευεσαι απο τις εφαρμογες που εχεις αγορασει?

Αν εχεις πχ iphone/ipad και πας σε Samsung κινητο, τις εφαρμογες που εχεις αγορασμενες δεν θα τις κρατησεις στον λογαριασμο σου που θα μπορεις να τις δουλευεις στο Ipad?

Αργοτερα δεν ειναι πιθανο να ξαναγυρισεις σε Iphone και αρα παλι να τις εχεις διαθεσιμες?

Και ειδικα για Ελλαδα που ανεφερα και παραπανω ειναι που οι περισσοτεροι δεν εχουν τετοιο προβλημα, γιατι πολυ απλα ελαχιστοι ειναι αυτοι που ακουμπανε πολλα χρηματα σε εφαρμογες στα κινητα,ασχετως αν εχουν την τελευταια ναυαρχιδα ή οχι.

Και οι περισσοτερες εφαρμογες που εχουν και χρησιμοποιουν περισσοτερο ειναι δωρεαν και κοινες μεταξυ των 2.

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 203
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

9 ώρες πριν, alprio είπε

Καλές μπαταρίες εννοείς ; Τι ακριβώς ; 

7 ώρες ενεργή οθονη δεν σου φτάνουν ; 

Έχεις δει πολλά κινητά με 2600mah να βγάζουν 7 ώρες και 8 με ενεργή οθονη.  

Ούτε με 4000 πολλά δεν τα καταφέρνουν.

με δεδομένα , WiFi , gps και Bluetooth για το ρολόι. 

Σοβαρευτειτε  με τα Android μπαζοκινητα

FA744D6B-2C96-4FE1-9245-229898BB2532.png

με το φατσεμπουκ για πιο ενεργοβορα εφαρμογη?

τοσο εβγαζα σε browsing/βιντεο με το nexus 5X που εχει sd808, που ειναι ανετα οτι χειροτερο εχω δει σε θεμα μπαταριας. σε κανονικη χρηση με μετακινηση, gps, παιχνιδια, συνομιλιες, κλπ σπανια εβλεπα 4 ωρες.. τρομαζες να το βγαλεις απο το φορτιστη

τα iphone σα τις ναυαρχιδες του android ειναι απο αποψη αυτονομιας (δηλαδη σκατουλες αμα κανεις κατι παραπανω απο τα βασικα) με το μειονεκτημα οτι δεν εχει κινητα με soc που να εστιαζουν στην αυτονομια

παντως θα θελα καποια στιγμη να δω iphone με καλη μπαταρια και οικονομικο soc. περισσοτερες επιλογες ειναι καλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Istros είπε

εμεινες ικανοποιημενος γιατι μετα το update επεσε η αποδοση για να κραταει η μπαταρια!

Σε ποιο ακριβώς μοντέλο έπεσε η απόδοση μετά το update?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
8 hours ago, LLLEFTERIS said:

Εχω  Cosmote επειδη ολοι οι γνωστοι μου εχουν whats up και εχω και wind για ιντερνετ που μου εχει κανει δωρο η Wind 5GB πως θα τα παντρεψω αυτα;

Δεν νομίζω ότι παντρεύονται, οι 2in1 κάρτες της Cosmote απ' όσο θυμάμαι δουλεύουν μόνο με γραμμές Cosmote (λογικό, δική της υπηρεσία είναι).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, overpower είπε

Εγω αυτό που βλέπω είναι στατιστικά 24ώρου. Ανέβασε από την τελευταία φόρτιση ;)

Αν δεις λέει 8 βγήκε από το ρεύμα το πρωί. Μάλλον δεν βλέπεις καλά. Ηδ δεν καταλαβαίνεις το γράφημα γιατί είναι πολύ πιο αναλυτικό απο Android.

 

8 ώρες πριν, Istros είπε

Τι συγκρινεις μπταρια 2600 σε δυο συσκευες?με η χωρις update το iphone?Δεν μπορεις να συγκρινεις 2 κινητα με διαφορετικο λειτουργικο και hardware με ιδια μπαταρια.ειναι σαν να συγκρινεις ενα fiat 500 με ενα φορτηγο λογικο ειναι το φορτηγο να ειχει μεγαλυτερη μπαταρια γιατι δεν ξεκιναει διαφορετικα!

 Χαίρομαι που καταλαβαίνεις ποσό μπροστά είναι το λειτουργικό και τι power management κάνει.

 

8 ώρες πριν, newton91 είπε

Τι να με πειραξει ρε κακομοιρη . εχω αλλαξει 5 συσκευες ios τον τελευταιο χρονο.  Και μπαινεις εδω και μου το παιζεις φραγκατος,παλιο τριτο-τεταρτε. Τραβα ξανατσεκαρε τα κομμεντσ σου να δεις πως μιλας. Ακου εδω λεει οσοι εχουν αιφον ειναι επαγγελματιες,οι αλλοι δεν ειναι. Χαχαχα ρε τραβα στη σπηλια σου πουλας και μουρη,απορω πως σε ανεχονται με αυτο το υφακι

Θα σου κάνω μια δώρο εγω γιατί 5 συσκευές cubot θε έχεις αλλάξει εσυ. Το ποιος είναι κακομοίρης φαίνεται εξάλλου που όπου βρει είδηση της Apple μπαίνει να κράξει. Έχεις πρόβλημα με την εταιρία ,δεκτό δείξε το με ωραίο τρόπο.ειστε η μόνη φάρα οι androidakides που κράζετε ασύστολα την Apple και στον ύπνο σας θα θελετε να έχετε όλο το οικοσύστημα.

7 ώρες πριν, overpower είπε

Για ποιο bug λες? Δεν βλεπεις οτι το γραφημα ξεκιναει ξεκαθαρα απο το 100% και πεφτει? Αλλα βεβαια, για την παρομοια εικονα απο το iphone στην 1η σελιδα που δειχνει 24ωρο και οχι απο το 100% το προσπερασαμε.

Ποιες μισες ωρες? 5+ screen on time δινει.

Και που ειναι η ωρα πειραγμενη? Η μερα εχει 24 ωρες και η καθε ωρα εχει 60 λεπτα (fyi)

Πραγματικα μερικοι ηρεμιστε με τα fanboyλικια. Το οτι ακομα υπαρχουν σχολια σχετικα με την μπαταρια του Note 7 με ξεπερναει (τα κανει εκρηξη,μπαμ, βεγγαλικα και λοιπες μαλ***ες)

Δείχνει ημερήσια κατανάλωση και ξεκινάει από τις 8.00 που βγήκε εκτός φόρτισης. Ημερήσια βγάζει 7 ώρες αναμενη οθονη δουλεύοντας το κινητό. Πιστεύω καμία ναυαρχίδα σας δεν βγάζει τόσο. Και όχι σε lab test. Real life test. 

Το bug είναι βάζεις να το φορτίσεις μέχρι 85% και τα στατιστικά δεν μηδενίζουν συνεχίζουν.

το κανείς 5 μέρες και δείχνει ότι είναι αναμενο 5 μέρες και 20 ώρες ενεργή οθονη. Δοκίμασε το. 

Κάναμε τα ποστ στις 10 και μου έβαλε φωτό που λέει 18.00. Γύρισε τον χρόνο ; Να μας πει και εμάς πως. 

Και το γράφημα κάνει βουτιά σε σχέση με τις ώρες που δείχνει ότι αντέχει και καλά σε σχέση με το γράφημα του iOS που είναι ομαλό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελευταια κ καταϊδρωμενη..καλιο αργα παρα ποτε.καλιο πεντε κ στο χερι παρα δεκα κ καρτερι..οποιος βιαζεται σκονταφτει..τιποτα μαλακιες λεω να περναει η ωρα😂😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Malthador είπε

Πότε μου δεν κατανόησα την ζήτηση με τα δίκαρτα κινητά. Εδώ και χρόνια έχω 2in1 SIM και δεν κοιτάζω καν για δίκαρτα κινητά, πεταμένα λεφτά για κάτι που λύνεται τζάμπα. 

Τι φάση, μου διαφεύγει κάτι; 

Προφανως το 80% των δικαρτων ειναι με διαφορετικη εταιρια... Ξεχωρα τα εταιρικα, οικογενιακα κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Paragontas-x είπε

εσύ τώρα θυμήθηκες να τα βάλεις στα κινητά σου και τα προσφέρεις και σαν νέα τεχνολογία τρομάρα σου.

Σορυ ρε φίλε, αλλά πώς το πλασάρει ως νέα τεχνολογία; Είναι απορίας άξιο πως κάνετε τέτοια άλματα λογικής...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, kakofonixx είπε

Έλα ρε σεις χαλαρώστε λίγο

Αφού είναι γνωστό ότι όποιος χρήστης iPhone ήθελε δεύτερη κάρτα sim έπαιρνε 2ο iPhone και έλυνε το πρόβλημα του 😅

Ισχύει......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Fulgore είπε

Για ποιο λογο δεσμευεσαι απο τις εφαρμογες που εχεις αγορασει?

Αν εχεις πχ iphone/ipad και πας σε Samsung κινητο, τις εφαρμογες που εχεις αγορασμενες δεν θα τις κρατησεις στον λογαριασμο σου που θα μπορεις να τις δουλευεις στο Ipad?

Αργοτερα δεν ειναι πιθανο να ξαναγυρισεις σε Iphone και αρα παλι να τις εχεις διαθεσιμες?

Και ειδικα για Ελλαδα που ανεφερα και παραπανω ειναι που οι περισσοτεροι δεν εχουν τετοιο προβλημα, γιατι πολυ απλα ελαχιστοι ειναι αυτοι που ακουμπανε πολλα χρηματα σε εφαρμογες στα κινητα,ασχετως αν εχουν την τελευταια ναυαρχιδα ή οχι.

Και οι περισσοτερες εφαρμογες που εχουν και χρησιμοποιουν περισσοτερο ειναι δωρεαν και κοινες μεταξυ των 2.

Δε συζητάμε συγκεκριμένα για τις προτιμήσεις του ελληνικού καταναλωτικού κινού. Το θέμα είναι ότι για να αγοράσεις Samsung θα πρέπει να το σκεφτείς διπλά, γιατί πχ. σημαίνει ότι θα πρέπει να ξαναγοράσεις τις εφαρμογές που είχες αγοράσει (αν υπάρχουν) ή αντίστοιχες ή ότι δε θα μπορείς να χρησιμοποιήσεις αυτές που έχεις ήδη πληρώσει. Ευτυχώς, βέβαια, στο Android υπάρχουν περισσότερες καλές δωρεάν εφαρμογές από ότι το iOS (το οποίο γενικά έχει εξαιρετικές εφαρμογές, αλλά οι περισσότερες είναι επί πληρωμή), αλλά δεν αλλάζει η κατάσταση.

Το λέω εκ πείρας, γιατί από τη δουλειά μου έδωσαν ένα iPad Pro αυτές τις μέρες και έχει κάποιες πολύ καλές εφαρμογές τις οποίες δεν μπορώ να αγοράσω γιατί ξέρω ότι όταν το επιστρέψω δεν πρόκειται να ξαναπάρω iOS συσκευή και άρα θα είναι "πεταμένα" λεφτά για μένα. Αν ήταν ένα Samsung tablet δε θα είχα τέτοιο θέμα.

Το γενικό συμπέρασμα είναι ότι αν έχεις iOS και αγοράζεις εφαρμογές, στην ουσία "ποντάρεις" ότι η Apple θα βγάζει πάντα συσκευές που θα σου ταιριάζουν και ότι θα το σκεφτείς διπλά και τριπλά για να πάρεις μία άλλη συσκευή που πιθανόν να σου αρέσει περισσότερο. Κι αυτό, δυστυχώς, σε περιορίζει.

Καλώς ή κακώς, ο κόσμος από το 1980 και μετά (μετά και την έλευση του Unix) προχώρησε στην εποχή που λειτουργικό και συσκευή δεν ήταν "κλειδωμένα" μεταξύ τους. Δυστυχώς, η Apple έχει μείνει σε αυτήν την εποχή και αυτό έχει κάποια μειονεκτήματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 minutes ago, paragontikos said:

ο τελευταίος να κλείσει την πορτα εκει στην απελ

χαχαχαχ😅

Δεν ευκαιρεί τώρα, ετοιμάζει τη γιορτή για το 1 τρίλιον... 😛 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...